![]() |
Френският военен министър Жан-Ив льо Дриан (третият отляво) на посещение в заводите "Юрокоптер" в Маринан, където слуша информация за производството на бойни вертолети "Тигър". |
По този начин Париж реагира на полемиката между Барак Обама и руския му колега Владимир Путин. Президентът на САЩ призова Русия едновременно да съкрати ядрените си потенциали с една трета, а Путин отговори, че тогава би било целесъобразно да се разшири кръга на страните, участващи в това съкращение. "На практика около нас всички съседни страни развиват този тип оръжия", каза Путин, намеквайки и за останалите ядрени държави, включително Франция. Той допълни, че Русия няма да позволи никакво неравновесие в ядреното възпиране.
Договорът за неразпространение на ядреното оръжие е посочил, че ядрени държави са тези, които са осъществили опити с такъв тип оръжие за масово унищожение до 1 януари 1967 г. В "ядрения клуб" де факто влизат Русия, САЩ, Великобритания, Франция и Китай. Израел не е разкрил своя ядрен арсенал, който обаче съществува. Има също така и една особена група страни, които могат да създадат такъв вид оръжие, но са се отказали заради политическа и военна целесъобразност - т.нар. "латентни" ядрени страни - Аржентина, Бразилия, Южна Корея, Тайван, Япония и Саудитска Арабия. Иран и Северна Корея също имат свои ядрени програми. Японското правителство подкрепя предложението за съкращаване на стратегическото ядрено оръжия с до една трета и намаляване на стратегическите ядрени оръжия.
МЕРКИ
Франция ще публикува през следващите седмици списък на страните, които не сътрудничат в борбата срещу избягването на данъци, ако ЕС не го направи, каза делегираният министър Бертран Казньов, отговарящ за бюджета. "Позицията на Франция е ясна. Ние искаме по-твърди мерки, конвенцията за обмен на информация не стига, тя трябва да е по-ефективна. Ние мислим, че в европейски план това би имало повече тежест и сила", каза той. Черният списък в момента съдържа осем територии - Ботсвана, Монсерат, Бруней, Наури, Гватемала, Ниуе, Маршалските острови и Филипините. На европейско ниво Париж и още четири държави - Германия, Великобритания, Испания и Италия, поискаха от Брюксел ново законодателство за борба с данъчните измамници, по примера на САЩ.