Найденов вече е предал резултатите от проверката на новия главен прокурор Сотир Цацаров, а днес ще я връчи на Яне Янев. |
От 2003 г. насам по реда, по който бяха продадени дюните в Несебър, са постъпили общо 1515 заявления за изключване на земи от горски фонд и последващото им закупуване, разбра се от обясненията на Найденов. Със заповед за изключване от горския фонд са 540 от тях, като за 414 заповедите са подписани при предходния кабинет. Няма яснота каква площ гори са продадени в изпълнение на тези заповеди, защото до 29 април 2008 г. продажбите са се извършвали от областните управи и те още не били готови със справките. От април 2008 г. до идването на власт на ГЕРБ са сключени 55 сделки за 700 декара. 376 дка от тях са по морето, изтъкна Найденов.
Броят на сключените при сегашните управляващи сделки е 43. За тях обаче изчисляването на засегнатата площ се оказа невъзможно. "Не мога сега да ги пресмятам", каза Найденов. Той обясни, че не всички от тях са по искане на частен инвеститор за купуване на земя без търг, а някои от терените са изключени за реализиране на инфраструктурни проекти. "Няма как да ви ги разделям", допълни министърът. Не стана ясно и какъв е броят на новите заявления по времето на ГЕРБ, нито каква сума трябва да плати държавата, ако реши да прекрати всички чакащи преписки.
Преди седмица Найденов обясни, че по тези преписки вече са платени близо 100 млн. лв. такси за изключване от горския фонд. Вчера Найденов уточни, че платените такси са общо 75 млн. лв., а към тях трябва да се добавят 20-30 млн. лв от реализираните приходи от самите продажби. Найденов не успя да обясни защо държавата трябва да връща пари по вече приключени сделки.
Магически от статистиката на земеделското министерство изчезнаха две от четирите сделки по морето, за които самият Найденов призна. Според новата версия по морето има сключени само две сделки - за терена с дюните, с обща площ от 29 декара, и малко парченце от 360 кв.м в Бургас. Преди две седмици към този списък попадаха още две сделки - с "Фиш порт" в местността Ченгене скеле (30 дка) от 2011 г. и с "Крим 2002" (8.9 дка) от 2010 г. Найденов обясни, че вече не брои тези сделки за свои, защото заповедите за изключване на терените от горски фонд били подписани при предходното правителство и от земеделското министерство не направили нищо повече от това да отидат при нотариус и да подпишат сделките. Не е ясно защо при това положение сделката на "Сле груп" за дюните, също по стара преписка, се признава за сключена при Найденов.
Планината от числа и преписки отива в прокуратурата и в комисията на Яне Янев за корупция по високите етажи на властта. Найденов бе категоричен, че неговите служители не са извършили никакво закононарушение при самата сделка с дюните и вината там трябва да се поеме от шефа на РИОСВ - Бургас, Бойчо Георгиев. Екоминистърът Нона Караджова обаче е категорична, че Георгиев няма вина и е бил подведен от предходната оценка за съвместимост на проекта от 2007 г.
АТАКА
Земеделският министър Мирослав Найденов обяви, че ще даде на съд за клевета лидера на БСП Сергей Станишев. Найденов не приема квалификацията на Станишев, че е "утвърден лъжец", и смята този път да си търси правата. "Правя го за първи път. Откакто съм министър, многократно съм обиждан, набеждаван и какво ли не. Няма да допусна потомци на партиен елит, управлявал държавата ни десетилетия, тогава, когато заради подобни определения хората отиваха в затворите - Белене, Ловеч, Скравена, където биваха убивани, след това изяждани от прасетата - потомци на този партиен елит да си позволяват безнаказано да раздават епитети днес", заяви Найденов. Повод за размяната на квалификации е изнесена от Найденов информация за 140 декара земя, продадени в края на 2008 г. на цена от 1.1 млн. лв., за да бъдат препродадени през юли 2009 г. на акционерното дружество със специална инвестиционна цел "Експат Бета" за 4.5 млн. лв. В борда на директорите е приятелката на Сергей Станишев Моника Йосифова. Йосифова заяви, че няма и квадратен метър на морето и е дребен акционер с 3% в дружеството.
НАКАЗАНИЕ
Европейската комисия е дала двуседмичен срок на България да отговори на въпроси, свързани със заменките на гори от мандата на тройната коалиция. Найденов не обяви въпросите, но по заменките България рискува финансови санкции, ако схемата бъде приета за равносилна на непозволена държавна помощ. Според статистиката на МЗХ от 2003 г. до мораториума са били извършени 193 замени за гори с обща площ 33 000 декара. На 4600 декара от тях е било сменено предназначението, 3700 декара са по морето.