:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,714,444
Активни 695
Страници 25,374
За един ден 1,302,066
Перспектива

Защо да работиш, ако правителството предлага да те издържа

Политиците изпитват огромно влечение към безплатното в трудните икономически времена
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Все повече американци предпочитат държавата да се грижи за тях вместо сами да решават съдбата си. Затова и американските президенти са щедри на социални обещания.
Защо голяма част от населението предпочита да не работи, след като има толкова незаети работни места? Отговорът е прост. Ако можеш да получаваш два-три пъти повече пари като помощи за безработица, за инвалидност плюс помощи като субсидирано жилище, безплатен мобилен телефон, купони за храна и прочее, отколкото като надница за временна или почасова работа и да си живееш спокойно, защо ти е да работиш? През 2011 г. правителството на САЩ похарчи над 800 млрд. долара за такива "помощи", което надвишава разходите по социалните и здравни осигуровки.

В "Денвър арена", където Обама произнесе речта си след избирането му за президент през 2008 г., една жена в публиката бе запленена от словото му и заяви, че вече няма защо да се тревожи дали ще може да изплаща вноските си за колата и за ипотеката на жилището си, защото той ще се грижи за това вместо нея. В Кливлънд друга жена каза, че ще гласува пак за Обама, защото й дал безплатен мобилен телефон и възможности за други безплатни услуги. Преди да измърморите, трябва да знаете, че програмата за безплатни мобилни телефони бе създадена през 2008 г. от президента Буш чрез Универсалния фонд за услуги. Таксите за тези "безплатни" телефони се плащат от всички доставчици на телекомуникационни услуги от приходите от плащащите техни клиенти. Въпреки политическата риторика през последния половин век достъпът до безплатни услуги всъщност е най-голям при администрациите на републиканците. Политическото влечение към безплатното е двупартийно.

То е и толкова силно, че



тревожен брой хора избират да служат на държавата



на помощите, вместо да управляват сами собствената си съдба. Икономистът Николас Еберщад от института "Американ Ентърпрайз" е убеден, че американците са се превърнали в нация от вземащи, които застрашават основната характеристика на националната ни психика - да разчиташ на себе си. Той предоставя данни, които сочат, че социалните плащания в САЩ от 1960 г. насам се увеличават годишно с 9.5%. И отчита, че през последните 50 г. постоянно нарастващите плащания към американците са се увеличили със 727%. През 2010 г. тези плащанията са възлизали на 2.3 трилиона долара, като социалните осигуровки са били 31% от тях, "Медикеър" (здравните осигуровки - бел.ред.) - 24%, поддръжка на дохода - 12%, други плащания като безплатни мобилни телефони, помощ за училище, за жилище - 8%, и осигуровка за безработица - 6%. В резултат на това 49% от американските домакинства получават една или повече правителствени помощи, което се равнява на 18% от личния доход и е бреме от 7400 долара за всеки американец.

Икономическият ни анализ показва, че пенсионерите, работили 40 г. и живели 20 г. след пенсионирането си, ще получат два пъти повече от това, което те и техните работодатели са внесли за пенсия по време на трудовия им живот. Само пенсионерите, които живеят 10 или по-малко години след пенсиониране, не получават от социалното осигуряване повече пари, отколкото сами са внесли за пенсия. Но с удължаването на живота кой ще плаща всички обещани допълнителни помощи? Повечето хора, които не са си написали домашното (сред тях и Конгресът), не осъзнават, че помощите в здравното осигуряване надвишават тези в социалното. От 1965 г. насам "Медикеър" изисква по-малко от 3% вноска от брутната заплата на работещия, а повечето хора получават повече от 250 000 долара здравни плащания, преди да навършат 74 г., и то ако не страдат от тежко заболяване. Ако приемете, че за 40 г. трудов стаж получавате по 100 000 долара годишно - това прави общо само 120 000 долара вноски в "Медикеър". Като се съгласи да се грижи за всеки американец от пенсионирането до смъртта му, Конгресът наруши едно свещено споразумение и използва настоящите вноски за финансиране на други правителствени разходи, вместо да позволи натрупване на вноските за следващите 50 г.

Данните от преброяването на населението в САЩ сочат, че през 2000 г. процентът от американци, живеещи на или под прага на бедността, е бил 11.3 или 31.1 млн. души. Преброяването от 2010 г. показва 75% ръст в бедността в сравнение с предишното преброяване. Тя е стигнала 15.1% или 46.2 млн. души. Както често става с правителствената статистика,



има голяма вероятност за политизирани грешки



Например, когато човек бъде уволнен от работа, има основание да се смята, че ще попадне в сивата икономика и няма да декларира доходите си.

Друг фактор е участието в работната сила. Този показател измерва цялата работна сила и включва както всички трудещи се, така и тези, които активно си търсят работа като процент от неинституционализираното население. През 2012 г. Антъни Рандацо от Фондация "Рийзън" обърна внимание върху един цикличен проблем - когато процентът на безработица падне, участието в работната сила би трябвало да се покачва. След края на рецесията през 2009 г. обаче и двата показателя се движат в една посока - участието на работната сила бе 64.9% - най-ниско от 1981 г., а безработицата е 10%. През 2012 г. участието в работната сила падна до 63.4%, падна и безработицата до 7.8%. Рандацо допуска, че това се обяснява с тенденцията на спад в участието в работната сила за повече от десетилетие. Въпреки обяснението на президента Обама напоследък за създаването на работни места спадът в безработицата всъщност не се дължи на създаването на реални нови работни места, а на факта, че повече американци отпадат от работната сила заради влечението по безплатните неща, които предоставя правителството. Рандацо е уверен, че по-ниското участие в работната сила ще е трудовата норма на бъдещето.

Защо да работиш, ако не можеш да намериш работа, сравнима с тази, от която са те уволнили, и след като правителството е готово да те издържа? Анализирахме какво би получил самотен родител с 3 деца от щатското и федералното правителство за една година и ако работи на непълен работен ден на минимална заплата и живее във Флорида. Безплатните и субсидирани придобивки включват: жилищно настаняване, социално подпомагане, покриване на режийни разходи, телефон, училищна закуска и обяд, детски надбавки, здравни услуги, хранителни купони и помощи, лекарства, образование, училищни тестове и данъчен кредит.



Всичко това надвишава 47 000 долара годишно,



което е с 200% над прага на бедност във Флорида.

Изследователите от Националното бюро за икономически проучвания цитират изследвания, според които в трудни икономически времена приблизително 30-40% от кандидатстващите за степен на инвалидност биха се върнали в работната сила, ако икономиката е в по-добро състояние и ако няма възможност да се възползват от степента на инвалидност (Autor and Duggan 2006).

Много хора си добавят доход към безплатните правителствени помощи, като работят в сивата икономика и не плащат данъци нито върху единия, нито върху другия доход. Други пък избират друга правителствена придобивка. От средата на 2010 г., когато милиони американски граждани вече бяха изразходвали полагаемите им се 99 седмици помощи за безработица, броят на работещите, възползващи се от помощта по социалната осигуровка за степен на инвалидност, нарасна с 22%, което е ръст с 2.2 млн. души.

Трудещите се с инвалидност в момента получават около 20% от общия бюджет на социалните осигуровки и броят им постоянно расте (Ковалски 2012). Ковалски се позовава на правителствено проучване, което сочи, че 99% от хората, получили право на обезщетение по схемата на социална осигуровка за инвалидност, остават на тази помощ до края на живота си. Икономистите Дейвид Отър и Марк Дугън (2006) твърдят, че спиралата на тези инвалидни осигуровки сред невъзрастното население е резултат от три основни фактора: първо - Конгресът свали прага за признаване на инвалидност за ползване на тази осигуровка, второ - Конгресът увеличи размера на помощта, с което насърчи повече хора да кандидатстват за нея, и трето - Конгресът увеличи броя хора в трудовата сила, които имат право да кандидатстват (Autor and Duggan 2006). Влечението към безплатното кара политическата класа да се чувства много горда от постиженията си в създаването на държава, която зависи от помощи.

Когато правителствените програми изглеждат безплатни, потребителите



проявяват по-голямо желание да ги използват.



"Медикеър" е прекрасен пример за това - фармацевтичните и диагностични тестове се увеличават с промяната в новите помощи (Pauley 2004). Изследванията сочат, че хората с осигуровки в "Медикеър" използват с 50% повече медицинска помощ и грижи от хората, които имат частни медицински застраховки.

През 1990 г. Мизес анализира двуострия меч на зависимостта от правителството и цената на човешкия фактор. Днес Джордж Глайдър (2012) отново говори за този риск, като изтъква, че 70% от безразборните правителствени разходи обезценяват човешкия живот, като плащат на хората да бъдат болни, инвалиди, да не работят, да не се женят, да бъдат бедни, бездомни, пенсионери. Той е убеден, че тези програми, които би трябвало да решават проблеми, не правят друго, освен да възпроизвеждат и разширяват действието си, като разпространяват зависимост.
48
5483
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
28 Юни 2013 20:48
800 млрд.долара! Голяма работа! Дали публичният дълг на САЩ (т.е. на федералните власти) е с трилион повече (над 16 трилиона май беше) няма никакво значение - печатай смело зелени хартийки щом толкоз много балъци по света ги приемат срещу свои стоки и услуги! Печаташ долари - плюскаш световните ресурси!
28 Юни 2013 20:52
Необяснимо е публикуването на горната статия с неизвестно автор от някакъв блог наверно изнасяща данни неподкрепенис източниците им. Тона е добре известен - дясна антиработническа пропаганда завоалирана с некоректно интерпретирани данни, доколкото самите данни са коректни. Аудиторията и е ясна - лумпени невиждащи по-далеч от носа си. Дали това е аудиторията на "Сега"? нядявам се постингите след моя да отговорят на въпроса. Предлагам следния цитат:

"Икономическият ни анализ показва, че пенсионерите, работили 40 г. и живели 20 г. след пенсионирането си, ще получат два пъти повече от това, което те и техните работодатели са внесли за пенсия по време на трудовия им живот."

