На фона на серия от скандали около отделни кадрови назначения в кабинета "Орешарски" започнаха проверки за чиновници, назначени при нарушение на законовите изисквания или чрез заобикаляне на закона, без необходимата квалификация. Част от тях ще бъдат освободени, но няма да се прави чистка, обясниха новите министри.
За извършени назначения в нарушение на Закона за държавния служител първа съобщи вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова. Проверка в МП установи 86 случая на назначения в нарушение на законовите изисквания за провеждане на конкурс. "На конкретни позиции са уредени 60 души, но някои от тях са преназначавани по няколко пъти", обясни вчера Златанова. Тя бе категорична, че всички, назначени в разрез с правилата, ще бъдат уволнени, а министерството вече е обявило конкурси за отделни позиции.
Още по-скандални данни обяви министърът на земеделието и храните Димитър Греков. За четири години във всички структури на МЗХ са назначени 1595 служители. В самото министерство назначенията са 265, като само един служител е избран с конкурс. Земеделските структури са сключвали и стотици граждански договори. "Установили сме до момента 677 граждански договора, сключени в последните 4 години, за обща сума от около 3 млн. лв. Разходите за командировки са 5 млн. лв.", отчете Греков вчера. Имало и назначени служители на експертни длъжности без необходимото образование. Греков уточни, че в министерството му започват атестации, на базата на които ще се решава кои служители да запазят работните си места. Не стана ясно дали назначените при отчетливи нарушения ще бъдат отстранени, независимо от резултатите от атестацията. Сключването на граждански договори е масово прилагана практика за заобикаляне на одобрения щат на министерствата и другите държавни органи. С административната реформа на тогавашния финансов министър и вицепремиер Симеон Дянков парите, заделяни за такива договори, бяха скрити в предоставянето само на обща справка за разходите на персонала.
Друга схема за заобикаляне на правилата е прилагана в министерството на образованието, съобщи министър Анелия Клисарова. Там изискването за задължителен конкурс при назначаването на държавни служители е било заобикаляно чрез назначаване на хора на непълен работен ден. Такава вратичка в Закона за държавния служител наистина съществува. Клисарова обясни, че е имало редица назначения на хора с работно време 7 часа и половина вместо обичайните 8. Не е ясно дали същата схема не се прилага и в други администрации. Клисарова е била учудена от рязкото набъбване на дирекцията в МОН, отговаряща за европроектите, която се е увеличила от 4 на 90 души. В същото време изпълнението на редица проекти в образованието изостава. И в образованието ще има кадрови промени, като министър Клисарова твърди, че при решенията за освобождаване и назначаване на кадри ще се подхожда професионално.
НА ХАРТИЯ
Правителството одобри вчера и традиционния годишен доклад за състоянието на администрацията. Общата численост на администрацията - централна и териториална, през 2012 г. е 144 875 бройки, 11 300 от тях са незаети. От данните става ясно, че щатът в министерствата от 65 111 бройки през 2011 г. намалява на 62 947 през 2012 г. Намалението се дължи на орязване на 3000 незаети щата в МВР, което означава, че чиновниците в останалите министерства леко са нараснали. Статистиката показва, че е нараснал броят на служителите на земеделското министерство - от 546 през 2011 г. на 610 през 2012 г. При финансовото министерство служителите се увеличават от 627 през 2011 г. на 651 през 2012 г.
От доклада става ясно, че броят на началническите постове по министерствата през 2012 г. се е увеличил със 7.2% спрямо 2011 г. Без МВР началниците в държавната администрация са 9627 души. С МВР назначените на ръководни постове чиновници и в София, и в териториалните администрации стига 26 713. Изтъква се, че относителният им дял спрямо общия брой на чиновниците намалявал.
Докладът за пореден път освети големите разлики в средните възнаграждения по министерствата, агенциите, държавните комисии. Към 1 септември 2012 г. най-високото средно възнаграждение, с включени всички служители, е в министерствата - 1182 лв. Средната заплата в държавните комисии към тази дата е 902 лв., най-ниски са възнагражденията в държавните агенции - средно 698 лв. 41 931 служители са натрупали 314 541 дни невзет отпуск. Разбивка за всяко от министерствата и държавните структури за поредна година липсва.
Типичен гейберизъм - калинка-милиционер-калинка-милиционер.
145К администрация + около 100К полиция, армия и служби = 20-25% от заетите фактически не произвеждат продукт, но пък, за компенсация, какви заплатки и бонуси цоцат от бюджета. После що нямало за майки, пенсионери, цигани...упс, за последните винаги има.