Европейската комисия обяви, че от 1 януари 2014г. влиза в сила регулация, която забранява в ресторантите и заведенията за хранене да се предлага зехтин в оливници или бутилки, които могат да се доливат.
Вместо това този продукт трябва да се предлага в бутилки, които са запечатани и не могат да се пълнят, етикетите им ясно обозначават какво е качеството на продукта вътре и след като той свърши, трябва да се изхвърлят, а не да се ползват отново. От Брюксел обясниха, че целта е да се подобри хигиената, потребителите да знаят какво точно консумират и да получават качеството, за което са платили. "Това е най-шантавото решение след легендарната регулация за кривите краставици", коментира "Зюддойче цайтунг". Мярката за вида на плодовете и зеленчуците, които се предлагат в магазините, вече е отменена. Европейската комисия изглежда няма друга работа посред кризата, та да казва на ресторантьорите как да си вършат работата.
На пресконференцията в събота от комисията съобщиха, че прилагането на регулацията е отговорност на националните надзорни органи. Не е ясно също как ще се отрази тя на производителите, които не бутилират, а предлагат зехтина си на едро и в големи опаковки.
В съобщението на Европейската комисия се казва, че мярката е била подкрепена от 15 от 27-те държави членки, включително от основните производители на зехтин - Италия, Гърция, Испания и Португалия. Тези страни са не само най-засегнати от кризата в еврозоната, но и производителите на зехтин страдат най-много от манипулирането на качеството на продуктите им по заведенията.
В ЕС се произвежда около 70% от зехтина в света. В Португалия подобни ограничения са в сила от 2005г.
Според "Ройтерс" при гласуването при закрити врати Германия се е противопоставила, докато Великобритания, която редовно се оплаква, че Брюксел се меси прекалено много в живота на хората, се е въздържала.
