:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,698,926
Активни 757
Страници 9,856
За един ден 1,302,066
ЗДРАВЕ

Кръвното е най-високо сутрин

За хипертоника е важно да ограничи солта и да се справи с излишните килограми
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Студенти от Медицинския университет във Варна мерят кръвно на варненци в безплатна акция по случай Световния ден за борба с хипертонията. Статистиката сочи, че хипертониците в България са 2 милиона и продължават да се увеличават.
Всяка година в света от високо кръвно умират 9.4 млн. души, а 1.5 млрд. души страдат от усложнения, причинени от него. Това сочат данни на Световната здравна организация. У нас 65% от населението умира от болести на сърдечно-съдовата система, като 80% от случаите са свързани с артериална хипертония, а 164 на 100 хиляди души умират от мозъчен инсулт. Преди нас в Европа са само Русия, Румъния и Латвия. Такива статистика посочват експерти от Българската лига по хипертония.

Днес България заедно с другите държави отбелязва Световния ден за борба с хипертонията. Всяка година инициативите през този ден преминават под различно мото. Тази година то е "Нормално кръвно налягане - нормален сърдечен ритъм", като акцентът е поставен върху предсърдното мъждене (неритмичен пулс), причинител на множество болести на сърцето и една от предпоставките за мозъчен инсулт. Според статистиката най-голям брой страдащи от тази аномалия са хората с високо кръвно на възраст след 70 години. Сърдечният проблем, предизвикан от хипертония и често придружен от нея, е причина случаите на инсулт да се увеличат с 5 пъти, а смъртността с 2 пъти.

Високото кръвно налягане не подминава дори децата. Най-долният праг е в детска възраст между 7 и 15 години, когато в годините на пубертета децата наддават килограми. Според проф. Светла Торбева, председател на БЛХ, 3.5% в тази възрастова група имат високо кръвно.



Какво е хипертония?



Хипертонията, или наричана още от специалистите артериална хипертония, е известна сред населението като "високо кръвно". Заболяването представлява хронично състояние, по време на което се наблюдава повишаване на кръвното налягане в артериалните съдове. Най-високо кръвното през денонощието е сутрин. Нормално е най-ниско да е по време на сън, но това при някои хора се променя и здравословното и нормално артериално налягане през нощта се губи и те са по-застрашени от усложнения във връзка с артериалната хипертония.



Симптоми



Обикновено хората нямат представа, че имат проблем с кръвното и нямат никакви оплаквания. Когато обаче отидат на преглед при лекаря във връзка с някакъв здравословен проблем, съвсем случайно за него му се поставя и диагноза хипертония. Някои от пациентите с високо кръвно налягане съобщават за болки в областта на главата, замайване, шум в ушите или промяна в зрението.



Причини



Множество са факторите, които могат да доведат до артериална хипертония. Един от основните е наследствената обремененост и по-точно гени, предопределящи реакции на организма, включващи чувствителността към солта. Причина за високото кръвно е още начинът на живот, особено неправилното хранене, затлъстяването, а също и стресът и обездвижването. Като най-рисков контингент може да се считат пушачите и хората, които употребяват прекомерни количества алкохол, обясняват специалистите.



Профилактика и превенция



Ако човек има генетична предразположеност към хипертония, то той трябва да прави измервания на кръвното си по-често. За хипертоника е препоръчително 2-3 пъти седмично да мери артериалното си налягане и един път в месеца да посещава кардиолог.

120 на 80 е идеалното артериално налягане за млади хора, а за по-възрастни до 140 на 90 се счита за нормално.

За превенция са нужни повече движение, правилно хранене, намаляване на солта, но не и пълното й спиране, избягване на мазните храни, докарващи излишни килограми във всички възрастови групи, избягване на тютюнопушенето, съветват специалистите.

У нас парите, които се отпускат от здравната каса, са крайно недостатъчни. В борбата на кардиолозите да им се отпуснат повече средства за изследвания от НЗОК миналата година извоюваният бюджет е бил само за изследване нивото на креатинин в кръвта, с което може да бъде дадена оценка на функцията на бъбреците. Касата поема малка част от стойността на медикаментите при лечението на хипертония - 25% от единичното хапче и 50% за комбинирани медикаменти.



Лечение



Лечението е медикаментозно в комбинация от няколко лекарства и не се изисква хоспитализиране освен в случаи на резистентна хипертония, която не се поддава на лечения с няколко средства. Тогава се налага постъпване в болница.

Ако хипертонията не се лекува, съществува потенциална възможност от увреждане на всички главни органи. В повечето случаи най-засегнат е мозъкът, при който може да се развие мозъчен инсулт. Друг орган е сърцето, при който се развива хипертрофия (удебеляване на стените на лявата камера), развива се сърдечна недостатъчност, есхемична болест, която може да доведе до остър миокарден инфаркт. При бъбреците може да бъде предизвикана бъбречна недостатъчност. Когато се включи диабетът, той също многофакторно уврежда организма и съдовете на определени системи в него, и допринася за задълбочаване на хипертонията, затова тези две заболявания често се съчетават. Често лекуването на болестта не се провежда адекватно. Причина за това са, от една страна, неправилно поставена диагноза, а от друга - отклоняването от предписаното лечение от самия болен. Факт е, че много малка част от пациентите са адекватно контролирани не само у нас, но и в държави като Япония и Германия.



ВЪЗМОЖНОСТИ

По случай Световния ден за борба с хипертонията ще бъдат открити 10 пункта в цялата страна, в които всеки ще може да се консултира със специалист и по негово желание да му бъде измерено артериалното налягане. Предвидени за 17 и 18 май са София и Пловдив. Пунктовете в столицата ще бъдат разположени на територията на Южния парк от страната на бул. "Гоце Делчев"; парк "Заимов"; пред Народния театър на мястото на Мавзолея; градинката срещу Халите. В Пловдив - площад "Ст. Стамболов". На 18 май ще се включат още Варна - вход на Морската градина, бул. "Сливница", Бургас - ул. "Александровска" пред Регионалната здравна инспекция, Стара Загора - централен градски парк "Пети октомври", Плевен - пред общината, площад "Възраждане", Русе - срещу Съдебната палата Русе, площад "Свобода", Хасково - пред Дома на техниката, Велико Търново - пред община Велико Търново, площад "Майка България" и Пазарджик - пред театър "К. Величков", площад "Константин Величков".
 Високото кръвно вече е проблем и на децата.
 Мазните храни са забранени за хипертоника.
23153
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД