:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 436,967,884
Активни 128
Страници 13,542
За един ден 1,302,066

Набират първите заселници на Марс

Холандската компания Mars One набира доброволци, които желаят да се преселят на Марс.Организацията се надява да създаде колония от заселници на Червената планета. Организацията напомня, че авантюристите няма да се върнат на Земята. Критериите за подбора са доста строги. Кандидатите трябва да са хора, които лесно се приспособяват към нови условия, издръжливи, изобретателни и добре работещи в екип. Целият проект по заселването на Марс ще бъде излъчван в риалити - от избора на кандидатите до тяхната подготовка, полета, кацането на Марс и т.н. Един от основателите на Mars One - Бас Лансдорп, обяснява защо колонизаторите няма да се върнат на Земята: "Полетът до Марс ще отнеме седем-осем месеца. За това време пътниците на космическия апарат ще загубят значителна част от мускулната и костната си маса. След това те ще се озоват на Марс, чиято гравитация е доста по-слаба от земната. Това също ще се отрази на физическото им състояние, което означава, че няма да могат да се приспособят отново към гравитацията на Земята".

Спечелилите кандидати ще преминат физическа и психическа подготовка. На всички етапи от проекта ще се използват вече съществуващи технологии. Енергийните нужди на марсианската колония ще се подсигуряват от слънчеви панели, водата ще се преработва за вторично ползване, а също така ще се добива и на Марс, и колонизаторите ще си отглеждат храната със собствен труд. Допълнителни запаси ще носят новите колонизатори, които следва да пристигат в колонията веднъж на две години.

Животът на Червената планета обаче няма да е безопасен. Тя е подложена на постоянна "бомбардировка" от слънчеви частици. Този феномен се нарича слънчев вятър. Марсианската атмосфера е доста разредена. Смята се, че тя е била унищожена именно от слънчевия вятър. Жителите на Земята са защитени от слънчевия вятър от силното магнитно поле. Без него животът едва ли би се съхранил на нашата планета. Преди четири милиарда години Марс също е имал такава защита, но вече няма. Според Вероника Брей от Лунно-планетарната лаборатория в щата Аризона повърхността на Марс е негодна за живот. Тя напомня, че на планетата няма течна вода, атмосферното налягане е близко до вакуума, нивото на радиация е доста високо, а температурата често и рязко се променя. "Нивото на радиация предизвиква особено безпокойство, най-вече по време на полета до Марс - казва Брей. - Това повишава риска от заболяване от рак, подкопава имунната система и може да доведе до безплодие."

За да се защитят от радиацията, колонизаторите ще строят тунелоподобни жилища, покрити с няколко метра марсиански грунт. "Не се съмнявам, че можем да изпратим хора на Марс. Но съществуват големи съмнения ще могат ли те да оцелеят там дълго време", добавя Брей.

Представителят на проекта - лауреатът на Нобелова награда по физика проф. Герард'т Хоофт, признава, че експедицията е свързана още и с неизвестни рискове. Той добавя, че например нивото на радиация на Марс значително се различава от това, което виждаме на Земята. "На кандидатите ще бъде разяснено точно какви опасности ги очакват, но ние носим отговорност за минимизиране на риска", казва проф. Хоофт.
3
2494
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
22 Април 2013 20:22
Звучи много авантюристично. Натисни тук
22 Април 2013 20:29
За проекта Mars One в Уикито: Натисни тук
22 Април 2013 21:37
Тези или не са чели Бредбъри, или разчитат на това, че останалите не са го чели. А може би са нова порода пародисти
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД