:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,717,440
Активни 817
Страници 2,343
За един ден 1,302,066
Криви сметки

Енергийно судоку за напреднали

Какви са ползите за домакинствата от понижените цени на тока и как "невидимата ръка на регулатора" за пореден път злоупотреби с ножицата на кръстосаното субсидиране
ИЕМ
Отваря се ножицата на кръстосаното субсидиране.
Много хора си задават въпроса как така преди около месец бе обявено, че намалява цената за енергията (дневна и нощна), след като цената на производствения микс остана практически непроменена. Въпросът има основание, защото ДКЕВР създаде същинско енергийно судоку за напреднали.

Както се вижда от решението за ЧЕЗ*, намалението на цените на електрическата енергия за бита от 5 март се дължи на: намаляване на цената за разпределение - с 15.4%; на тарифната цена за дневна енергия - с 3.1%; на тарифната цена за нощна енергия - с 29%.

Превръщането на тези проценти в пари води до следните резултати:

- 1.15 ст/квтч по-ниска цена за домакинство, използващо 30% нощна и 70% дневна енергия, благодарение на 0.63 ст./квтч по-ниска цена за разпределение и 0.52 ст/квтч по-ниска цена за енергията.

- 2.31 ст/квтч по-ниска цена за домакинство, използващо 50% нощна и 50% дневна енергия, благодарение на 0.63 ст./квтч по-ниска цена за разпределение и 1.68 ст/квтч по-ниска цена за енергията.

Вижда се, че рязкото намаляване на нощната тарифа би могло да допринесе за удвояване на ефекта от намалените цени върху сметките, ако домакинството пренасочи половината от потреблението си през нощните часове.

На последно място, намаляването на цените води до съответно намаляване на последния елемент в цените - ДДС - с размер, равен на 20% от горепосочените икономии.



0.07 равно ли е на 0.52?



И така, принос за намаляването на цените на електроенергия за домакинствата имат посочените по-горе два компонента в цената - цена за енергия (дневна и нощна) и цена за разпределение.

С мартенското си решение ДКЕВР намали цената, по която крайните снабдители (в случая "ЧЕЗ Електро") ще купуват енергия от НЕК (т.н. цена на електропроизводствения микс) и ще я доставят на потребителите, присъединени към мрежа средно и ниско напрежение, които не са си избрали друг доставчик и купуват енергия по регулирани цени. Намалението е незначително - електропроизводственият микс се продаваше от НЕК по 79.18 лв/МВтч, в това число 1.32 лв/МВтч надценка за НЕК. След 5 март цената на микса е 78.47 лв/МВтч при запазена надценка за НЕК. За да не се объркаме с дименсиите, преобразуваме в стотинки за киловатчас и изчисляваме, че продажната цена на НЕК е намалена с 0.07ст/квтч.

Ако сравним намаляването на цената на електропроизводствения микс с 0.07 ст. и на цената на енергията за домакинствата с 0.52 ст/квтч (при 30% нощна и 70% дневна тарифа), ще установим, че със своето решение ДКЕВР създава дефицит от 0.45 стотинки за всеки продаден на домакинствата киловатчас, или приблизително 20 млн. лв. на година (за територията на ЧЕЗ). Възниква основателно въпросът кой ще е източникът за покриването му?



"Невидимата ръка" на регулатора



В сянката на обещаното намаляване на цената на електроенергията за домакинствата останаха цените на небитовите потребители, присъединени към мрежа ниско напрежение. На пръв поглед това е логично, защото, както се вижда от решението, крайните цени за тези потребители са с нулеви промени. Но по-внимателният прочит показва, че това не е така, и същевременно дава отговор на въпросите, възникнали по-горе.

Както знаем, регулаторът беше изправен пред задачата да намери начин за намаляване на цените за домакинствата с 8%. При спешното търсене от страна на ДКЕВР на резерви в системата, те бяха открити в електроразпределителните дружества, по-конкретно в регулаторно утвърдените им технологични разходи, което не изненада никого. Решено беше тези разходи да бъдат намалени с три процентни пункта (от 15 до 12%). На базата на това бяха преизчислени, съответно намалени, цените за разпределение.

Това решение обаче не се оказва удовлетворително. Първо, чрез него се постига само половината от поръчаното намаление на цените на домакинствата. И второ, тъй като цената за разпределение на мрежа ниско напрежение е еднаква за всички потребители, присъединени към тази мрежа, то води до намаляване на цената и на небитовите потребители, което не е предмет на заданието.

Ето така възниква въпросът как хем да не се намалява крайната цена на небитовите потребители, хем да се намали цената за разпределение на ниско напрежение. Отговорът е намерен в цените на енергията. Ако прочетем по-внимателно решението на ДКЕВР, ще установим, че тарифните цени на енергията (върхова, дневна, нощна..) са повишени в широк диапазон - от 2 до 28% (за територията на ЧЕЗ Електро). Когато превърнем широкия спектър от проценти в стотинки обаче, получаваме една и съща цифра, а именно плюс 0.6 ст/ квтч - точно толкова, с колкото е намалена цената за разпределение на мрежа ниско напрежение.

И така, крайните електроенергийни цени на небитовите потребители, присъединени към мрежа ниско напрежение, не се изменят. Но тяхната структура значително се променя - енергийната компонента нараства за сметка на намалението на мрежовата компонента.



Небитовите потребители финансират енергията на битовите



Така стигаме до отговор на въпроса кой е източникът за намаляване на тарифните цени за енергията на домакинствата. Това са приходите от повишаването на същите цени за небитовите потребители на ниско напрежение. Намаляването на тарифните цени за енергия на първите в диапазона от 3 до 29% е съпроводено с повишаване на същите цени на вторите с 3-28%.

Ако проследим докрай генезиса, ще установим, че финансовият източник е един и същ - намалените приходи на електроразпределителните дружества, които обаче не се разпределят равномерно между потребителите на мрежа ниско напрежение, а в пълния си обем се трансферират към населението чрез еквилибристиката с цените на енергията.



Отваряне на ножицата на кръстосаното субсидиране



Логично би било, ако доставчикът на енергия я купува по 7.8 ст/квтч, продажната цена за неговите клиенти да бъде около и малко над тази стойност. Ако дадена категория клиенти купува енергията под тази стойност, а друга компенсира отрицателните разлики чрез по-високи цени, това се нарича кръстосано субсидиране. Тази характеристика е валидна у нас не от вчера, а за всичките години на прехода, поради факта, че цените на енергията за домакинствата винаги са били по-ниски от тези на индустрията. Целта е ясна - полека-лека да се затваря ножицата между цените за отделните категории потребители, за да има равнопоставеност между тях, което е и един от основополагащите принципи на ценовото регулиране.

Последното решение на ДКЕВР е стъпка назад - докато разликата между цената на едно домакинство и един небитов потребител на ниско напрежение беше 3.6 ст/квтч, след мартенското решение тя се увеличи и стана 4.8 ст/квтч (изчислено при цени за "ЧЕЗ Електро", двойнотарифни електромери, 30% нощна, 70% дневна).



Пазарът - атрактивен за едни, регулираните цени - за други



Небитовите потребители, които купуват енергия на регулирани цени, би трябвало сериозно да се замислят и да потърсят енергия на свободния пазар. При новите цени за енергия и при положение че те разполагат с възможности да управляват енергийното си потребление, има голяма вероятност да си намерят по-евтина енергия на базата на двустранен договор с избран от тях търговец.

Обратно, битовите потребители трябва да оценят моментните ползи, които имат от регулираните цени на енергията, но и да осъзнаят тяхната краткосрочност. Колкото повече небитови клиенти се насочат към свободния пазар, толкова повече ще изчезват финансовите буфери, които крепят сегашните регулирани цени за бита под доставната им стойност.





* Цените за отделните енергоразпределителни дружества се формират от ДКЕВР поотделно. Те не са еднакви, макар разликите да са минимални. В случая за изчисленията се вземат данните само за това дружество.
снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Масовите протести срещу цените на тока доведоха до енергийни еквилибристики, които още повече объркаха пазара.
27
3826
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
03 Април 2013 20:41
какъв пазар се е объркал бе, идиоти загубени, като пазар няма? нали точно заради липсата на пазар европата иска да ни глобява ежедневно.

тикви застреляни. три монополиста се събрали и заговорили как нямало пазар

отделно, че пазар в случая означава, че цените стребглаво ще се вдигнат до поне средноевропейско равнище. справка - лукойл. те без бой си признаха, че ценообразуването им е да сметнат колко струва най-евтиния внос и да свалят малко надолу.
03 Април 2013 21:56
За какво ни е пазар? Само ще повиши цената. Мрежата е същата, производителите- също, само ще има още един(100?) междинен посредник. Или пък ефтиния ток от Козлодуй ще го изнасят паззрно, а ние ще ползваме само скъпия от фотоволтаиците
03 Април 2013 22:21
Енергийният регулатор днес е изключил ВЕИ далаверата за 48 часа поради опасност от разкапване на системата.
Закона не ограничава броя на изключванията по 48 часа.
Митьо Христозов, поради главоболие, предвидливо подаде оставка.
Банките ще почнат да скърцат, защото имат договори за по 10 години с ВЕИ далаверата.
Както казва ЗИП-а - ще бъде феерично.
03 Април 2013 22:49

Няма друго решение освен разтрогване договорите с ВЕИ-тата. Просто няма. И този който разсече този възел, ще обере аплаузите на публиката.
03 Април 2013 23:04
Скъпи съфорумници , ето нещо за размисъл (моля за търпение - изгледайте цялото клипче) ... http://vbox7.com/play:b3a23c1e
04 Април 2013 01:42
Енергийният регулатор днес е изключил ВЕИ далаверата за 48 часа поради опасност от разкапване на системата.
Закона не ограничава броя на изключванията по 48 часа.
Митьо Христозов, поради главоболие, предвидливо подаде оставка.
Банките ще почнат да скърцат, защото имат договори за по 10 години с ВЕИ далаверата.
Както казва ЗИП-а - ще бъде феерично.


Всичко е ясно, само едно не разбрах - как ще успеят хем да изключат потребителите, хем фотоволтаиците да работят? Щото там е далаверата на нашите келемета. Или просто от некадърност и лакомия системата ще се разкапва минимум два пъти на денонощие? И понеже "Мишо Бирата" не съществува, по-точно е неизвестен, никой няма да влезе за дълго в затвора? За застрашаване на националната сигурност... Майка дева, майка дева, майка дева...
04 Април 2013 07:28
... Институт за енергиен мениджмънт

Ама и такъв ли имаме?
04 Април 2013 09:08
Колкото и парадоксално да звучи решението на проблема с многото ФЕЦове е ОЩЕ ФЕЦове Само, че, първо, ДКЕВР резва на половина преференцията за най-малките покривни ФЕЦ и с 40% настоящите преференции за всички останали ФЕЦове http://bit.ly/WcsaXl , като създава и автоматично намаление от 2% на преференциите всеки месец, който иска слага, който не иска не слага. Отделно всеки 3-4 месеца преценят с колко още да ги намалят. Така големите ФЕЦове на земя ще правят по-евтин ток от новите ТЕЦове. В същото време опростява съвсем процедурата за покривните ФЕЦове и така.

2-3 години ще е тегаво, но след това ще имаме 2-3 гигавата фотоволтаици. И сега идва тънкия момент. Многото ФЕЦове правят много ток съответно клаузата за форсмажорно им спиране може да се приложи, обаче как ЕСО да избере кои ФЕЦове да спре?

Ами много ясно Първо, правещите най-скъп ток, а ако правят еднакво скъп ток - първо най-големите. Така елегантно ще работят най-евтините ФЕЦове, които обаче ще са на преференции по 8-10 ст, колкото е и ТЕЦ-а, но без замърсяване.

Решенията за това – кои точно централи д а бъдат спрети се взимат и на финансов принцип. Ако се наложи като крайна мярка, ще бъдат спирани и нови енергийни източници със слънце и вятър", каза още Божан Стоянов.
04 Април 2013 09:13
Ама и такъв ли имаме?

Имаме си я. Я виж кви убавци:
ЕМИ е учреден от ЕВН България, ЧЕЗ България, Е.ОН България и Овергаз. Четирите компании като членове на ЕМИ имат по един представител в двата органа на ЕМИ - Общо събрание и Управителен съвет. Заедно с председателя петчленния Управителен съвет се състои от:

Иванка Диловска
Председател на УС на ЕМИ

Калина Трифонова
Зам.-председател на УС на ЕМИ, представител на ЕВН България

Петар Докладал
Член на на УС на ЕМИ, представител на ЧЕЗ България

Бойко Димитрачков
Член на на УС на ЕМИ, представител на Енерго-Про България

Светослав Иванов
Член на на УС на ЕМИ, представител на Овергаз

Нещо за коментар ?
СЕГА ?
04 Април 2013 09:29
Няма друго решение освен разтрогване договорите с ВЕИ-тата. Просто няма. И този който разсече този възел, ще обере аплаузите на публиката.
04 Април 2013 09:35
Няма друго решение освен разтрогване договорите с ВЕИ-тата. Просто няма. И този който разсече този възел, ще обере аплаузите на публиката.


И публиката, ръкопляскайки, ще бъде осъдена да плати колосални компенсации за неправомерно прекратените договори. Ай мислете малко де.

То вярно комунистите нямат много уважение към закона и го спазват само, ако имат изгода, но не бъдете като тях.
04 Април 2013 09:41
И публиката, ръкопляскайки, ще бъде осъдена да плати колосални компенсации за неправомерно прекратените договори...

Тъй, тъй...А сега е осъдена да плаща колосалните сметки, надути до безобразие И от т.нар. ВЕИ-та, до...далечното бъдеще. Така че интересно какво точно трябва да измисли...например дали да се хвърли от покрива на блока или да се самозапали (извинявам се за ужасното напомняне)...
04 Април 2013 09:43
За да не бъдеш убит, вземи се самоубий - така ли, Абадабчо-Distributed?
04 Април 2013 09:50
Ами аз ви казах едно напълно законно решение на проблема, а вие само ми казвате незаконни.

Има само един начин да не им купим тока и това чрез клаузата за форсмажорни обстоятелства. Просто ще ги предизвикаме - клин-клин избива.

Вие, ако имате друго з а к о н н о решение - споделете го.
04 Април 2013 09:58
Вие, ако имате друго з а к о н н о решение - споделете го.

Да ги набием, и да им ги вземем
04 Април 2013 10:01
Ами аз ви казах едно напълно законно решение на проблема, а вие само ми казвате незаконни.
Заеми се с осъществяването на законното си предложение тогава!
04 Април 2013 10:29
читатель

Ами ще се заема. Колко му е да си купя един Plug-and-play фотоволтаик с батерия за терасата. Включва се в контакта и толкова. И потреблението ми за ток по електромер ще намалее, т.е. ще приближа форсмажорното обстоястелствто
04 Април 2013 12:04
Пазарът - атрактивен за едни, регулираните цени - за други
Що така тоз Институт не е завършил мислата си със съответните допълнения:
Пазарът - атрактивен за едни с преференции, регулираните закрепостяващи цени - за други. Дар слово ли няма или е поредния измамник?
би трябвало сериозно да се замислят и да потърсят енергия на свободния пазар
И колко е цената на ел. енергията на "свободния пазар"? Колкото е на ВЕИ или по-ниско?
И публиката, ръкопляскайки, ще бъде осъдена да плати колосални компенсации за неправомерно прекратените договори. Ай мислете малко де.

Що да се разтрогват договирте? Просто ще се актуализират с европейските норми за забрана на "държавна помощ" към частни фирми и въвеждане на обществена поръчка за ел. енергия. Предложилите най-висока цена отпадат както би следвало да е на свободния пазар.
Ти кажи: Ще се прави ли свободен пазар с кастриране на "вятърничевите" тарикати? Или ще се води държавна енергийна политика с регулирани цени, регулирани енергопроизводители и регулирани енергоразпределители, включително регулация и на възнагражденията на членовете на управителните съвети?
Другото е измама- не може да има "свободен пазар" с държавно гарантирани договори и търговия на пръдни, опс "въглеродни квоти". Ако има някакво судоку, то е в пазарната цена на "квота въглероден двуокис" не пръднат от крайния потребител.
04 Април 2013 12:45
Схемата, по която ЧЕЗ източва парите ни
04 Април 2013 12:48
За НЕК няма друг изход, освен цените на ел.енергията да вървят нагоре (по възможност, придружено с допълнително спекулативно раздуване на сметките на крайните потребители, както това се случи с януарските сметки, което предизвика протестите), тъй като компанията трябва да се спасява от фалит. Непосредствено след изборите вероятно ще станем свидетели на драстично увеличаване на сметките за ток, вода и парно. От мат'ряла има да се изземват още доста банкови депозити и семейни бижута.
04 Април 2013 13:04
Какво судоку за напреднали ви мъчи?
Задачката е за третокласници. От януари до март енергопотреблението е паднало с 30%. Нищо не шава.
ГРОБарите са закрили икономиката. Обаче за маймуните са осигурени банани.
04 Април 2013 13:21
Какво судоку за напреднали ви мъчи?
Задачката е за третокласници. От януари до март енергопотреблението е паднало с 30%. Нищо не шава.
ГРОБарите са закрили икономиката. Обаче за маймуните са осигурени банани.
В България, когато потреблението (оборотите) пада, цените се вдигат. Така е с почти всички стоки, вкл. и с хранителните. У нас пишман-бизнесмените отдавна не се разчитат на оборот, а на надценки. За тока защо да е по-различно?
04 Април 2013 13:57
За тока защо да е по-различно?

Защото брашненият чувал е докрай изтупан и пачаврите ще дръпнат нови заеми.
04 Април 2013 14:25
Защото брашненият чувал е докрай изтупан и пачаврите ще дръпнат нови заеми.
Ами да дърпат. Вярно, че ние пак ще платим вересиите на НЕК, но поне ще стане по-плавно, а те искаха да ги съберат за един-два месеца през надутите сметки.
04 Април 2013 14:37
Не ми е ясно точно за какво ми опонираш, но щом като част от мат'ряла имаш "за изземване още доста банкови депозити и семейни бижута"...нямаш грижи и бъдещите заеми да плащаш.
04 Април 2013 16:49
Не ми е ясно точно за какво ми опонираш, но щом като част от мат'ряла имаш "за изземване още доста банкови депозити и семейни бижута"...нямаш грижи и бъдещите заеми да плащаш.
А мислиш ли, че няма да платиш тези заеми през сметките си, нищо че не си част от мат'ряла?
04 Април 2013 16:51
По тази причина не искам пачаврите да правят нови борчове.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД