:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,746
Активни 332
Страници 24,676
За един ден 1,302,066
Идеи

Глобализацията важи както за доходите, така и за данъците

Големите корпорации разиграват едни данъкоплатци за сметка на други - имаме нужда от глобално споразумение, за да ги накараме да си платят
Джоузеф Щиглиц
Светът наблюдаваше с интерес как шефът на "Епъл" Тим Кук заяви, че компанията му е платила всички дължими данъци. Изявлението му звучеше, сякаш тя е платила всичко, което е трябвало. Разбира се, има голяма разлика между тези две твърдения. Не е изненада, че компания с ресурсите и мозъците на "Епъл" ще направи каквото може, за да избегне възможно най-много данъци в рамките на закона. Макар че Върховният съд, изглежда, обяви корпорациите за хора със съответните права в делото "Обединени граждани", това правно обяснение не ги снабди и с чувство за морална отговорност; те имат способността да бъдат навсякъде и никъде по едно и също време - навсякъде, когато се продават продуктите им, и никъде, когато трябва да декларират доходите от тези продажби.

"Епъл", както и "Гугъл" бяха облагодетелствани от това, което щатското и другите западни правителства предоставят - високообразовани работници, обучени в университети, които правителството финансира директно и индиректно чрез възможности за щедри дарения. Основните проучвания, върху които се градят продуктите им, се дължат на



постижения, платени от данъкоплатците



- като интернет, без който тези компании не биха могли да съществуват. Просперитетът им зависи отчасти от законовата система, включително от опазването на интелектуалните авторски права; те пожелаха и накараха правителството да принуди държавите по света да приемат нашите стандарти - в някои случаи на висока цена, платена с бъдещето и развитието на хората в развиващите се пазари и страни. Да, те създадоха гении и организации, за които справедливо получават признание. Но докато Нютон бе достатъчно скромен, за да отбележи, че стои на раменете на гиганти, тези индустриални титани не се срамуват от това, че използват безплатно щедрите преимущества на системата ни, без да желаят да допринесат съответното за нея.

Дори не е вярно, че по-високите корпоративни данъци задължително ще понижат инвестициите. Както "Епъл" показа - компанията може да финансира всичко, което поиска, с дълговете си, включително да изплаща дивиденти, което е още една маневра за избягване на справедливия дял данъци. Възможно е данъците върху приходите да се намалят, което значи, че доколкото тази инвестиция е финансирана от дължимите данъци, цената на капитала и възвръщаемостта се променят успоредно, без отрицателни ефекти върху инвестицията. Възвръщаемостта се третира още по-благосклонно и от ниските нива на облагане върху капиталовите приходи. Още повече ползи идват от другите детайли на данъчния закон като например частта за ускорената амортизация и данъчното облагане на разходите за проучвания и развитие.

Време е международната общност да се изправи пред реалността - имаме невъзможен за контролиране, нечестен, объркващ глобален данъчен режим.



Данъчната система е в основата на увеличаващото се неравенство,



което е характерно за повечето напреднали страни днес - с Америка начело и Великобритания малко зад нея. Изнемощяването на публичния сектор е главната причина САЩ вече да не е страната на възможностите, след като перспективите за живота на едно дете зависят повече от прихода и образованието на родителите му тук, отколкото в другите напреднали страни.

Глобализацията ни прави все по-зависими един от друг. Тези международни корпорации извличат от нея ползи, които например средният американски работник няма. Нямат ги и работниците в много други страни. Към това се прибавя понижаването на цените, които глобализацията повиши година след година до степен, че работникът на пълен работен ден има по-малък приход сега, отколкото преди 4 десетилетия. Международните компании се научиха да експлоатират глобализацията във всеки смисъл на термина, направиха същото и с пробойните в данъчните закони, които им позволяват



да се измъкнат от глобалните си социални отговорности.



Щатите не биха могли да имат функционираща корпоративна данъчна система, ако бяхме избрали системата на трансферните цени (където фирмите определят цените на стоките и услугите, които едната страна купува от другата, позволявайки ползите да преминат към единия или другия щат). В тази ситуация "Епъл" очевидно е способна да пренася приходите си, за да избегне калифорнийските данъци. САЩ са развили система от формули, в които глобалните приходи се изчисляват на базата на наетия труд, продажбите и капиталовите стоки. Но има много възможности системата да се доизглади в отговор на лесната възможност приходите да се местят, когато големият извор на истинска "добавена стойност" е интелектуалната собственост.

Някои хора посочват, че докато местата на производство (с добавена стойност) са трудни за идентифициране, дестинацията на продуктите не е такава (въпреки че с преноса на доставки това може да не стои точно така); те предлагат система, основана на дестинацията на стоката. Тази система няма да е изцяло справедлива, защото няма да доставя приходи на страните, които са понесли цената на производството. Обаче със сигурност би била по-добра от сегашната.

Дори ако САЩ не бяха възнаградени за глобалния си, масово подкрепян научен принос и интелектуалната собственост, произтичаща от него, страната поне щеше да извлече ползи от неукротимото си консуматорство, което поощрява иновациите. Щеше да бъде добре, ако съществуваше международно споразумение за данъчното облагане на корпоративните приходи. При липсата му всяка държава, която заплашва да наложи справедливи корпоративни данъци, ще бъде наказана с преместването на производството (и работните места) другаде. В някои случаи страната може да реши да блъфира. Други могат да сметнат риска за твърде голям.



От потребителите обаче не може да се избяга.



Дори и само САЩ биха могли да постигнат много в напредъка на реформите - всяка фирма, продаваща стоки там, може да бъде задължена да плаща данък върху глобалните си приходи, да речем, в размер на 30%, основан на консолидиран балансов отчет, но с намаление за данъците върху корпоративните приходи, платени под друга юрисдикция (с някакво ограничение все пак). С други думи, САЩ биха могли да изискват режим на глобално минимално облагане. Някои фирми може би ще се откажат от търговията си в Щатите, но се съмнявам, че ще са много.

Проблемът с международното избягване на корпоративни данъци е по-дълбок и изисква много сериозна реформа, включително справяне с данъчните оазиси, които приютяват парите от скритите данъци и съдействат за прането на пари. "Гугъл" и "Епъл" наемат най-талантливите адвокати, които знаят как да избягват данъци в рамките на закона. Но в системата ни не би трябвало да има място за държави съучастници в избягването на данъци. Защо данъкоплатците в Германия трябва да помагат за финансовото спасение на държави, чийто бизнес модел се базира на това, и защо гражданите на която и да е държава позволяват компаниите им да извличат облаги от тези грабители?

Да кажем, че "Епъл" или "Гугъл" просто се възползват от настоящата система, е да ги оставим да се отърват твърдо леко - системата не се е създала сама. Лобистите на международните компании я оформят от самото начало. Компании като "Дженерал електрик" лобираха и получиха закони, които им позволяват да избягват още повече данъци. Лобираха и получиха възможности да връщат парите си в САЩ при специални условия срещу обещанието, че ще ги инвестират в страната; и измислиха как да се съобразят с буквата на закона, заобикаляйки духа й. Ако "Епъл" и "Гугъл" защитават възможностите, създадени от глобализацията, отношението им към избягването на данъци ги направи символи на това, което може да се обърка и което вече е объркано в тази система.
Снимка: ЕНП/БГНЕС
Светът наблюдаваше с интерес как шефът на "Епъл" Тим Кук заяви, че компанията му е платила всички дължими данъци.
38
3546
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
07 Юни 2013 20:02
Алелуя! Статия на Стиглиц в СЕГА!
07 Юни 2013 20:25
само дето все още доходите не са глобализирани - кат стане това - ще глобализират и данъците
07 Юни 2013 20:39
Преводачът си е оставил ръцете. Оригиналното заглавие е "Globalisation isn't just about profits. It's about taxes too" - "Г. важи както за печалбите, така и за данъците".
Ама карай.
07 Юни 2013 21:03
Материалът трябва да се чете с молив в ръка и многократно препрочитане.
Но на прима виста, г-н Стиглиц за САЩ е това, което хер Щирлиц за Третия Райх.
07 Юни 2013 21:36
На този глобализъм, другарете брадати класици от 19в. му викаха интер-национализъм. Нещо ново под слънцето на богоизбраните?
07 Юни 2013 21:45
Материалът трябва да се чете с молив в ръка и многократно препрочитане.

Едни му четоха на Стиглиц прогнозите за Гърция и стана тя каквато стана. Те прогнозите на левите еврейско-американски нобелови лауреати по икономика са малко нефелни, макар и на наратив да го докарват добре.
07 Юни 2013 22:05
ЩУРЧО,
/:/ "На този глобализъм, другарете брадати класици от 19в. му викаха интер-национализъм. Нещо ново под слънцето на богоизбраните?
.............................................................................
Онова, което "викаха" "брадатите" през 19 и 20 век, беше ПРОЛЕТАРСКИ Интернационализъм(Интренационализъм на Наемните работници)!
Сегашното е Работодателско-капиталистически Интернационализъм! Може спокойно и ПЕЧЕЛБАРСКИ(или Алчностен) Интернационализъм да се нарече сегашното!
Схвана ли кое е новото Нещо "под слънцето на богоизбраните"!
07 Юни 2013 22:11
Статията ли е глупава, превода ли е лош, не знам. Но тук има две основни тези, и двете са некоректни:
Първата теза - облагаме производството а не потреблението, е некоректна. Ние облагаме и двете - за първото имаме корпоративен данък, за второто имаме ддс (данък продажба в САЩ). Последният се заплаща в държавата/щат на потребителят на услугата, така че тезата е принципно невярна. А баланса между данъците е въпрос на локално законодателство. Ако САЩ искат да запазят корпорациите да си плащат данъците при тях, защо да не намалят корпоративният данък до 0% (от над 30) и да вдигнат пропорционално ДДС-то?
Втората теза - глобален корпоративен данък наложен от силната страна (САЩ) върху всички компании продаващи в САЩ но на глобалните им продажби ще работи. Да оставим на страна колко е това справедливо към чуждестранните компании, и колко е здравословно за компаниите въобще, ако ЕС (по-голяма от САЩ като икономика) наложи реципрочен данък при същите условия, то и европейските и американските компании ще умрат под плащайки 60% (минимумът споменат като долна граница под която не се пада). Или пък прехвърлянето на данъци от продажби и производства в други държави (което ще обезкърви малките държави, като БГ например). По важното е че веднага се сещам как ще се избегне и готово - просто компаниите ще използват старият модел на търговска дистрибуция от преди глобализма - всяка ще си е в своята държава само, и ще извършват чисто търговска дейност по между си. Регистрациите ще са локални, холдинговите структури неформални на базата на договорни отношения между несвързани компании и готово. Получава се все същото.
Скъпите социални услуги и обществото, което има нужда от тях подлежат на реформа, ако икономиката го поставя под натиск. Но това, което е сигурно е че в един глобален свят няма данъчна реформа, която да реши този проблем, чиято основа е другаде. В този смисъл написаното в тази статия до тук са си абсолютни глупости колкото за убиване на времето. Те не намират отговори, не решават проблеми и само ги прехвърлят от много болната на по-малко болната такава.
07 Юни 2013 22:11
Схвана ли кое е новото Нещо "под слънцето на богоизбраните"!

Ъхъ. Нищо ново. Винаги печелят, за сметка на будалите.
07 Юни 2013 22:14
Благодаря на в-к "Сега"!

За малцината, които ще прочетат великолепното есе:

Роди се нова класа. Но предчувствието за нея не е ново, вижте

— Чул съм от деди и прадеди — каза старият гущер, — че на земята живеят някъде двама великани. Единият се казва Знам, другият — Мога. Те двамата са водачи на хората. Силни и непобедими са те и всичко им се покорява. Те пробиват дупки в земята и вадят от сърцето й сила и огън. Те минават през океаните. Те са направили железни чудовища и им дават сила, като я взимат от душата на водите. За доброто на своите братя — хората — те правят всичко. Когато Знам намисли нещо, той казва само една дума — „трябва“. Мога казва „ще бъде“. И всички хора се втурват да изпълнят желанието им.

Днес това се нарича "компания"
07 Юни 2013 22:30
Държавата, сравнена с която и да е корпорация, представлява трагичен сбор от себични грешки
07 Юни 2013 22:59
Едни му четоха на Стиглиц прогнозите за Гърция и стана тя каквато стана. Те прогнозите на левите еврейско-американски нобелови лауреати по икономика са малко нефелни, макар и на наратив да го докарват добре.


Десните еврейско-американски нобелови лауреати имат не по-нисък наратив, но прогнозите им имат не по-добър негативен резултат. Например Милтън Фридмън и Ана Шуорц "научно" доказаха, че няма валутен борд който да не се е провалил след по-малко от десетилетие...

