Премиерът Пламен Орешарски да декларира пред парламента в петък, че ще подаде оставка не по-късно от 15 юли, поискаха ДСБ, "Движение България на гражданите", "Свобода и достойнство", "Зелените" и "Синьо единство".
В декларация, озаглавена "Четири стъпки за излизане от политическата криза", петте формации заявяват, че поемат ангажимента съвместно с гражданското общество да изработят платформа на единен реформаторски блок за демафиотизация и модерно управление на България.
Това е първото общо действие на партиите, след заявеното намерение за преговори за съвместно явяване на изборите. Петте партии предлагат парламентарните политически сили незабавно да заявят, че се отказват от мандат за формиране на нов кабинет в рамките на 42-то Народно събрание, президентът да насрочи парламентарни избори не по-късно от края на септември.
Докато се разпусне, НС да приеме промени в Изборния кодекс, предвиждат още четирите стъпки за излизане от политическата криза.
"Правителството е неспособно да формулира общественоприемлив план за излизане от политическата криза, никой от 240-те народни представители не може да даде адекватен отговор на хората. Нито една от 4-те парламентарни партии не може да посочи решение", мотивират се партиите.
Преговорите за нова дясна коалиция започнаха днес в 14 часа. В тях участват Движение "България на гражданите", ДСБ, Зелените, Синьо единство (на Надежда Нейнски и Мартин Димитров) и Свобода и достойнство на Касим Дал и Корман Исмаилов. „Отворени сме и за други партии, с изключение на ГЕРБ“, заяви Кунева. "С ГЕРБ не можем да разговаряме по никакъв начин, те са другата страна на същата монета - тази на задкулисието и картела. Не мислим, че България трябва да се раздели с това правителство, за да дойде ГЕРБ на власт", добави Найден Зеленогорски.
Новата дясна формация ще бъде от типа гражданска платформа по модела на германския Християндемократически съюз (CDU) на Ангела Меркел. "В Полша партията на Доналд Туск се казва точно така: Гражданска платформа", посочи Меглена Кунева. Тя се обяви за незабавна оставка на правителството и избори в края на септември.
"Назрял е моментът всеки да направи крачка назад от тясно партийните си интереси и егото си, за да може България и реформаторски настроените хора да направя две крачки напред", обяви Меглена Кунева. Тя посочи, че процесът ще бъде максимално прозрачен, а първите резултати се чакат в най-скоро време. "Искаме да се обедим около оценката на ситуацията, искането за предсрочни избори и нещата, в които вярваме", посочи Кунева.
Ръководител на преговорния екип, от страна на движението, ще бъде Найден Зеленогорски, а другият зам.-председател на движението Йонко Грозев води разговори с гражданските организации.
Позициите, с които "Движение България на гражданите" влиза в преговорите, са за незабавна оставка на правителство, промени в Изборния кодекс и честни избори в края на септември. "Демокрацията се лекува с повече демокрация", посочи Зеленогорски, призовавайки правителството да подаде оставка. "Движение България на гражданите" ще настоява да има активна регистрация, за да се изчистят мъртвите души от списъците, както и въвеждането на машинно гласуване. Междувременно във Фейсбук нараства недоволството сред симпатизанти, че на преговорите е поканен Касим Дал. Напомня се какво е било поведението на Дал в миналия парламент, след като напусна ДПС. И как се радва на подкрепата на турският премиер Ердоган.
|
|