Само ден след като призна, че строителството на магистралите "Тракия" и "Марица" изостава сериозно и има опасност те да не бъдат завършени в срок, а договорите да се развалят, регионалният министър в оставка Лиляна Павлова направи завой и начерта светло бъдеще за пътните проекти. В интервю пред "Фокус" вчера тя бе категорична, че всички строящи се сега магистрали ще станат в срок. До 1 юни ще са готови "Тракия", връзката на Столичното околовръстно шосе с "Хемус" и лот 1 на "Струма".
Освен това Павлова смело начерта и графика за следващите години: старт на строителството на лот 2 от "Струма" от Дупница до Благоевград и продължаване на работата по лот 4 (Сандански-Кулата). Като приоритет излезе магистралата София-Калотина, за която ще има търг напролет. Тогава започват и обходите на Монтана, Враца и Габрово с тунела под връх Шипка, Северната скоростна тангента и втората част на Западната дъга в столицата. Общата стойност на проектите е над половин милиард лева, каза Павлова. За магистрала "Марица" министърът спомена, че първият лот може да е готов до ноември т.г., но не каза нищо за втория, който изостава значително. И за двата лота срокът е 31 август.
"Хемус" може и да не е магистрала през цялото трасе. От Ябланица до Велико Търново ще е аутобан, но за участъка след това ще се прави анализ на трафика. Ако трафикът е слаб, това ще е скоростен път (четири ленти без аварийни платна). Магистрала "Черно море" щяла да се прави чрез публично-частното партньорство, след като разговорите с Турция за трасето от Бургас до Варна не са дали резултат. На партньорство с бизнеса се разчита и за скоростния път "Рила". Страната ни разчиташе на Катар за митичния скоростен път от Русе до Свиленград, но от лятото на миналата година за него нищо не се е чуло. Павлова заяви, че от бюджета ще се финансират четирилентов път от Бургас до Слънчев бряг, по който вече се работи, и трилентов между Слънчев бряг и Варна.
НА ОПАШКАТА
Българските пътища са сред най-лошите в света. Това смятат експерти от Световния икономически форум, които са изготвили доклад за глобалната конкурентоспособност. В него се дава оценка на пътищата в 144 страни, като България се нарежда сред последните десет. Според експертите най-добри са пътищата в ОАЕ, Франция и Сингапур. Те са получили оценка 6.5, като максималната е 7. В първата десетка попадат още Португалия, Оман, Швейцария, Австрия, Хонконг, Финландия и Германия. Оценката на българските пътища е 2.5, но те са по-добри от румънските, които са оценени с 1.9. Най-лошите пътища са в Молдова - те са оценени едва с 1.5. В долната част на списъка влизат Полша, Русия, Киргизстан и Украйна.
Видя се колко може да работи един посредствен човек нямащ нищо общо със строителството на пътища.
В мандата МУ километрите на магистралите строени с европроекти не можаха да стигнат тези на Сергей. За ремонти по първи, втори и трети клас пътища няма да говорим - 3 пъти по-малко ремонтирани километри. За общинската пътна мрежа е абсурд да говорим.
Зимата не ни изненада, тази година просто зимата дойде неочаквано рано. Виждате, че все още листата на дърветата са зелени, все още имат и зелени, и жълти листа, не са упадали. Всъщност основната причина за ситуацията, в която се оказахме, беше изключително ранният сняг, който падна, бурите, които се случиха. Те доведоха до една наистина бедствена обстановка, до една криза. Но във всички случаи така, както бяхме заявили още преди няколко седмици, ние готовност за снегопочистване такъв, какъвто е ангажиментът на АПИ и на областните пътни управления, имахме. Имаме сключени договори с фирми, налична техника, апаратура, за да можем да направим снегопочистването. За съжалени, бурите доведоха до изключително много големия обем паднали дървета, талпи по 20 м с голям диаметър, преплетени клони с листа, които блокираха машините за снегопочистване. Машините не можеха да минават. Бяха задръстени. Нямаше проходимост. Вие знаете, за съжаление, че имаше много бедстващи камиони и граждани по пътищата на страната, включително и нашите снегопочистващи фирми и съоръжения също бяха в това положение.