:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,700,255
Активни 680
Страници 11,185
За един ден 1,302,066
Разходи

Неработещо летище в Берлин поглъща по 20 млн. евро месечно

Новото съоръжение в германската столица е рекордьор по разходи
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Летището "Вили Бранд" ще се превърне в основно за Берлин и ще изземе функциите на "Тегел" и "Шьонефелд".
Новото международно летище "Берлин Бранденбург Вили Бранд", което все още не е отворено, бе обявено за най-скъпата сграда в Германия, след като стана ясно, че 24-часовото му осветление и климатичната система поглъщат месечно 20 млн. евро, въпреки че нито един самолет не е излетял или кацнал там.

Летището в столицата стана обект на подигравки в цяла Германия заради непрекъснатото отлагане на откриването му, коментират местните медии. Преди една година широко рекламираното откриване трябваше да бъде отменено в последната минута, тъй като се оказа, че противопожарната система изобщо не отговаря на изискванията. Първоначалните планове бяха летището да заработи през 2010 г. Очевидно доста притеснено от закъсненията, ръководството на аеропорта се притеснява да определи поредна дата за



откриването на летището призрак,



превърнало се в доста скъпо струващ фарс. "Това е най-скъпото недействащо съоръжение в страната", така го описа сп. "Шпигел". Преди дни се появиха съобщения, че доста рекламираното летище може изненадващо да бъде частично отворено през октомври т.г. Така плановете за откриването на "Вили Бранд", което бе отложено за 2014 г., приеха неочакван обрат. Според материал в многотиражния таблоид "Билд" изпълнителният директор на новото летище Хартмут Мехдорн планира поетапно откриване на летището, като началото ще бъде поставено още през есента на тази година. Ако летището наистина отвори врати тази година, то това ще бъде победа за Мехдорн, който пое затъналия проект през март, след като предшественикът му на поста бе уволнен от управителния борд.

Основните проблеми като прекалената консумация на еленергия обаче остават нерешени. Най-големите разходи на неработещото в момента летище са именно за ток. Празната основна сграда на терминала и пистите на летището са осветени денонощно от множество силни дъговидни лампи, въпреки че няма самолети и пътници. През април техническият директор Хьорст Аман призна, че се е оказало



невъзможно лампите да бъдат угасени



"Това се дължи на факта, че системата ни за осветление все още не е достатъчно добре разработена, за да можем да я контролираме".

Работата по завършването на сградата на основния терминал на летището бе спряна през миналата година. Оттогава инспектори се опитват да опишат редица дефекти в конструкцията и грешки в дизайна, като сред тях са проблемите в противопожарната система, при съоръженията за обработка на багажи, осветлението на пистата и системата за регистрация на пътниците, дори и най-обикновени пукнатини в настилките по пода. Финансовото разследване, извършено по нареждане на Хартмут Мехдорн, който е бивш ръководител в "Дойче бан" (германските железници), показа, че енергийните разходи на неработещото летище са по-високи от тези на функциониращото от 65 години берлинско летище "Тегел", където ежедневно излитат и се приземяват над 400 самолета. От резултатите на разследването стана ясно, че рязко увеличените разходи се дължат на осветлението на пистите и пътищата, както и на поддръжката на климатичната система, която непрекъснато работи на основния терминал и в други съседни съоръжения.

Никой от летището не бе подготвен да коментира фактите, констатирани при финансовото разследване. Кметът на Берлин социалдемократът Клаус Воверайт, който е член на управата на летището и един от най-отявлените поддръжници на проекта, заяви миналата седмица, че "нямал представа", че



летището няма да отвори навреме



Спекулациите, че предстои частично откриване на "Вили Бранд" през есента, се поддържат от медийните твърдения, че нискотарифната авиокомпания Easyjet в момента преразглежда предложението на Мехдорн бързо да се премести от летище "Шьонефелд" на дългоочакваното ново съоръжение. Това твърди в. "Билд". Дългият 350 метра терминал, който ще приюти бюджетните авиокомпании, е планирано да заработи през октомври 2013 г. Представител на летището не коментира пред "Билд" тези планове, но говорител на авиокомпанията Easyjet заяви пред изданието, че те "много искат да се преместят рано". Според "Билд" авиокомпанията се е съгласила да се премести при условие, че заработи и наземното метро, което трябва да обслужва пътниците. Германските медии наскоро съобщиха, че Хартмут Мехдорн се опитва бързо да свърже наземното метро с летището, за да могат хората по-лесно да стигат до новостроящия се аеропорт. Според "Билд" обаче истинската причина най-вероятно е ускореното частично отваряне през тази година.

Международното летище "Вили Бранд" по план трябва да се превърне в основно за германската столица, като измести "Тегел" и "Шьонефелд", както и затвореното в момента "Темпелхоф".





Снимка: ЕПА/БГНЕС
Изпълнителният директор на новото летище Хартмут Мехдорн (вдясно) и техническият директор Хьорст Аман обясняват докъде са стигналите строителните работи.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Осветлението на новото берлинско международно летище "Вили Бранд" струва месечно 20 млн. евро.
15
4605
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
05 Юни 2013 20:13
Незабавно! - реформа, приватизация, концесия, енергийна ефективност!
05 Юни 2013 20:43
не можели да бъдат угасени..а шалтер?
05 Юни 2013 20:47
Forza, Forza
Само дето е късно за приватизация. Много пари се разпиляха и както виждаме продължават да се пилеят. Това за Берлин - хайде. Свикнали сме им на льохманството и безотговорността, ами даже ония шваби в Щутгарт, дето разбирали от пари - и те се оказаха прахосници - с проекта Щутгарт 21. То всеки се оказва прахосник като е закачен шлауха му за държавата. В Германия не е по-различно.
05 Юни 2013 20:49
не можели да бъдат угасени..а шалтер?

Някой нещо не е рзабрал. В краен случай в Берлин бродят достатъчно роми - да ги пуснат да изнесат кабелите. Ще излезе по-евтино после нови кабели да се прекарват.
06 Юни 2013 01:36
Да спрат да плащат енергото сами ще ги изключи
06 Юни 2013 08:33
Берлин след обединението се оказа с две летища: Теглин и Шойнефелд. За какво им беше 3-то летище. Въобще в Берлин след като стана столица се наляха огромни средства. Да не говорим за Източна Германия, в която обединението по капиталистически глътна трилиони марки за социални, тъйа като както у нас заводите бяха дадени на западните фирми и затворени.
06 Юни 2013 09:59
М-да-а, добре е да се напомня на всички хейтъри, че абсурдът не е български патент! Наистина много неща, които човек не може да разбере. Не можели да угасят осветлението?! А климатизацията защо не могат да спрат или поне в залите за пътници, ако някакви други системи изискват ниска температура! Да нямат складове със замразено месо... Майтапа настрана, въпросите са много повече от отговорите. Интересно ми е колко струва охраната, камери и т.н. едва ли е по-евтино...
06 Юни 2013 11:51
Берлин след обединението се оказа с две летища: Теглин и Шойнефелд.

Даже с три - Темпелхоф
http://en.wikipedia.org/wiki/Berlin_Tempelhof_Airport
06 Юни 2013 11:59
Като падна стената в Берлин имаше 3 летища: Тегел (запад), Шьонефелд (изток - на 1 км от Berlin-Rudow, което е пак запад) и Темпелхоф (запад). Първо закриха Темпелхоф и останаха Тегел и Шьонефелд. В момента Тегел е за „нормални“ авиолинии, Шьонефелд е за екскурзиoнни Condor, Aer Lingus, Norwegian и някои (др.) low cost - примерно EasyJet и GermanWings имат там терминали.
Това новото с инициали BER е в същност второ Шьонефелд, защото се намира в ….. Шьонефелд, до старото. На снимката се вижда как свети и то - най-горе на кадъра. Така че трето няма. Старото летище Шьонефелд е с малко паркинги, с един единствен паркхаус, въобще малко. Сега направиха това BER, което се казва Берлин-Бранденбург, защото е за ландовете (провинциите) Берлин и Бранденбург и се намира физически в Бранденбург, нищо че е на един километър от Берлин. Извън Берлин е, защото самото село Шьонефелд се намира в ланд Бранденбург.
Тегел трябва да бъде затворено след като започне да работи BER. На хората там им е омръзнало да живеят като в кв. Хаджи Димитър, с тази разлика, че в Тегел самолетите излитат/кацат през 5-10 минути. И цяла нощ без прекъсване, макар и по-нарядко.
Целта беше да се изнесе летището навън от Берлин. Да бъде с гара под него, с метро и S-Bahn. С подземни гаражи. Гарата е готова, разписанията бяха готови, сега се плащат неустойки на Deutsche Bahn, на всички авиокомпании, които бяха наели вече хангари, складове и помещения в новото, както и на фирми за паркиране на МПС и съответно магазини, дюти фри и НЕфри, на фирми за таксита и пътнически бюра. Сега се оказва, че и токът не се бил спирал. Малко като виц звучи, ама в льохманския Берлин всичко е възможно. Берлин бил беден, но секси, казва Воверайт.
Та, ще струва повече, но все в един момент ще се направи. H. Mehdorn ще им разкаже играта. Той е над 70 години, но има енергия и разгиране, и ги е подгонил доста здраво вече. Планът му да отвори на степени новото летище не се харесва на никого, но няма как - трябва да се печелят пари, а и Тегел се задъхва отдавна, защото е правено за 2 милиона души, а сега в Берлин са над 3, а и цяла западна Полша лети от там заради по-евтините полети и близостта. По подразбиране и всички близки до Берлин градове и села на ланд Бранденбург (kraj Bramborska на долнолужишки) - още 3 милиона души. Защото новото летище в Шьонефелд е и без това Берлин-Бранденбург (BER).
Напомням само, че имаше старо летище Шьонефелд - до 1974 година (сградата още я има), после направиха това, което сега е старо и сега пак там се прави BER. Сле пускането в експлоатация на BER старото пак ще се ползва, но не за линии. Няма да го застроят, както застроиха летището на RAF - Gatow (пак в Берлин).
06 Юни 2013 14:32
№2.
"Първо трябваше да го пуснат в експлоатация края на 2011г. и трябваше да замени съществуващите две летища.
Второ 20млн. са им разходите по подръшката на вече съществуващите съоръжени, като за чистота, охрана, подръжка и ремонт и най- важното можеби за ел енергията. Тука може и някои да се смее, не знаят от къде да изклюбат осветлението и за това работи 24-и часа в денонощието.
Трето един празен влак всеки ден минава трасето от 8 км. нагоре-надолу, за да не се развалят релсите. Доста от плочките са подменени преди още някой дае стъпил върху тях. Да не говорим за ескалаторите, които бяха по-къси от предвиденото. Също и противопожарната и вентилационната системи имат проблеми.
Четвърто когато го пуснат вече ще е остаряло.
И пето проектът беше приз 2006г. за 2млрд. и днес след всички закъснения стигна до 4,4млрд..
Само не ми казвайте, че и тука има гръцки пръст."

Това по повод, мързеливци делавераджии и.т.п..
06 Юни 2013 15:34
Ако имаше гръцки пръст, щяха да са не 4, а 400 милиарда. Така че добре, че няма.
06 Юни 2013 16:59
Николайчо, трябва да бъдеш безпристрастен, ако ли пък не смени онова От:България с нещо което ти приляга.
06 Юни 2013 17:49
Да, мълчанието Николай значи, че или си съгласен или няма какво да кажеш.
06 Юни 2013 18:36
Лани за олимпиадата англичаните откриха нов терминал на Хийтроу.
И там имаше два-три дена бъркотия докато натъкмят софтуера на гейтовете.
Което даде повод на немците да им се подиграват .
07 Юни 2013 06:56
Не е само осветлението... Другият крайно комичен факт е, че всеки ден в тунелите на метрото (където е спирката за летището) трябва да се движат празни влакове, за да се "раздвижва" въздуха в тунелите... Да не плесенясват стените... Пълен цирк

Nickolas,

За Щутгарт 21 обаче не съм съгласен с тебе. Не знам бил ли си в тоя град и не знам дали си запознат с инфраструктурата му. Аз не че съм голям разбирач, но мога да ти кажа, че там голяма част от съоръженията на Дойче бан например са строени преди войната. И въпреки че градът е бил сринат със земята, голяма част от тях са оцелели и се използват и днес, 1:1 във вида, в който са съществували и през 45-та. Така че нещата в тоя град не са се променили особено през последните 60-70 години. Затова не жали дъртите швабски циции, крайно време беше да им се бръкне в дълбоките скъпернически джобове и да се направи някаква модернизация в тоя район. Да не говорим и за крайно смешните допотопни влакчета на С-Бана, които са от 60-те и 70-те години и с които не дай си боже да ти се наложи да пътуваш през лятото в жегите... Пък и не разбирам цялата врява около самата сграда на Централна гара Щутгарт - за мен това е най-грозната гара, на която съм имал честта да стъпя в Германия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД