350-те хиляди бюлетини, които бяха открити в печатницата в Костинброд и които са извън необходимата бройка за парламентарния вот, не са технологичен брак, съобщиха за bTV от Главната прокуратура.
Държавното обвинение е открило в печатницата и 4 палети брак - намачкани и отделени бюлетини, но не опаковани за изнасяне. Записите от видеокамерите в печатницата са иззети и предстои разпит на всички работещи там.
От прокуратурата уточниха, че образуваното досъдебно производство е за престъпление по служба, но името на отговорното лице няма да бъде споменато до приключване на детайлния оглед, който ще започне утре.
Според българското законодателство, ако клаузите на договора за отпечатването на бюлетините не са спазени, отговорност носи министър-председателят. Тази отговорност не свършва на 8 май, когато е приключило отпечатването на бюлетините, допълниха още от прокуратурата, опровергавайки твърденията на Марин Райков, че отношенията между възложителя и изпълнителя на поръчката са приключили тогава.
Бракуваните бюлетини в печатницата в Костинброд са отпадък, който се съхранява на купчини, те не са подреждани и не са готови за спедиция, заяви пред bTV по-рано Донка Борисова, консултант в отдел "Продажби" във фирмата "Мултипринт" ООД.
Тя обясни, че всяка бюлетина преминава през три процеса на обработка - печат, сгъване и лепене. "Нормално е да има брак, докато се настройват машините. За всеки избирателен район дължината на бюлетината е различна и съответно настройките на машините се променят", посочи Донка Борисова.
Освен това, по думите й, бюлетините се опаковат в стандартни европалети, които побират 7 реда от по 10 кашона, във всеки от които има по 350 бюлетини. "Палетите с бюлетините за градовете в страната са изпратени на 7 май, а за столицата – на 8 май", допълни Борисова.
Тя обясни, че в отпадъчното количество има бюлетини от всички градове, които са в пълен хаос - т.е. не са подреждани и не са подготвяни за спедиция, както се чу вчера. "Всичко е в безпорядък, пълна глупост е, че са готови да бъдат разпратени", категорична е служителката на „Мултипринт”, която е видяла състоянието на бюлетините за последно в петък, когато по обяд е извършена и проверката от страна на прокуратурата. Според нея дори няма начин да се преброи, че са точно 350 000.
Донка Борисова обясни още, че производственият процес в цялото предприятие се записва от видеонаблюдение и "прокуратурата може да види всичко".
"Потресени сме от шума, който се вдигна вчера. Това е удар по репутацията на компанията, градена с години. Сега как ще кандидатстваме за какъвто и да било конкурс. Тук работят съвестни хора, които осъзнават отговорността на работата си. Обвиняват обикновените работници, че искат да правят политически чудеса, възмути се служителката на "Мултипринт".
|
|