В пристъп на паника и безсилие управляващите заговориха за по-твърди мерки срещу протестите и обвиниха медиите за растящото напрежение в обществото. В безпрецедентно обръщение към нацията, излъчено в сряда вечерта, председателят на Народното събрание Михаил Миков (БСП) обяви, че изборите не решават нищо, че демократичен изход от ситуацията няма и че начинът на отразяване на протестите около парламента допринасял за ескалирането им. Парламентарният шеф съобщи, че е поискал от министъра на вътрешните работи "да осигури нормалната работа" на НС. За същото настояват ДПС и "Атака". ГЕРБ отново не влезе в парламента.
"Съзнателно или не, избраният от много телевизии начин за отразяване на случващото се около Народното събрание допринася за ескалиране на напрежението. Напомням на журналистите, най-вече на представителите на обществените медии, че справедливото и спокойно отразяване на ситуацията в столицата и в страната е дълг на всеки обективен журналист", каза Миков. Малко по-късно и "Атака" обяви в нарочна декларация, че "в България се извършва преврат срещу държавността, законно избраното Народно събрание и обществения строй" и че това е дело на изгубилите изборите партии като ДСБ, СДС, РЗС заедно с провалилата се във властта партия ГЕРБ чрез активиране на няколкостотин вандалстващи по улиците на София."
Управляващите от БСП и ДПС вече няколко дни внушават, че искат да работят по важните социални и икономически мерки и да свалят цената на тока, но протестите им пречат. В извънредното си обръщение Миков обясни: "Извънредни избори имаше само преди два месеца. Очевидно е, че изборите не решават нищо. Демократичен изход от днешната криза е невъзможен дори с предсрочни избори". В същото време председателят на НС признава, че "без уважение към гласа на гражданите не е възможен демократичен изход." Миков съзря връзка между протестите и законодателните промени за намаляване на цената на тока. "Това ще наруши частни интереси за стотици милиони. Ще се нарушат интересите на играчите в енергетиката", обясни шефът на НС.
Съпартиецът му от БСП Антон Кутев направо обяви, че днешната политическа криза не е протест срещу потъпкването на морала и почтеността, а е класова борба. "Кои са хората на протестите? Говорим си за умните, образованите, за по-заможните в София. Ами нали точно техните данъци искаме да вдигнем? Много ясно сме заявили, че с промяната на плоския данък облагането на доходите на хората над 4500 лв. се вдига. Ами нормално е да протестират. Открай време това е формата на класова борба всъщност", обясни Кутев. Червеният депутатът каза, че в името на общественото спокойствие едва удържал контрапротестите в подкрепа на кабинета "Орешарски".
БСП, ДПС и "Атака", която се появи вчера в парламента, за да осигури кворум, дружно настояха МВР да действа по-решително срещу протестиращите, защото нарушавали обществения ред и достойнството на институциите. 13 депутати от "Атака" знаково се въздържаха при избора на министър Цветлин Йовчев за силов вицепремиер, след като го обвиниха в прекалена мекушавост в справянето с недоволните граждани. "Г-н министър, ще успеете ли да овладеете случващото се по площадите на София. В крайна сметка, за да се случат всички полезни неща, които дискутираме, е необходима нормална работна среда, която в момента се нарушава от 200-300 протестиращи, които са платени провокатори. Съветвам ви да се освободите от страха от реални адекватни действия като министър на МВР и да се справите с тези хора", апелира депутатът Димитър Димов от групата на националистите. Йовчев увери, че МВР работи срещу нарушителите на обществения ред, като се опитва да не мине тънката граница между опазване на реда и полицейщина. Той обясни, че полицията издирва лицата, замеряли с яйца и домати депутати. "Няма да има прошка за никого, който се опитва да упражнява насилие или е упражнил насилие", категоричен бе вицепремиерът.
ДПС също осъди категорично блокадите на Народното събрание. Според лидера на ДПС Лютви Местан оставка на правителството би довела до опасен политически прецедент, който може да застраши държавността в България. "Да си представим ситуация, при която се върви към бързи избори, избира се ново българско правителство, пет-шест партии остават извън парламента, защото не са прескочили бариерата, а други партии са недоволни от факта, че не са в управлението. Всяка от тях би могла да има ресурсите да организира протести, включително и да обкръжи парламента. Означава ли това, че и следващото правителство да си подаде оставката незабавно?", запита Местан.
---КОНТРА---
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров направи всичко възможно вчера, за да се стигне до ескалация на напрежението. БСП и ДПС, които уж апелираха за успокояване на обстановката, не направиха нищо, за да го спрат, нито порицаха действията му.
Сутринта Сидеров се появи в Народното събрание със свита от момчета със здрава физика и с полицейска палка в ръка, която щял да ползва срещу "помиярите". След това организира свой контрапротест срещу "агресията и омразата", проявена към Народното събрание. Малко след 14 ч. той поведе шествие на стотина свои поддръжници към Орлов мост и блокира за около половин час движението по оживеното кръстовище. Оттам Сидеров се закани да тръгне по офисите на "продажните национални медии", които според него отразявали твърде благосклонно протеста, и да ги замеря с камъни, домати и яйца, както са правили протестиращите. Гневът му трябваше да отнесат БНТ, БТВ, Нова телевизия и Канал 3. Навсякъде по време на марша си той беше посрещан с викове на недоволство от ядосани граждани, някои от които влязоха в спорове с колоната. Гневният Сидеров крещеше по мегафон, че ако "държавата не може да си свърши работата, ние ще я свършим", и обяви, че за целта ще сформира граждански отряди, с които да прави арести. Поиска и оставката на президента, вътрешния министър и столичния кмет заради неспособността им да се справят с положението. От Орлов мост шествието се насочи към сградата на БНТ, където Сидеров проби полицейския кордон и влезе, за да се срещне с генералния директор Вяра Анкова. Изходът от срещата така и не стана ясен, но на тръгване Сидеров обяви, че протестите през последните две седмици били непрестанен терор, на който властите не реагирали, затова и той бил готов да поеме нещата в свои ръце. После се отказа да атакува и останалите набелязани медии.
----Позиция----
Над 70 журналисти от печатни и електронни издания се обединиха в декларация срещу изказването на председателя на Народното събрание Михаил Миков. "Ние, журналисти от различни медии, сме категорични, че подобна позиция - посочване на "правилната" и заклеймяване на "неправилната" журналистика, при това изразена в качеството Ви на председател на българския парламент, е недопустима и представлява опит за цензура и сплашване", пише в документа. От Асоциацията на Европейските журналисти-България (АЕЖ-България) също разпространиха декларация, в която се казва, че "недопустимо е да се обвиняват медиите за напрежение, провокирано от лоши политически решения". Като лоши политически решения асоциацията сочи слагането на Делян Пеевски начело на ДАНС и на Волен Сидеров за шеф на комисията по парламентарна етика. Българският Хелзински комитет също разкритикува призивите на управляващите за по-твърда ръка и напомни, че използването на полицейска сила и според българския закон, и според Европейската конвенция за правата на човека е правомерно, само ако тя е "единствено абсолютно необходимата сила". Дори СЕМ се възмути от опитите за политическа намеса в работата на обществените медии.
"Съзнателно или не, избраният от много телевизии начин за отразяване на случващото се около Народното събрание допринася за ескалиране на напрежението. Напомням на журналистите, най-вече на представителите на обществените медии, че справедливото и спокойно отразяване на ситуацията в столицата и в страната е дълг на всеки обективен журналист", каза Миков.
Наредиха, а?