:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,716,933
Активни 807
Страници 1,836
За един ден 1,302,066
РАЗКРИТИЯ

Известните агенти на ЩАЗИ не били толкова железни

Смята се, че тайната полиция на бившата ГДР е имала легендарни разузнавачи и неуловими шпиони, които познавали Западна Германия като петте си пръста. Една нова биография за шпионина Гюнтер Гийом развенчава този мит.
СНИМКА: в."Дейли телеграф"
Едни от най-известните архитекти на политическия шпионаж на ЩАЗИ Маркус Волф винаги изказваше съжаление за аферата "Гийом". Волф бе съден през 90-те години и за кратко бе в затвора, но не издаде нито един свой агент на Запада. Той почина през 2006 г.
Вечерта на 5 май 1974 г. канцлерът на Западна Германия Вили Бранд е в Бон и формулира текста на оставката си. "Поемам цялата политическа отговорност за пропуските във връзка с аферата "Гийом" и подавам оставка от поста федерален канцлер", пише той. По-късно оставката му е приета. За много германци това е "черният вторник", защото Бранд се ползва с изключителна популярност сред хората, включително и поради подетата от него нова политика за разбирателство с Източна Европа. Оставката на канцлера слага точка на една от най-големите шпионски саги в следвоенната история на Германия - аферата "Гийом". Десет дни преди оставката на Вили Бранд, на 24 април 1974 г., "шпионинът на канцлера" е арестуван в дома му в Бон. В продължение на 18 години внедреният агент на ЩАЗИ (тайната полиция на комунистическата ГДР) Гюнтер Гийом остава неразкрит и се издига в йерархията до поста личен секретар на канцлера Бранд. Така един източногермански шпионин се оказва в центъра на политическата власт на Западна Германия.

Син на музикант, след Втората световна войната Гийом работи като фотограф и журналист в Източен Берлин, където през 50-те е вербуван от ЩАЗИ. Няколко години е обучаван за бъдещите си задачи във ФРГ заедно със съпругата си Кристел, също агент на разузнаването на ГДР. През 1956 г. се заселва на Запад и отваря магазин за кафе във Франкфурт на Майн. Гюнтер Гийом се записва в Германската социалдемократическата партия (ГСДП), а жена му става секретарка в местната партийна организация. През 60-те Гийом вече е партиен функционер, а организационният му талант е забелязан от партийното ръководство. През 1969 г. той ръководи предизборната кампания на министъра на транспорта Георг Лебер, който след изборите го препоръчва за работа в канцлерството. Заради всеотдайността си през 1972 г. той се издига до личен сътрудник на канцлера Вили Бранд, придружава го дори и през отпуските. По този начин Гийом има достъп до най-секретните документи, присъства на разговорите на канцлера в най-тесен кръг, знае подробности от личния му живот. Западногерманското разузнаване обаче отдавна подозира Гийом в шпионаж, но не може да събере убедителни доказателства. Разкриването се случва по-скоро случайно.

Още през 50-те години ЩАЗИ изпраща на агентите си зад граница шифровани радиограми за рождените им дни и други лични празници, такива получава и семейството на Гийом. През 1973 г. на един от усърдните контраразузнавачи във ФРГ му хрумва да съпостави датите от телеграмите с личните данни на Гийом и така подозренията придобиват завършен вид. През следващия май службите информират вътрешния министър Геншер, а той - Бранд, но канцлерът подценява заформящия се скандал. Решено е на първо време Гийом да запази поста си, докато главната прокуратура не подготви цялото обвинение. Гюнтер Гийом е арестуван на 25 април 1974 г. в дома си, а при ареста произнася думите: "Аз съм гражданин на ГДР и неин офицер. Имайте респект към това". Следващата година е осъден за държавна измяна на 13 години, а съпругата му - на 8 години затвор. При размяна на агенти през 1981 г. е предаден на ГДР, където е посрещнат с висши почести като "разузнавач на мира". Гийом е произведен в чин полковник от ЩАЗИ (съпругата му става подполковник), радва се на държавни награди, взема и докторска титла от Висшата школа на ЩАЗИ в Потсдам. Умира през 1995 г. като Гюнтер Брьол.

За Вили Бранд обаче аферата приключва трагично. Разкриването на източния шпионин заварва Нобеловия лауреат (архитект на "новата източна политика" и затоплянето на отношенията с ГДР) поразен от все по-чести депресии, болести и проблеми с алкохола. В ГСДП се опасяват, че Бранд няма да издържи на медийната кампания, в която се появяват нови и нови подробности от личен характер, за които се предполага, че вече са издадени от Гийом на Изток. Бранд поема политическата отговорност и през май 1974 г. подава оставка. Парадоксът е, че един от топагентите на ГДР сваля всъщност канцлера, от когото Източен Берлин има най-голяма полза. След промените шефът на източногерманското контраразузнаване Маркус Волф не веднъж заявява, че "никой никога не е имал намерение да събори Бранд, а оставката му била възприета в ЩАЗИ като голям проблем".

"Случаят "Гийом" е показателен за шпионската дейност по време на Студената война, защото много добре показва по какъв механизъм са били внедрявани шпиони на Запад", казва историкът Екерт Михелс, цитиран от "Дойче веле". Той е автор на "Гийом, шпионинът", една нова биография на Гюнтер Гийом. Режимът в бившата ГДР замисля своите шпионски операции на Запад в дългосрочна перспектива. "ЩАЗИ внедрява или вербува шпиони още докато те не заемат никакъв интересен пост", казва Михелс. Много често обаче минават години, докато агентът се домогне до висок пост, както в случая с Гийом. Между 1949 и 1989 г. в



Западна Германия работят 12 000 агенти



на Източна Германия. Това става ясно от данни на Службата за досиетата на бившата ЩАЗИ. ГДР е организирала систематично и обхватно внедряването на свои шпиони във всички важни обществени сфери на Западна Германия. "ЩАЗИ обаче не успява да нанесе сериозни щети на Западна Германия по отношение на политическия шпионаж, защото най-важните политически решения така или иначе са били обсъждани открито в публичното пространство, тоест не са били някаква особена държавна тайна", пояснява Екарт Михелс. Така че политическата ефективност на източногерманското разузнаване в сферата на политиците във ФРГ е само мит, констатира той. А има и още нещо съществено. ГДР е изпращала много, наистина много шпиони в Западна Германия, но техният брой постоянно се топял като лед на слънце, тъй като много от агентите се увличали по западния начин на живот. Поради това те нерядко "забравяли" част от поставените им задачи или пък направо не са вършели преките си задължения.

Бившите източногермански агенти вече не са длъжни да пазят в тайна своите едновремешни поръчения, тъй като ГДР не съществува. Някои от тях публикуваха дори автобиографии за дейността си в ЩАЗИ. Гюнтер Гийом също не остана по-назад. Не без подкрепата на бившето държавно ръководство на ГДР той се представяше като "суперагент". "Истината всъщност е друга", твърди Михелс. Подаваните от Гийом информации далеч не са били толкова съществени, че да оправдаят оставката на канцлера Вили Бранд. Дълбоките причини за оставката са обусловени от много различни фактори. "Зад кулисите вече е бушувала политическа криза, а звездата на Бранд е клоняла към залез", казва историкът Бернд Ротер. Имало е и още един съществен проблем. Вили Бранд е знаел, че Гийом е източногермански шпионин - узнал го е няколко месеца преди да се разчуе аферата. Следвайки обаче съвета на службите за сигурност, той не го уволнява, а се опитва да "играе" играта, за да разбере повече за поръчителите на Гюнтер Гийом. А това се оказва фатално. Малко след ареста на Гийом Федералната криминална служба започва да разследва целия личен живот на Вили Бранд. Из медиите плъзват слухове за неговите женски истории. Появяват се подозрения, че Бранд и цялото правителство биха могли да се окажат обект на изнудване от страна на ГДР благодарение на информациите на Гийом. От проучването на архивите впоследствие става ясно, че подобни страхове са били безпочвени, тъй като информациите на шпионина не са били чак толкова съществени и не били използвани от ЩАЗИ. Те били приети само като информация. Затова оставката на Вили Бранд и аферата "Гийом" остават в съзнанието на мнозина германци като една лоша шега на историята.
СНИМКА: в."Бонър рундшау"
Германският историк Екерт Михелс е автор на новата книга за аферата "Гийом, шпионинът".
 Гюнтер Гийом (вдясно) се издига до поста личен секретар на канцлера Вили Бранд. Шпионинът обаче така и не разкрива важни сведения в полза на ГДР.
14
4056
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
29 Април 2013 20:12
То от много добри шпиони, шпионаж, крадени технологии, НЕВА проект, Конкордски, Атомни бомбички и всичко останало се стигна до този възход на КГБ и сателитчетата на Божо Райнов, които за цялата си комунистическа кариера не можаха да задържат един шпионин.

