Има шанс обезщетението за гледане на дете да се увеличи от 240 лв. на 310 лв. още от 1 юли, макар че това беше предложението на фактическата опозиция от ГЕРБ. Вчера парламентът прие на първо четете и законопроекта на бившите управляващи, и този на сегашните - БСП и ДПС, според който парите за майките трябва да се увеличат от 1 октомври. Двете поправки минаха с уговорката, че между първо и второ четене ще се реши дали това може да се случи по-рано, след като правителството се запознае със състоянието на държавния бюджет и се анализират нуждите за финансирането на допълнителен социален пакет, с който да се разшири кръгът на подпомаганите. Кабинетът "Орешарски" пое такъв ангажимент. За увеличение от 1 юли трябват 15 млн. лв. за тази година.
"Основният мотив на нашия законопроект е, че искаме да поправим една грешка. Ние сме длъжници на майките. Отчитаме тази грешка и си платихме за нея", обяви Светлана Ангелова от ГЕРБ. Тя визира факта, че като управляващи в края на м.г. те отхвърлиха няколко предложения на опозицията майките да вземат 310 лв. още от 1 януари. Бившият социален министър Тотю Младенов обясни, че предложението им не е популистко и е направено едва след като от НОИ са отчели спестени пари, защото пенсионната реформа вече давала резултат.
Новият социален министър Хасан Адемов обаче изнесе стряскащи актуални данни за бюджета на НОИ към края на април, според които той е в преразход с над 101 млн. лв. Само във фонд "Пенсии" преразходът е 61.4 млн. лв. Той на практика е натрупан за един месец - април, когато за първи път бяха изплатени индексираните пенсии. До края на март НОИ наистина беше спестил 8.7 млн. лв., основно от фонд "Пенсии". Дори и тогава обаче беше на дефицит, защото приходите изоставаха с 22.5 млн. лв.
Валентина Богданова, един от вносителите на законопроекта на управляващите, който предвижда увеличението да е от 1 октомври, припомни, че за пръв път това обезщетение е под границата на бедността, която е 241 лв.
ОЩЕ ПРОМЕНИ
Трима депутати от ГЕРБ, начело с Искра Фидосова, вече са внесли други промени в Наказателния кодекс, които предвиждат криминализиране на укриването на осигуровки с идеята да се повиши събираемостта им. Това става по настояване на синдикатите. Според бизнеса в тези случаи винаги има документна измама, а тя и сега е криминализирана, но те са принципно съгласни с по-тежки наказания при укриване. Текстовете на практика преписват тези за криминализиране на укриването на данъци. Предвидените наказания са затвор до 5 г. и глоба до 2000 лв. При особено големи размери лишаването от свобода е от 2 до 8 г. и конфискация на имущество. За големи размери ще се смятат укрити осигуровки за над 3000 лв., а в особено големи - над 12 000. ГЕРБ още в предишния парламент вкара подобна поправка в НК, но беше изтеглена от вносителя Менда Стоянова, за да бъде правно прецизирана.
Ами то, Да ! Реакцията своевременно се появи във Фейса.
Колкото и да се бива, Андрешко има величието си и със самоирония...