И къде е проблема - в това че авторите си затварят очите пред факта, че двата пъти повече разпределени върху 40 години са равни на 2.5% интерес годишно? Да бяха сравнили този интерес със средния интерес за последните 40 години?! Тогава обаче май щеше да им се наложи да обясняват в чии джобове е отишла разликата. Или може би негодуват, че въпросните пенсионери работили 40 години са живели повече отколкото те смята, че е нужно?

Гнусно.
28 Юни 2013 21:21
Когато парите не са твои.. защо да не ги раздадеш. Особено ако ти спечели привърженици. И след това може законно няколко олигарха да приберат половината от раздадените пари. В САЩ го правят, ама поне там имат донякъде работеща икономика/донякъде щото последните години всички избяга в Китай/. При нас обаче - няма нормална икономика. Всички стоят и чакат големият удар. И държавата подкрепя това чакане, щото каква по-хубава далавера от това без да работиш да спечелиш цели 5 лева. А ако работиш цял ден може и 1000.. ама трябва да се потиш...

Но, кой трябва да създава работни места? Натисни тук
28 Юни 2013 21:38
Има сили, които са ни създали. Докарали са ни на планетата и Господ /зла сила/ тук ни е превзел за секунди - от тогава ни управлява. Силите, които са ни създали са нито добри, нито лоши, и за тях сме опитни мишки. Залагат ни обществено положение и статус. Най-гадната им черта е, че са ни разделили на "поколения" - около 20-25 годишни периоди /с определено, общо, канализирано мислене/ - това означава, че всеки индивид от даденото поколение си представя света по сходен начин с другите индивиди от съответното поколение. Като стане на 40 години всеки индивид влиза в критична възраст, в която по принцип е отхвърлен от трудовото общество /трудовия пазар//за да работи след 40 годишна възраст индивида трябва да има нещо като пропуск /за определен период//. Става така, че работодателите автоматично отхвърлят индивида, който няма такъв пропуск /това става автоматично в съзнаниията на работодателите/. Отстрани изглежда така, все едно работодателите се глезят /според мен няма "невинен" в това отношение работодател/. Има начин даден индивид да получи по собствено желание такъв пропуск, но трябва да се обърне индивидуално към добрите сили и да поиска от тях да може да продължи да работи - оправянето на проблема трае около 2 години. Толкоз по въпроса.
28 Юни 2013 22:37
Абе незнам, верно е малко неморално да искаш да получаваш, когато трябва да работиш, ама пък от друга страна - защо пък не, ако си плащал осигуровки и сега, ама баш сега си имаш едно прекрасно малко същество на годинка и няколко месеца, в държавните ясли няма места, а пък майчинството ти едва стига за - памперси - 100 лв на месец, мляко 100 лв на месец, детска кухня 40 лв на месец и това е... и ти сакън, не, ти имаш дълг към тази държава, трябва незабавно да изоставиш подрастващото мъниче /на кой?/ и да се върнеш на работа, да бачкаш,/за олигарсите?/, да плащаш данъци, осигуровки.... аз питам, а когато 11 години преди това плащах на тази държава и издържах освен това майка и баща безработни/или с техните мизерни пенсии - сега за тия 11 години държавата не ми ли дължи поне една, ЕДНА за бога година с нормален доход, а не с подигравката 240+35?!
28 Юни 2013 22:59
айде айде стига неолиберален хленч, автоматизацията можеше отдавна да измести хората от неприятния еднообразен труд и хората да се занимават с творчество или обучение, или с човешкото у човека, вместо да пънат жили, а 1-ият процент да ги ограбва.
67% от хората притежават 4% от световното богатство, а 0,5% притежават 40%.
И сега сте се втренчили в тия 4% ли, абе какво стана с ония милиардери, дето се разделиха преди година-две с половината си имане? Че се бех присетила тия дни.
28 Юни 2013 23:17
хората да се занимават с творчество или обучение, или с човешкото у човека


Ех, Кайли,

добре звучи това, но колко от хората могат да правят това? И колко от тях искат?

Хората с IQ над средното са около 20%, а творчески и про-социално насочените са около 3%. Природа. Е, и култура малко.
28 Юни 2013 23:26
Истината е много проста - ако политиците не раздават пари, огладнелите тълпи в тая криза ще ги разкъсат Особено в УСА, дето всеки има оръжие Само Боко не разбра тая близко до ума мислА и продължи да тръска чувала, наречен народ. И стана к'вото стана
29 Юни 2013 00:00
ако политиците не раздават пари, огладнелите тълпи в тая криза ще ги разкъсат Особено в УСА, дето всеки има оръжие


Ми то затова в Щатите в момента тече кампания за ограничаване и лека полека забраняване на свободата да се носи оръжие. Замаяват ги там с манипулации, още не са премахнали втората или коя там поправка беше, ама се опитват. Тогава американците ще видят що е то комунизъм. Натам вървят, ама не го съзнават.
29 Юни 2013 00:19

За сите овце си требе чобанин.
29 Юни 2013 03:33
Отново неподписана статия! Та под такова нещо, кой ще се подпише! Авторът пропуснал да пише за много неща, които се гледат от другата камбанария. Например, че в САЩ бременните работят до последния ден и единственото нещо, което се прави за тях е да им се запази работното място за около месец, че болничните не съществуват в САЩ, липсва дума с такова значение в английския език,... Ако американското правителството се грижи за хора с ниски доходи или без доходи, защо има толкова много бездомни и просяци?
29 Юни 2013 08:42
Тази статия без подпис,казва това което олигарсите искат да ни кажат,особенно родните. Работете ,докато сте живи за символично заплащане/това е валидно за България в момента/,и умирайте бързо защото не заслужавате парите за издръжка на старини.
29 Юни 2013 10:06
добре звучи това, но колко от хората могат да правят това? И колко от тях искат?

Хората с IQ над средното са около 20%, а творчески и про-социално насочените са около 3%. Природа. Е, и култура малко.

И затова да работят като говеда до последен дъх, при положение, че има автоматизация, която напълно да ги замени, но те да работят по 12 часа на ден за едното оцеляване, че да не пречат на умните и красивите?
29 Юни 2013 10:34
Правилно, във всички западни държави се създаде прослойка на професионално безработни, които цял живот живеят на социални помощи. И не е вярно, че няма работа за тях. В най-добрите години преди кризата винаги имаше едни 4-5%, които пак си бяха безработни. Независимо от факта, че чужденците, дори без владеене на местния език, веднага си намираха работа. А някои въобще не се регистрират на борсата и живеят на помощи от момента на напускане на училище.
Всичко това е в резултат на сбърканата социална политика, която позволява на здрави и трудоспособни хора да живеят на гърба на държавата.
Правилно и логично е държавата да подпомага гражданите с ниски доходи, но само ако изработеното не им достига. На всеки може да се случи да си изгуби работата, но в някакъв определен срок може да си намери друга, макар и не толкова добре платена като предишната. Така всеки ще има стимул да си придобие квалификация, да си повиши квалификацията за да си намери работа.
29 Юни 2013 10:34
А какво да работиш, като няма какво да работиш? Човекът който е писал това, знае ли какво е истинското равнище на безработицата? Явно тази статия е писана на жълтите павета, по време на някои от протестите. Бих му предложил да се поразходи из затънтената провинция.
29 Юни 2013 10:59
А какво да работиш, като няма какво да работиш? Човекът който е писал това, знае ли какво е истинското равнище на безработицата?

Статията е за САЩ, но може да се отнесе и за Западна Европа.
29 Юни 2013 12:56
Правилно, във всички западни държави се създаде прослойка на професионално безработни, които цял живот живеят на социални помощи.

Ти не разбра ли след 10 години обучение от моя страна кой ти яде от залъка?

В Ирландия банкерите нагло лъгали и клиентите и държавата

Добре смесвайки с псувни и баналности репликите си , лидерите на по това време третата по големина ирландска банка открито се надсмиват на финансовата помощ, предоставена от правителството на Ирландия на банковия сектор на страната. “Основното нещо е да се получат проклетите пари …” – обяснява президентът на банката Дръм на колегата си Джон Боу.
Той от своя страна, в разговор с друг топ мениджър изрично признава, че получените 7 милиарда евро никога няма да бъдат върнати на държавата, още повече, че тази сума няма никаква връзка с реалните нужди на банката за свеж капитал: Боу просто ги взе от тавана – или, както той се изразява, “извади ги от задника си.”
Банкерите са твърдо убедени, че държавата ще продължи с всички възможни средства да спасява техния бизнес (“Нов ден – нов милиард”, казва Дейвид на Дръм), и се подиграва на страховете на правителството и централната банка, че Anglo Irish Bank може да злоупотреби с предоставените гаранции. Те не крият факта, че именно така и ще постъпят, но се уговарят ??помежду си да действат без явни престъпления за да не ги хванат.


Read more: http://30dumi.eu/2013/06/v-irlandiya-bankerite-naglo-la-gali-i-klientite-i-da-rzhavata/#ixzz2Xb7fOM24
29 Юни 2013 13:10
Кайли, историята с банкерите няма много общо с това, че някои хора цял живот висят на гърба на държавата.
Или ако има, общото е, че и едните и другите изсмукват от данъците на работещите.
Глупакът Брайън Кауън гарантира загубите на банките с парите на данъкоплатците и затова банкерите му се присмиваха на глупостта. Заради това плащат всички данъкоплатци. И ако за някой това означава няколко хиляди данъци на година повече и не особен спад в стандарта на живот, други работещи не могат да си плащат ипотеките и ежедневните разходи. Виж, за живеещите на социал лощо няма. Резнаха им малко помощите, за което имаше вой и плач до Бога, но почти всички плащания им останаха.
29 Юни 2013 13:33
Кайли, историята с банкерите няма много общо с това, че някои хора цял живот висят на гърба на държавата.

Ама има много общо с това на теб кое повече ти тежи.
Банкерите са ти овесили 20 кила камъни да носиш по нанагорнище, а ти пуфтиш, че безработните те карат да носиш торбичка с кисело мляко в ръка.
Ако ти тежи, свали камъните, пък после мисли за млякото.
29 Юни 2013 13:53
Остави Ирландия, виж другите държави, които не са поели дълговете на банките. И те плащат на професионални безработни.
По въпроса за банките отдавна го писах: за предпочитане е кипърският вариант. Тогавашното ирландско правителство беше достатъчно некомпетентно да поеме дълговете на банките като държавен дълг.
29 Юни 2013 14:01
Остави Ирландия, виж другите държави, които не са поели дълговете на банките.

Кои това не са поели?
И България например не плаща на професионални безработни, върни се тук, 100 пъти ти го предложих.
29 Юни 2013 14:20
И България например не плаща на професионални безработни, върни се тук, 100 пъти ти го предложих.

Ще се върна де, има време.
29 Юни 2013 14:25
Та кои страни не са плащали на банките?
И защо всяка втора дума ти е за ленивите безработни, на които държавата плаща, при положение, че говориш на български в български сайт, а България изобщо не плаща на ленивите безработни. Даже и на работливите безработни не плаща. Проблемът, който ти е всяка втора дума, не е наш проблем.
Чакам за държавите, дето не са си платили на банките, че ми е чудно, аз, доколкото знам, само Исландия го направи.
29 Юни 2013 14:38
Кайли,
Коментираме статия, писана за друга държава.
Пиша чат-пат и в ирландски форум и подкрепям идеята банкерите и политиците да бъдат осъдени, а имуществото им - конфискувано. Боклуците-политици, натресли на държавата дълговете на банките, се пенсионираха с баснословни пенсии.
За съжаление, оказа се, че отговорността им е само морална(?!) Поне гадовете бивши политици са се свили в миши дупки и се "радват" на презрението на данъкоплатците където и да отидат.
29 Юни 2013 16:28
Изследванията сочат, че хората с осигуровки в "Медикеър" използват с 50% повече медицинска помощ и грижи от хората, които имат частни медицински застраховки.




Частните не са направени да те лекуват. Направени са някой да печели.
29 Юни 2013 16:30
И затова да работят като говеда до последен дъх


Не, изобщо не става дума за това.

Според мен не е морално да си много богат дори ако (!) си спечелил тези пари почтено. Вече сме споменавали тук някъде, че сред властимащите има четири пъти повече социопати от обичайната превалентност и изобщо капитализмът подкрепя този тип поведение.

Исках да кажа, че е романтично народничество да се смята, че всички хора са насочени към творчество и духовност. Това важи и за богати, и бедни. Абсолютно се съгласявам, че всеки човек трябва да има достатъчно средства с която и работа да се захване, така че да може да живее нормално и да има и време за себе си. Тия неща са ясно формулирани и институционализирани преди сто години и повече, у нас просто деградацията политическа, икономическа и социална е тотална...

Анти-човешко е да ограбваш възможността на човек да се осъществява като личност, да работи каквото иска и може. Аз също се измъчвам, че част от нещата, които работя, ги правя за пари и ми губят времето. Но в останалото време работя много за нещата, които ме интересуват, дори и без да ми плащат, това искам, макар че нямам достатъчно пари за изследвания, за публикации... Но поради лисата на вътрешен подтик (идващ от интелект, талант и порив към творчество, както и донякъде от културата, в която живеят), част от хората не биха работили изобщо, ако не им се налага. Един антрополог описваше как местните членове от персонала на експедицията му в Африка, когато бивали освободени за деня просто клякали и така клечели с часове всеки ден, нищо друго. Днес това се изразява в създаване на нарастваща прослойка на живеещите от помощи, когато и както това е възможно - не гладуващи поети и художници, които не работят друго, за да работят много това, което искат и могат, - а хора, които само консумират и нищо повече. У нас това живеене от помощи е малко възможно - най-вече, когато имаш деца. затова има групи, където правенето на деца е начин за оцеляване, макар че е обикновено в ужасяваща степен за сметка на децата.

А и там, където можеш да живееш нормално с обикновена работа (или в по-малка степен с помощи) - какво правят в свободното си време повечето хора? Творят? Четат?

29 Юни 2013 16:33
Връх на цинизма е постоянно да се натрапва, че хората не искали да работят, а предпочитали държавни помощи. Къде да работят? Какво да работят? Къде са фабриките? И защо трябва да искат да работят за някой друг печалбар, вместо за себе си? Къде са ресурсите, в чии ръце?
29 Юни 2013 16:44
Един антрополог описваше как местните членове от персонала на експедицията му в Африка, когато бивали освободени за деня просто клякали и така клечели с часове всеки ден, нищо друго.

Е защо да не клечат, кому пречат, след като обществото оцелява и цял ден клечи, това на теб или оня антрополог какво ви пречи, така са решили, така се развиват, делфините пък изобщо не работят и пак оцеляват, що Круела не ги строи из фабрики и заводи?
Мнозина напоследък мислят, че делфините са по-умствено развити от човека, а не работят по 8 часа на ден пет дена в седмицата, нито ползват болнични и пенсии.
Как оцеляват без нашите принудителни механизми?
29 Юни 2013 16:51
Мнозина напоследък мислят, че делфините са по-умствено развити от човека, а не работят по 8 часа на ден пет дена в седмицата, нито ползват болнични и пенсии.
Как оцеляват без нашите принудителни механизми?

О.К. Пречи ли ти някой на тебе да ловиш риба и да се изхранваш като делфин?
29 Юни 2013 17:03
Круела, говоря за общество, говоря за възможности, говоря за алтернативи, говоря с алегории, светът не се състои от твоите сиви представи за него, светът е шарен, приеми го, приеми, че автоматите могат да работят за хората и хората да си клечат и това ще е по-добре за планетата, отколкото да работят.
Приеми, че твоите политици са го разбрали, дали са си сметка, че е по-добре за всички част от хората да клечат, отколкото да отварят военни лагери за тях. Дори за теб е по-добре, само егенцето ти мънечко пресметливо и ограничено не може да го разбере, сърцето ти знае, егото ти роптае.
А сигурно не мога да ловя риба свободно, защото държавата няма да ми позволи, ще иска разрешително. А всяка частичка от сушата вече е част от някоя държава, затова богатите строят огромни плаващи градове и ги забучват в средата на нищото, където са неутрални води.
29 Юни 2013 17:12
Кайли,
Никога не съм била против държавата да подпомага хората с ниски доходи при условие, че са на нископлатена работа и доходите не им достигат, виж какво съм писала по-горе. Но не мога да приема, че някой е привилегирован цял живот да не работи, а да чака наготово.
29 Юни 2013 17:15
А сигурно не мога да ловя риба свободно, защото държавата няма да ми позволи, ще иска разрешително.

Не си права, за любителски риболов в морето не се изисква разрешение.
Натисни тук
29 Юни 2013 17:22
Никога не съм била против държавата да подпомага хората с ниски доходи при условие, че са на нископлатена работа и доходите не им достигат, виж какво съм писала по-горе. Но не мога да приема, че някой е привилегирован цял живот да не работи, а да чака наготово.


29 Юни 2013 17:26
Но не мога да приема, че някой е привилегирован цял живот да не работи, а да чака наготово.

Ама ти също имаш право на тоя избор - кеф ти живееш леко скотски, но не работиш, кеф ти работиш, но живееш като бял човек.
Могеш, не можеш - изборът е твой.
И всеки избор си има предимства и недостатъци.
Лошото настъпва, когато работиш като скот и живееш като скот, затова земята пламна.
29 Юни 2013 17:33
Кайли,
Защо мислите, че делфините не работят? Усилията да ловиш риба са си усилия.

Аз и за хората дето ровят по кофите или "берат" желязо смятам, че работят. Но има едни други, които наистина нищо не правят.
29 Юни 2013 17:38
Кайли, Вие явно никога не сте разговаряли с хора от типа на неработещите, които постоянно живеят от помощи (не останалите по стечение на обстоятелствата без работа или онези неработещи, които не търсят помощи - бездомните, доста хора с увреждания на село и др.). Те непрекъснато обвиняват и се оплакват, и искат, и мразят... Уж избор, а всички са им длъжни...
29 Юни 2013 17:47
Защо мислите, че делфините не работят? Усилията да ловиш риба са си усилия.

Правиш ли разлика между работа и усилие?
Речниците определят работата като the regular work that a person does to earn money
И говорехме за ония, които по цял ден клечат, никой не е споменавал за вечно недоволните, а и в момента не говорим за недоволните от всичко, говорим за желанието и възможността да работиш. Ето, и аз правя усилия в момента да ограмотявам Круела, ама това не ми се брои за трудов стаж.
29 Юни 2013 18:08
Статията засяга фундаменталния проблем в условията на развита пазарна икономика. При социалистическата система работа имаше за всички - дори беше незаконно да си безработен. Но имаше огромна неефективност. Пазарната икономика коригира въпроса с ефективността, защото вече всеки има стимул да бъде максимално производителен или да остане изолиран от икономическия живот на системата - т.е. безработен. Това хубу, ама проблемът е, че търсенето на максимална ефективност предрасполага огромна част от хората да не работят. По икономически изгодно е малко хора да работят и да преразпределят някакви средства на останалите, за да може те да формират някакъв пазар, за произведените стоки и услуги. Реално е една развита пазарна икономика като в САЩ истинска работа им ок. 20% от населението. Под истинска се разбира такава, която добавя някаква стойност. Други 40% от населението се занимава с пълни глупости - държавна работа, агенции, социални служби, благотворителни дружества, финансови посредници, маникюристи и т.н. професии, които не произвеждат продукт. Останалите под една или друга форма са на социални помощи.
*
Ако се премине към чиста пазарна икономика - по Фридман - изведнъж ще се създаде каста от 1% в които ще се концентрират всички ресурси, а 99% буквално ще умрат от глад. Единственото, което спира това е социалната роля на държавата и преразпределянето на нейния продукт. Тоест - създава се една изкуствена неефективност в системата, която се регулира в желаната степен (при Обамича естествено тя става по-силно изразена), защото ако не се прави това цялата система ще се срине от неспособността на хората в нея да подсигурят физическото си оцеляване. Егоизмът и алчността са валидни идеологии, ако хората бяха равни по способности. Но те не са.
29 Юни 2013 18:22
изведнъж ще се създаде каста от 1% в които ще се концентрират всички ресурси, а 99% буквално ще умрат от глад

ми то това вече се случи и не изведнъж, а за 3 десетилетия.
Останалото е точно така - няма работа за всички, защото има развитие на науката и технологиите, и още по-малко работа ще има, на практика даже 10% от населението ще могат да издържат преспокойно останалите.
Сега човекът ще се яви само в ролята на консуматор, какъвто опит беше направен в САЩ - от алчност неуспешен. Няма нужда от хора да произвеждат, обаче има нужда от хора да консумират произведеното. Ако да речем 10% работят и осигуряват всичко, да изтрепем останалите 90% като ненужни, но тогава пък ония 10% ще трябва да произвеждат десеторно по-малко поради липса на консуматори, тогава ще изтрепем 90% от тях и т.н. ли?
Проблемът е системен и всъщност изобщо не е проблем, нека работят част на 3-5 часов работен ден, останалата част да клечат, сигурна съм, че ще се намерят желаещи и за едното и за другото. Но ако част работят по 8 и повече часа на ден, за останалите няма да има работа, затова се налага рязко съкращаване на работния ден, не виждам какво чудно има в това, даже днес някъде мярнах, че учени са предлагали 25 часова работна седмица, Франция преди години намали работната седмица на 35 часа.
Просто всички ще работят по-малко, ще плюскат по-умерено, ще живеят по-скромно и ще има за всички.

Другият вариант е да се избие населението над половин милиард и останалите златни да си живеят живота. Впрочем плъзнаха слухове из мрежата, че това вече е в ход и се прави чрез хемтрейлс, ваксини, излъчвания от телефони и прочее...та нищо чудно съвсем скоро да си пишем от отвъдното...
29 Юни 2013 18:44
Речниците определят работата като the regular work that a person does to earn money


да, разбирам защо, но това е непълна дефиниция.

Усилията на hunter-gatherers не са ли работа? Писането на Емили Дикинсън не е ли работа? Рисуването на Ван Гог? Четенето по цели нощи на студента.....

Не говорехме за клечането в Африка само. Клечат си (седят си) в къщи и пред къщи и тук - това е в човешката природа явно. Толкова могат, толкова искат. Но какво да ги правим тъпите и мързеливите? (Сещам се тук за думите на Айнщайн за видовете асистенти). Те намаляват ли? Не май. Обратното.
29 Юни 2013 18:48
Писането на Емили Дикинсън не е ли работа? Рисуването на Ван Гог? Четенето по цели нощи на студента.....

Не е, това е творчество.

Под работа разбирам онова, което си принуден да правиш, въпреки че не го харесваш, за да можеш да оцеляваш.

А за тъпите и мързеливите вече предложих - или военни лагери, или ги изтребвайте. Ти имаш ли друго предложение?
29 Юни 2013 18:50
Аз напълно приемам да работя за пари 3-4 часа на ден, ако това осигурява семейството ми, а през останалото време сигурно пак ще работя - за удоволствие.

Но и днес, като предлагаш на част от тези с помощите работа за 350-400 лева - те ти се смеят в очите, макар че социалните работници, които им правят оценките и се занимават с глупостите им, работят 8 часа за толкова и си носят и в къщи работа.

Има отдавна движения като downshifting, downsizing - в богата Австралия около 10% от хората предпочитат този стил на работа и харчене. Но останалите 90%, а другаде и повече - не. Човешка природа, сигурно, но трябва да се прави нещо за промяна.
29 Юни 2013 18:58
Аз нямам решение, но в по-близък план могат да се променят някои изисквания към образованието и подпомагането, както и към закрилата на децата. Това би имало въздействие и в по-дългосрочен план - много дългосрочен - намаляване на генетичния пул на нискоинтелигентните и социопатите (и двете неща се предават генетично в много висока степен). В момента (от доста десетилетия, но в новото време) те само се увеличават.
29 Юни 2013 19:11
Човешка природа, сигурно, но трябва да се прави нещо за промяна.

В Древен Рим не е ли било същото? Би ли ми посочил от древността до днес какво точно са работели т.н. хора от простолюдието.
Що не пробваш да изловиш и маймуните в гората и да ги вържеш с вериги за стана?
И не всеки се навива да е работещ беден, да, но вината за това сигурно не е на ония, които отказват да са работещи бедни? Ти ще си нахраниш ли семейството с 350 лева на месец? Стигат ли ти 350 лева, за да се възстановиш достатъчно, че на другия ден да отидеш отново на работа? Стигат ли ти за дрехи, ядене и това ядене да е достатъчно калорично, щото едно е да лежиш на сянка, друго е да бачкаш по осем часа, нали ти трябват калории, кажи с 350 лева какво точно ще си купиш да ядеш, при това 350 бруто са 280 чисти някъде, да предположим, че си сам и имаш жилище, с тия пари трябва да си платиш осветление, отопление, някакви дрехи, 50 лева карта за градски транспорт и прочее, направи ми сметка каква храна ще си купиш, по колко калории ще изяждаш на ден и колко ще изразходваш за 8 часа като метач на улиците.
Ама някои се съгласявали, ами дай всички да живеят като скотове!
350 лв трябва да получават ония, които нищо не работят, не ли.

Дай сега да ликвидираме машините и автоматиката, за да пратим всички на нивата, това ли е изходът?
29 Юни 2013 20:04

В България ситуацияте е срамна и скотска. Отклоних темата като дадох този пример, но цели отрасли са с работещи бедни. А новите милионери тази година са три пъти повече от миналата.

Статията не е за България. Но феноменът го има и тук - в други мащаби и на по-ниско ниво - и ще нараства с увеличението на помощите.

първото, което щракнах за work даде това:
work (wûrk)
n.
1. Physical or mental effort or activity directed toward the production or accomplishment of something.
2.
a. A job; employment: looking for work.
b. A trade, profession, or other means of livelihood.
3.
a. Something that one is doing, making, or performing, especially as an occupation or undertaking; a duty or task: begin the day's work.
b. An amount of such activity either done or required: a week's work.

Не съм икономист. За мен човекът като прави усилия - това е работа.

Ефективността би била по-голяма с по-малко хора в бъдеще, да (в САЩ под 2% произвеждат цялата им храна и за износ), но тогава хората ще могат да полагат усилия за други неща - ако са интелигентни и искат да работят, или се налага. Неща, които днес дори не се сещаме, че може да са бъдеща работа. Пък и един интелигентен човек дори само да седи го прави по интелигентен начин и това е нещо и дори нещо променя около себе си.

Защо социалните служби или фризьорките не създавали продукт?
29 Юни 2013 20:38
Пък и един интелигентен човек дори само да седи го прави по интелигентен начин и това е нещо и дори нещо променя около себе си.

В онова племе е възможно да са били интелигентни и по цял ден да са клечали, ти осъждаш ли ги?
Под работа аз разбирам JOB
Питай Круела какво ще каже за интелигентното седене.

И да, занапред ще се наложи все повече да се седи и все по-малко да се работи, защото точката на насищане отдавна е достигната и затова е цялото това напрежение, защото в икономически аспект по старому не може, а по новому никой не е съгласен - ни богатите, ни работещите.
30 Юни 2013 00:11
"А ако работиш цял ден може и 1000.. ама трябва да се потиш..."
***
Къде бе, мики? Да беше написал А ако НЕ‌ работиш цял ден, може и 1000... и въобще няма нужда да се потиш - би звучало по-точно. Току що един такъв се самопенсионира на 52 години, СИО на фирма дистрибутор на лекарства. Със 159 (или 152 не си спомням точната цифра, ако това променя нещо) милиона пенсия, която си е определил сам. Затова пък милиони бачкат от изгрев до залез слънце, че и в събота и неделя и не могат да се пенсионират щото ще артисат на улицата. Наш Ганчо обаче решил, че приказките от средата на 20 век се отнасят и за началото на 21-ви и кълне ли, кълне "мързеливците"... докато не изпадне в тяхната група.
30 Юни 2013 10:15
"Кажи ми кажи , бедни народе кой те в таз робска люлка люлее..." Христо Ботев

Какво доживяхме "социалистическия" вестник "Сега" да ни проповядва неокапитализъм. Тая мръсна , долна игра на разделяй и владей, която се играе откак свят светува. "Старите" хора нямат друг избор освен да си останат в къщи и да не работят по няколко причини:

1. Защото са си заслужили почивката с работа по 40-50 години, което е донесло достатъчно дивиденти на държавата като платени данъци, а също достатъчно печалба за работодателят , който го е наемал.
2. Освобождава работни места за "младите", сред които и без това безработицата е голяма.

Животът на помощи не е от най-завидните навсякъде по света и особено в САЩ. Имам 2-3 приятели, които са били на помощи в началото на емигрантския си живот там. Парите стигат да наемеш някоя миризлива и влажна дупка, а купоните ти дават храна, колкото да не умреш от глад. Ако е толкова велико нека баровците американски да поживеят на помощи. По това, което се пише в статията ще им хареса.

Хайде останете си със здраве и спрете с тази медийна помия. Хората не са " балъци" за каквито си мислите, че са и каквито толкова настойчиво се опитвате да направите.

"No pasarán" господа подлоги на управници !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД