Лекарствата без рецепта са поскъпнали до 3 пъти в резултат на намаляването на препаратите, заплащани по линия на НЗОК в последните месеци, обявиха вчера фармацевти на второто заседание на обществения съвет към МЗ. Според тях така фирмите, които притежават правата за разпространение на препаратите без лекарско предписание, компенсират за поевтиняването на други лекарства, наложено от касата. Така обявеното за голям успех на ГЕРБ намаление се оказва за сметка на пациентите.
При българските лекарства поскъпването не е фрапиращо, но вносните много са поскъпнали, уточни Николай Шарков от съюза на зъболекарите. Информацията потвърди и председателят на Българския фармацевтичен съюз Мирослав Ненчев, но никой не даде конкретен пример на трикратно повишена цена. В някои аптеки също предпочетоха да запазят мълчание по въпроса пред "Сега".
"Цените на лекарствата се покачват заради недобре измислена регулация", коментира Ненчев. Той обясни, че касата покрива на 100% един продукт според референтната му цена (най-ниската в 17 държави, с които страната ни сравнява цените на лекарствата, заплащани с публични средства). Но фирмите реално не намаляват цените си и така се получава, че НЗОК плаща донякъде, а останалото излиза от джоба на пациента. Според Ненчев евентуално решение би било да не се заплаща процент, както е сега, след рефериране с другите страни, а да се определи конкретна сума за определено заболяване. По този начин конкуренцията би се подобрила и няма да се налага пациентът да доплаща за 100% реимбурсирано лекарство.
Данните за драстичното поскъпване бяха обявени в контекста на опитите на здравното министерство да се намеси на пазара. Министерството иска да ограничи цените на продуктите в свободна продажба да растат само с инфлацията в следващата една година. Наредбата е публикувана за обсъждане в интернет. Срокът за приемане на становища изтече, но от МЗ обещаха тя да не бъде приемана, преди да се стигне до консенсус по дискутираните въпроси. Такъв е малко вероятен, тъй като фармацевтите са категорично против държавна регулация на пазара.
ЛИПСИ
От Българската асоциация на пациентите алармираха, че остава нерешен проблемът и с т.нар. лекарства фантоми. Това са продукти, които присъстват в позитивния лекарствен списък, но липсват в търговската мрежа. На вниманието на съвета беше представен и въпрос за нови 3 лекарства, които да попаднат в позитивния лекарствен списък - едно за хемофилия, едно за хепатит и едно за онкологични заболявания.
|
|