:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,742
Активни 326
Страници 24,672
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Няма промяна в обществото без личен бунт

Душата има нужда от елементарен комфорт, за да мисли за изкуство, разсъждава режисьорът на "Джулай" Кирил Станков
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Кирил Станков
Кирил Станков е роден на 1 февруари 1969 г. в София, но израства във Варна. От 1991 до 2003 г. учи и работи в Израел, където завършва кино и тв режисура в Университета на Тел Авив. Сред документалните му проекти са "Фелафел - Българско сирене", удостоен с първа награда за документален филм на Израелската телевизия и награда за сценарий на фонда "Африка-Израел", както 3-часовият "Heepvention - 2000" за честването на 30-годишнината на рокгрупата "Юрая Хийп" в Лондон. След 2003 г. живее в България и Канада, а неотдавна се върна трайно в родината, за да заснеме своя пълнометражен дебют "Джулай".

-----

- Кръстихте филма си "Джулай" след няколко промени на заглавието. Джулаят е интересно явление - комай единственият български субкултурен празник... Защо избрахте това заглавие и свързано ли е с лични спомени?

- Вярно е, че минахме през две други заглавия. Празнуването на джулая е основна линия във филма, но има и малко символ - юли, началото на лятото... Лични преживявания - естествено аз съм от това поколение, което започна да прави джулай в края на 80-те. През първите години бяхме много малко хора - 20-30 души, после нещата се промениха.

- Сега сте в България след много дълго отсъствие, почти 20 години. Какво ви отведе в чужбина и какво ви върна?

- Когато заминах - през 1991 г., времената бяха доста странни. Може би не всички помнят какво беше тогава, особено сред по-младите, но пак беше време, в което надеждата се беше стопила. Много бързо след 1989-а се разбра, че промяната няма да е нито бърза, нито лесна, и като много други хора и аз реших да си пробвам късмета в чужбина. Колкото до връщането - пак по същите причини. Като реших да се връщам, имах надеждата, че нещата тук се оправят.

- А късмета - намерихте ли го?

- Ако успееш да се откъснеш от родината си, може би наистина може да намериш щастието си в чужбина. Аз нямам от какво да се оплаквам по отношение на живота си там, но винаги съм се усещал много свързан с България - главно с хора, приятели, роднини; и не вярвам, че някой емигрант може да каже, че изцяло е преодолял носталгията. Все пак там научих много неща... образование, работа. Завърших киноуниверситета в Тел Авив. Снимал съм документално кино, един 15-минутен късометражен игрален филм, участвал съм в две други продукции, но не като режисьор.

- И най-после стигнахте до пълнометражния си дебют?

- Всеки кинотворец живее за момента, в който ще направи игрален филм. Имах идея за сценарий, седнах, написах го, имах късмета да се свържа с "Гала филм". Те поеха риск, защото, първо, че съм дебютант, и, второ, никой тук не ме познаваше - нямах никаква история в България, почти никакви контакти с българската кинообщност. Филмът спечели и субсидия от НФЦ, от програма "Медиа", копродукция е и с БНТ... така започнахме.

- Много се писа и говори за приликата между "Джулай" и "Кецове". Интересно, че продуцентът е същият, както и част от актьорите. Как приемате приликите между двата филма? Имаше ли някакъв отглас от "Кецове" по време на работата за вашия филм, някаква приемственост?

- Не, от гледна точка на това, че двата филма живяха различен живот. Съвпаденията произтичат от нещо много конкретно: и двата се занимават с една много сериозна проблематика на това поколение. Една цяла генерация изгуби - може би не всички нейни представители естествено - но изгуби най-хубавите си години в т.нар. преход, който дори още не е свършил. Това обединява двата филма. Има и "географски" прилики, но то няма как - когато някой в България реши да се "маха", да "бяга", той отива към морето и търси малкото останали диви места. А те стават все по-малко. Тези дни ме потресе новината, че се строи и на Яйлата.

- Има една много красноречива сцена в началото, когато героините попадат на южното Черноморие и са потресени от "курорта", който намират там - свръхзастрояването, безпардонното обслужване, високите цени...

- Имам един много ярък спомен в това отношение. Някъде около 2000 г. попаднах на Синеморец, където сме прекарвали всичките си лета в миналото, знаете какво селце беше той и изведнъж едно огромно, бетонно, шарено чудовище се издигна пред очите ми. За съжаление целият чар на Черноморието си отиде с бетонирането му.

Всъщност прилики могат да се намерят между "Джулай" и доста други филми, не само "Кецове" - "Тилт" се занимава с подобна тематика, "Източни пиеси", "Шивачки" дори, ако щете... Бягството е по различен начин и в различни посоки, но правиш ли кино, което не е напълно абстрактно, няма начин да не засегнеш този важен проблем.

- Освен личен бунт във филма има ли и обществен? През последните години застрояването на Черноморието в частност и на природните паркове предизвика доста видими реакции.

- Не. Мен ме интересува повече личният бунт. За да се стигне до някаква промяна в обществото, тя трябва да започне на ниво човек. Да намериш смелостта да бъдеш свободен. Свободен означава да поемеш голяма отговорност, да не чакаш някой друг да реши нещата за тебе и около тебе. А ние очевидно 25 години това правим - чакаме поредния месия и се надяваме, че той ще ни оправи. Много странно поведение за един цял народ.

- Все пак наблюдаваме множество единични бунтове...

- ... но те си остават единични.

- В момента живеете в едно търновско село. Как направихте този избор?

- То е всъщност в Габровски окръг, макар и по-близо до Търново - Ганчовец. Много обичам планината, нищо че съм отраснал във Варна. Попаднах преди няколко години съвсем случайно, много ми хареса селото, купих едно място, построих къща и така. Намирам чар в този живот извън града. Селото е живо, има доста хора в активна възраст, доста англичани...

- В крайна сметка това е съдбата на всички ни днес - едни се движат натам, други насам.

- Да, ние в Ганчовец коригираме с малък процент емиграцията в посока вън от България.

- Като зрител, предполагам, следите активно новото българско кино?

- Да. Има го, слава богу.

- Смущава ли ви спадът в интереса и приходите? След бума на "Мисия Лондон" и още два-три филма възходът се оказа мимолетен - броят зрители на българските ленти отново се сви...

- Не може да не ме смущава. Аз лично нямам обяснение. Струва ми се нормално публиката да иска да гледа български филми, защото те се занимават с това, което се случва в момента с нас. Но допускам и друго - че може би на хората малко им се сви душата. Все пак в тежко време живеем - излишно е да споменаваме за пореден път тази банална фраза, но кризата не е само икономическа. Явно дава отражение и на духовния живот. Може би наистина, когато човек обеднява, обеднява не само икономически... душата има нужда от някакъв елементарен комфорт, за да мисли за театър, за кино, за изкуство въобще.

- Театрите сякаш по-малко се оплакват. Поне в София ги виждаме пълни.

- Това също е определена публика, определена прослойка. Който гледа една постановка, после го виждаме и на другите.

- Мислите ли, че е въпрос на държавна стратегия подкрепата на културния продукт, или причините за кретането са други?

- По-сложни са причините. Когато те заливат с някакъв четвъртостепенен продукт, когато има пълна чалгизация на забавленията, няма как да очакваш кой знае какъв интерес към стойностите. Чалгата не е само музикален феномен и даже не е само българска тенденция. А световна, дайте да не се заблуждаваме. Навсякъде европейски филми се прожектират в т.нар. артхаус кина. Комерсиалното шества навсякъде, неслучайно то се казва "индустрия" - киноиндустрия, музикална индустрия.

- Като заговорихме за чалгата, се сетих за една фраза: "Когато на кофти човек му е готино, това е чалга, а когато на готин човек му е кофти, това е блус". Как избрахте блусаря Васко Кръпката да напише саундтрака за "Джулай"?

- Решението да избера Васко беше елементарно, защото той не само е част от това поколение - до голяма степен той е неговият бард. Песните му са доста ангажирани. Приятели сме от няколко години, работата с него беше голямо удоволствие. Някои от песните той написа специално за филма, а старите парчета бяха презаписани с нов аранжимент.

- Сега накъде, след "Джулай"?

- Ще монтирам един документален филм, който заснех преди снимките за "Джулай" и го изоставих временно заради другия. Той е за любов и ракия.

- А иначе оставате в Ганчовец...?

- Оставаме, оставаме... Лошото е, че много хора напоследък не искат да остават в България. Мислещите, можещите хора не могат да чакат толкова много. Не бих искал да задълбавам в политика и да анализираме конкретните резултати от изборите, но плашещото е, че абсолютно същите хора влизат в парламента - с някаква незначителна разлика в процентите. Това означава, че всичката тази енергия, която видяхме през февруари, тези хора, които умряха за нищо - отиде "на кино". Не може един народ, който е в безизходица, да си позволи да не гласува. Ако искаш нещо по-добро - стани и кажи какво искаш. Постоянно нещо ме гложди и мен - има ли смисъл тука. Защото всички остаряваме, вече не сме "джулай морнинг", отиваме към вечерта... и няма как да не усещаме едно сериозно разочарование.

7
3199
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
07 Юни 2013 20:53
душата има нужда от някакъв елементарен комфорт, за да мисли за театър, за кино, за изкуство въобще.


Така, когато финансово за елементарния комфорт са необходими 3-4 пъти повече средства, индивидуумът мрази и култура, и и изкуства и се превръща в добиче. Което въпреки, или именно поради това гласува...

И една добавка на лафовете за блуса и чалгата: Когато на кофти човек му е кофти - това е рап!
07 Юни 2013 21:49
Имам лични впечатления от първите Джулай, но кой знае защо тази занемарена шимба нещо не я помня.
07 Юни 2013 22:26
Селото е живо, има доста хора в активна възраст, доста англичани...

Идилия. Типично българско село. Братчеди нема ли!?
08 Юни 2013 06:14
Хм, булката ще да е еврейче.Ганчовецът хич не мяза на такъв...
08 Юни 2013 08:13
Чърчил май беше казал, че никоя велика идея на струва колкото щастието на неговото поколение. Покрай "великата" идея за преход към нищото животът на колко отимнали, сегашни и бъдещи поколения отиде "на кино" заедно с държавата България?
08 Юни 2013 17:52
Филмът на Кирил Станков ми хареса. Гледахме го на тукашния фестивал за български филми през февруари. Тъкмо бяха започнали първите бунтове в България. А ми хареса защото не очаквах в български филм да видя как три жени се справят с няколко гадни, нагли, дебели и тъпи мутри, много приличащи на тогавашния МП на България Боко. И не само се справят по начин познат от американските уестърни, ами заминаха след това към...свободна Румъния. Това наистина ме накара да се разсмея от сърце.
Признавам, че ликувах от края на филма. Никой не мрънкаше (основното състояние на българското общество от 24 години насам), просто свършиха онова, което всеки свободен човек трябва да свърши, дадоха отпор.

А иначе Станков е малък, роден е 1969 и явно не знае, че празнуването на Джулая започва не в края на 80-те, а в края на 70-те години във Варна и основните му първи участници са поколението родено в първите години на 60-те, а не в последните.
08 Юни 2013 19:20
В статията в англ. Уикипедия (в която съм писал и аз) пише "началото на 80-те", но според мене началото беше още в 70-те. Поне още в 1976 г., или откакто аз съм се осъзнал, имаше във Варна силна любителска рок сцена (концертите на Фобос на Червения пл.) и известен култ към тази песен на Юрая.

Ходенето на вълнолома като култово действо беше популярно и преди това, на майтап за втори февруари. Посрещането на изгрева във Варна е популярно поне от края на 19 в., когато Дънов създал първия си кръжец. Празниците в средата на лятото са източнобългарски патент от древността, останали в Еньовден.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД