В сряда вечер протестите бяха спокойни, без нито един полицай в района на Орлов мост и двоен кордон там, където се събираха двете групи - на привържениците и противниците на Бойко Борисов. |
Съзнавайки, че Борисов ги постави в ситуация "шах и мат", протестиращите признават, че в момента няма кой да им реши проблемите, "но изникна нов проблем - партиите". "Съществува опасност старите омразни политици от сегашното Народно събрание да ни измамят. Те искат да предизвикат бързи избори, които да ги наредят и в следващото НС и да оставят нашите искания без последици. Предлагам след приемане на оставката на правителството да преместим нашите протести пред президентството и да принудим президента да свика кръгла маса с наше участие и да насрочи избори за ВНС", написа Йордан Йорданов във "Фейсбук" групата "Общество на пострадалите от монополите".
Организаторите на протестите в София Ангел Славчев и Янко Петров вече обявиха, че до седмица се очаква всички 35 инициативни комитета на гражданите да излязат с общо предложение какво искат и как да се постигне. "Аз не искам повече да ни управляват партии", обяви в групата "Да запалим монополите" Елена Вапцарова от Хасково.
В социалните мрежи вече се появиха и задачите, които гражданите поставят на служебното правителство. Те също са доста радикални: "да забрани всички политически партии и техните сателити, грабили народа през тези 24 години и довели ни до Четвърта национална катастрофа". Да отзове всички съдии, прокурори и полицаи на ръководни и административни функции и да постави честни хора. Да имаме ВНС, избрано от "средите на протестиращите, без забранените партии и принадлежност към ДС, КНСБ, "Подкрепа" и другите сателити на мафията на 100% мажоритарен принцип". Хората искат още лидерите на забранените партии, олигарсите и техните монополи да бъдат съдени. "Да създаде нова конституция, която да начертае път към либерална политика на социалната правова държава подобно на Финландия, Норвегия, Швейцария", са още сред исканията.
В страната обаче все още има градове, които не са забравили откъде тръгнаха протестите. В Пазарджик започнаха да пишат исканията си срещу високите сметки за ток в специална книга. В Добрич и Варна вече уеднаквяват исканията си в три точки - "национализация на всички стратегически отрасли и природни ресурси на България; смяна на системата на управлението в България, нов изборен закон, който да не дава вратички за фалшифициране на изборите; национална програма с националните приоритети на България, които са духовност, история, образование, раждаемост, биоземеделие и селско стопанство, туризъм, икономика".
В Североизточна България настояват за отговор в 7-дневен срок. Иначе заплашват, че ще минат към гражданско неподчинение - неплащане на ток, вода, данъци. Определеният за неформален лидер на протестите във Варна Иван Петров обяви, че ще се създаде Български национален комитет на единството "Васил Левски ".
Най-накрая вчера и една от студентските организации обяви, че се присъединява към протестите. Изненадващо обаче инициативата дойде от казионната организация на студентските съвети, която за първи път ще протестира. Студентите имат своя болка - таксите за обучение, но искат и друго - "широко младежко гражданско участие и граждански контрол във всички форми на упражняване на законодателната и изпълнителна власт".
Ситуацията в страната вече е такава, че на улицата има всякакви групи, издигнали плакати с най-различни частни и общи искания. Стотина граждани се бяха събрали пред президентството например да протестират срещу съдебната система. Сред тях имаше и човек от Поморие, който разказа пред Би Ти Ви, че е бил ощетен чрез фалшиви документи, представени от вещи лица. Съдебната система беше изкарала на протест и друга група граждани, които обаче се събраха пред сградата на Висшия съдебен съвет. Продължават да бъдат на улицата и ветераните "За да остане природа в България", които и снощи протестираха срещу скандалното решение на екоминистерството за пистите в Банско. Техният запазен периметър е Министерският съвет.