Работодателите остават оптимисти за пазара на труда през третото тримесечие на годината, като 22% от тях смятат да наемат персонал, а едва 8 на сто да намаляват. Това показва поредното обзорно проучване на международната компания за човешки ресурси "Менпауър" за т.нар. нетна прогноза за заетостта (разликата между намеренията за наемане и за освобождаване на персонал), която за третото тримесечие на 2013 г. е 14%. Спрямо второто тримесечие има лек ръст, когато тя беше 12%, но спрямо година по-рано няма промяна.
Най-големи оптимисти за пазара на труда през летните месеци очаквано са работодателите в сезонните сектори - ресторанти и хотели и строителство. В хотелиерството нетната прогноза на заетостта е 35%, докато през второто тримесечие тя е била едва 14%, а през третото на м.г. - 26%. В производството също се очаква подобрение при нетна прогноза за заетост от 17%, която е по-добра и спрямо второто тримесечие на 2013 г., когато е била 9%, и спрямо година по-рано, когато е била 13%. В строителството също очакват стабилен пазар на труда с нетна прогноза от 22%, но при тях няма промяна спрямо миналогодишния летен сезон.
Заради сътресенията в българската енергетика обаче мениджърите в сектора са доста песимистично настроени. В минното дело е отчетена отрицателна прогноза от минус 12%. А перспективите за наемане на персонал намаляват сериозно - от 10% през предишното тримесечие, и от 8% година по-рано. В електричество, газ и вода колкото работодатели смятат да наемат, толкова правят планове и да съкращават. Преди година перспективите за наемане са били 11%, а три месеца по-рано - 2%.
ОПТИМИЗЪМ
Според друго изследване на международната консултантска компания "Антал Интернешънал", което изследва наемането и освобождаването на ръководен персонал в световен мащаб, у нас в момента 55% от компаниите търсят ръководители. Данните са оптимистични, тъй като при предишното проучване фирмите, които търсеха шефове, бяха 42%. В същото време само около 20% от компаниите възнамеряват да освобождават ключови и управленски кадри.
|
|