![]() |
Пълната забрана на пушенето на закрито не е довела до намаляване на броя на пушачите - само 1% са се отказали от цигарите вследствие на мярката. |
Интересно е, че намалява делът на непушачите, които са за пълна забрана на цигарите. Преди година те са били 61%. Забраната, наложена от предишния кабинет, не е подействала особено превантивно, тъй като отказалите се от цигарите са само 1%. Все пак 1/4 от попитаните са заявили, че са ги намалили.
Според представителите от асоциацията данните от проучването не са достатъчно убедителни, за да не бъде позволено в заведенията да се пуши. Те посочват, че въвеждането на забраната не е довела до нищо добро нито за тях, нито за здравето на пушачите. Затова те настояват за връщане на стария режим на пушене и отмяна на сега действащата пълна забрана в закритите заведения, тъй като е икономически пагубна за бизнеса им. "Ние не заставаме зад пушачите, а браним бизнеса си.", заявяват те. По думите на собствениците по-честите им посетители са именно пушачи, а след забраната е последвал отлив от заведенията на 41%, или близо половината от тях. В замяна посещаемостта на непушачите се е повишила, но траела по-кратко.
ПРОТИВ ЗАБРАНАТА
Според Румен Станимиров от Перник до 2000 служители ще останат без работа до края на годината заради спад в оборота на заведенията в града. Същото ще сполети и собствениците на кафенета в Стара Загора. Там оборотът на местата, където се предлага кафе, е спаднал до 80%. Вследствие на несъстоятелността на собствениците е съкратен половината от персонала, а на останалата част са намалени заплатите. Според представители на асоциацията най-доброто решение за сектора е всеки собственик да решава за заведението си дали то да бъде за пушачи или за непушачи. Иван Михалев, собственик на няколко кафенета в Стара Загора, заяви, че по-добре за бизнеса му е да плаща по-голям данък за пушене в заведенията му, но пълната забрана да отпадне.