Извънпарламентарните формации у нас получават три пъти повече пари от тези в Германия като относителен дял от общата държавна субсидия за всички партии. Това се разбра от думите на депутата от БСП Георги Кадиев на заседание на временната правна комисия в НС. Комисията разгледа на първо четене промени в Закона за политическите партии, внесени от "Атака", които касаят именно субсидията. Кадиев напомни, че в момента хазната отделя 38 млн. лв. за всички партии, като 6 млн. лв. са за тези, получили над 1% от гласовете на последния вот. Това прави около 15% от общата сума, докато в Германия процентите са 5%.
Кадиев посочи, че в Европа има различни практики за отпускане на държавни пари. В някои страни субсидиите за извънпарламентарните формации имат таван. В други пък има смесена система, в която субсидията се получава на принципа "пари за глас" плюс "пари за депутат" и онези, които не успеят да прескочат парламентарната бариера, получават само първите. От ръководството на НС обясниха, че вече са поръчали експертно проучване как е уреден въпросът в останалите европейски държави, преди да се вземе решение.
В проекта на "Атака" се предлага да отпадне принципът "парите следват депутата" и да спре напълно субсидията за извънпарламентарните партии. Шефът на комисията Христо Бисеров (ДПС) заяви, че партията му подкрепя идеята за отвръзване на депутата от субсидията, но не и да секне паричният поток за формациите извън НС. Зам.-шефът на парламента Мая Манолова (БСП) припомни, че размерът на субсидията се определя с държавния бюджет и този дебат тепърва предстои. Тя заяви, че социалистите са за намаляване на парите. Според нея обаче трябва да има публичен дебат за границата, над която партиите трябва да получават субсидия, и да се помисли дали 1% от гласовете на парламентарни избори не е твърде нисък праг. Манолова препоръча да се чуе мнението и на извънпарламентарните формации.
В крайна сметка законопроектът на "Атака" не бе приет, като трима души бяха "за", а трима се въздържаха. Двама от "Атака" и един от БСП подкрепиха закона, а трима от ДПС гласуваха "въздържал се". Това гласуване обаче не предопределя нищо, тъй като законопроектът ще бъде дебатиран и в пленарната зала.
Георги Кадиев е "забравил" да спомене, че партиите пък в парламента като неговата получават 12 пъти повече от тези в Германия. И тъй като тези статистики и сами може да си ги намериме, по-добре вместо да се прави на съвестен да ни обясни как жена му с туристическото си образование, лиценза за износ на ток от Р.Овч. и осигурен евтин ток от Козлодуй успя да натрупа десетки милиони печалба, докато по улиците хората протестираха и се палеха заради сметките за ток.
-------------------------
дистанционен парламент