Положението в енергетиката е толкова трагично, че всякакъв износ, дори на безценица, ще е в полза на системата, стана ясно вчера. Заради липсата на пазари за произвежданата енергия от четвъртък Електроенергийният системен оператор (ЕСО) започна поетапно да изключва от мрежата ВЕИ и да ограничава всички централи с изключение на вецовете. Потреблението както в България, така и в държавите, за които традиционно изнасяме ток, е много ниско и затова напоследък от ЕСО заговориха откровено за проблеми и дори за неуправляемост и колапс на системата - заради огромните излишъци на ел. енергия.
"В краткосрочен план единствено повишението на потреблението на ток, включително и износът, дори на безценица, е решение за излизане от сегашното тежко положение", коментира по БНР шефът на Централния диспечерски пункт в ЕСО Митьо Христозов. Той съобщи, че потреблението в момента е 4100 мегавата при 12 000 мегавата инсталирани мощности, като износът е едва 273 МВт. Маришките тецове са натоварени на 850-900 МВт, АЕЦ "Козлодуй" - 1270 МВт, вецовете - около 890 МВт. От четвъртък принудително са спрени ВЕИ на цялата територия на страната. И вчера поетапното изключване на производители на скъпия "зелен" ток продължи.
"По-голямата част от язовирите са на максимални нива - от десетте язовира на четирите големи каскади осем са пред преливане. Както ми докладват, като духне вятър, и ще започне да прелива по малко", обясни Христозов. В същото време изпускането на вода от тях е възможно, защото може да докара наводнения по поречието на Марица у нас, в Турция и в Гърция.
Една от причините за излишния ток е спадът на потреблението на предприятията, ударени от икономическата криза. Според Валентин Терзийски от Асоциацията на топлофикационните дружества закриването на цехове и цели заводи, както и ограничаването на дейности заради липсата на клиенти в индустрията е довело до значително свиване на пазара на ел. енергия. Той даде пример със "Стомана" - Перник, "Метали" - Радомир, торовите заводи като "Агрополихим" в Девня, които харчат с около 30% по-малко ток в сравнение с миналата година.
Според Терзийски подобна е ситуацията и в други големи промишлени фирми, а много от по-малките стопански потребители са фалирали или собствениците им просто са ги затворили.
Въпреки напрежението в сектора премиерът Марин Райков увери, че до режим на тока няма да се стигне. "Няма основание за апокалиптични притеснения. Започнала е една безмилостна проверка на цялостната верига на ценообразуване в енергетиката, чиито резултати обаче ще отнемат известно време, каза той. В това сложно упражнение участват и европейски партньори. Целта е да се възстанови равновесието в системата", заяви министър-председателят.
Икономическият министър Асен Василев поясни, че освен че в страната има прекалено много енергийни мощности, те са и трудни за управление - не могат просто да бъдат включвани и изключвани", заяви той. Василев добави, че април по принцип е най-критичният месец за системата, тъй като хората не се отопляват, но и не ползват климатици.
ТЪПЧЕНЕ НА МЯСТО
Една от спасителните мерки е да се намали и дори да отпадне таксата за пренос, която у нас е толкова висока, че напълно блокира износа. Странното е, че тя се обсъжда от седмици, но никой в държавата не поема отговорност да я приложи. Според експертите таксата може да бъде намалена с решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Към момента обаче ДКЕВР бездейства. Според ексминистъра на икономиката Делян Добрев наследника му Асен Василев може да вземе еднолично такова решение - защото чл. 70 от Закона за енергетиката позволявал министърът да налага на енергийните предприятия допълнителни задължения за обслужване на обществото.
ПЛАЩАНИЯ
И ВЕИ-тата, а и централите "Марица-изток" 1 и 3 получават пари дори и когато не работят, обясни бившият министър Делян Добрев. Когато "Марица-изток 1" например не работи, тя получава по 70 лв. на мегават, за да се поддържа в готовност. Там са 700 мегавата, по 70 лв. са 49 000 лв., т.е. 25 000 евро на час получава "Марица-изток 1", за да не работи. "Марица-изток 3" пък получава по 48 лв. При ВЕИ-ата има само два вятърни парка в Североизточна България, които имат подобна клауза. Тя гласи, че когато те произвеждат енергия, но тя е повече, отколкото мрежата технически може да приеме и мощността им се намали на 80% от мощността, държавата е задължена въпреки всичко да им плати тези 20%. Тези паркове са построени 2007 и 2008 г., допълни бившият министър.