Едногодишен мораториум върху всички разпоредителни сделки и строителни дейности с държавни имоти по Черноморието бе одобрен вчера на първо четене в парламентарната комисия по регионална политика. Предложението е внесено от депутати от БСП и повтаря предложението им от началото на годината покрай скандала "Дюнигейт". Мораториумът не засяга частните и общинските имоти.
Докато трае забраната върху държавните имоти в и извън урбанизираните територии на зона А и зона Б по Черноморието на практика няма да може да се строи, нито да се променя предназначението на имотите. Депутатите възлагат на екоминистерството да изготви в тази една година специализираните карти по Закона за устройство на черноморското крайбрежие, в които да бъдат отразени всички природни образувания (дюни, лагуни и пр.) До един месец Министерският съвет трябва да внесе финансовите разчети колко ще струва изработването на тези карти. На агенцията по кадастъра вече бяха отпуснати 500 хил. лв. за изработване на специализирани карти на плажовете, но част от тях все още не са готови. Според закона екоминистърът има срок от цели 2 години, в който да даде информация на Агенцията за природните образувания по морето, за да бъдат те отразени в кадастъра. "Целим да дисциплинираме администрацията да си свърши работата по-бързо", мотивира се депутатът Димчо Михалевски (БСП).
От БСП лансират и друга, още по-амбициозна и с твърде много въпросителни около реализацията й идея - да се създаде Национален парк "Българско Черноморие". Михалевски обясни, че това бил най-добрият начин за защита на природата, но призна, че не е ясно как на практика би се реализирала идеята му. Затова депутатите пак възлагат на МОСВ да предложи границите, обхвата на парка, както и да прецени дали да е парк или друга обособена защитена зона. За частните и общински имоти, които биха попадали в границите на парка, Михалевски каза, че не знае какво ще се прави с тях и дали ще е добре да се отчуждават.
Днес в пленарна зала депутатите ще трябва да гласуват на първо четене и мораториума върху изпълнението на заповедите за събаряне и забрана за ползване на незаконните жилища. Те трябва да са единствени и за постоянно обитаване и в урбанизирани територии. Мораториумът ще е до 30 ноември, като дотогава трябва да бъдат приети промените в ЗУТ, за да се регламентират незаконните жилища. Михалевски категорично заяви, че узаконяването им няма да засегне ромските къщи. Как обаче точно ще стане разграничението, предстои да се види.
ОТПОР
Неочаквано силен отпор на идеята за мораториума на Михалевски даде председателят на парламентарната комисия по инвестиционно проектиране Емил Костадинов (БСП). "Против съм, защото борбата с незаконното строителство не може да се води с отлагателни мерки. Не е сериозно, защото за 5 месеца нищо не може да се реши. Освен това с този мораториум казвате на десетки хиляди българи, че са глупаци, защото са спазвали законите", изненадващо заяви Костадинов, като подчерта, че това е негово лично мнение. Шефката на ДНСК Милка Гечева посочи, че има 250 влезли в сила заповеди за събаряне на незаконни постройки, за които се предполага, че се ползват за жилища. "Преценката на служителите ни обаче е субективна, тъй като нямаме проекти и строителни книжа и само собственикът знае за какво ползва постройката. При нашата проверка може това да е жилище, но при последваща вече да е шивашки цех или стопанска постройка", коментира Гечева. За рибарското селище "Ченгене скеле", което стана повод за този мораториум, Гечева каза, че от над 200 заповеди при половината вече незаконните постройки са съборени.
|
|