:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,716,450
Активни 750
Страници 1,353
За един ден 1,302,066

Таванът на пенсиите може и да не падне

Експерти очакват ново отлагане заради социалните благини от правителството
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
И тази година парламентът вероятно ще отложи падането на тавана на пенсиите.
И догодина може да се отпускат пенсии, ограничени от таван, макар че според Кодекса за социално осигуряване той трябва да падне за новоотпуснатите. Прогнозата направи социалният експерт на КНСБ и член на надзора на НОИ Ася Гонева, която ще участва и в новосформирания Консултативен съвет за ревизия на осигурителните отношения. Първото му заседание ще бъде в петък.

"Личното ми мнение е, че таванът няма да падне. Самият факт, че се отива на други промени, ме кара да мисля така", призна Гонева, като визира намерението на управляващите от БСП и ДПС да замразят ръста на възрастта за пенсиониране, да премахнат възрастта за военните, увеличението на обезщетението за гледане на дете и възстановяването на швейцарското правило за индексиране на пенсиите, при което те се увеличават с половината от ръста на инфлацията и половината на осигурителния доход. Сега това става само с инфлацията. Това са все мерки, с които разходите в НОИ ще се увеличат допълнително, а и в момента повече от половината от парите в осигурителната система идват от данъци. От КНСБ пък вече предупредиха, че отмяната на възрастта за военните ще доведе до лавина от искания на още професии да се пенсионират рано. Здравният министър Таня Андреева вече обеща това на работещите в спешната помощ.

В момента заради тавана на пенсиите НОИ пести годишно около 100 млн. лв. от над 52 000 души. Над 40 000 от тях вземат до 300 лв. по-малко. Но за около 1000 души ограничението е над 770 лв., колкото е максимумът сега (35% от максималния осигурителен доход от 2200 лв.) т.е. държавата им прибира повече, отколкото им дава. В същото време бюджетът доплаща над 200 млн. лв. на хората, които получават минимални пенсии, тъй като нямат достатъчно осигурителен принос за тях.

РАЗНОБОЙ

Таванът трябваше да падне още през 2004 г., но вече 3 пъти това се отлага. Само от ГЕРБ два пъти го спасяват заради липса на пари, но и с мотива, че не е справедливо да има толкова голяма ножица между минималната пенсия - 145 лв. сега, и максималната, която би минала 1000 лв. Според експертите това ще повиши доверието в осигурителната система. Дори те обаче са разделени кога и как да падне ограничението. Едни искат да бъде за всички. Други държат да падне само за новоотпуснатите, тъй като те са естествено ограничени от максималния осигурителен доход, над който не могат да се осигуряват. Социалният министър Хасан Адемов обяви, че на този етап не може да коментира какво ще се случи с тавана.
19
5887
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
03 Юли 2013 19:52
А справедлива ли беше ножицата между минималната пенсионна вноска, която со внасяли тия с малките пенсии и голямата вноска внасяна от тия на които сега се слага таван на пенсиите? Когато внасяха големи вноски беше добре за бюджета. Сега, когато трябва да им се плати това за което са внасяли вече не е добре.
03 Юли 2013 20:00
Таванът на пенсиите може и да не падне
ПОДИГРАВКАТА на Сергей Дмитриевич със зелените чорапки КЕФИ!
Сергей Дмитриевич форэвэр!
03 Юли 2013 20:03
Най-справедливо е таванът да падне около 2023 г. Тогава родените до 31.12.1959 г. ще са вече в пенсия. Защо те? Защото те не внасят за допълнително осигуряване и цялата им изчислена пенсия се изплаща от НОИ. ОСвен това те са и наборите, които са най-често ограничавани от тавана, защото са използвали възможността да си изберат 36 м. преди 1997 г. с най-високи доходи и така рязко да си вдигнат коефициента.
За разлика от родените след 1960 г., които едно, че се осигуряват върху много повече от 36 м., второ,че има таван за осигуряване и не могат да си напомпват коефициента и трето, че част от осигуровките им отиват към частен фонд (от 2009 г. тази част е над 30% от вноската) и така коефициентът им към НОИ е малък и съответно вече няма как формулата на НОИ да им докара пенсия над тавана или поне ще е така само за единици, а не както беше допреди 3-4 г. всеки офицвр от армията или полицията, само с достигане на минималната възраст за пенсия (25 или 27 г.) вече надскачаше тавана. Сега държавната пенсия ще е под тавана,а отгоре - каквото частният фонд даде. Ако не е фалирал, ако не е на загуба.
03 Юли 2013 20:13
Чичо Петко 03 Юли 2013 19:52

Принципно си прав, но само чисто математически.
Житейската истина е, че огромна част от орязаните са такива, пенсионирани преди време и изчислили коефициента си върху само 36 м. Сега се смята за целият трудов стаж.
Всъщност ти знаеш ли защо сложиха таван? Защото в периода 1992-1998 г., когато се нароиха банка до банка, баш "банкерите" внасяха накуп осигуровки за 36 м. върху доходи от 60-70000 (хиляди, не е грешка) лв. при нормални заплати от 1500-2000 лв., преди Виденов. Така си направиха коефициенти от над 10 и иочаквани пенсии от 3-4000 лв. Затова Костов направи едно от малкото добри неща и им секна мерака с новото КСО и таван в него.
03 Юли 2013 21:22
баш "банкерите" внасяха накуп осигуровки за 36 м. върху доходи от 60-70000 (хиляди, не е грешка) лв. при нормални заплати от 1500-2000 лв.,


Що говориш безсмислици - колко бяха тия банкери - 52 хиляди души ли? Това са направили не повече от 50 души, ако баш-шефовете на банките са благоволявали да осигуряват като себе си и някои от заместниците си.
Какво ще кажеш за хора с по 46 г. трудов стаж, осигуравали се винаги на реалния си доход, с чиито сигуровки са издържани цигани и други, които не са работили цял живот и не са плащали нито лев никакви осигуровки. Нали се сещаш, че при такъв стаж, при добра заплата и с всички бонуси за възраст над изискващата се и страж над изискващия се, пенсията естествено ще е по-голяма от тавана, но...
Хвалбите за Костов са незаслужени, защото за част от властта таван няма - едва ли 50, нека са 100 банкери ще фалират пенсионната система. Само привилегиите на съдебната система струват на държавата многократно повече от пенсии по 3000 лева на 50-тина души. Още повече, че тези т.н.банкери едва ли са планирали живота си с тези пенсии. Ако се поинтересуваш, ще разбереш как живеят те и децата им. Номерът е да се насъскват хората едни срещу други и да се дискриминират пенсионерите - сякаш от деня, в който се пенсионират те вече са друга порода хора, която вече няма други интереси, освен оцеляване и задоволяване на елементарни нужди - всички пенсионери изведръж вече нямат нужда от нищо освен от мляко и хляб, да се затворят у дома и да не се пречкат из градския транспорт.
И някои тук из този форум пишат и мислят така, сякаш нямат родители.и
03 Юли 2013 22:01
За кого е ози таван???
Мнозинството, които са го стигнали през жесток Физически високопрофесионелен труд, пред очите ни си отиват !
Кои остават ? Жертвите на "психическия" труд...
Нека не си говорим за Справедливост с тежки метали в кръвта и мозъка...
03 Юли 2013 22:03
Всъщност ти знаеш ли защо сложиха таван?
Първата причина, през 1998 г., беше заради спекулациите с обезщетенията, изплащани поради заболяване или майчинство. Един месец (после станаха три месеца) на фиктивна заплата от 20000 лв. (разход за осигуровка от 7200 лв) дава "приход" от 18000 лв. месечно в продължение на минимум от три месеца.
Втората причина, през 2000 г., че правителството на Иван Костов пенсионира предсрочни почти 100 хил. военни и приравнени на тях служители. За такъв скок на броя на пенсионерите и то с пенсии далеч над средната в НОИ и в бюджета нямаше средства.
Третата причина, през 2002 г., при нарастването на доходите се видя, че по тоя начин на определяне на осигуровките, те са огромна тежест, достатъчна за осивяването на икономиката. От друга страна, наличието на таван на осигуряването, "спестява" натоварването с осигуровки високите хонорари, раздавани на висши служители, политици и консултанти. По-късно държавните служители направо бяха "извадени" от системата на осигуряване (държавата плаща всичко от тяхно име).
Четвъртата причина, през 2004 г., замисленият модел не доведе до очакваните резултати - броят на пенионерите всяка година нарастваше, нарстващо-точковата система затрудняваше пенсионирането и тогава стартира купуването на трудов стаж - хем някакъв приход в НОИ, хем улесняване на процедурата по пенсиониране.
Пета причина, през 2006 г., НОИ имаше изглед да се стабилизира, но "Голямата кошница" (Масларова) притури в кодекса много други изпущени от системата лица, като включените в програмите "От социални помощи към осигуряване на заетост", съпругът/ата на дългосрочно командирован служител. Промени и моделът, заложен в началото, по отношение на разпределението на осигуровките.
До тук, "спешните мерки" по "цивилизования" пенсионен модел на демократите дадоха ръст пенсионерите-инвалиди от 148 хил. през 2002 г. на над 450 хил. през 2007 г. Акато брой изплащани пенсии - над 800 хил. инвалидни пенсии.
Шеста причина, дойде 2010 г. и пенсионирането на първите "яки дупцета", които не бяха натрупали никакви средства в професионалните пенсионни фондове (трябваше да получават между 60 и 130 лв. месечна пенсия да навършване на 60 г.). Тогава тоя, дето е прост кат народа, "национализира" партидите и натовари НОИ да им плаща подопаващи пенсии.

От тук насетне, таванът на пенсиите не може да падне. Крепи го моделът - докато има максимален праг на осигуряване, ще има и таван на пенсиите.
Колкото да банкерите с високите заплати съответно пенсии, това е само една манипулация на общественото мнение - въпросните банкери трябваше да са в затвора, но понеже съсипването на страна беше в комплот с политиците, последните се оправдаха, че наказват "банкерите" с таван на пенсиите. Е, някои "банкери" не получават пенсии кат Веска Меджидиева, други кат Кюлев по други причини.
03 Юли 2013 22:23
Какво ще кажеш за хора с по 46 г. трудов стаж
Мога само да им се възхитя. И да са живи и здрави! Но не и на тези с 56 г. и повече трудов стаж, а има един гербаджия с 120 г. трудов стаж. Поне с толкова оправдава имотното си състояние и отрича за рекет.
Проблемът е, че от тоя 46 г. трудов стаж се вземат трите последователни години от последните 15, през които доходът е бил най-висок. Не е ясно през останалите 43 години, и по-точно 31 г. какъв е бил доходът (в повечето случаи дори не може да се докаже). Ако човек е започнал работа през 1944 г. като общ работник/технолог/редник, а през 1998 г. се е пенсионирал като шеф на бригада/директор/генерал, явно е, че в началото не е получавал по 500000 стари български левове. Привилегията от избора на три високодоходни години, отправни за определянето на пенсията, обществото не може да я компенсира с оглед отрицателния прираст и разрухата в икономиката. Да сме си избирали по-качествен политически матриял. А родените след 1959 г., децата им ще ги упрекват и в избора на частен пенсионен фонд, който ще е фалирал, когато им дойде време за пенсиониране.
03 Юли 2013 22:51
Добре е тавнът да не пада.
Защото сте под него.
04 Юли 2013 06:33
Експерти очакват ново отлагане заради социалните благини от правителството

Можеше и още по-манипулативно подзаглавие да турнете. Не се стараете достатъчно, въпреки престараването. Впрочем щеше да е коректно и нещо за неиндексираните 3 години пенсии да надращите.
04 Юли 2013 08:10
ТАаванааааааа, вашата мамаа
04 Юли 2013 09:01
Продължаващите с години спекулации и игри с този "таван", бягството на редица правителства от решаването на този проблем представляват поредната подигравка с пенсионерите (за съжаление не единствена!). Упорито се цели внасяне на разделение между тази онеправдана част от нашето общество с дефиницията - нови пенсионери и стари пенсионери. Когато редовно съм внасял своите задължителни суми за осигуровка през годините и съм разчитал, че в есента на живота ми те ще ми позволят да живея сносно, а не да съществувам, съм разчитал и на това, че получаваната от мен заплата, от която съм ги отделял отговаря на квалификацията ми. Сега обаче, по силата на различни хватки от политиците, това, което следва да получавам се орязва напълно незаконно и разликата отива неизвестно къде - може би за невръстните мангалчета и на хора, които никога не са работили. При мъглявите обяснения защо таванът няма и не може да падне се сочат някакви банкери, изразява се фалшиво възмущение, че при изчислението на пенсията преди са се взимали трите най-изгодни години и пр. Но за тези три години ги е предвиждал законът, а той със задна дата не може да се променя !? И понеже с непрекъснатите кражби сега държавата ни е докарана до пълна разруха и бедност 50000 пенсионери ще трябва да правят дарения в размер на сумата, надвишаваща тавана !? Жалко за такова общество като нашето, жалко и за многогодишния ни труд !
04 Юли 2013 09:04
Кутев нали каза - класова борба се води. Не може да се вдигат пенсиите на "богати" пенсионери, да се радват, че не им ги намаляват или облагат с данък.
04 Юли 2013 10:01
Няма смисъл да гадаем - ще видим какво ще стане. Важното е, че правителството започна да работи въпреки опитите за саботаж на ГЕРБ.
04 Юли 2013 12:54
ГНевен-
04 Юли 2013 14:05
Таванът на пенсиите е доста маловажен проблем, но ето как ни пратиха за зелен хайвер - да се джакваме за този таван. Истината е, че наистина има доста хора, които платиха 36 месеца високи осигуровки, а през останалото време плащаха далеч по-ниски осигуровки. Истината е, че не само те са засегнати от тавана на пенсиите. Истината е, че таванът на пенсиите няма как да не се вдига след като се вдига долната граница на пенсиите, която в един момент ще се приближи прекалено много към тавана на пенсиите. Таванът на пенсиите се вдига и заради вдигането на максималния осигурителен доход. Най-нормалното нещо сега е да се върне правилото, че максималния осигурителен доход е равен на 10 МРЗ, т.е. при МРЗ от 310 лева, максималната осигурителна сума да е 3100 лева. 35% от 3100 е 1085 лева, което е напълно достатъчно като таван на пенсиите. Ако се сметне, че е малко, тези 35% може да се променят на 40%, но не мисля, че е необходимо. Максималния осигурителен доход от 2200 лева лева, както е сега, е крайно недостатъчно.
Всъщност основните проблеми при пенсиите са съвсем други:
- високия праг за трудов стаж, заради който много хора са на минимална пенсия
- преливането на средства от пенсиите на хората с трета категория труд към първа и втора категория труд
- прекалено високата пенсионна възраст сравнена с средната продължителност на живота при мъжете
- липсата на съответствие между сумите, на които са се осигурявали хората и размера на получаваната пенсия - сега долната граница на пенсиите изкуствено е вдигната нагоре и се получава уравниловка.
- огромния размер на недекларираните доходи, върху които не се плащат осигуровки и данъци
- плащането на социални помощи от пенсионната система
- стимулирането от страна на държавата на ниските доходи, което води до малки осигуровки
- и т.н.
Таванът на пенсиите е последна грижа.
04 Юли 2013 18:03

И аз съм от тези, които смятат, че таванът на пенсиите е несправедлив, политическа измислица без икономическа обосновка. И е направен по чисто фискални съображения. Освен това, не се отнася до ВСИЧКИ пенсионери с пенсии над тавана. Извращение е жалбите срещу тавана да се решават в крайна сметка от конституционните съдии, за които таван няма Четох им съображенията по случая - втората жалба, направена неотдавна, се отхвърля на база отхвърлянето на първата, а мотивите пък за това са точно "гола вОда".

Вчера срещнах бивш пожарникар-гасач (!), оплака се точно от това - оче т него държавата краде всеки месец по 300 лева, а жена му е с много тежко заболявяне и 160 лв. пенсия... Много от мъжете със специални професии са разтиквани служебно по разни населени места и най-често това е било пречка за жените им да имат добра кариера и заплата, респ., сега - пенсия. И какво се получава - човекът си лишавал семейството от устроен живот и си е внасял осигуровките, за да може накрая на живота си да финансира социални програми за една мързелива паплач

И нещо в добавка - всички приятели-чужденци, с които съм коментирала темата, най-напред гледат неразбиращо, после невярващо, накрая - възмутено. За всички тях това е корупция на държавно ниво.
04 Юли 2013 19:49
И аз съм от тези, които смятат, че таванът на пенсиите е несправедлив, политическа измислица без икономическа обосновка.
То ако имаше икономическа обосновка, пенсиониралите се преди 1998 г. трябваше да получават пенсия между 25 ст. и 1 лв., което се равнява на 250 лв. до 1000 стари левове, същите ония ми ти левове, които уж са били отделяли от "залъка на семейството си".
Ако се сметне точко кой какво е внесъл и какво може да получи, никой нямаше да получава повече от 360 лв. пенсия. Как се получава тази граница например с 46 години стаж, пенсионирал се на 31.12.2012 г.:
За последните 15 години (1998-2012) се осигурявал на максимума, който не е надхвърлял 2000 лв., с 17.4% пенсионна осигурителна вноска. Месечно е внасял по-малко от 348 лв. Или общо 62640 лв.
Останалите 31 години да кажем, че е получавал Тодор Живковото възнаграждение от 3600 лв. месечно, с осигуровка от 46% (включват се и здравна, и общо заболяване и трудова злополука), което прави общо внесени пари от 616032 стари български левове или 616 лв. сегашни .
Събираме 62640 с 616 лв. и сумата се разделя на 15 години пенсионен живот, въпреки че статистическия в момента е 20.1 г. заради ранното пенсиониране. Ей ги на 351.42 лв. месечна пенсия, ако пенсионерът беше Тодор Живков и е работил до 31.12.2012 г. до 46 г. трудов стаж
Как се получава "измисления" таван от 700 лв. (от 1.03.2013 г. 770 лв.), като се трасферират от републиканския бюджет 2.5 млрд. лв. От осигуровки, плащани от работещите, се очакват 4.3 млрд. лв., които дори не стигат за изплащането на 2.3 млн. пенсии на минималния размер от 150 лв.
Нека да падне тавана на пенсиите, но да се отчита точно осигурителния принос, от първия работен ден на трудовия стаж до последния и без синдикални простотии като войнишка слуужба, болнични, безработица, изборна длъжност, купен трудов стаж от пишман висшисти, преизчислен две за три, пет за четири трудов стаж. Щото децата, които са почнали работа след 2000 г., няма да ви ръкопляскат, че сте били на Хаинбоаз, в Димитровград, в Девня, нито за моите бригади в Козлодуй и Пазарджик. Ще ви питат що сте гласували за политици, раздали това, което сте съградили, на мутро-бизнесмени и икономисти-разбойници.
13 Юли 2013 19:32
"Таванът" на пенсиите е дискриминация съгласно чл. 6 от Конституцията на РБ и нарушение на чл.4(не помня точно) за<b> равнопоставеност<b/> на осигурените лица. Освен това един работещ пенсионер(който има таван) внася осигуровки за пенсия. Не ги разбирам тия работи???
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД