Уволнената съдия Мирослава Тодорова ще подаде жалба до Европейския съд по правата на човека в Страсбург заради нарушеното й право на справедлив процес и лична неприкосновеност по делото й за клевета срещу депутата от ГЕРБ и бивш вътрешен министър Цветан Цветанов. Тя съобщи това в отворено писмо до медиите.
Миналата седмица Софийският окръжен съд (СОС) спря делото й за клевета срещу бившия вътрешен министър с аргумента, че имунитетът му като депутат не позволява то да продължи. Тодорова няма да обжалва определението за спиране на делото, защото смята, че то е законосъобразно. "Ако бях съдия по това дело, щях да постановя същото", пише тя и обяснява, че очаква делото да бъде прекратено някой ден, тъй като давността му е по-кратка от депутатския мандат на Цветанов. Тодорова заявява, че няма да претендира обезщетение пред Европейския съд, защото това би означавало "българските граждани да бъдат увредени два пъти - веднъж, заради нарушеното разделение на властите, които им дължат демократично управление, и втори път - ако бъдат осъдени да заплатят обезщетение заради компрометираната държавна власт".
Цветанов беше оправдан на първа инстанция от пловдивския районен съд, след като я обвини от телевизионния екран, че решава дело в услуга на организираната престъпност. Съдията по делото положи големи усилия, за да мотивира решението си, като посочи странния аргумент, че тогавашният вътрешен министър критикувал Тодорова в качеството си на гражданин. Освен това се оказа, че главният прокурор Сотир Цацаров, тогава шеф на Пловдивския окръжен съд, е чел делото, без да има това право.
В отвореното си писмо Тодорова, която чака решение от Върховния административен съд за уволнението си, пише: "Поначало имунитетът на депутатите е предвиден в интерес на суверена, а не на конкретния депутат - не е негова привилегия, още по-малко средство за постигане на безнаказаност. Имунитетът е конституционно гарантиран, за да бъде гарантирано и политическото представителство на българските граждани, свободно от всякакви опасности за саморазправа.
Следвайки логиката на държавността, Конституцията дава възможност за снемане на имунитета за престъпления от общ характер, защото се разчита, че прокуратурата като част от съдебната власт е независима от политическата система и искайки снемането на имунитета, предварително е направила обоснована преценка на събраните доказателства. За престъпленията, които се преследват по тъжба на пострадалия, каквото е и клеветата, имунитетът на депутатите е абсолютен, т.е. не подлежи на снемане, съответно отказът от него на депутат е недопустим. Поради това нямам право да искам снемане на имунитета на г-н Цветанов, нито той има право да се откаже от него."
Тодорова обръща внимание, че има възможност да съди Цветанов за обезщетение пред граждански съд, но не иска, защото целта й не е да получи пари за причинените й вреди.
"Воденото от мен дело е от изключително значение за изграждането на правовата държава. То цели да постави ясна демаркационна линия между действията на изпълнителната власт в обществен интерес и тези, които са противоконституционни, защото дискредитират прогласените в Конституцията принципи за разделение на властите и за независимост на съдебната власт. Непосредствената ми конкретна цел е именно съдът да дефинира, че вътрешният министър на България не може да си позволява нито да твърди, нито да внушава чрез медиите, че съдия е извършил престъпление. Той е длъжен да се въздържа от всякакви публични изяви по такъв въпрос, като същевременно положи дължимата управленска грижа оглавяваното от него ведомство да разследва съдията и под ръководството на прокуратурата да докаже, ако е извършено престъпление. Министърът на вътрешните работи не е и никога не би могъл да бъде кадрови орган на съдиите, затова не може да изразява и становище дали и как те изпълняват служебните си задължения, да ги хвали или порицава. И не защото няма професионална компетентност или капацитет, а защото тази власт е дадена от Конституцията на Висшия съдебен съвет и е едно от проявленията на независимостта на съдебната власт. В развиващи се демокрации един от сигурните начини за постигане на социална справедливост е тъкмо воденето на подобни стратегически значими дела", пише в отвореното писмо.
Миналата седмица Софийският окръжен съд (СОС) спря делото й за клевета срещу бившия вътрешен министър с аргумента, че имунитетът му като депутат не позволява то да продължи.
Напълно правилно.
Обаче всичкознаещият д-р Боко щял да завежда дело за клевета срещу Болен. А сега, де. Пак изпада в пумпалска ситуация да изплещи нещо без да има връзка с главния мозък и утре да трябва да се извърта.
.
ПП: И преди Парата да почне да прави копи-пейст на Конституцията, да прочете поне първата половина на първото изречение:
Уволнената съдия Мирослава Тодорова ще подаде жалба до Европейския съд по правата на човека в Страсбург заради нарушеното й право на справедлив процес
Жалва се от това, че не е получила справедлив процес, а не от депутата Цвък заради клевета му.