Резултатът от изпитите за външно оценяване да стане ключов фактор при определянето на училищните бюджети, предлага новият министър на образованието Анелия Клисарова. Идеята е да се въведе коефициент, който измерва промяна в знанията на ученика между IV и VII клас чрез съпоставка на успеха на тестовете. При повишен успех училището ще получава по-голям бюджет. "Имаме например 35% покриване на тестовете в IV клас. В VII клас процентът е 55, значи в това училище се е работило, този труд трябва да бъде уважен и стимулиран", заяви Клисарова пред директори от Варненска област.
Според нея промяната ще повиши пренебрегваното до момента качество на образователния процес, а и ще разпредели децата по-равномерно из различните школа. "Мегаучилищата не могат да гарантират високото качество", заяви Клисарова. Според нея новата методика ще увеличи парите за училищата, в които с учениците се работи трудно. "С отлични ученици се работи лесно. Но има региони, в които е изключително трудно да накараш детето да чете и пише, да покрие теста", заяви министърът. За да се въведе такава промяна обаче, първо ще трябва да се повиши контролът над провеждането на изпитите, тъй като и сега има съмнения за него.
Другият критерий за определянето на бюджета ще продължава да е броят на записаните ученици. Все още не се знае дали той ще е водещ, или пък ще се даде приоритет на качествения коефициент. "Предложени са ми три схеми. Според мен водещото трябва да е качеството", заяви Клисарова. Тя се надява новият закон за предучилищното и училищно образование да бъде внесен на първо четене до Коледа и промените да са факт от следващата учебна година. Тя обаче даде да се разбере, че от него ще отпаднат две ключови неща - финансирането за частни училища и задължителната предучилищна за четиригодишните.
|
|