![]() |
Една от малкото снимки на Гергана Червенкова, с които разполага съпругът й. Останалите били взети от ГДБОП при конфискуването на личните им компютри. |
"ГДБОП, отворете!" Антимафиотите удрят по вратата на жилището в кв. "Горна Баня", където семейството на 35-годишната Гергана Червенкова все още спи. Часът е 7:30. Изплашени от шума, малчуганите Борис и Нора се свиват до майка си и баща си. Ударите продължават няколко минути, докато съпругът на Гергана звъни на телефон 112, за да се увери, че мъжете с маски пред апартамента им наистина са полицаи. След като операторът на спешния телефон потвърждава, семейството отваря вратата. "Вие е ли сте Гергана Червенкова? Познато ли ви е името "БГ Глобал сървисиз"?", питат антимафиотите. Видимо изненадана Гергана отговаря: "Да, аз работя там". Това е достатъчно на полицаите да връчат заповед за обиск. Иззети са служебните и личните им лаптопи, както и мобилният телефон на Гергана. Полицаите конфискуват дори и старите телефони, с които Борис и Нора сега си играят. Въпреки че няма заповед за арест, младата жена е помолена да даде показания в 7 РПУ, откъдето е изпратена в следствения арест.
----------------
Така започва историята на Гергана Червенкова, която днес е заплашена от екстрадиране в САЩ по шест обвинения. Общо за тях се предвиждат 68 години затвор. Решихме да ви разкажем казуса й заради редицата притеснителни факти около този случай и липсата на адекватна реакция от страна на българското правораздаване.
Акцията на ГДБОП е проведена на 30 ноември м.г. Малко по-късно през деня пресцентърът на МВР разпространява гръмко новината, че "антимафиоти са неутрализирали престъпна група за пране на пари, организирана от Г.Ч.". По това време бившият вътрешен министър Цветан Цветанов и отстраненият шеф на ГДБОП Станимир Флоров са на няколкоседмично посещение в САЩ. Два дни преди ареста те се срещат с директора на Агенцията за борба с наркотиците (ДЕА) на САЩ Мишел Лионхарт. След завръщането си Цветанов нарича визитата си "изключително успешна от гледна точка на доверието" и посочва Червенкова като основния организатор в България на схемата за пране на пари и търговия с незаконни лекарства в САЩ.
Разследването
Обвиненията срещу Червенкова са за конспирация с наркотици, разпространение на наркотици по интернет, заговор за неправомерно разпространение на лекарства, конспирация/заговор по пощенски и електронен път и конспирация/заговор за пране на пари. Властите в САЩ започват в началото на 2010 г. разследването срещу мрежа от интернет аптеки за разпространение на контролирани лекарства. Става въпрос за продажбата на болкоуспокояващата съставка буталбитал, която се използва при производството на парацетамол, както и за лекарствата Fioricet, Soma и Ultram. Интернет търговията с въпросните лекарства на територията на САЩ заобикаля задължителната процедура, която включва посещение на лекар и издаване на рецепта. По тази причина явно е предпочитана от пациентите и от това печелят сайтовете посредници между лекари и определени аптеки.
През 2010 г. в разследването се включват агенти под прикритие. Операцията продължава до ноември 2012 г. В резултат на това агентите на ДЕА и прокуратурата в Ню Джърси повдигат обвинения срещу Питер Рицио, собственик на аптеки в Ню Джърси и Пенсилвания, на главния фармацевт Лена Лашер, както и срещу лекарите Джон Бърлинг, Роберт Имбернино и Едмонд Камплан. Тимоти Кеар, Крастофър Райли, Адам Рисолиа, Пол Гризкиевич и Гергана Червенкова са привлечени като обвиняеми, тъй като според обвинението са поддържали сайтовете, през които е ставала продажбата на лекарствата.
Според прокуратурата в Ню Джърси сайтове, чиито имена не се споменават, предлагали лекарства, които изискват рецепта. След като посетителите на сайта изберат лекарства, трябва да попълнят въпросник с отговори "да" или "не" за заболяванията, които имат. "Отговорите на тези въпроси често са попълнени предварително, улеснявайки получаването на рецептата", се посочва в обвинителния акт. След като бъде направена заявката, тя отивала при лекарите, които издавали рецептата. Сайтовете пък изпращали поръчката и рецептата до аптеките, които разпращали лекарствата чрез куриерски служби като Федерал Експрес и Американската колетна служба. По този начин от различните сайтове агенти на ДЕА си поръчали общо 543 таблетки Буталбитал, 90 таблетки Carisoprodol и 90 таблетки Soma. Според прокуратурата в САЩ за периода на разследването на собственика на аптеките са били преведени 13 млн. долара от мениджърите на уебстраниците, а лекарите са получили съответно 150 хил., 400 хил. и 100 хил. долара. В резултат на разследването прокуратурата в САЩ издава заповед за арест на Червенкова и я пуска за издирване чрез Интерпол.
Противоречията
"Гергана Червенкова никога не се е крила от никого и никога не е била в САЩ, за да бъде "обявена за издирване", като избягала от САЩ и укрила се. Никой никога не я е търсил", категоричен е съпругът й Димо Червенков. Той е компютърен специалист в софийския офис на световноизвестна IT компания и е направил сайта http://www.save-gery.org в защита на съпругата си. В него Червенков посочва редица противоречия между обвиненията и действителните факти, които защитата на 35-годишната жена прилага като доказателства. Към този момент обаче те не се взимат предвид от българския съд.
Сайтът, за който срещу Червенкова е повдигнато обвинение, е http://www.euromedonline.com. Въпреки че според прокуратурата Червенкова и нейната фирма са мениджъри на електронната страница, публичните данни показват съвсем друго. От регистъра http://www.whois.com става ясно, че порталът, който вече не функционира, е собственост на английската фирма "Юромедонлайн". Регистриран е през 2006 г., а като лице за контакти и администратор е посочено лицето Кристиян Сверисон.
Исландецът Сверисон е управител и на регистрираното през същата година в България търговско представителство "БГ Глобал Сървисиз", което е обслужваща компанията на "Юромедонлайн". Като собственик на капитала на "БГ Глобал Сървисиз" е посочено регистрираното на Вирджинските острови търговско дружество "Берг Груп Лимитид". Справка във фирмения регистър "Апис" показва, че Кристиян Сверисон е бил управляващ директор на "Балканфарма". През август 2010 г. той регистрира "БГ Глобал Сървисиз" ЕООД, където е управител до 4 февруари т.г., когато това обстоятелство е заличено в търговския регистър. В контактите на фирмата в Търговския регистър не са посочени телефони за връзка.
Червенкова е назначена първоначално към търговското представителство, а по-късно като финансов мениджър в "БГ Глобал Сървисиз" ЕООД. Това е 3 години след регистрация на представителство в България и на сайта. Въпреки тези данни, които са приложени от защитата на младата жена, в обвинителния акт прокурорът Приит Барара твърди, че "фирмата на Гергана Червенкова" е държала единия от сайтовете за лекарства, както и че Червенкова е изпълнила няколко поръчки за доставка на Буталбитал и е нареждала плащания.
Това също категорично се отрича от адвокатите й. За да докажат, че тя е нямала право да борави със сметките на фирмата, те изискват справка от банката, в която са били парите на фирмата. Документът, че Гергана Червенкова няма сметки и спесимени в банката, е приложен като доказателство от защитата. "Гергана е можела само да наблюдава какви поръчки постъпват и се изпълняват", категоричен е Димо Червенков. Също така той посочва, че съпругата му е завършила счетоводство и политология и не е магистър фармацевт, за да знае какво точно предлагат аптеките в САЩ.
По думите му ролята на Гергана е била да обработва седмичните отчети от системата за продажби и да изчислява натрупаните такси и комисионни към докторите и аптеките на база реализираните през сайта продажби. След това подготвяла финансов отчет за одобрение от собственика на фирмата. Впоследствие така одобрените отчети се изпращат за плащане към директора на фирмата. Тя е работила единствено с числа, номера на поръчки и лекарствени кодове, без да има информация относно точното лекарско предписание, което седи зад съответната поръчка, съдържанието на препаратите, пациентите и т.н. Фирмата е имала и отдел с четирима служители, които са работили като кол център и са контактували с клиентите, допълва съпругът.
Той смята, че разследващите са стигнали до съпругата му, тъй като тя единствено във фирмата се е подписвала с името си. При разследване на една от аптеките се натъкват на нейния служебен имейл адрес - gchervenkova@euromedonline.com, тъй като на нея й се налагало да контактува с аптеките. "Като стана цялата работа, решихме да видим имейлите на шефа й. Той или се е подписвал с Kris и Chris, или e пращал имейли от marketing@euromedonline.com. От отдела за обслужване на клиенти пък се подписвали cs@euromedonline.com", обясни пред "Сега" съпругът на Гергана. "По каква причина американската прокуратурата решава, че собственикът и управител на фирмата няма нищо общо с цялата схема, а единственият виновен остава един статистик анализатор, е повече от учудваща...", пита той.
Какво направиха българските власти
Засега работата на разследващите органи в България е доста противоречива, въпреки гръмките изказвания на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов за разбита организирана престъпна група и вината на Червенкова. Досъдебното производството на ГДБОП е образувано срещу неизвестен извършител и до този момент разследващите не са се произнесли дали Червенкова е наистина виновна. Заедно с младата жена са били арестувани още двама души, които обаче са били пуснати по-късно. Според адвоката на Червенкова Гачо Груев формулировката на обвинението срещу нея и престъпната й група е повече от странно - разследването е образувано срещу "неизвестни лица, които по поръчка на неизвестна организирана престъпна група са извършили финансови операции". Разследването се води от специализираната прокуратура, тъй като е срещу престъпна група.
В спецсъда са образувани и две дела за запор върху сметките на адвокат Иван Божов, който защитава интересите на "Юромедонлайн" у нас. Груев твърди, че тези сметки са блокирани заради съмнения за произхода на средствата в тях, т.е. парите, които идват от компанията. Така обаче на практика Червенкова е лишена от защитата на Божов и трябва да си търси нов адвокат.
Но това е малкият проблем. На 28 март 30-и състав на Софийския градски съд с председател Петър Гунчев отказва да гледа искането за екстрадиция от американска страна. Аргументите му са, че не е налице задължителният документ по Закона за екстрадицията и европейска заповед за арест, а именно "молба за екстрадиция от компетентен орган на молещата държава". Прокуратурата обжалва това решение пред апелативния съд, който го отменя и връща на първата инстанция. Според Груев по делото няма молба за екстрадиция, а само молба за арест, клетвени декларации от американските разследващи, както и нота от посолството. С въпросните декларации американците уверяват, че исканото лице е извършило въпросните престъпления. Молбата за екстрадиция обаче трябва да е написана от Департамента по правосъдие.
Клетвените показания се оказват достатъчни за апелативните съдии. След това делото отново отива при 30-и състав на градския съд, който на 8 май взима точно противоположно решение на предишното си и разрешава Червенкова да бъде пратена в САЩ. Междувременно не са постъпвали никакви нови документи, които биха могли да променят мнението на съда. "Спецификата на екстрадиционното производство изключва възможността компетентният съдебен орган на замолената държава да коментира евентуалната основателност и доказаност на фактическите твърдения, съдържащи се в обвинителния акт", записва в решението си съдия Гунчев.
Друг интересен детайл е, че документите за ареста на Червенкова са придвижени за рекордните 2 часа и 34 минути. При такава процедура обаче те подлежат на проверка от правосъдното министерство и прокуратурата, преди да се пристъпи към арест. Ако всички процедури са спазени, това означава, че и двете институции са чели и проверявали със страшна скорост, а освен това са смогнали да се прехвърлят документите, даже да се стигне и до арест. Според Груев става дума за 70 листа.
