:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 179
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Училищните бюджети ще зависят от успеха на тестовете

Резултатът от изпитите за външно оценяване да стане ключов фактор при определянето на училищните бюджети, предлага новият министър на образованието Анелия Клисарова. Идеята е да се въведе коефициент, който измерва промяна в знанията на ученика между IV и VII клас чрез съпоставка на успеха на тестовете. При повишен успех училището ще получава по-голям бюджет. "Имаме например 35% покриване на тестовете в IV клас. В VII клас процентът е 55, значи в това училище се е работило, този труд трябва да бъде уважен и стимулиран", заяви Клисарова пред директори от Варненска област.

Според нея промяната ще повиши пренебрегваното до момента качество на образователния процес, а и ще разпредели децата по-равномерно из различните школа. "Мегаучилищата не могат да гарантират високото качество", заяви Клисарова. Според нея новата методика ще увеличи парите за училищата, в които с учениците се работи трудно. "С отлични ученици се работи лесно. Но има региони, в които е изключително трудно да накараш детето да чете и пише, да покрие теста", заяви министърът. За да се въведе такава промяна обаче, първо ще трябва да се повиши контролът над провеждането на изпитите, тъй като и сега има съмнения за него.

Другият критерий за определянето на бюджета ще продължава да е броят на записаните ученици. Все още не се знае дали той ще е водещ, или пък ще се даде приоритет на качествения коефициент. "Предложени са ми три схеми. Според мен водещото трябва да е качеството", заяви Клисарова. Тя се надява новият закон за предучилищното и училищно образование да бъде внесен на първо четене до Коледа и промените да са факт от следващата учебна година. Тя обаче даде да се разбере, че от него ще отпаднат две ключови неща - финансирането за частни училища и задължителната предучилищна за четиригодишните.
2112
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД