Големи сделки с общински имоти да минават задължително през местен референдум - такава идея ще залегне в готвения от Националното сдружение на общините изцяло нов закон за местното самоуправление, научи "Сега". Предложението се отнася до сделки с общински имоти на стойност над 100 хил. лв., или с над 10 на сто от общинския бюджет. С местен референдум се предвижда и възможността да се отзовават съветници и кметове, които не изпълняват съвестно задълженията си.
За да е валиден един местен референдум, в проекта е записано, че трябва да са гласували повече от 50 на сто от участвалите в последните местни избори, а за да се приеме отговор "да", той трябва да е отбелязан от повече от 50 на сто от гласувалите. За отзоваването обаче условието е да са участвали в гласуването поне толкова, колкото и на вота. Могат да се отзовават кметове и съветниците, ако се установи, че са в конфликт на интереси или например не са напуснали надзорни, управителни или контролни органи на търговски дружества и кооперации. На отзоваване чрез допитване би подлежал и съветник, ако не участва в три поредни или в общо пет заседания на общинския съвет през годината. За кмет такава санкция може да се приложи, ако в продължение на месец отсъства неоснователно от работа.
Друга идея, която ще предложат от сдружението, е възможността кметовете да налагат своеобразно вето върху решения на общинския съвет, ако те са незаконосъобразни или нецелесъобразни. Върнатият за ново обсъждане акт няма да влиза в сила и ще се разглежда от общинския съвет в 14-дневен срок. Кметът може да го оспори и пред съответния административен съд, освен пред областния управител, както е в момента. Според текстовете обаче съветниците имат право да прегласуват върнатия акт в същия вид или пък да го променят.
В законопроекта се предвижда още Министерският съвет и Народното събрание задължително да съгласуват предварително с националното сдружение на общините законопроекти, които касаят правата и интересите им.
СКЕПТИЦИЗЪМ
От ГЕРБ дадоха знак, че няма да одобрят подобни реформи. Зам.-председателят на регионалната комисия в парламента Александър Ненков (ГЕРБ) коментира, че с част от предложенията по-скоро ще се блокира работата на местната власт, а някои определи като популистки. Такива мащабни промени надали ще видят бял свят в края на мандата, прогнозираха и от опозицията.
Предложенията са супер!
ГЕРБ да приказват по- малко и да внимават повече, когато става въпрос за децентрализиране и демократизиране на местната власт