:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,702,500
Активни 618
Страници 13,430
За един ден 1,302,066

Финансовата бариера за участие във вота бе качена драстично

Средно с 20% по-скъпа ще е предстоящата предизборна кампания в обществените медии в сравнение с 2011 г., сочи справката на сайта "Отворен парламент". Новите, по-високи тарифи за отразяване на кампанията в БНР и БНТ, одобрени от служебния кабинет, предизвикаха остра реакция от страна на няколко неправителствени организации. Като се има предвид, че кампанията е изцяло платена, оскъпяването й ще лиши по-малките партии от достъп до широката публика.

В отворено писмо до премиера Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) призова правителството да преразгледа тарифите и предупреди, че подобни финансови бариери могат да ограничат конституционното право на българските граждани да избират или да бъдат избирани. "Намираме, че тарифа от 200 лв. за минута участие в диспут дискриминира извънпарламентарните партии, давайки предимство на големите формации, които ползват значителна държавна субсидия", се казва в писмото. Журналистите напомнят, че БНТ и БНР са обществени медии и получават финансиране от държавния бюджет именно за да предоставят равна възможност за достъп до ефир.

Тарифите за медийно отразяване на кампанията се изготвят от ръководствата на БНР и БНТ, а правителството само ги одобрява. От АЕЖ обаче питат защо служебният кабинет не се е съобразил с кризата и не е приел подход за замразяване или дори намаление на цените. Пресслужбата на МС отказа коментар на питане на "Сега" дали кабинетът смята да преразгледа предизборните тарифи на БНР и БНТ.

Ако през 2011 г. встъпителните и заключителните клипове на участниците във вота са стрували 1200 лв. на минута, то сега цената скача на 1400 лв. Минута клип, излъчен по БНТ в различните часови пояси през делничните дни, е между 330 и 2255 лв., а през почивните дни - между 330 и 2800 лв. С цели 16% повече ще трябва да плащат участниците за излъчен тв клип през почивните дни - цената на минута скача от 967 лв. на 1125 лв. С 20 на сто по-скъпо ще е участието в телевизионни диспути. Вместо 150 лв. те ще плащат по 180 лв. на минута. С 11% скача и тарифата за почивните дни - от 180 на 200 лв. за минута.

БНР е увеличило тарифите за всички форми на предизборно отразяване. Цената на предизборните хроники скача със 150%. И ако през 2011 г. минутата е струвала 120 лв., сега ще е 300 лв. Двойно се увеличава и цената за участие в диспут - от 35 на 70 лв. за минута.

2
1034
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
22 Март 2013 17:05
Не сме се и надявали на намаления! Те тези предизборни кампании са ценен природен ресурс за България и ние трябва да ги развием добре.
23 Март 2013 00:10
ПРЕАМБЮЛ
Ние,
Народните представители от Второто Учредително Народно Събрание, целейки да създадем по-съвършен световен ред, да утвърдим справедливостта, да осигурим вътрешното спокойствие, да насърчим Глобалния Мир по земното кълбо, да повишим всеобщия жизнен стандарт и благоразположението на българския ни непреклонен дух, да осигурим права върху благата от свободата за нашия народ и за идните ни поколения, като издигаме във върховен принцип правата на личността, нейното достойнство и сигурност, поставяме си за задача да усъвършенстваме и преустроим обществените отношения за което

ПРОВЪЗГЛАСЯВАМЕ
тази Конституция, приета чрез Референдум, произведен на ....2013 г.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД