Филмът на Бен Афлек "Арго", разказващ за успешната операция по освобождаването на американски заложници в Иран, получи Голямата награда на Гилдията на режисьорите. Афлек спечели в оспорвана надпревара с такива имена като Стивън Спилбърг, Анг Лий, Катрин Бигълоу и Том Хупър.
Гилдията на американските кинорежисьори обяви имената на наградените преди ден на 65-ата церемония от учредяването на този приз. Събитието се състоя в театър "Долби" на развлекателния център "Холивуд и Хайленд" в Лос Анджелис.
Според анализаторите след поредицата победи, между които "Златен глобус" и наградите на гилдиите на киноактьорите и на продуцентите, филмът на Афлек вече е основният претендент и за голямото отличие на Американската киноакадемия - "Оскар". В 65-годишната история на гилдията мненията на режисьорите и киноакадемиците в категорията "най-добър филм" са съвпадали 50 пъти досега.
В другите категории, например при рекламите, най-добър бе Алесандро Гонзалес за клип на Procter & Gamble. При телевизионерите бе отличен комедийният сериал "Момичета" на Лену Данъм, Райан Джонсън за сериала "Във всички най-тежки...", Джей Роач за филма за Сара Пейлин, и Брайан Смит за риалити шоуто "Най-добрият готвач на Америка". За цялостен принос в киноразвитието между отличените е режисьорът на "Амадеус" и "Полет над кукувиче гнездо" Милош Форман.
Това е последната награда от т. нар. предоскаров сезон.
|
|