:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,716,937
Активни 801
Страници 1,840
За един ден 1,302,066
Поуки

Византийската империя предлага урок на ЕС

Преди 10 века Константинопол е излязъл от тежката криза с девалвация, нова данъчна политика и премахването на търговските бариери в полза на чуждите инвеститори
СНИМКИ Архив
Изображение на Алексий Комнин, съхранявано във Ватиканската библиотека
Понякога е лесно да се пренебрегне изучаването на историята. Разбира се, ние използваме миналото, за да разберем настоящето. И в идеалния случай се учим от миналото. Затова е срамно, че в новата британска национална учебна програма няма място за историята на Византия. Разположена в източната половина на Римската империя и процъфтявала дълго след самия Рим, Византийската империя е една от малкото образувания, просъществувало повече от хилядолетие - от основаването на Константинопол през 330 г. до падането му през 1453 година.

За съжаление, понеже поколенията никога не са учили за могъщата източна част на Средиземно море, която някога управлявала райони от Венеция до Палестина и от Северна Африка до Кавказ, урокът, който може да се научи от съвременния свят, се губи в мъглите на времето. А това е урок, с който повече от всякога Европа може да има нещо общо. Подобно на ЕС, Византийската империя е била



многоезична, многонационална държава,



която се е простирала в различни климатични условия и разнообразни местни икономики - от оживени големи градове до градчета тържища, от процъфтяващи пристанища до малки села. Не само това, тя е имала единна валута, чиято стойност е оставала непоклатима в продължение на векове.

Противно на всеобщото мнение, изразявано почти ежедневно в Камарата на общините, където депутати се редят на опашки, за да се опишат многото правила и предписания или по-сложното законодателство като "византийско", Византийската империя всъщност е била образец на усъвършенстване - особено в сфери, където днес ЕС не е в час. За разлика от ЕС Византия не е била разядена от неефективност и неравенство при събирането на данъците: приходите не са могли да отиват в по-привлекателния район, за да не се подкопава структура на империята. Управлението на Византия е било просто и продуктивно.

Без съмнение различните части на империята са имали различни правила или различно данъчно облагане. За функционирането на държава с единна валута е трябвало да има фискален, икономически и политически съюз. Данъците е трябвало да се изплащат от периферията към центъра и е било ясно, че ресурсите е трябвало да се разпределят от богатите към по-бедните региони - дори не всеки да е бил щастлив от това. Свободата, изръмжал бе един автор през ХI век, означава свобода от данъци.

Еврократите могат да се поучат от империята, ако видят как тя се е справила с хроничната рецесия, предизвикана от същата смъртоносна комбинация, която днес осакатява западните икономики. През 1070-те години държавните приходи се сринали, докато задължителните разходи (като военните) продължавали да нарастват. Нещата се влошили от хронична криза на ликвидността. Положението станало толкова лошо, че



вратите на хазната били широко отворени:



не е имало смисъл да се държат заключени, защото не е имало нищо за крадене, както е писал тогавашен съвременник.

Към виновниците за кризата не е имало никаква милост. Тогавашният Херман ван Ромпой, евнух на име Никифорицис, е бил набит от разгневеното население заради повишението на цените и спада на стандарта на живот и накрая е бил измъчван до смърт. Ширещото се недоволство довело до безцеремонно отстраняване от длъжностите на други лица, принудени да станат монаси, за да се молят за прошка заради греховете си, както може да се предположи.

Кризата дори породила фигура като Найджъл Фарадж, чиито аргументи защо нещата се объркали са звучали "толкова убедително" според един съвременник, че хората навсякъде го посрещали с аплодисменти. Той бил глътка свеж въздух във време, когато старата гвардия била парализирана от бездействие и от отчаян недостиг на добри идеи. Трудно било да се спори с посланието му, че текущата реколта от лидери била безполезна.

Сакатите мерки, изпробвани при бедствието, не са имали никакъв ефект за отстраняването на проблемите. Те включвали обезценяването на валутата чрез изсичането на все повече и повече пари, докато съдържанието им на благороден метал намалявало. С други думи, форма на количествено облекчаване. Това е като да сложиш лейкопласт върху огнестрелна рана.

Понеже ситуацията се влошавала, време било старата гвардия да бъде изметена. Нова кръв трябвало да се влее, а с нея и радикални нови идеи. Спасителен план, подобен на германския днес, бил едно предложение, въпреки че осъществяването му се провалило, макар да изглеждало обещаващо за известно време. Но тъй като храната не стигала, а разговорите ставали все по-апокалиптични, нямало друг избор освен предприемането на решителни действия.



Решението било тройно



Първо, валутата била иззета от обращение и заменена с нова, която била справедливо отражение на реалната й стойност. Второ - капитален ремонт бил извършен на данъчната система, като притежателите на активи из цялата империя станали основата за повишаването на приходите в бъдеще. Накрая паднали търговските бариери, за да се насърчат лицата с външни капитали да инвестират по-евтино и лесно, отколкото в миналото - но не за придобиване на активи, а специално за развитие на търговията. Положението на империята било толкова бедствено, че тази бариера паднала до нивото, при което поне за кратко време външните инвеститорите можели да подбият местните, за да се стимулира икономиката. Процесът сработил - той не бил толкова болезнен, каквито опасения е имало, и съживил пациента със спряло икономическо сърце.

Между другото Найджъл Фарадж от ХI век никога не направил това, въпреки че той проправил пътя за издигане до върха на една наистина добра фигура. Алексий I Комнин** е човекът, който е възстановил Византия, макар че трябвало да плати цената за своите реформи. Презрян в живота си за вземането на трудни решения, той бил пренебрегнат и от историята в продължение на векове. Може би днес трябва да потърсим някой с широки плещи и яка гърбина като него.

*Питър Франкоупън е изследовател и преподавател в колежа "Уочестър", Оксфорд. Той е и директор на Центъра за изследване на Византийската империя към Оксфордския университет.

** Алексий I Комнин е византийски император от 1081 до 1118 година. Наследявайки една западаща империя, принудена постоянно да води войни, той успява да спре рухването на империята и да я възроди финансово, военно и териториално. Управлението му е известно като Комниновото възстановявяне. При него фамилията Комнин взела цялата власт.

 Византийската валута останала непоклатима векове наред, а когато дошла кризата, управниците я девалвирали.
 Днес лидерите на ЕС се лутат в решенията как да спасят единната евровалута.
52
6573
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
52
 Видими 
28 Март 2013 19:47
Е те такива глупости отдавна не бях чел. Наистина явно историята на Източната римска империя не се преподава в английските училища, та затова този си е останал неук.
28 Март 2013 20:16
Питър Франкоупън е изследовател и преподавател в колежа "Уочестър", Оксфорд.

Нито авторът, нито колежът звучат така, а статията каточе ли е превеждана с гугленския преводач.
Статията на известния английски специалист по Комнините (има и чудесна статия за печати от средновековна България в Bulgaria medaevalis, впрочем) е интересна, но днешните му реалии и сравнения куцат силно: аналог на евнуха Никифорицис днес е Барозу (неформално Меркел), но най-вече политическата структура на ЕС е твърде различна от тази на Византия. Всъщност, малко са англичаните (макар формално авторът да принадлежи към хърватската аристокрация), които разбират добре ЕС и не преувеличават централизацията в Съюза.
28 Март 2013 20:34
Ааа не. Не може да бъде. Тия от Оксфорд некви гребци ли бяха.
Нещо за номизма и номизматика да са чували? А, че туй нещо е било световна валута? Изобщо ЕС знае ли, че банковото дело в Европа започва след най-големият обир в световната история? Наричащо се превземането на Константинопол от кръстоносците, след внушенията на Дандоло. И чак тогава се откриват първите банки във Венеция. И че това не е злато на някава си "византийска империя". Изобщо много правилное, че такива работи не се изучават на Албиона. С мошенничества и грабежи не се стига далеко.
28 Март 2013 20:38
Петрински
28 Март 2013 20:38
Някой отново се мъчи да ни докаже колко велики са византийците. Като измамници - да, но като работари - ако някой друг им работи. Сега ги очакват 50 гладни години и откриването на тъжната истина, че кравата ЕО е мъжка.
28 Март 2013 20:49
Котка


28 Март 2013 20:49
Икономическото отваряне, свързано и с привилегии на чужденците (по-специално генуезци и венецианци) в дългосрочен план се оказва гибелно за империята.

В статията не се обяснява как се е стигнало до кризата. Това, че разходите се увеличавали, а приходите свивали е дълъг процес и следствие на редица фактори, най-вече продължителните войни при Василий II. Византийците разчитат все повече на наемници, които започват да им излизат скъпичко. Устройството на италийските републики се оказва по-благоприятно за предприемачество и развитие в сравнение с византийския ред. Напрежението от изток е неудържимо и византийците призовават Западна Европа за помощ. В резултат имаме кръстоносните походи. И най-кръстоносния (тоест християнски) четвъртия.
28 Март 2013 21:02
Ква е тая боза ? При това още от началото пълна с неточности, като че Византия е източната част на Римската империя. Тя е първо Източната римска империя, а после самата Римска империя в средновековието, поради това, че западната изчезва.
-
И от тези глупости, които видно трябва са са съчинен фон на някаква измислена теза, липсва главното - причината за загиването и падането на Византия под турска власт. А тя е в основата си, че Византия се е отворила за чуждите инвестиции, както и изменила по западен образец.
28 Март 2013 21:04
Авторът пропуска влиянието върху икономиката на външния фактор - нашествията и войните с арабите, норманите, кръстоносците, българите. В съответствие с тогавашната практика, пък и морал, те са били изключително опустошителни и причинили тежки поражения на икономиката. И в крайна сметка непоправими.
28 Март 2013 21:37
Сухар,
араби няма по Комниново време. Има селджукски турци.
28 Март 2013 21:49
Статията иска да докаже колко е правилно, че УК стои далече от ЕЗ и ЕС и как последните ще се скапят за нула време. Неясно защо като тапет е използвана Византия /можеше да използва и Римската империя/. Тъпня за ингилизка консумация.
28 Март 2013 22:00
Котка,
28 Март 2013 22:04
Пак ще кажа, че е много опасно да се модернизира историята и обратното, да се търсят аналогии на съвременни проблеми с исторически събития в дълбокото минало. Не могат да се намерят решения на икономически въпроси в съвременния ЕС, търсени в историята на Византия. Говорим за различни епохи и за различни структури. Уважаемият автор напълно е пренебрегнал факта, че Византия е империя, а ЕС не е.

Основното в имперския светоглед е идеята, че империята е светът. Населението извън този свят се счита за варвари, които трябва да бъдат цивилизовани, най-вече за тяхно добро. Изглежда странно, но Константинополските императори остават убедени докрай, че тъкмо те са владетелите на света, а останалите са търпени само поради благоволението на византийците. Подобно праволинейно мислене не се разколебава даже, когато империята се оказва състояща се от общо 3 града, без сухопътна връзка помежду си. Това поведение на византиййските императори е било взимано предвид и от владетели, много по-могъщи. Късното атакуване на Константинопол от османските войски, едва след завладяването на фактически всички територии на Византия и нейните сателити, говори точно за това.

Европейският съюз е тотално различно образувание, с различни цели, с различна философия, функциониращо в различна епоха.
28 Март 2013 22:33
Ес не е империя, а е сбор от няколко такива. Е, пътища има, но няма конверсация и чуваемост помежду им.
28 Март 2013 22:35
Пак ще кажа, че е много опасно да се модернизира историята и обратното
Е, кой говори за история!? Имаме само внушения . Авторът, Питър Франкоупън, е пределно ясен, че иска девалвация на валутата за да спаси банк-ганстерите. Толкова е убеден милият, че дори предлага Византия/ЕС да се "отворят" за чуждите инвестиции - селджукски турци /американските търговци на демокрация и лобизъм.
Между другото, Османската империя въвежда, по-точно усъвършенствува данъчната система на арабския халифат, стимулира търговията и ... пиратството. Е, някои народи са били поограничени от към свобода , но пък по онова време не е имало праведни хомо-борци за права и свободи. Отделно при диктатура, а Османската империя е своево рода военна диктатура, винаги има ръст на икономиката както показа онзи ден г-н Петрински с военната хунта в Гърция. Други примери отпреди 80 години ще ги спестя политкоректно.
Европейският съюз е тотално различно образувание, с различни цели, с различна философия
Като по-млад сменях много учебни заведения и тоя урок за "философията на Византия" съм го изпущил. Та каква е разликата между философията на ЕС и Византия? Ако може с една дума, че от повече не разбирам.
28 Март 2013 22:39
Относно аналогиите между историята и модерните времена, не съм съгласен. В "Залезът на Запада" Освалд Шпенглер се е занимал точно с това. А горенаписаното е некакъв жалък опит, както са изтъкнали спецовете вече.
28 Март 2013 22:44
Като по-млад сменях много учебни заведения и тоя урок за "философията на Византия" съм го изпущил. Та каква е разликата между философията на ЕС и
Византия?


Ами какво да те правя като не разбираш прочетенето, ако въобще четеш. Случайно да правиш разлики между термини като империи, съюзи между държави, основани на общи цели и т.н?
Не случайно си пропускал уроци на младини, освен че не си чел, не си и слушал.
28 Март 2013 22:46
Е, някои народи са били поограничени от към свобода , но пък по онова време не е имало праведни хомо-борци за права и свободи.


Много елементарно, но нормално като за опущил уроците си и образовал се на квартални седянки.
28 Март 2013 22:59
Е, чел съм, че Византия е сключвала съюзи с цел насърчаване на търговията ("свободно движение на капитали", приобщаване и обучение на граничните варвари ("свободно движение на хора в рамките на Шенген, опс Византия). За идеите е малко по-сложно. По онова време е вървяла дискусия, опс преговори между императора и папата за господството на държавата над църквата или обратното. Сега дилемата е господството на държавата над парите или обратното както проповядва Чикагската школа.
образовал се на квартални седянки.
Колкото, толкова! Немам претенции за гуру. Важното е, че любопитството е живо. Та каква била философията на Византия?
28 Март 2013 23:11
Apolitichen
28 Март 2013 23:39
Аполитичен, тук много пъти е споменавано, че форумът с малки изключения не е за ограмотяване. Хората си пишат, когато имат време, настроение или си мислят, че могат да кажат неща, които знаят, или пък вярват, че знаят. Поне за мен тези елементи на духа трябва да са налице, за да пиша. И понеже и друг път си се опитвал да "дискутираш" с мен заради спорта (в интерес на истината съм се забавлявал с тези опити), ще ти спомена с няколко реда отново, че Византия е била империя, а ЕС не е.

В Източната Римска империя - присъединените територии се приемат като един вид оказване на благоволение. Главната цел на Византия е била максималното поддържане на вътрешния мир, а това е и основният аргумент за всеобхватното политическо доминиране на центъра над периферията. Римският мир (Pax romana) колкото и трудно да е било неговото удържане, остава неизменна цел на всяка империя, която по дефиниция е наднационално и надетническо държавно образувание.

Обикновено имперската идеология разглежда налагането си най-вече като цивилизоващо и културно, и чак след това като политическа хегемония. Влиянието на центъра се установява предимно чрез благоустройство. Голямата цел е да се изгради някакъв социален уют и възможност за стопанска и културна инициатива и самореализация на периферията.

Изкуството и културата в империята като цяло се различават от тези на центъра, защото разбира се абсорбират локалните културни специфики. Докато културният продукт на периферията също е в състояние да влияе върху центъра, то икономическият продукт на периферията даже няма какво да бъде коментиран – в повечето случаи центърът зависи директно от него. Това е и изворът на специалното имперско самочувствие на провинциалните елити.
29 Март 2013 00:08
Обикновено имперската идеология разглежда налагането си най-вече като цивилизоващо и културно, и чак след това като политическа хегемония. Влиянието на центъра се установява предимно чрез благоустройство. Голямата цел е да се изгради някакъв социален уют и възможност за стопанска и културна инициатива и самореализация на периферията.


Но точно тук идеологиите на Византия и ЕС съвпадат, като се замисли човек.
29 Март 2013 00:12
Какъв е европейският рай?
Полицай - англичанин
Гастроном - французин
Банкер - швейцарец
Музикант - италианец
Танцьор - грък (ромей)
И всичко това организирано от германец.
..............................................................
Какъв е европейският ад?
Полицай - германец
Гастроном - англичанин
Банкер - грък (ромей)
Музикант - швейцарец
Танцьор - французин
И всичко това организирано от италианец.



29 Март 2013 00:53
Преди 10 века Константинопол е излязъл от тежката криза с девалвация, нова данъчна политика и премахването на търговските бариери в полза на чуждите инвеститори

И кои ще са инвесторите?
29 Март 2013 00:55
Ето един по-пресен урок не само за ЕС: Натисни тук
29 Март 2013 01:18
И статията, и част от коментарите отдоле заслужават само едно: Котка -
29 Март 2013 02:23
Първо, валутата била иззета от обращение и заменена с нова, която била справедливо отражение на реалната й стойност. Второ - капитален ремонт бил извършен на данъчната система, като притежателите на активи из цялата империя станали основата за повишаването на приходите в бъдеще. Накрая паднали търговските бариери, за да се насърчат лицата с външни капитали да инвестират по-евтино и лесно, отколкото в миналото - но не за придобиване на активи, а специално за развитие на търговията. Положението на империята било толкова бедствено, че тази бариера паднала до нивото, при което поне за кратко време външните инвеститорите можели да подбият местните, за да се стимулира икономиката.




Първата мярка, валутата, означава отнемане на привилегии на държавата или на финансовите олигарси да преразпределят пари чрез инфлацията. Печатането на пари и инфлацията са двете най-разпространени форми на облагане на населението с данъци, т.е. скритото му ограбване. Обичайно за това се обвинява държавата, но най-много от това се облажават олигарсите, които държат в ръцете си финансовите институции. Мярката по отношение на валутата във Византия означава край на скритото ограбване на хората и днес би се равнявала на голям удар върху финансовата сфера със затваряне на всички вратички чрез нея да бъдат ограбвани хората и реалното производство. Това по същество е удар върху олигархията и глътка въздух за всички останали.
Капиталният ремонт в данъчната система означава също такъв удар срещу олигархията. Какво означава "притежателите на активи из цялата империя станали основата за повишаването на приходите в бъдеще"? Кои са притежателите на активи в цялата империя? Отговор- олигарсите. Какво означава "станали основа за повишаване данъчните приходи"? Означава, че са нагърбили олигарсите с яки и подобаващи данъци. По принцип упадакът е свързан първо с концентриране на най-апетитните парчета от икономиката в ръцете на олигархия, която впоследствие започва да се бори за привилегии, а след това придобива такава сила и влияние, че централната власт не може да я хване да плаща данъци. Хем олигархията установява монопол над икономиката, хем олигарсите се освобождават от данъци. Оригиналната римска империя загива по същия начин. Т.е. реформата във Византия е, че централната власт надделява над олигархията и принуждава олигарсите да плащат данъци. Да плащат данъци онези, които са монополизирали икономиката и обират каймака от всяка една дейност.
Какво означава "паднали търговските бариери"? Предполагам, че повечето вече са го свързали с глобализацията и свободния пазар, който преподават пазарните фундаменталисти. Не, драги мои, падането на търговските бариери във Византия означава премахване на монополите. По-горе споменаваната олигархия създава монополи и започва да прибира пари от всяка адна дейност, която някой някъде върши. Олигархията не се занимава с производство и търговия, а със събиране на данъци. Днешните банкери се занимават със същото. Те не забогатяват от обществено необходими дейности. Те принуждават хората за всяка една дейност да минават през тях и да облагат всяка една транзакция. Те принуждават хората да купуват фалшиви застраховки, ненужни финансови продукти, продават им "лапаш нещо, гълташ нищо" и по този начин ги облагат с данъци. Те прибират пари от инфлацията. Те печатат пари / или дават необезпечени кредити, което има характер на печатане на пари/, те са устроили пазара така, че всяка една пазарна дейност да минава през тяхните ръце и да я облагат в тяхна полза. Те налагат обикновени монополи- никой не може да продава лекарства освен Биг Фарма. Никой не може да идва отвън и да лекува хората. Те получават привилегии да монополизират отделни сектори от икономиката, а монополните печалби са всъщност данъци.
Това, което казах, не е ясно и на автора на статията. Че посочените за пример от него три основни мерки за излизане от кризата във Византия, са три главни удара срещу олигархията и нейните привилегии.
29 Март 2013 02:23
Първо, валутата била иззета от обращение и заменена с нова, която била справедливо отражение на реалната й стойност. Второ - капитален ремонт бил извършен на данъчната система, като притежателите на активи из цялата империя станали основата за повишаването на приходите в бъдеще. Накрая паднали търговските бариери, за да се насърчат лицата с външни капитали да инвестират по-евтино и лесно, отколкото в миналото - но не за придобиване на активи, а специално за развитие на търговията. Положението на империята било толкова бедствено, че тази бариера паднала до нивото, при което поне за кратко време външните инвеститорите можели да подбият местните, за да се стимулира икономиката.




Първата мярка, валутата, означава отнемане на привилегии на държавата или на финансовите олигарси да преразпределят пари чрез инфлацията. Печатането на пари и инфлацията са двете най-разпространени форми на облагане на населението с данъци, т.е. скритото му ограбване. Обичайно за това се обвинява държавата, но най-много от това се облажават олигарсите, които държат в ръцете си финансовите институции. Мярката по отношение на валутата във Византия означава край на скритото ограбване на хората и днес би се равнявала на голям удар върху финансовата сфера със затваряне на всички вратички чрез нея да бъдат ограбвани хората и реалното производство. Това по същество е удар върху олигархията и глътка въздух за всички останали.
Капиталният ремонт в данъчната система означава също такъв удар срещу олигархията. Какво означава "притежателите на активи из цялата империя станали основата за повишаването на приходите в бъдеще"? Кои са притежателите на активи в цялата империя? Отговор- олигарсите. Какво означава "станали основа за повишаване данъчните приходи"? Означава, че са нагърбили олигарсите с яки и подобаващи данъци. По принцип упадакът е свързан първо с концентриране на най-апетитните парчета от икономиката в ръцете на олигархия, която впоследствие започва да се бори за привилегии, а след това придобива такава сила и влияние, че централната власт не може да я хване да плаща данъци. Хем олигархията установява монопол над икономиката, хем олигарсите се освобождават от данъци. Оригиналната римска империя загива по същия начин. Т.е. реформата във Византия е, че централната власт надделява над олигархията и принуждава олигарсите да плащат данъци. Да плащат данъци онези, които са монополизирали икономиката и обират каймака от всяка една дейност.
Какво означава "паднали търговските бариери"? Предполагам, че повечето вече са го свързали с глобализацията и свободния пазар, който преподават пазарните фундаменталисти. Не, драги мои, падането на търговските бариери във Византия означава премахване на монополите. По-горе споменаваната олигархия създава монополи и започва да прибира пари от всяка адна дейност, която някой някъде върши. Олигархията не се занимава с производство и търговия, а със събиране на данъци. Днешните банкери се занимават със същото. Те не забогатяват от обществено необходими дейности. Те принуждават хората за всяка една дейност да минават през тях и да облагат всяка една транзакция. Те принуждават хората да купуват фалшиви застраховки, ненужни финансови продукти, продават им "лапаш нещо, гълташ нищо" и по този начин ги облагат с данъци. Те прибират пари от инфлацията. Те печатат пари / или дават необезпечени кредити, което има характер на печатане на пари/, те са устроили пазара така, че всяка една пазарна дейност да минава през тяхните ръце и да я облагат в тяхна полза. Те налагат обикновени монополи- никой не може да продава лекарства освен Биг Фарма. Никой не може да идва отвън и да лекува хората. Те получават привилегии да монополизират отделни сектори от икономиката, а монополните печалби са всъщност данъци.
Това, което казах, не е ясно и на автора на статията. Че посочените за пример от него три основни мерки за излизане от кризата във Византия, са три главни удара срещу олигархията и нейните привилегии.
29 Март 2013 02:52
Византия по своята политическа идеология ( и философия - хайде да поставим задачка на жанчета и аполитични) е една световна, да си го кажем направо универсална християнска империя. Византийският император е наместник на Бог - ни повече, ни по-малко. Величието на Източната римска империя е именно в това, че тя е съхранила античното наследство от Рим и и го е смесила с християнската култура по такъв начин, че то оцелява хиляда години.
Ако и ЕС съумее да съхрани западноевропейското наследство с това на Източна Европа (равнопоставено!) 1000 години, е тогава ще признаем и сходствата на ЕС и Византия. По-точно ще ги признаят бъдещите поколения.
29 Март 2013 03:45
Наздраве на тези дето са се сетили за мене
аре и на форума
29 Март 2013 03:46
Автора на тази статия е гениален.......Когато се ражда грък еврейте ревът....И точно това се получи в Европейския съюз.
29 Март 2013 05:44
Петрински е по-забавен.
29 Март 2013 05:53
Mercury,
така са ме учили в училище. Хан Тервел разбива арабите пред вратите на Константинопол. Осми век.
29 Март 2013 07:06
Те ако бяха велики, всичките им наследници днес нямаше да са натова дереже
29 Март 2013 09:43
Странно защо езичниците в този форум се обиждат от статията. Авторът ни говори за Европейския съюз и нуждата от болезнени реформи, отправяйки към някои поуки от миналото. Това не е исторически текст.
29 Март 2013 10:03
Петрински
29 Март 2013 10:46
Нека тези, които вече са научили, че думата "Византия" е измислена по-късно, да престанат да тролят, че всичко, носещо печата на "измислената дума византия" е глупост, лъжа простотия и т.н. Всички много добре знаем какво означава "Византия" и много благодарим за всички уточнения по въпроса - минали, сегашни и бъдещи. От толкова много антивизантинизъм не може да се завърже смислен разговор.
29 Март 2013 10:51
mercury

Сухар,
араби няма по Комниново време. Има селджукски турци.


В Советском Союзе секса нет!
1986 г., телемост Ленинград—Бостън
29 Март 2013 10:53
Уважаемият автор напълно е пренебрегнал факта, че Византия е империя, а ЕС не е.
Дали не е?
29 Март 2013 10:54
Преди 10 века Константинопол е излязъл от тежката криза ...
Преди 10 века в Константинопол не е имало банки, коропрации и фондови борси. Икономически кризи е имало откакто свят светува, но допреди около 150-200 години тези кризи са възниквали и са били потушавани по напълно естествен начин (войни, природни бедствия, слаба реколта, демографски диспропорции, военно и технологично превъзходство и т.н.). Кризите на индустриалния и постиндустриалния капитализъм са изкуствени явления, предизвикани от съзнателна и предумишлена човешка дейност. Ерго, те никога няма да бъдат предвиждани и преодололявани с нормални методи и средства.
29 Март 2013 10:57
Не е ли ред на Ватикана да стане център на новата полусветовна Империя на Запада /и малко изток/ - хем "християнска /1.2 млд само католици/ хем хай-техно,хем прегърнала всичките евро-атлантически "ценности"/ те комай от Ватикана са родени/ хем хем и световните финанси са все още техни ,хем още каквото се сетите и ето ви Новия Световен Ред!Пей сърце! Всички империи от древността до днес се развиват,процъфтяват и загиват вследствие на едни и същи обществено-икономически ОБЕКТИВНИ закони! На Петрински за разръчкване на блатото.За Форума
29 Март 2013 12:51
Ако и ЕС съумее да съхрани западноевропейското наследство с това на Източна Европа (равнопоставено!) 1000 години, е тогава ще признаем и сходствата на ЕС и Византия. По-точно ще ги признаят бъдещите поколения.

А дано, ама надали.
29 Март 2013 12:56
водопроводчик . Разгеле.
Половината от постингите обесняват че нямя Византиа - другата половина колко е тьп автора.
29 Март 2013 14:34

"Накрая паднали търговските бариери, за да се насърчат лицата с външни капитали да инвестират по-евтино и лесно, отколкото в миналото - но не за придобиване на активи, а специално за развитие на търговията. Положението на империята било толкова бедствено, че тази бариера паднала до нивото, при което поне за кратко време външните инвеститорите можели да подбият местните, за да се стимулира икономиката."

Ето какво се има предвид:
The most important change (during the 11th c. - b-b.), however, is the development of the new western European markets and the role of the Italian merchants, on which more will be said below. Suffice it to say here that Italian trade in the empire took place under privileged conditions, incorporated in a number of treaties and privileges. Originally, these were granted to cities that were subject to Byzantium (Amalfi, Venice) but eventually also to Genoa and Pisa.
They reduced or, in the case of Venice, abolished the entry duty on ships entering and leaving Constantinople, and eventually also abolished the transactions tax between
Italian merchants and Byzantines. The development of trade with Italy was also attended, in the twelfth century, by piracy, which was now exercised by Italians rather
than Arabs, and which often had political as well as economic motives.
...
As to the effect of the expansion of the Italian merchants in Byzantium, it has to be seen in the proper economic context. The higher level of demand certainly affected
trade positively. But what about the participation of the Byzantine merchant in this expanded trade, which is not at all the same thing? The privileges granted to the
Venetians primarily and most fully, starting in 1082, and to the Genoese and the Pisans subsequently, unquestionably gave the Italian merchants a significant edge over Byzantine ones. While the privileges originally abolished the import-export duties, soon thereafter they also abolished (in the case of Venice, in 1126) or reduced significantly
(in the case of the other maritime states) the internal duties on commercial transactions. This immediately gave Venetian merchants a profit of 10% (or whatever the duty was that Byzantines paid) over all sales transactions, including those with Byzantines, and therefore increased significantly their competitive edge over native merchants.
The only people who could compete with Venetians on equal terms as far as this aspect of trade was concerned were those who also had tax privileges (e.g., the monasteries)
and the merchants of towns to which the Venetians did not have free entry: Monemvasia and possibly Thessalonike.252 The others worked at a disadvantage. Manifestly,
the Venetians, from their privileged position, could afford to offer higher prices to the Byzantine producer, thus giving him an incentive to sell to western rather than to
Byzantine merchants. There is, in any case, no question that Byzantine producers did sell to Venetians. Manifestly also, the Venetians could afford to cooperate with Byzantine
merchants, perhaps sharing some of the profits from the tax exemption, which means that even Byzantine merchants might use Venetians as middlemen. But that
cooperation, which could be profitable to Byzantine merchants for a while, inexorably led to a situation where the Venetians (here used as paradigmatic for all privileged
Italian traders) would become important in domestic trade, and the terms of cooperation would become very costly for the Byzantines.

Angeliki E. Laiou, "Exchange and Trade, Seventh--Twelfth Centuries", in The Economic History of Byzantium, Angeliki E. Laiou, ed., The Economic History of Byzantium , Натисни тук
По същество, онова, което Византия прави през 11-12 в. в търговските си отношения с италанските градове , е репетиция за онова, което прави Османската империя с политиката на капитулациите от 16 в. насетне. Големият проблем е, че "отварянето" на търговията на двете империи не бива съпътствано с реформи, които да отговорят на търговския и технологичен подем на западна Европа през 11-12 и през 17-първата половина 19 в. Самото действие дава положителен ефект, но липсата на следваща икономическа икономическа стъпка, която да насърчи византийските търговци, води до изместването от италианските им колеги.
Монетната реформа на Алексий Комнин е много хвалена и несъмнено изиграва положителна роля, но тя става благодарение на това, че императорът конфискува църковни ценности и ги претопява в монети заедно със собствените си съкровища. Общо взето - посяга към неприкосновения златен резерв.
29 Март 2013 15:54
Не само византийците , а и еврейте ни дават добър урок. Сега ни го преподават заедно с практическите занимания.
29 Март 2013 17:12
Ах, аман от мантрите за чуждите инвеститори!
е излязъл от тежката криза с девалвация, нова данъчна политика и премахването на търговските бариери в полза на чуждите инвеститори

Те не идват като "благодетели", а за да спечелят - възможно с най-малко инвестиране и максимално отписване на печалбите. А след това, под чертата, да изнесат капитала в собствените си страни!

Скакалци, дошли да "помогнат" на тъпите мравки и да им стопанисват мравуняка!!
29 Март 2013 19:11
водопроводчик
29 Мар 2013 10:53
Мнения: 8,581
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP

Уважаемият автор напълно е пренебрегнал факта, че Византия е империя, а ЕС не е.
Дали не е?


Определено не е. ЕС е последната структура на света, която може да бъде дамгосана като империя. Дори определянето на САЩ или СССР като империи е под въпрос. Те никога не са били света, доколкото постоянно са били длъжни да се съобразяват със своя или външни опозиции. Тяхното разширяване е завладяване или колонизиране, свързвано с военно и полицейско насилие, а не с мир или социален уют. Още по-малко процесът на завладяване на нови земи и народи е бил разглеждан като благотворителен, в полза на завладените народи процес. За стимулиране на каквито и да било свободни инициативи от страна на периферията в такива случаи е почти смешно да се мисли, понеже целта е унифицирането. И накрая при тях става въпрос за доминирането на един елемент над останалите, както и да звучат официалните им идеологии. Днешните “империи” малко трудничко се вместват в определението за империя.
29 Март 2013 19:33
авторът е пропуснал само едно нещо - че по времето на посочените примери не е имало банково-лихварска система, поне не от сегашния тип
29 Март 2013 20:19
Затова е срамно, че в новата британска национална учебна програма няма място за историята на Византия. Разположена в източната половина на Римската империя и процъфтявала дълго след самия Рим, Византийската империя е една от малкото образувания, просъществувало повече от хилядолетие - от основаването на Константинопол през 330 г. до падането му през 1453 година.
Същото важи и за Българската империя. През средновековието векове са съществували 3 империи в Европа: Източната Римска (Византийска) империя, 1-та Българска империя, 2-та Българска империя и Германската империя. Обаче в западните книги, учебници, ТВ и кино продукция няма нищо за нея.
29 Март 2013 20:32
Обаче в западните книги, учебници, ТВ и кино продукция няма нищо за нея.


Прав си за Българските империи. Не си прав за това, че няма нищо за Българските империи в западната историография. Напротив, на Запад доста често се обозначават двете средновековни български държави като империи. Докато в "източната историография" това е почти невъзможно да се забележи.

Ето ти един пример само на първа ръка от чичко Гугъл (иначе, ако имах време, бих ти дал десетки примери от уважавани по цял свят западни историци, които използват определението Българска Империя).
Натисни тук

Но все пак браво, че си един от малкото форумци тук, който зачекна въпроса за Българските империи.




... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД