Слънчевата светлина може да понижи кръвното налягане и да помогне за предотвратяването на сърдечни удари и инсулти, установиха шотландски учени. Те смятат, че ползите за здравето от слънчевите лъчи надвишават рисковете от рак на кожата. Учени от университета в Единбург установиха, че когато кожата е изложена на слънчева светлина само за 20 минути, кръвоносните съдове освобождават азотен оксид. Той намалява кръвното налягане, понижавайки риска от сърдечен удар, инсулт или съсиреци в кръвта.
Неговият екип наблюдавал кръвното налягане на 24 доброволци, които седели под лампи за тен за два сеанса по 20 минути всеки. При първия сеанс доброволците били изложени както на ултравиолетови лъчи, така и на топлина. За втория сеанс учените блокирали ултравиолетовите лъчи и ги изложили само на топлина. Кръвното налягане на доброволците се понижило значително след първия сеанс, но не и след втория.
Изследването показва още, че населението на страни далеч от Екватора, с по-малко слънчева светлина, има по-високо кръвно налягане. Д-р Уелър все пак предупреждава, че слънчевата светлина не е "лечение" и допълва, че е "твърде рано да се каже" дали хората трябва да се излагат повече на слънце.
|
|