Полезно като замисъл и безполезно като изпълнение най-вероятно ще се окаже организираното от Министерството на физическото възпитание и спорта (МФВС) проучване на интереса на българина към активното спортуване. Рекламираното като "масово" и "национално" изследване всъщност се оказа обикновена онлайн анкета, която ще бъде попълвана произволно в следващите три седмици.
"Това проучване е разработка на МФВС и е насочено към българските граждани - обясни вчера служебният министър Петър Стойчев. - С него целим да разберем какво е тяхното желание за това какви спортове те харесват, какви спортове искат да практикуват или да гледат. Това е важно за нас, защото след обобщаване на резултатите от анкетата ние ще имаме възможността да направим по-ясни критериите за приоритетните спортове на България. Искаме да знаем в различните части на страната какво харесват хората и какво искат децата им да спортуват. Анкетата ще бъде публикувана на сайта на МФВС, както и на интернет страниците на нашите партньори, освен това ще я намерите във "Фейсбук" и "Туитър."
Всъщност въпросникът може да бъде попълнен единствено на адрес Anketa.mpes.government.bg, като така и не стана ясно кои са "партньорите" на МФВС. От пресслужбата на министерството съобщиха, че са постигнали споразумение с различни онлайн медии да приложат на своите сайтове линк към анкетата, но вчера, когато бе даден старт на проучването, на нито една страница на някоя от водещите спортни онлайн агенции нямаше резултат на видно място. В социалната мрежа "Фейсбук" пък изобщо нямаше информация за анкетата - дори на профила на МФВС, който е създаден в сряда и до снощи се радваше на популярност сред общо 7 (седем) потребители, включително двама спортни журналисти. В социалната мрежа "Туитър" пък спортното министерство въобще няма акаунт.
"Сега" се опита да научи защо министерството не е потърсило лицензирана социологическа агенция, която да проведе необходимото проучване, щом то е декларирано като приоритетно от министър Стойчев.
"Не мога да отговоря на този въпрос - заяви пресаташето на МФВС Петьо Борисов. - Това е, което можеше да се направи за толкова кратко време. Хората от нашия екип, който подготви анкетата, ни увериха, че тя ще достигне до над 50% от населението, което ще е достатъчно представителна извадка."
На първо място, това няма как да стане, понеже според официалната статистика на "Евростат" от края на 2012 г. потребителите на интернет в България са общо 51% от населението. Освен това представителността на една статистическа извадка не се обуславя от нейния размер, а от обхвата й. Не е ясно, например, какво ще стане, ако на сайта гласуват само мъже или пък само хора със средно образование. Освен това проверка на "Сега" установи, че анкетата е анонимна и може да бъде попълнена многократно от един и същ човек, стига той да сменя компютрите, от които го прави. И разбира се, всеки път подадената информация може да бъде различна.