По отношение на краденото, така и не можаха да го доизкусурят, защото и за да крадеш се иска акъл.
29 Април 2013 20:45
Гийом и неговата Кристел ги наказа Господ с по един разбит живот. За какво!?
29 Април 2013 21:53
Тъкмо се бяхме закахърили къде изчезна Абросимов- и "О, небеса !". Поредния му буламач.
Миша Волф се оказва звезда не само на източногерманското разузнаване , но и разузнавач , който по ефективност няма равен на себе си в световен формат.
А Restroom_Attendant да скалъпи нещо по-съществено от изрезките на вестниците в седерастки стил, защото по своята ефективност българското научно-техническо разузнаване е признато от Мосад за едно от 4-те най-ефективни в света . С една забележка- за тях все още е спорно точното място на българите в тази четворка. А гръцката линия на външно-полтическото ни раузнаване / отдел 2-ри / по нищо не отстъпва на успехите на Миша Волф . Както казва на майтап Караманлис на Тато при срещите им : "Давай направо, дневния ред и позицията ми ги знаеш предварително......."
29 Април 2013 22:01
Явно някои индивиди се опитват да ни разказват за българските разведки по почина на Гривадий Горпожакс и неговия "Джин Грин — Неприкасаемый".
Българското балканско разузнаване имаше най-голям успех, когато започна да продава и подбива пазара с Бюлгар-Рено и то не къде да е, а във френската колония Алжир.
Разведките се върнаха като наакани, а дилът беше прекратен екзактомон.

Онези, които завършваха Симеоново, бяха подбирани от средите на спортистите - нищо ново под настоящето слънце - и бяха класифицирани, като най-умните и интелектуални представители на нашето "разузнаване", където простотията и селянията бяха основните качества, изпъкващи в тестовете на психолабораторията на въпросното "Симеоново".

А това последното, е по данни на некачественото задокеанско разузнаване с не малката помощ на още по-некачественото MI6.
Бъдещето доказа кое разузнаване за какво става.
29 Април 2013 22:23
Restroom-a босичък или най-много по терлици на тема разузнаване.
Абе, аланкоолу, в българското разузнаване от школата в Симеоново не са приемали кадри .
За разунаването се иска интелектуален багаж , езикова подготовка и ред други отличителни качества. В научно -техническото разузнаване пък кадри са постъпвали от научните институти на БАН ,лаборатории , приложни институти , конструкторски бюра на заводи и комбинати - тогава к.т.н., д.т.н, технолози, конструктории т.н. . Какво Симеоново, какви пет лева?
И Екатерина Бончева е научила повече от теб , ровейки в чудния свят на разунаването .
30 Април 2013 04:49
Гийом е произведен в чин полковник от ЩАЗИ (съпругата му става подполковник),

Само за сравнение :
По времето на Хитлер в райха е имало по един слухар на 200 души.
По времето на ГДР - един на 100.
Обаче Историята убедително показва че доброто разузнаване е необходимо , но не и достатъчно условие да бъде опазен един обречен режим.
За КГБ колко успя да оварди Съюза и ДС - НРБ даже не споменавам.
30 Април 2013 05:47
За КГБ колко успя да оварди Съюза и ДС - НРБ даже не споменавам.

Овардиха си паричките натрупани чрез бизнеса на така наречените "задгранични търговски дружества". Това е то... Какъв съюз, каква България, кой изобщо го е грижа за тези имена...
30 Април 2013 05:56
Така е.
Обаче го обясни на Зандю . Нещо се е разпенявил гаче е лично засегнат на професионална пригодност.
30 Април 2013 06:55
Ми как не, ще му обяснявам.Оно явно е чадо на "наУчно- техническата социалистическа революция", ако изобщо някога такова чудо е съществувало.
30 Април 2013 07:17
Съществувашеее.
Крадяхме мноо виртуозно.
Даже по едно време бяхме стреснали западняците. Обаче после се разбра че дори не можем да възпроизведем с що-годе задоволително качество откраднатите идеи и технологии.

Айде нас кучета ни яли, ама на руснаците им се печеше еце на жопите по линия на надпреварата във въоръженията с американците.
Пример:
След няколко години упорита ( и безплодна ) работа на цял НИИ ( и сумати потрошшена пара за крадненье на технологии на Запад ) видяха че няма да направят читав процесор за управление на ПТУРС .
Докато руснаците се бъхтеха в най-секретните си лаборатории върху свръхнапредналата технология японците вече слагаха такива на некаква електронна детска играчка която тогава струваше стотина долара .
Сещате се кой беше най-големият купувач на японските играчки.
Дечицата от съвецкио НИИ.
30 Април 2013 08:37
http://www.elimparcial.es/sociedad/recuperado-un-robot-sovietico-tras-40-anos-desahuciado-en-la-luna-122237.html
30 Април 2013 12:23
Доколкото съм запознат с нещата, причината Вили Бранд да подаде оставка като канцлер на ФРГ е, че доставя на руснаците тръби с голям диаметър за транспортиране на газ, които СССР все още не е могъл да произвежда.
Така че, аферата с Гийом е само повод. Показателното в повествованието е, че на практика не Изтока му "съсипва" живота, а ...
30 Април 2013 14:20
1. Колко шпионина разкриха* и задържаха, осъдиха и екзекутираха КДС през цялата им 45-годишна победна история?
=========================
*Случаят с Иван Асен Георгиев, един от съветниците на Тодор Христов Живков беше дело на съветските специални служби с не малката помощ на самия Иван-Асен, който направи два невероятни гафа на австрийска територия, довели до неговото арестуване.

2. Кои са американските и британските шпиони през време на соца, защото се стига до авакумзаховото умозаключение, че или е нямало шпиони или е имало, но са били перфектни, защото не са изхващани от безупречната Държавна Сигурност?!
Базирайки се на някои сводки, 208 са хората на ЦРУ в България шетали из ИСЕ /Институт за Специална Елетроника/, Ворошилов, ЦК на БКП, МНО, Комитет за Култура, ЗЗУ Стара Загора и так дале.

3. И ще познаете истината, и истината ще ви направи свободни.

През 80-те години на миналия век, ентусиасти от ръководството на КГБ, решиха да използват българската връзка i.e. тяхното доверено лица Ген. Полк. Инж. Борис Тодоров, зам. Мин. по Въоръжение и техника към Министерство на Народната отбрана от времето на генералисимус Добри Маринов Джуров за закупуване на модерна щатска електронна апаратура за тестване и производство на нови стрелкови оръжия и УРС. Мишените по проекта НЕВА бяха австрийската фирма AVL с шеф диригент Вили фон Щофт и Contraves, компания на швейцарския военен комплекс с тогавашен директор Max Meder, подкупен от Сергей Стаханов, първи секретар на посолството на СССР в Швейцария и представител към търговската камара на Обединените нации в Женева.

След два манша на обучение на български млади и надеждни кадри (офицери разбира се), но отлично владеещи немски и английски език, на полигона в Шейново, България се изтърсиха два комплекта от същата – единият за родно ползУване, а вторият – за браЦко, карашик с репрезентатива от AVL, Herr P******, пушещ цигари Ernte 23 (Ернте драй унд цванциг / Реколта 23).

Една седмица по-късно, единият комплект беше пренесен от Варна до Одеса на борда на кораб "Кооперация" (Кааперация) и след Одеса, изчезна.
Месец по-късно, руските спецове, изхващаха активирана трейс-платка за проследяване местонахождението на апаратурата чрез сателитно наблюдение.

Специалистът-шпионин Занде/Зейнд, иска ли да продължа, защото това по-горе е за много по-здрави на Арлин Антонов и Бригидира (Бриго Аспарухов) – най-големите играчи и най-добрите разузнавачи. Същите, когато ме четат и получават уртикария и ще скърцат със зъби дори и на Оня Свят, защото за разлика от тебе ТЕ знаят кой стои зад тези думи.
30 Април 2013 22:59
кой стои зад тези думи
Вечер гледат под леглата си? Щото ще да си по-голяма работа от Владо Тодоров , или Маркус Волф, невям
Впрочем за смъртни присъди, аз знам за три в Североизточна България - турци, в 70-те. Но може и да има още - не знам.
Ernte 23
- забавен си с превода. А на HB-то как му викаха? Знаеш ли, отворко? хюбше байне - преведи си го.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД