:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,698,794
Активни 769
Страници 9,724
За един ден 1,302,066

Лошите пътища и корупцията препъват германския бизнес у нас

65% от немските предприемачи не са доволни от българската бюрокрация
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
За 20 години от създаването на първото представителство на германската икономика в България търговията между двете страни е нараснала от 756 млн. евро през 1993 г. до рекордните 4.8 млрд. евро през 2012 г., отчетоха вчера от камарата.
Съмнителни обществени поръчки, зле работеща съдебна система и лоши пътища са трите фактора, който тормозят най-много фирмите с германско участие у нас. Наред с това недостигът на добре подготвени кадри и корупцията влошават бизнес климата. Това показва традиционната годишна анкета на Германо-българската търговска камара, проведена сред нейните членове. 65% от немските предприемачи пишат двойка или тройка на нашите чиновници, а 70% дават незадоволителна оценка на опитите за справяне с корупцията.

Тези остри забележки на реалния бизнес рязко контрастират с похвалите, с които германски и други чуждестранни политици засипаха в последните дни падналото от власт управление на ГЕРБ. По време на посещението на ексминистър Цветан Цветанов в Брюксел евродепутатите Михаел Галер и Августин Диаз де Мера изказаха възхита от добрата работа в борбата с корупцията и организираната престъпност, която са свършили експремиерът Бойко Борисов и Цветанов. Оказа се обаче, че въпросните европолитици черпят данни за оценките си от преразкази, а не стъпват на реални впечатления. "Имах удоволствието да разговарям с г-н Цветанов и получих достатъчно аргументи, че се предприемат стъпки, за пример за борба с корупцията. Той ми даде пример със системата по граничните пунктове в България, където на случаен принцип се разменят граничните служители, за да се избегнат корупционни практики", обясни Михаел Галер от групата на ЕНП, в чието семейство е и ГЕРБ. Подобни похвали отправи и Манфред Вебер, зам.-председател на групата на ЕНП в европарламента.

Германските фирми не са оптимисти за оборотите си в България през тази година. Над 60% от тях смятат, че приходите им няма да растат или пък ще спаднат. Подобни са и очакванията за инвестициите - над 70% планират да режат разходи или пък няма да увеличават капиталовложенията.

Въпреки критиките и недобрите прогнози германските фирми не смятат да напускат България - близо 80 на сто от анкетираните заявяват, че отново биха инвестирали у нас. За сравнение - през миналата година на това мнение са били 65% от тях.

Тази нагласа има обяснения. В очите на членовете на ГБТК България има своите предимства - ниския плосък данък за фирмените и личните доходи, евтиния труд и високата квалификация на работниците. Това обяснява и защо въпреки всички упреци към общия стопански климат в България 88% от немските бизнесмени твърдят, че специално за тяхното предприятие икономическата среда е добра.



РАЗОЧАРОВАНИЕ

За разлика от друг път германският бизнес не даде конкретни препоръки. Преди 2 г. камарата подготви 101 мерки за подобряване на бизнес средата. Голяма част от мерките се припокриваха с исканията на други делови организации, но държавата така и не се съобрази с повечето от тях. Една от мерките в т.нар. План 101 визираше промени в Закона за обществените поръчки, така че да се пресече практиката фирми да печелят търгове за пътища и улици, като си вдигат оценката например с обещания за 100 години гаранция за асфалта.





