Месец и половина след като обявиха, че са заловили 350 хил. бюлетини в печатница "Мултипринт" в Костинброд, от прокуратурата най-сетне успяха да ги преброят, но не и да открият данни за готвена фалшификация на вота. Това съобщи вчера зам. главният прокурор Борислав Сарафов.
За акцията на прокуратурата и ДАНС в костинбродската печатница, собственост на местния общинския съветник от ГЕРБ Йордан Бончев, се разбра в деня за размисъл преди парламентарния вот на 12 май. Още същия ден от БСП и ДПС съзряха в това опит за манипулация. От ГЕРБ пък обвиниха държавното обвинение, че участва в сценарий за дестабилизация на държавата.
Общият брой на откритите в печатницата бюлетини е 475 417. Според заключението на разследващите 351 075 са били годни, т.е. готови за употреба в изборния процес. От прокуратурата твърдят, че 62 420 бюлетини са макулатура, т.е. производствен брак, който е нормален при печатането. Други 59 292 пък са с лош печат, нечетливи и съответно неизползваеми. Близо 40 хил. са били предназначени за чужбина, голям брой бюлетини е трябвало да отидат в Кърджали, Силистра и Варна.
Върху нито една от бюлетините няма поставен знак в полза на някоя партия, заяви Сарафов. Към момента прокуратурата няма и свидетели, които да твърдят, че е готвена манипулация на изборния вот. Според зам. главния прокурор обаче все още има шанс по този случай да бъдат повдигнати обвинения. В момента прокуратурата чака резултати от експертиза на компютъра на печатащата машина, от която трябва да стане ясно колко е точният брой на отпечатаните бюлетини.
"Не мога да отговоря дали ще има обвинения, преди да е готово това заключение. Може да се окаже, че са отпечатани и повече от тези, които сме открили", заяви той. Сарафов отказа да каже и дали ще бъдат повдигнати обвинения за липса на контрол от страна на чиновници от Министерския съвет. Зам. главният прокурор се застрахова, че трябва да се направи подробен анализ на доказателствата.
Към момента не е ясно и защо са били отпечатани бюлетините. Според Сарафов "този въпрос виси със страшна сила", но отговор няма. Зам. главният прокурор лаконично обясни, че собственикът на печатницата Бончев е заявил, че е допуснал грешка. В какво точно се изразява тя обаче не стана ясно. Преди месец Сарафов заяви, че в показанията си Бончев е казал, че са печатани годни бюлетини над поръчаното от правителството. После обаче се отрекъл от казаното. Главният прокурор Сотир Цацаров пък каза, че промяната в позицията е станала "след 3 часа и няколко телефонни разговора". "Ние знаем с кого е говорил Бончев, но тази информация е висока степен на следствена тайна", коментира той тогава. Вчера Сарафов не отговори на въпроса с кого е имал разговори Бончев.