Всяка десета цигара, продадена в ЕС през миналата година, е нелегална. Това сочат резултати от анализ на консултантската група KPMG по поръчка на тютюневия гигант Philip Morris. От KPMG изчисляват, че през миналата година в 27-те страни от съюза са били изпушени почти 65 милиарда незаконно произведени и продадени цигари. Продадените 65.5 милиарда нелегални цигари се равняват на легалното потребление във Франция и Португалия, взети заедно, обясняват от KPMG.
Черният пазар на цигари в ЕС продължава да се увеличава шеста поредна година и да нанася на страните членки щети за общо над 12 милиарда евро несъбрани акцизи и данъци, установили още експертите.
Докладът се изготвя всяка година от 2006 г. насам съгласно сделка между четвъртия по големина производител в света Philip Morris и европейските регулатори и се споделя със службата за борба с измамите OLAF. В официалното съобщение се казва, че цигарите, произведени с единствената цел да бъдат контрабандирани, както и фалшиви бройки на известни брандове са станали почти 25% от нелегалната търговия и се увеличили най-много във Великобритания, Гърция, Италия и Естония. През 2006 г. делът на тези цигари бе едва 2.4%.
Пазарният дял на трите големи марки нелегални цигари - Classic, Jin Ling и American Legend - е намалял от 76% през 2009 г. на 33% през миналата година. В същото време увеличението на нелегалните цигари през 2012 г. се дължи най-вече на нови брандове, идващи от Беларус. В 12 държави изпушваните нелегално цигари надвишава средния за ЕС показател. Сред тях са Литва (27.5%), Ирландия (19.1%), Финландия (16.9%), Великобритания (16.4%), Франция (15.7%), Гърция (13.4%), Полша (13%) и Германия (11.1%). Ако нелегалните цигари се продаваха законно, правителствата в страните от ЕС щяха да са събрали от 2010 г. насам общо 34.3 милиарда евро акцизи и данъци, изчислили от KPMG.
|
|