9
2784
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
11 Април 2013 20:26
Ама нали...магистрали...октопод с пречупен гръбнак...човека от паркинЗите...
---------------------------------
Блогът на Генек
11 Април 2013 22:44
"Наред с това недостигът на добре подготвени кадри....високата квалификация на работниците."
Ало, авторе, кое от двете е истина?
12 Април 2013 00:01
а защо, немският бизнес не оди на майната си??? "немският" бизнес - начело със сим*енс??? така нареченият немски бизнес, защо не светне българите що им продава остатъка - пето качество на цената на първо като във хафрика, що не обясни как плаща хафрикански заплати а има космически изисквания, що не каже, че е най-фнусната и подкупваща бг измет - що не каже, защо тук има 400% печалба и пак е недоволен, що не ги споделя тия работи, м?
или, щото наложи тиквата и СЕГА, чака пастирката да му свърши мръсната работа срещу жълти стотинки - измет...
какво дава срещу всичките изисквания - да чуем???
или износа на капитали и експлоатацията е ОК, само и само например провинциите им да им плащаме пенсиите срещу военна ненамеса??? да тия са хавстрийци - ония чехи, ама тъпата бг рая да плаща и да се радва на братската прегръдка? неоколониалната наглост няма измерения, само реднеците са по-зле от тия боклуци...
12 Април 2013 06:10
Че какъв им е проблема на германците с кадрите? Първо има хиляди безработни висшисти! А второ много българи учат в Германия, да им дадат стипендии и да ги назначат после у нас. Но дали ще искат? Не ми се вярва да стане, защото тук чуждите фирми плащат малко и това няма как да си го признаят! Подобно и нашия бизнес реве,че нямал кадри?! Кадри има, може и от САЩ да си внесете, но трябва да плащате! Искате ли? Ами не, не искате! Искате с трици маймуни да ловите! Да коментираме лошите пътища... Чак толкова лоши не са като изключим дупката на Дунав мост и третокласните, които май не бяха приоритет на гербаджиите. Но има пристанища, летища, защо не ги ползвате? Корупцията какво ви смущава? Ако я нямаше, дали щяхте да сте тук или някоя българска фирма щеше да е на ваше място? Дааааааа, така бизнес не се прави! Но да бяхте показали как става! Защо не подавате сигнали като ви искат пари, а ги давате? Защо не плащате свестни заплати, а криете ли данъци?
12 Април 2013 06:40
Лошите пътища и корупцията препъват германския бизнес у нас
Рот отбеляза, че въпреки че България е в ЕС, жилищата и улиците в много райони са в катастрофално състояние.

Пътищата или улиците?
12 Април 2013 10:01
'65% от немските предприемачи пишат двойка или тройка на нашите чиновници, а 70% дават незадоволителна оценка'
Тук критиката е сериозна.
'88% от немските бизнесмени твърдят, че специално за тяхното предприятие икономическата среда е добра'
А тук новините са добри.
12 Април 2013 10:40
Тези немски "бизнесмени" като пишат двойки и тройки на чиновниците що не кажат защо ги пишат? Даскала ми по физика навремето ми пишеше тройки, ама ми казваше, че е щото не съм решил нито една задача, а само на теоретичната част съм се постарал.
И аз пиша на чуждестранните "инвеститори" 3-ка и казвам директно защо - защото плащат в пъти по-малки заплати, отколкото за същото в Германия.
12 Април 2013 13:39
Съмнителни обществени поръчки, зле работеща съдебна система и лоши пътища са трите фактора, който тормозят най-много фирмите с германско участие у нас.

Я, и кво стана сега? "Асфалта не се яде" майне херрен! Вий тая работа не я ли знаете, че пискате? Още малко и ще поискате пътища като в Германция?!
За съда пък, кви претянции имате?‌ Явно пригласяте на льошия Цв.Цв, май а? "Другарите" не ви ли казаха, че нищо му няма на съда? Хеле пък откак го няма лошия Герб да пита що тъй "полицията ги хваща, пък съда ги пуща", всичко си дойде съвсем на мястото!
Съмнителни обществени поръчки? Айде стига бе! От 23 години тия неща си стават как си требе. Вий да не си мислите, че това е скоро измислено? Я питайте другарчетата за Батко, Братко, Овчаратко и т.н.!? За филофско-хидроспециалиста пък не си и струва да подсещам!
Видите ли какви специалисти си имаме ние?!
Тръгнали да критикуват...
То, ако всеки вземе да критикува, де ще му излезе края?

12 Април 2013 15:51
Параграфски,
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД