:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 434,653,052
Активни 67
Страници 2,155
За един ден 1,302,066
ЗДРАВЕ

Изгарянето не е единствената опасност от слънцето

Никога не е излишно да повторим основното правило за лятото - никакво излежаване на плажа между 11 и 15 ч.
Всеизвестно е, че ултравиолетовата радиация оказва най-силното си влияние през лятото. Затова неслучайно тогава зачестяват оплакванията от различни дерматологични проблеми. Обикновено дискомфортът се причинява от свръхчувствителност, свързана с продължително излагане на открити части на тялото под слънчевите лъчи при жените между 20- и 30-годишна възраст, които при първото по-продължително излагане на слънце получават дребни сърбящи обриви. Понякога освен малките пъпчици се появяват и мехурчета, които постепенно преминават до няколко седмици. В този случай дерматолозите говорят за полиморфна светлинна ерупция, която до голяма степен може да бъде предотвратена, ако човек прилага фотозащита, преди да попадне под слънчевите лъчи, обяснява д-р Валентина Брощилова от Клиниката по кожни и венерически болести в Александровска болница.

Най-подходящото време да се тества наличието на свръхчувствителност е през септември-октомври. То се препоръчва на хората с повишена реактивност на кожата към слънцето. След като бъде установен в кой спектър на светлината те проявяват най-голяма чувствителност, специалистите прилагат лечение чрез десинсибилизация (нагряване с изкуствени източници на светлина по строго определен алгоритъм), с което кожата става по-малко податлива на слънчевата радиация и се предотвратява повторно заболяване. Това на практика прави проблема напълно лечим. Той впрочем не пропуска и децата. Страдащи от него са предимно момченцата между 5 и 6 години, при които могат да бъдат обхванати също ушните миди, вратът и носът. Единственият начин да бъдат предпазени малчуганите от неприятните обриви е, преди да се изложат на слънце, да им бъдат поставени фотозащитни продукти, а в по-тежките случаи и дадени вътрешно антиалергични медикаменти. Не бива да се забравя и известното правило - никакво излагане на лятното слънце между 11 и 15 ч.



Пигментни петна



Често през летния сезон се появяват по-тъмни петна по кожата. Обикновено това засяга бременни жени или тези, които използват контрацептиви или провеждат хормонално лечение. За превенция на пигментните петна е задължително да се ползва слънцезащитен препарат. С него обаче трябва да се действа много внимателно. Петна по епитела могат да избият и при използването на неподходящи препарати, например тези, които съдържат етерични масла - невен, смрадлика, лайка. Тъй като през лятото опитите за лечение на подобни петна могат да влошат състоянието на кожата заради силното слънце, процедурите по отстраняването им трябва да започнат през есента или зимата, съветва д-р Брощилова.



Меланом



Поради късното откриване и бързите метастази пигментният рак на кожата се смята за един от най-опасните. Относително ефективно лечение се провежда само ако е в начален стадий. Медицинският термин за болестта е меланом. Обикновено започва като пигментно петно под формата на новообразувана бенка, която отговаря на следните критерии: асиметрия, неправилни очертания, няколко нюанса на цвета, диаметър по-голям от 6 мм. При авансирането си лезията от плоска става надигната над околната кожа. Според медицината на такъв етап вече се смята, че процесът на развитие на рака е силно напреднал. Разбира се, слънцето е основен причинител на заболяването, но вече съществуват и доказателства за мутирали гени, които създават фамилно предразположение. При меланома конкретно съществуват единични гени, за които се твърди, че утежняват протичането на процеса.

Все пак хората, които са имали вече случай на рак на кожата в семейството, не трябва да неглижират състоянието на кожата си. Те трябва да обърнат внимание на броя на бенките по тялото си и ако той надвишава 50, да се подлагат на периодичен контрол. Това се отнася и за всеки друг с повече бенки. След като бъде преценено кои от тях са рискови, т.е. отговарят на критериите за диспластичност, те подлежат на премахване. У нас битува схващането, че премахването на бенките е опасно и поради тази причина мнозина не смеят да се подложат на интервенция за отстраняването им.

Категорично доказано е, че светлите хора страдат от рак на кожата по-често. Освен това при меланома се наблюдава тенденцията повече да заболяват мъжете между 20 и 50 г. В риск от немеланомни кожни тумори са и хората с професии, при които системно се излагат на ултравиолетови радиационни въздействия.



Защита от слънчево изгаряне



Най-сигурният начин да се предпази кожата от влиянието на слънцето и да не се стигне до изгаряне е използването на слънцезащитни препарати с фотозащитен фактор, който се определя от типа кожа. При светла кожа е задължителен най-високият фактор 50. Препаратът трябва да се прилага на всеки два часа, като не се набляга на дебелината на слоя, а на това той да бъде равномерно нанесен по кожата. Обикновено хората търсят лекарска помощ едва тогава, когато вече са получили болезнена доза изгаряне. В такъв случай лечението е с медикаменти, които възстановяват епитела и съдържащи пантенол, хиалуронова киселина, витамин А или провитамин А.



Хидратация



Напуканата кожа през лятото също може да бъде резултат от силното слънце. Този проблем обикновено се дължи на дехидратация. За да бъде предотвратена тя, е нужно прилагане на лосиони, кремове и мази, които да овлажняват и омекотяват кожата. Препоръчително при децата е тези вещества да се използват минимум един път дневно и да се нанасят по цялото тяло, а не само в зони на механично триене. Така се подхранва кожата и се създава по-голям комфорт през летните жеги. Всеки фотозащитен продукт трябва да има текстура, съобразена с типа кожа и възрастта на пациента. Обикновено детските фотозащити не съдържат активни химични вещества и нямат отношение към епидермиса. Трябва да се има предвид, че някои от препаратите за слънчева защита са на основата на цинка, който допълнително изсушава кожата.



Коя козметика

Безразборното закупуване на продукти, които се предлагат в търговските вериги и битовата козметика не е препоръчително. Според дерматолозите трябва да се разчита само на медицинската козметика в аптеките, която е тествана и доказала безопасността и ефикасността си.
1717
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД