Група във "Фейсбук" набира скорост в изработването на онлайн проект на нов основен закон на държавата, който да бъде приет от Велико народно събрание, свикано веднага. Въпреки юридическите си лутания членовете й предлагат радикални, често взаимно изключващи се идеи, както и връщане към ненаучени исторически уроци като "народен съд за участващите в управлението след 2001 г.".
Член първи от новата конституция може да гласи "Да съградим чиста и свята република". По въпроса за парламентарното управление групата е разделена. Според едните е необходимо закриване на Народното събрание, разпускане на партиите и въвеждане на пряко народно управление през интернет платформа - евентуално "Фейсбук" - с електронен подпис или анонимно. Министерският съвет се запазва като изпълнителен орган на решенията на хората.
Други са на мнение, че трябва да има мажоритарно избрани депутати, които да бъдат отзовавани от избирателите - по интернет или с подписка. Предлага се броят им да се свие между 50 и 120 и да бъдат избирани от районите, в които живеят.
Депутати и общински съветници да не получават заплата и да се събират най-много веднъж на седмица. Други искат да нямат право на бизнес, "за да нямат интерес да бъркат в кацата". По-сложно мислещи предлагат двукамарен парламент, в който горната камара е от експерти. Според някои 5-10% от народните представители следва да бъдат избирани от професионални гилдии - лекари, нотариуси, адвокати, съдии, банкери, университетски преподаватели, писатели.
Предлага се образователен ценз за гласуване - основно или средно образование, а който не знае български или е над 70 г., да няма право да гласува. Други настояват на избори да ходят само които са си платили данъците. На директен избор от народа ще подлежат съдии, полицейски началници и други длъжности. Те ще носят "лична имуществена отговорност за несправедливи и незаконни решения".
В новата конституция да пише, че всеки има право на "безусловен базов доход", предлага симпатизант. Също и че природните ресурси се експлоатират единствено от държавата, приходите влизат в бюджета, а част от тях се разпределят между населението като дивиденти.
"Конституционалистите" предлагат 50% гражданска квота в управлението и проверки на държавните органи от публично избрани независими експерти. Някои са се сетили, че не е зле конституцията да се изучава в училище, за да не се стига до безумни идеи.
|
|