И кво праиме тука, Тиранинът падна, дренките узреха, национал-цоциалистите-турци узурпираха Властта, но Бордът си стои... Черпаклии с черпаклиите!!!
08 Юни 2013 00:12
Корпорациите са виновни за безброй престъпления - МакДоналдс е христоматийният пример за престъпления срещу човечеството - но никоя корпорация не може да се сравни с държавата по човекомразката си същност
08 Юни 2013 03:11
Джо Стиглиц е голям американски икономист, не е Щирлиц. Пол Кругман също. Те са прогресивни типично по американски, в духа на Ню дийла. И двамата са много представителни за духа на гр. Ню Йорк (Кругман живее в Принстън, но нищо). Сто пъти препоръчах вече книгата на Стиглиц The Price of Inequality (2012). А от политическите памфлетисти най ме кефи Робърт Райх, който сега живее в Бъркли, Калифорния, но е родом пак от нашия край, североизточна Пенсилвания, отдето е Джо Байден.
08 Юни 2013 05:31
Булгуров 07 Юни 2013 20:02
Алелуя! Статия на Стиглиц в СЕГА!


А, не се притеснявай. В следващия брой ще ни пуснат интевю на "журналистката" Бончева с ИПИ, Либерални институти, Центрове за демокрация и прочие, които ще ни обяснят, че Стиглиц нищо не разбира от икономика, прогнозите му са грешни и въобще е чугунен комунист и черпаклия...
08 Юни 2013 07:13
Последният се заплаща в държавата/щат на потребителят на услугата, така че тезата е принципно невярна. А баланса между данъците е въпрос на локално законодателство. Ако САЩ искат да запазят корпорациите да си плащат данъците при тях, защо да не намалят корпоративният данък до 0% (от над 30) и да вдигнат пропорционално ДДС-то?
Ама има щати, като Делуеър, където няма ДДС (VAT). Това пък корпорациите да са с 0 данък, а да се увеличи ДДС-то означава потребителите да плащат данъците, а корпорациите не. Айде бе, откъде го измисли.
08 Юни 2013 07:27
Държавата, сравнена с която и да е корпорация, представлява трагичен сбор от себични грешки
Ох на мама умника. Ако знаеш пък корпорациите какви грешки правят. Американските корпорации ги спасява това, че поради огромния научен потенциал, който събират от цял свят са де факто монополисти.
Другото е, че с отпечатването на доларите-шума те закупуват всяка по-добре проявила се компания в света. Аз знам за 2 германски компании, закупени от американски корпорации, а те са сигурно десетки или стотици хиляди. Така тези германци работят за печалби, които отиват в корпорациите в САЩ. Така е с първопроходчиците. Да не говорим за оутсорсинга. Това е смисъла на глобализма.Най-малко за 3 години, а може и повече, във фирмата в която работех цв САЩ не се направи нищо съществено. Каквото се направи се направи от една израелска фирма. Всяка фирма от развиваща се страна би фалирала при това положение, но тази фирма беше от 1878г. и имаше събрана информация, която продаваше, защото беше монополист в този бранш.
08 Юни 2013 07:56
Ако САЩ искат да запазят корпорациите да си плащат данъците при тях, защо да не намалят корпоративният данък до 0% (от над 30) и да вдигнат пропорционално ДДС-то?

щото косвените данъци се плащат от потребителите, а не от фирмите - малко акъл се иска.
08 Юни 2013 08:56
Оракле, прочете ли статията? С Манрико имате нужда точно от подобни статии, но поднесени с дебела подвързия към главите ви, за да почувствате тежестта...
Отлича статия на нобеловия лауреат, поднесъл по неоспорим начин истината.
08 Юни 2013 11:41
Глобализацията на шантажите и мошениците.
Газетата що не пишете нещо за срещата на Билдербергите? Говореше се, че ще е между 6 до 9 юни 2013 в Лондон в луксозния хотел Grove.
08 Юни 2013 13:43
Като сравняваме малкото мнения тук с бурята негодувание, която предизвикват публикации от неолибералните тинктанкери, излиза, че има нов консенсус, анти-неолиберален.
Към rki за ДДС-то - не е така. Това се учи в макроикономиката. При увеличение на цената добавеният разход се разпределя между производителя и купувача, като пропорцията зависи от еластичността на търсенето и предлагането.
08 Юни 2013 17:32
Ако САЩ искат да запазят корпорациите да си плащат данъците при тях, защо да не намалят корпоративният данък до 0% (от над 30) и да вдигнат пропорционално ДДС-то


В САЩ няма ДДС, има sales tax, който е местен (при нас е общински 8.25% и се плаща на касата), а понякога и хич го няма. Но прогресивни политици като Робърт Райх например предлагат да се премахне корпоративното облагане изобщо, да се спре третирането на корпорациите като лица (както реши върховният съд по споменатото и от Стиглиц в статията дело United Citizens за правото на корпорациите да финансират партии и изборни кампании), а да се третират като групи физически лица и да бъдат облагани само физическите лица поотделно.

Сега някои големи корпорации с милиарди печалби не плащат никакви или почти никакви данъци в САЩ, не създават и работни места в САЩ, печелят повече от половината в чужбина, но се ползват "щедро" от американски държавни субсидии - преки и косвени, като образование и правни режими.

Това е то corporate welfarism или на манерковски диалект баш черпаклък. Уолмарт отваря нов магазин в затънтен щат, малко извън чертата на града, за да не плаща градски данъци, урежда си щатска субсидия (безплатна земя, гратисен период за други данъци) като "работодател" (най-големият в САЩ), ликвидира хиляди местни работни места и десетки малки магазини и други бизнеси, наема част от новите безработни на минимална заплата, "урежда" ги като работещи бедни на Медикейд (държавно здравеопазване за бедни за сметка на данъкоплатеца, отчасти и щатския) и води антипрофсъюзна кампания. Собствениците на Уолмарт, семейството на Сам Уолтън от Бентънвил, Аркансо, са всичките мултимилиардери.
08 Юни 2013 17:35
За хиляден път да кажа, Гърция е уникален случай, който не бива да се цитира под път и над път. За Гърция най-добре вж. Кругман.
08 Юни 2013 17:41
Казано разбираемо = глобализацията е "обективен" процес, но както винаги по-рано, трябва да се намери такъв "модус", който да е приемлив за всички или поне за мнозинството. Засега глобализацията е изгодна за капитала, големите корпорации и корпоративния елит чиновници, както и за потребителите и (с уговорки) за част от работниците в страните с ниски разходи за труд. За обикновения човек в развитите страни, който освен потребител и дребен инвеститор е също и работник, гражданин и човек, за публичния сектор, за регионите минусите са повече от плюсовете. Това трябва да се оправи.
08 Юни 2013 17:44
За хиляден път да кажа, Гърция е уникален случай, който не бива да се цитира под път и над път. За Гърция най-добре вж. Кругман.

08 Юни 2013 21:15
Написаното от нобеловия лауреат не може да предизвика спорове, дотолкова е ясен, точен и прав.
Прави ми впечатление, че Чичо Фичо е претърпял еволюция в мнението си за глобализацията. В правилната посока.
08 Юни 2013 21:41
Абе той и Каган претърпя” еволюция”-премести се на служба при демократите.
08 Юни 2013 21:50
Другари социалисти,
Статията е за пробойните в данъчната система и всяка дума в нея е вярна. Но фискът е задължение на държавата и патосът ви срещу корпорациите е смешен. Що не насочите гнева си срещу любимата ви държава?

Корпорациите в съвременния си вид възникват в САЩ след Гражданската война и по-късно се възприемат от всички страни по една много проста причина - те създават възможности за решаването на задачи, които не са по силите на дребния и среден бизнес. Железници, стомана, нефт и газ, банково дело, язовири и електричество, автомобили, по- късно химия и лекарства, земеделие и биотехнологии, машиностроене и информационни технологии - всичко това нямаше да го имаме без корпорациите. Или щяхме да го създадем в по-малък обем и с повече разходи чрез неефективното държавно производство, защото държавата е единственият друг субект, който може да реши задачите на корпорациите.

Корпорациите са огромна крачка напред от обществена и хуманистична гледни точки. В социален смисъл те са стъпка към обобществяване на производството, при това обобществяване без насилието и ексцесите на марксистките малоумия.
В чисто човешки план корпорациите създават възможности за изява на хората и осъществяване на способностите им, които не може да предостави никой от любимия на всеки социалист дребнобуржоазен бизнес. Точно заради това социалистите ги мразят толкова
08 Юни 2013 23:06
Точно корпорациите погребаха пазара, конкуренцията и дребния бизнес. С любезното съдействие на корумпираната от корпорациита държава. Те затова вече САЩ не са страната на неограничените възможности и голтаците-емигранти, нема как да станат милионери. Та, след като картелите, монополистите, хипермаркетите и веригите завладяха пазарите, американците се пуснаха надоле по пързалката. Сега само требе да чекат на благоволението на азиатците, щото нема как да им бъдат конкуренти, най-паче като трудов ресурс.
09 Юни 2013 08:15
Точно корпорациите погребаха пазара, конкуренцията и дребния бизнес.

Правиш впечатление на десен човек и не ти отива да повтаряш глупотевините на социалистите.

Корпорациите създават пазари, по силата на самата си функция да решават задачи на общественото производство, непосилни за дребния и среден бизнес. Така е от времето на Рокефелер, та до днес. Между другото, това е забелязано и от Ленин в един от периодите му на ремисия. През 1905 година, в разгара на антитръстовите процеси по закона на Шърман, Улянов пише поредица от статии, в които обосновава фундаменталния закон за непрекъснатото нарастване на потребностите. Като наблюдава именно възникването на нови пазари, родени от дейността на корпорациите.

Това отговаря и на въпроса дали наистина корпорациите "погребват" дребния бизнес или напротив - създават дребен бизнес на празно място?
Днес, когато конгломератите са история, е второто. Христоматийният пример е, че един автомобил излиза на пазара под марката на една корпорация, но детайлите му се изработват от няколко хиляди подизпълнители, които просто нямаше да ги има без корпорациите.

Конкуренцията между корпорациите е факт. Конкурират ли се автомобилните производители?
С ограничаването на конкуренцията мога да се съглася дотолкова, доколкото наистина няма обективна нужда от корпорации на пазари, които по самата си същност са пазари на дребно. За тях ЕС се погрижил достатъчно: антитръстово законодателство - то обхваща две основни правила, заложени в договора от Маастрихт за създаване на ЕС: /1/ забранено е договаряне между две и повече фирми, чрез което се ограничава конкуренцията, и /2/ фирми с доминиращо положение на пазара не могат да злоупотребяват с властта си; забрани за сливания между фирмите - тази сфера също подлежи на стриктно регулиране и наблюдение от страна на националните органи и от структурите на ЕС. Редица сделки за сливания между фирми могат да бъдат забранени от ЕК, ако компаниите, които се обединяват, са основни конкуренти или бъдещата корпорация придобие доминиращо пложение; антикартелно законодателство; либерализация; контрол върху държавните помощи.
Проблемът е в прилагането на мерките от страна на държавата.
09 Юни 2013 10:21
Сега вече световното богатство се разпределя между повече държави, а не само в Европа и Северна Америка. За гражданите от развитите държави е кофти, но някъде повече от 2 милиарда население в Азия получи значително подобрение на жизнения си стандарт. Пък и не може да се предполага, че при такъв брой на населението по света всеки може да има голяма къща с двор и две коли отпред.
09 Юни 2013 10:31
Да добавим, че казаното се съпътства с глобална политика срещу обществата и държавите им, срещу държавността -- когато държавата е слаба, а умовете на отделните човеци и на сборния обществен ум са объркани и омаяни, номерата на глобалистите минават по-леко.
09 Юни 2013 12:25
Да добавим, че казаното се съпътства с глобална политика срещу обществата и държавите им, срещу държавността

Гладиаторе,
Кой все пак води политиките на обществата и държавите им и кой отговаря за държавността?
Хайде холан...
Ти поне си разумен човек, за да твърдиш колко са "лоши" управляваните и колко зле влияят на управляващите
09 Юни 2013 12:44
Гладиатор
09 Юни 2013 14:18
Внимателен, нито съм десен, нито съм ляв лаладжия, а прагматик. Дълго време бачках в огромна чуждестранна корпорация, тук в България. Немаш си на идея за каква тромава структура иде реч. Чуждестраннита менажерия е пълна отврат. Алчни, безхаберни и надути пуяци, които изобщо нищо ново не искат да научат. Каналите за комуникация са задръстени, решенията се взимат от централата извън България и цялата организация беше в пъти по-лоша и от най-пропадналото соц-предприятие. Те това е положението.
09 Юни 2013 16:51
Този спор ми се вижда излишен- корпорациите ли са виновни или държавата? Пределно ясно е, че държавата трябва да си събере данъците от корпорациите. Държавата не може да събира данъци от себе си. И корпорациите са виновни и държавата, която им позволява да си разиграват коня.Също така е ясно, че ползата от корпорациите е голяма, както и вредата от тях. Единият спорещ не иска да види ползата, а другият вредата.
09 Юни 2013 17:33
Единият спорещ не иска да види ползата, а другият вредата.

Единият спорещ не иска да види първопричината за вредата.
Безхаберието на зле работещите корпорации - кой казва, че няма такива? - не оправдава безхаберието на държавата, която не си събира данъците
09 Юни 2013 19:13
Този спор ми се вижда излишен- корпорациите ли са виновни или държавата?
Излишен е разбира се, виновен е КАПИТАЛИЗМЪТ, в неговият най-модерен вид - НЕО-ЛИБЕРАЛИЗМА.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД