:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 105
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Непоказвани творби представят Златю Бояджиев като портретист

"Портрет на Маргарита" от Златю Бояджиев.
Оперният бас Николай Гяуров е заставал като модел пред художника Златю Бояджиев. Този любопитен фрагмент от историята на българското живописно изкуство излиза на бял свят благодарение на изложбата "Портретът", която може да се види до 18 март в столичната галерия "Финес". Експозицията е уникална по характер - тя представя прочутия с пейзажите си класик Златю Бояджиев и като портретист. Според сина на художника, Георги Бояджиев-Бояджана, който е предоставил платна от личната си колекция, баща му много обичал да рисува хората около себе си и дори често създавал по два портрета на ден, но по-запомнени и по-високо оценени остават пейзажите и градските му композиции. Сега изложбата "Портретът" хвърля нова светлина върху изкуството на Златю Бояджиев. "Българският Ван Гог", наречен така заради дръзката мазка, развива класическата интерпретация на образа по оригинален и съвременен начин. Подборката включва 40 творби на майстора, в които той е запечатал образите както на известни свои съвременници, така и на обикновени хора в тяхната ежедневна среда. Големи артисти или просто близки на Златю Бояджиев, с които го е срещнала съдбата. В едната зала виждаме китайка и индиец до арменец и турчин; в съседната зала - великите Николай Гяуров и Константин Кисимов до поредица портрети на семейството на художника. Заглавията за лаконични: "Слепият турчин", "Портрет на негър", "Германката". Експозицията обхваща доста голям диапазон от около 35 години от творческото развитие на Златю Бояджиев. Показани са картини и от двата му периода - до 1951 г., преди да получи инсулт, и след 51-ва, когато рисува вече с лявата ръка. Платната разкриват промените в стила на Бояджиев през годините - от класическите ренесансови портрети на майката до ярките модернистични картини като изображението на Сун Чи. Творбите са предоставени основно от наследниците и семейството на големия художник, повечето от тях за първи път ще бъдат видени от ценителите и след закриването на изложбата ще се върнат обратно в частните колекции.

Изложбата е провокирана от 110-годишнината от рождението на Златю Бояджиев, която се чества тази година. С нея се отбелязва и 17-ия рожден ден на галерия "Финес".
1473
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД