![]() |
Бившият служител на ЦРУ Едуард Сноудън даде интервю за в. "Гардиън", което беше поместено в сайта на изданието. Той в момента се намира в Хонконг. |
Компанията Booz Allen Hamilton заяви, че Едуард Сноудън наистина е бил неин служител по-малко от три месеца. "Медийните съобщения, според които това лице твърди, че е разкрило секретна информация, са шокиращи. Ако това е вярно, действията му са сериозно нарушение на кодекса на поведение и на ценностите на нашата фирма", посочва в декларация компанията. "Вашингтон пост" коментира от своя страна, че безпрецедентното изтичане на тайни от Агенцията за национална сигурност от частен подизпълнител на разузнаването, включително "бомбите" за строго секретни програми за събиране на данни за телефонни разговори, имейли и други лични данни, вероятно бе неизбежна последица от мощното разрастване на разузнавателно-промишления комплекс на САЩ. Едуард Сноудън е бил един от десетките хиляди частни подизпълнители на разузнаването, които бяха наети след терористичните нападения от 11 септември 2001 г. Те работят рамо до рамо с държавните служители като анализатори, специалисти по техническа поддръжка и контрольори на мисии. Неизвестен брой от тях имат достъп до секретна и строго секретна информация, отбелязва вестникът.
Републикански конгресмени призоваха Сноудън да бъде екстрадиран от Хонконг, където е избягал, и да бъде съден за разкриването на строго секретна информация, пише "Гардиън". САЩ имат подписано споразумение за екстрадиция с Хонконг, но се допускат изключения за политически бежанци, отбелязва вестникът. Настояването на британския външен министър Уилям Хейг, че законопослушните граждани нямат повод да се притесняват от действията на британските разузнавателни служби, няма да успокои хората, които се тревожат за състоянието на гражданските свободи в дигиталната епоха, коментира в. "Индипендънт".
РАЗКРИТИЯ
"Единствената ми цел е да информирам хората за онова, което се прави от тяхно име и против тях. Обществото трябва да реши дали тези неща са правилни или погрешни", каза Едуард Сноудън пред "Гардиън" . Той заяви, че е действал от патриотични подбуди, и допълни, че няма намерение да се крие, а към постъпката го е подтикнало желанието да разкаже на хората за това какво прави правителството на САЩ под прикритието на грижата за сигурността. "Важно е да се изпрати на правителството сигнал, че хората не могат да бъдат плашени", каза информаторът. "Постепенно аз осъзнах, че президентите могат открито да лъжат, за да останат на власт, сред това нарушават публичните обещания без последствия", обясни Сноудън своята постъпка.
Директорът на националното разузнаване на САЩ Джеймс Клапър осъди действията на журналистите, като отбеляза, че изтичането на информация заплашва националната безопасност. Голямо мнозинство сенатори защитиха пред телевизионните камери в неделя действията на администрацията на Барак Обама и спецслужбите на САЩ.
Директорът на националното разузнаване на САЩ Джеймс Клапър осъди действията на журналистите, като отбеляза, че изтичането на информация заплашва националната безопасност. Голямо мнозинство сенатори защитиха пред телевизионните камери в неделя действията на администрацията на Барак Обама и спецслужбите на САЩ.