Странни са действията на полицията около ареста на Гергана. Тя е пусната за издирване чрез Интерпол на 28 ноември. Ден по-късно МВР я обявява за общодържавно издирване, без да са посочени основания, се посочва в една от жалбите на адвоката й. Молбата за арестуване от Департамента по правосъдие на САЩ пристига на 1 декември в 04.07 ч., но е преведена на български, при това от нелицензиран преводач, едва на 3 декември и заведена в деловодството на Върховната касационна прокуратура два дни по-късно. ГДБОП обаче влиза в дома на Червенкови повече от 12 часа преди получаването на заповедта за ареста от САЩ на 30 ноември в 22.39 ч.
При ареста на Червенкова не й е била предоставена възможност да има адвокат. Той успява да се види с нея едва след три дни, два часа преди разглеждане на мярката й за неотклонение. Според адвоката й Гачо Груев арестът е извършен без наличие на официален документ от американската страна. Тя е била задържана за 72 часа и без прокурорско постановление.
Във възраженията си до Софийския градски и Софийския апелативен съд адвокатът изброяват редица аргументи, заради които не трябва да се допусне екстрадирането на Гергана. Според него българският Наказателен кодекс не съдържа разпоредби, позволяващи търсене на наказателна отговорност за престъпления, каквито са визирани в обвинителния акт на САЩ, когато са извършени извън територията на България. "Гергана Червенкова не се е познавала с арестуваните деветима американци и не е посещавала САЩ през последните 20 години, посочват адвокатите й. От доказателствата е видно, че Червенкова не е управлявала и не е контролирала банкови сметки на фирма, притежаваща или управляваща уебсайт за продажба на лекарства, от които да са извършвани плащания, нито тя да е нареждала такива плащания", допълват адвокатите. Също така те изброяват редица противоречия в обвинителния акт. В първата му част е посочено, че на Червенкова ще се търси отговорност за пране на пари на международно ниво. Но името й не фигурира по това обвинение. В същото време във втората част на обвинителния акт се твърди, че ще й бъде търсена отговорност за "заговор и пране на пари на местно ниво", а няма да й бъде търсена отговорност за същото на международно ниво.
Независимо от всичко това искането за екстрадиране е задвижено
Първоначално съдът отменя мярката на "задържане под стража" и освобождава Гергана, но на 22 декември тя отново е задържана след протест на прокуратурата. Няколко дни по-рано в интервю за Нова телевизия бившият вътрешен министър Цветан Цветанов се възмущава, че съдът е пуснал срещу 500 лв. гаранция "човека, който беше основният реализатор на територията на страната". В момента Гергана Червенкова е в ареста и само едно решение на съда я дали от екстрадирането й в САЩ. Към делото й, по думите на Димо Червенков, не са приложени събраните доказателства от българската страна. От Софийската градска прокуратура отказаха да коментират случая с аргумента, че предстои решение на апелативния съд по искането за екстрадиция. От специализираната, която води разследването, пък заявиха, че делото все още е срещу неизвестен извършител и на Червенкова не са повдигани обвинения от българската държава.
Разказахме ви тази история не защото поставяме под съмнение твърденията на щатското обвинение за дейността на сайтовете, лекарите и аптеките, а защото смятаме, че всеки има право на справедливо правосъдие. Това е нещото, което българските следователи и прокурори учат по време на десетките курсове, които карат в САЩ. Спорните факти около обвинението срещу Гергана Червенкова изискват преди произнасянето на съда за екстрадицията й разследващите органи първо да докажат, че Червенкова наистина е замесена в схемата и дали истинският виновник не се е измъкнал. Защото за последните 4 години чухме много гръмки обвинения от страна на МВР. Едно от тях беше и това срещу лекарите в Горна Оряховица. Но ако за тези си твърдения бившият вътрешен министър просто се извини, то след екстрадирането на Гергана Червенкова едно "извинявай" едва ли ще свърши работа.