:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,699,148
Активни 768
Страници 10,078
За един ден 1,302,066

Граждани пишат конституция за "ръчно управление"

Група във "Фейсбук" набира скорост в изработването на онлайн проект на нов основен закон на държавата, който да бъде приет от Велико народно събрание, свикано веднага. Въпреки юридическите си лутания членовете й предлагат радикални, често взаимно изключващи се идеи, както и връщане към ненаучени исторически уроци като "народен съд за участващите в управлението след 2001 г.".

Член първи от новата конституция може да гласи "Да съградим чиста и свята република". По въпроса за парламентарното управление групата е разделена. Според едните е необходимо закриване на Народното събрание, разпускане на партиите и въвеждане на пряко народно управление през интернет платформа - евентуално "Фейсбук" - с електронен подпис или анонимно. Министерският съвет се запазва като изпълнителен орган на решенията на хората.

Други са на мнение, че трябва да има мажоритарно избрани депутати, които да бъдат отзовавани от избирателите - по интернет или с подписка. Предлага се броят им да се свие между 50 и 120 и да бъдат избирани от районите, в които живеят.

Депутати и общински съветници да не получават заплата и да се събират най-много веднъж на седмица. Други искат да нямат право на бизнес, "за да нямат интерес да бъркат в кацата". По-сложно мислещи предлагат двукамарен парламент, в който горната камара е от експерти. Според някои 5-10% от народните представители следва да бъдат избирани от професионални гилдии - лекари, нотариуси, адвокати, съдии, банкери, университетски преподаватели, писатели.

Предлага се образователен ценз за гласуване - основно или средно образование, а който не знае български или е над 70 г., да няма право да гласува. Други настояват на избори да ходят само които са си платили данъците. На директен избор от народа ще подлежат съдии, полицейски началници и други длъжности. Те ще носят "лична имуществена отговорност за несправедливи и незаконни решения".

В новата конституция да пише, че всеки има право на "безусловен базов доход", предлага симпатизант. Също и че природните ресурси се експлоатират единствено от държавата, приходите влизат в бюджета, а част от тях се разпределят между населението като дивиденти.

"Конституционалистите" предлагат 50% гражданска квота в управлението и проверки на държавните органи от публично избрани независими експерти. Някои са се сетили, че не е зле конституцията да се изучава в училище, за да не се стига до безумни идеи.
53
4786
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
21 Февруари 2013 19:46
Чудно! Добре е на ентусиастите анархисти да им се предостави напримерно една жилищна кооперация с 2 декара зеленчукова градина да изпробват идеите си в един такъв своеобразен кибуц. Аз лично съм скептичен за успеха им, но приветствам чифтето пищови на гол тумбак, което развяват като юнак перчема си.
21 Февруари 2013 19:59
. Според някои 5-10% от народните представители следва да бъдат избирани от професионални гилдии - лекари, нотариуси, адвокати, съдии, банкери, университетски преподаватели, писатели.

Лъчо Мозъка - лекар, Искрето - нотариус, Янева, семейната приятелка на Цецо - съдия, Цветелина - банкер, Игнатов - университетски преподавател....
21 Февруари 2013 20:03
Само да попитам: Де е нашта "ентелегенция"?
21 Февруари 2013 20:08
Социалният профил на протестиращите поначало не включваше твърде много представители на по-образованите социални слоеве, хеле па сега, когато останаха пишман йолоденевци и даже егитките на цесека се махнаха, като видеха, че няма възможности за много кютек и като им спреха амфетите от 2-3 партийни централи.
21 Февруари 2013 20:21
Граждани пишат конституция за "ръчно управление"
И всеки да царува по една година ... Като идеи - все добри , като микс - от краен комунизъм до краен капиализъм - ни риба , ни рак.
21 Февруари 2013 20:22
Ох, лингвистична асоциация. Това ръчно управление нещо ми се свързва с движението на ватмана, не знам защо.
21 Февруари 2013 20:33
Въпреки юридическите си лутания членовете й предлагат радикални, често взаимно изключващи се идеи, както и връщане към ненаучени исторически уроци като "народен съд за участващите в управлението след 2001 г.".
Повторението е майка на знанието. Който е прост и тъп, и не си е научил урока, ще има втори шанс.
21 Февруари 2013 20:36
Айде, помагайте им, де!Нали им се любувахте за ентусиазма и исканията
21 Февруари 2013 20:39
Натисни тук
21 Февруари 2013 21:02
50%-та гражданска квота е нужна само за Долната камара/регионалната/ на Парламента. По-натъй не е за журналисти, защото и Мунчо би се справил с гражданската си длъжност за Контрол над Държавната хадминистрация.
Не се хващайте на уловки, Дами и Господа ! Не сещате ли подигравка в увереността на някой, че са незаменими, докато феисбука стане поне СПТУ за политици???
Прекалено доста са ни Андрешковците, че и артисват, Господи...
21 Февруари 2013 21:23
http://nenovinite.com/news.php?action=view&ID=2461#.USZqoNG7yoE.facebook

новото служебно правителство - изтекла информация
21 Февруари 2013 21:54
Абе, че ще се върви към Велико Народно Събрание и Нова Конституция - ясно.
Системата ще бъде демонтирана, мизерията и безпътицата пред българите са гаранция за това.
Опитват се да тупат топката разни демосрати и амбразурата около тях- в т.ч. и във форума, но гладът е по-силен и от тока.
Следващотот искане на протестиращите е: Лустрация за всички активно участвали в 23 годишния криминален преход, които с политическата си дейност са способствали за това и отваряне на икономическите досиета на "предприемчивите" в прехода .
21 Февруари 2013 22:03
Ей, дъртаците, като не ви иде на акъла с какво да помогнете, поне не се бъркайте на младите.
Те ще се оправят и без вас!
21 Февруари 2013 22:12
То донякъде дереджето е такова, защото в Б-я всеки се опитва да решава проблеми от които нищо, ама нищо не разбира.
И това започна от счетоводителя Иван Костов, който пишеше закони и ги приемаше с обратна сила с цел естествено да може да открадне по-лесно. За тия тикви от ГЕРБ да не говорим. Държавните институции и общината, благодарение на регионално обременените тъпаци, назначени на партиен принцип, се превърнаха в по-голям "Андрешко" от обикновенният гражданин. Като това го оценявам като пълно унищожаване и разпад на държавата. Тези хора нито знаят какво да правят, нито имат и елементарна представа що е това институция и има ли почва у нас.
Българина започва, ама едва едва, да съзира къде е проблема, но според мен е далеко от пълното самоосъзнаване.
Защото в едно зряло гражданско общество е ясно, че всеки носи отговорности и просперитета на нацията и държавата е дело на всеки един всеки ден.
От друга страна обаче Чърчил е казал, че демокрацията не е най-доброто нещо, но по-добро не е измислено. Така и с разделението на властите, така и с легитимното представителство на гражданите-партии, профсъюзи, гилдии, непартийни организации с идеална цел.
21 Февруари 2013 22:16
veritas 21 Февруари 2013 20:39
Натисни тук

Точно!
21 Февруари 2013 22:16

Обикновен фашизъм.
21 Февруари 2013 22:25
Проблема не е в Конситуцията. То има и НК и НПК, но колко изедници на народа са вкарани в затвора? Николко!
Проблема не е в закона, а в неговото прилагане и санкцията при нарушението му. Тия две "дребни" неща липсват.
21 Февруари 2013 22:29
Натисни тук
21 Февруари 2013 22:35
taraba,там е проблемът- в обективността на прилагане на закона и справедливостта, в скъсване на връзката между политици и уж независимата съдебна система. Проблемите в съдебната система могат да се решат не с дописване на закони , което вече 23 години се прави и нищо не става, заради сливането на интересите на политици и съдебна система, а с тотална реорганизация , за което се иска свикване на ВНС и Нова Конституция.
И тук ги стяга чипика днешните товарищи и затова бягат като дявол от тамян като стане дума за ВНС и Нова коснтитуция .
И това е днес залога.
Иначе- преоблякъл се Илия- пак в тия.
21 Февруари 2013 22:37
Аз като разправях, че на тези 19то майци и Ал. Цанков им дишат праха, се правехте на разсеяни.
21 Февруари 2013 22:38
А колко по-леко ни беше с РанЪт и Гиню Ганев. Мерси...
21 Февруари 2013 22:42
"народен съд за участващите в управлението след 2001 г.".

Отървахме кожата. Пиша в 1 л. мн. ч. , защото (както мъдро отбеляза параграфА в другата тема) след забраната и съденето на някоя партия, следва и погром над симпатизантите и ...
И все пак да напомня:
Наказателен кодекс:

Чл. 108. (Изм. - ДВ, бр. 41 от 1985 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 1989 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 38 от 2007 г.) Който проповядва фашистка или друга антидемократична идеология или насилствено изменяне на установения от Конституцията на Република България обществен и държавен строй, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба до пет хиляди лева.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 38 от 2007 г.) Който по какъвто и да е начин опетни герба, знамето или химна на Република България, се наказва с лишаване от свобода до две години или с глоба до три хиляди лева.
21 Февруари 2013 22:55
И какво ще гласи тази нова Конституция? След като досега Българските конституции са преписвани и компилирани от други европейски конституции. А в Европа конституциите са по-древни, но работят. Защо? Защото се спазват!
Всеки трябва ежедневно да търси отговорност от институциите, а не да вика- ИСКАМ РЕД, а когато става дума за него, тихичко да казва-Ама неможе ли да заобиколим реда? Е в това е проблема! И докато не осъзнаем, че в това е проблема и 10 нови конституции няма да подобрят положението в РБ.
21 Февруари 2013 22:58

Тарабата, много точно казано.
21 Февруари 2013 23:22
Организаторите на протестите просто измислят на коляно някакви морални платформи, дето да служат за лице. Ще се поошлайфат и глупостите ще намалеят. Обикновен популизъм. Всъщност Велико Народно Събрание би могло да приеме вълшебната-нова-конституция-решаваща-всички-проблеми само с мнозинство от 2/3. А ако има толкова читави депутати избрани от също толкова свестни избиратели и обикновено народно събрание би се справило чудесно при това със съществуващата конституция. Проверката на реалността показва, че мнозинство от 2/3 при една сравнително висока активност означава набиране на някъде 3-3.5 милиона гласа. Наличните протестиращи и съмишлениците им доста оптимистично могат да осигурят не повече от една парламентарна групичка на ръба на влизането в парламента.
Хотели как лучше, а получилось как всегда
22 Февруари 2013 00:05
е и ще бориме кой..
22 Февруари 2013 00:30
Вместо да си губят времето да вземат да препишат американската конституция и нещата ще си дойдат на място, ама да вземат и да я приложат на практика..
22 Февруари 2013 01:30
То всяко начало е трудно, но виждам че партиите а и доста форумци се "стряскат" че исканията се избистрят;"За чиста и свята Народна република"! Че при това положение то май си имахме Работеща Конституция!( Е ще се промени член 1, вместо" БКП" на" Българският Народ" управлява..)..Така че не се косете излишно!... .
22 Февруари 2013 06:37
Пълни глупости пишат във "Фейсбук". Няма как промените да станат без сегашните партии. Пък и оставам с впечатление, че тия младежи хал-хабер си нямат от устройтво на държавата и как институциите функционират. Просто трябва гражданското общество да понатисне сегашните партии и да се създаде някакъв консенсус за конституционни промени. За много от тези промени не е необходимо даже ВНС, а обикновено. Форумът на "Сега" също може да се включи с предложения, надявам се, че някои политици ще ги прочетат.
Ето някои от възможните предложения за промени в Конституцията:


1. По-малък парламент ( макс. 180 или 1/4 по-малко от сегашния, а защо не и 120, т.е. ½, В края на краищата населението на България намаля чувствително през последните 22 години, а имаме и участие в ЕП и 18 депутати в него, т.е. част от парламента вече работи в Брюксел). Депутатите да могат да се отзовават след подписка за отзоваване и гласуване на избирателите на избори за отзоваване. Премахване на имунитета на народните представители.
2.По-малък КС ( конституционен съд) – макс. 9 човека. В една Франция КС е 9 човека!!! Въвеждане на прозрачност и отчетност в работата на КС. Разширяване на кръга от групи, които могат да сезират КС. Възможност да отзовават членове на КС при определение условия и крайни случаи.
3. Възможност избирателите да отзовават президента след искане на НС ( 2/3 от гласовете), решение на КС и накрая гласуване на избирателите. Премахване на длъжността Вицепрезидент, която е излишна.
4. По-малък ВСС (напр. макс. 15, като 12 са избирани пряко от съдиите и прокурорите, а 3 са назначавани от президента; 15-те сами си избират председател на ВСС помежду си), и механизми за отзоваване на членове на ВСС след искане на НС ( 2/3) и гласуване на избирателите ( или решение на КС при неизпълнение на конституционните им задължения, дефинирани в Новата Конституция) . Да отпадне имунитета на магистратите. Да се избира от НС по-малоброен Съдебен инспекторат ( 6-7 човека вместо досегашните 11).
5. Председателите на ВКС и ВАС, както и гл. прокурор да не са членове по право на ВСС, защото това е постоянно действащ орган, а те си имат други задължения, описани в конституцията и закона за съдебната власт. Техният мандат да бъде редуциран до 5 г. ( от сегашните 7). Съдебната система да се преименува в конституцията на Правосъдна ( или магистратска) система, състояща се от Съд и Прокуратура, а към Прокуратурата да се намират и известен брой следователи без статут на магистрати, като повечето от сега бездействащите следователи да се прехвърлят към изпълнителната власт, където им е мястото. Следствените органи към Прокуратурата да участват само в разследвания, свързани с хора от висшата държавна власт – депутати, министри, висши магистрати, председатели на агенции и т.н.
6. Конституционни механизми за отзоваване на председателите на ВКС и ВАС, както и гл. прокурор чрез искане на ВСС ( 2/3 от членовете му) и решение на КС или НС, когато те не си изпълняват конституционните задължения, дефинирани в конституцията за длъжностите им.
7. Забрана народните представители, членовете на правителството и членовете на ВСС да упражняват консултантски и адвокатски услуги, да преподават или да правят каквото и да е допълнително към основната си работа – депутати и управляващи магистрати. Единствено да се занимават с дейността, за която са избрани и положили клетва. Ако те намират време за преподавателска, адвокатска и консултантска дейност, значи не си вършат работата като депутати, министри и членове на ВСС.
8. При вариант „Служебно правителство, назначавано от президента”, до 3 месеца да се проведат парламентарни избори, а парламента да продължи да работи до месец преди изборите. Така, при остра политическа криза, ще може да се подготвят избори за ВНС, което става само с решение на парламента. Могат да се приемат и спешни законопроекти или дори при нужда да се направят някакви конституционни промени.
9. Възможност за електронно гласуване при парламентарни и президентски избори, както и при избори за ЕП ( европейски парламет) и при референдуми.

22 Февруари 2013 06:46
Това което може и трябва да се направи е да се махнат глупостите в конституцията ограничаващи провеждането на референдум, които и без това противоречат пряко на чл.1 и но тяхно място да се опише подробно кои въпроси са само от компепенцията на суверена и се решават с пряко изразяване на волята му.
22 Февруари 2013 06:57
Всеки трябва ежедневно да търси отговорност от институциите, а не да вика- ИСКАМ РЕД, а когато става дума за него, тихичко да казва-Ама неможе ли да заобиколим реда? Е в това е проблема
Меркел да дойде ,с цялата немска полиция и съд ,ще ги развратим за една седмица.Най-шибаното племе сме на Балканите и в Европа.И за това ще се затрием.Неизбежно е.
22 Февруари 2013 07:30
Меркел да дойде ,с цялата немска полиция и съд ,ще ги развратим за една седмица.Най-шибаното племе сме на Балканите и в Европа.И за това ще се затрием.Неизбежно е.

Митове и легенди.
Че ДБ поставяха основите на "лобирането", още по време на перестройката.
И усилията добре се осребриха в годините
Затова съм казвал ама да повторя.
Малък управленски екип от тов Си. Плюс поддържащ от съдии и прокурори.
И резултатите ще са бързи и съществени
22 Февруари 2013 08:47
rego
22 Фев 2013 06:37
Мнения: 1,519
От: United States
Скрий: Име,IP


Конституцията наистина си има своите недостатъци и нужда от изменения и прецизиране на някои текстове, изчистване на противоречия, но генерални изменения не мисля, че са наложителни.
Достатъчно беше през всичките години на нейното (а и на приетото законодателство) спазване, за да не стигнем до катастрофалното положение, в което сме.
А то със сигурност не се дължи фундаментално на нейните текстове.
Част от предложенията действително си струва да бъдат обсъдени и приложени след хармонизирането им с други текстове, които няма да се променят, но една част са напълно неприемливи и отдавна отречени в конституционализма - напр. императивния мандат.
Въвеждането му ще влезе в пряко противоречие с тезата, че народният представител не представлява само собствените си преки избиратели, а целия народ (не че и това не е фикция, но създава практически по-малко усложнения).
Създава и предпоставки за много повече злоупотреби от свободния мандат, точно заради които недостатъци от години не се прилага.
Известно приложение на този принцип всъщност съдържаше Конституцията от 1973 г, но при коренно различни от сегашните обществено-икономически и политически условия.
Ако проблемите на прехода се търсят и решават на полето само на Конституцията и нейната според някои непригодност, ще ги задълбочим още повече и от т.нар. преход никога няма да излезем.
22 Февруари 2013 09:23
Diko
21 Февруари 2013 21:54
22 Февруари 2013 09:24
Граждани пишат конституция за "ръчно управление"
22 Февруари 2013 09:31
И какво ще гласи тази нова Конституция? След като досега Българските конституции са преписвани и компилирани от други европейски конституции. А в Европа конституциите са по-древни, но работят. Защо? Защото се спазват!

не само не спазва и кекавия закон, но Конституцията е за боклука, буквално. И помагайнте им, защото сегашната е доста далече от други като "преписвана" и "компилирана". Дано имат и някакви юристи, обадете им се да знаят как да действат, имате интерес от това.

Аз мога за сега да дам по-правилната посока. Взимате сегашната и почвате да работите над частите, които са за поправка, просто като в Исландия. И не се впускайте във свободни съчинения. Нямате нито време, нито опит. Ако искате пряка демокрация взимайте за източници от други Конституции. В Швейцария е пряката демокрация най-дълго. Има задължителен референдум, факултативен референдум и така наречената гражданска инициатива. Обърнете са официално и към посолството им, те ще ви помогнат, няма лошо. Ако искате закона за лустрацията, трябва да се гледа към бившите соц. Най-добрата лустрация е чешката. От посолството пак ще намерите източник. И интернет не е за подценяване.


Помагайте им, не се мотайте. Щото и тази вълна от млади като се разочарова и емигигрира няма да има пари за нищо в хазната. Краят се ближи а връхните комунези са се нагугушили и плачат за дератизация. Иначе може да обявите официално - фалираме и закриваме тази държава. Изтрийте ни от ООН, желаещите за теритоията да се регистрират в Кристийс.
22 Февруари 2013 09:35
Подкрепям Дико и Олдмад
22 Февруари 2013 09:41
...и го намажи с Ефералган!
22 Февруари 2013 10:03
Вече съм на 63г. и нямам никакво право да се бъркам в живота на синовете си(на 37 и 34 г.). А още повече да им определям как да живеят следващите 20 - 30 и повече години.
Е, ако ми поискат съвет - моля, с удоволствие, но да ги задължавам с каквото и да било, това за мен е абсурдно.
Съжалявам че се повтарям - не се бъркайте в работата на младите, те ще се оправят и без нас.

P.S. 89-та бях на 39, и никой не ми се е бъркал в живота. Това което сам си надробиш - това ще сърбаш.
Е, сами виждате докъде я докарахме, до кривата круша...
Трябва ли младите да повтарят нашите грешки?
Отговор не искам.
22 Февруари 2013 10:12
OLDMAD
22 Февруари 2013 10:17
На хайлазина и некадърника каквато и конституция да му дадеш , пак ще си остане на дъното (където му е и мястото).Ей сега да направите правителство от инициативни комитети, ще се поогледат и на втория ден ще започнат да крадат. А гладният краде сто пъти повече от сития. Като ги гледам протестиращите, не виждам качество.
22 Февруари 2013 10:19
Все ни се иска по-младите да не повтарят грешките ни но животът си върви. И аз съм правил и грешки и глупости, имал съм купища фалшиви илюзии и разбирания....Преди не много време се замислих за отговор на един странен въпрос. Ако навремето някой ми е казвал настойчиво ( а е имало и такива) че това са глупости щял ли съм да послушам и да постъпя по друг начин, както бих направил сега? Честният личен отговор е НЕ. Нека се учат и от грешки. Няма как да се научиш да ходиш без да си падал докато опитваш. А наставления и мнения от по-патили също не са излишни, независимо че в момента няма да бъдат чути. Ще дойде време от живота на сегашните младежи когато и такива работи ще се преосмислят и осъзнават.
22 Февруари 2013 10:36
Константин Пенчев:

"...Попитан за исканията на протестиращите за свикване на Велико народно събрание (ВНС) омбудсманът каза, че очевидно ще трябва да преминем и през него, но "трябва да сме много добре подготвени и да знаем точно какво искаме да направи това събрание".
Той уточни още, че служебното правителство трудно би могло да се справи с исканията на хората, защото по това време няма да има парламент. "Нека протестиращите да си напишат исканията и аз заявявам, че ще ги поддържам", подчерта Пенчев."

22 Февруари 2013 10:43
Тези реформатори-конституциалисти (уф!) даже не се усещат как си противоречат! Искат образователен ценз а не са чели сегашната Конституция. Искат намаление на броя депутати и ВНС с двойно повече. Искат "управлението близо до народа" и замяна на еднокамарния парламент с двукамарен. Изобщо "заменяме кво да е с нещо друго".
22 Февруари 2013 10:56
Има много добри идеи и те ще се увеличават с поправката в развитието на реална демокрация. Такава никъде не е изградена и главната причина за това е една – наличие на партии „в ръцете” на които е решението за всичко,а не в умовете. Това е вредно защото партията е „част” от обществото и е неполезно,дори вредно части от обществото да определят живота на цялото общество.Причина за това е боричкането за власт между тях и партийната дисциплина налагана от ръководството на партията,което ръководство може да създаде /което е и практика/ около себе си ядро от „далавераджийски интересчии”, които ползват тази „част” от обществото за собствени интереси.Трябва да се търси морал в хората призвани за политика,но е по-важно работата им да е подчинена на закони приети не само от партийни членове.
"народен съд за участващите в управлението след 2001 г.".
Има време за съд,не е необходимо този съд да се нарича „народен” заради неприятната алюзия. Това трябва да е Българският съд!Той пак щe е народен,когато законите защитават интересите на Суверена.Трябва да се промени /грубо/поне 80% от „състава” на действащата правораздавателна система. Съсипването на държавата започна от началото на 90-те години на миналия век,което и трябва да е обект на следствие и съд – има достатъчно явна и прикривана информация за това.Давност за тези престъпления срещу държавата и нейния народ не може да има!! Скоро един глупав политик,по друг повод, каза:””Това” ще е хубаво за България,също и за народа”?! Разделя ги човекът,който „работи политик”.Такава глупост е основание в закон да се постанови,че политик не е професия,а клетва за временна служба на обществото, когато обществото му се е доверило за определения срок – по закон! Може да е професия за партиен член.
22 Февруари 2013 11:08
„Член първи от новата конституция може да гласи "Да съградим чиста и свята република"”
Звучи чудесно,но Конституцията не може да е пожелание.Има как да се обработи този Член първи, като „определение за императивно изпълнение и строго спазване” за да се определя държавата,като такава, чрез всички други подчинени закони.По сега действащата Конституция президента в конкретния случай трябва да даде мандат отново на най-голямата партия и се получава „оти ручахме жабетата” за основателно протестиращия Суверен,части от който бяха разочаровани членове или симпатизанти на последната провалила се партия.Така отново изпълзяват вече провалилите се „стари партийни муцуни” слугуващи на партийното ядро! Има и много други недомислици в действащата Конституция.Творчество от народа е по-мъдро от това на излъчвани по партиен признак на негови представители,които при взимане на решения в обществен кворум веднага се превръщат в слуги на партията,а не на обществото,като цяло.А най-важното е предложението за
"..50% гражданска квота в управлението..”
Това отдавна трябваше да се наложи.Така слугите на партийните интереси няма да имат определящо влияние при решения касаещи цялото общество.В тази връзка и поради опита от пълния провал на партиите в България /управленски провал придружен със собствена икономическа и политическа престъпност/ в бъдещите парламенти ще е абсолютно наложително представителството общо на всички партии /и то по нов закон за регистрацията им/ да не бъде по-голямо от 49 % от общият им състав.И това трябва да е постановено в Конституцията! Политическата система в България трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се промени защото ръководствата на досегашните големи партии в България,участвали определящо в управлението /самостоятелно или в коалиция/, не само се провалиха,но злоупотребиха с доверието на хората към тях!!Това се случи в България и „това” трябва да се поправи.
22 Февруари 2013 11:28
Не са само неопитни хлапета ,които обсъждат идеите за промяна. Има и разумно звучащи, рационални и видимо опитни в разсъжденията си(и скептични понякога) граждани. А така се калява стоманата - млатене с чукове след оджака и с последващ леден душ на стенещото желязо

==========
Споделете опита си. Критичността и скептицизма имат своето място на коректор в емоционално бурни дискусиии...Особено необходими са "Адвокати на дявола"
22 Февруари 2013 11:40
Все пак...не забравяйте:

При демокрацията глупаците имат право да гласуват, а при диктатурата - да управляват”.
Бертран Ръсел
22 Февруари 2013 11:58
"..50% гражданска квота в управлението..”

Сещам се за една новосъздадена партия с подобни, макар и не толкова високи цели
22 Февруари 2013 12:06
най ми харесва варненския футболис, той несъмнено ще напише добра констинтуция
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД