![]() |
Цветан Цветанов и адвокатът му Менко Менков си тръгнаха от столичното следствие в "Овча купел" без постановление за привличане като обвиняем. |
Процедурата вчера беше блокирана, след като адвокатът му Менко Менков поиска отвод на следователките по делото Царева, Дашева и Кирилова, които преди десетина дни се опитали да го разпитат като свидетел по същото разследване, като го заблудили, че го викат по друго дело. "Следователката ми обясни по телефона, че става въпрос за старо досъдебно производство от 2008 г. за някакъв смъртен случай на дете в болница, за което аз трябва да бъда разпитан като свидетел. Разбира се, тя премълча, че става дума за делото на Цветанов, и по този начин се направи опит аз да не мога да му бъда адвокат", разказа Менков, който бил откаран в следствието с бус, придружаван от трима души. "По закон адвокатът не може да бъде разпитан за това, което си говори и което се случва с клиента му. Това се случва за пръв път в новата ни история", коментира той.
Впоследствие Менков обжалвал и постановлението за разпита му било отменено от Софийската градска прокуратура. Вчера адвокатът поиска отвод на следователките, а прокуратурата трябва да реши дали да ги отстрани, или да ги остави да работят по делото. За да замаже конфуза, пресцентърът на прокуратурата обяви, че Цветанов ще бъде призован отново на 10 юли и тогава ще се сдобие с обвинение.
Прокуратурата смята, че Законът за специалните разузнавателни средства е императивен и не дава право за преценка от страна на министъра. Въпреки това Цветанов е отказал прилагането на подслушване и проследяване 6 пъти и на бланките написал "НЕ!!!". Случаят е от 2009 г. и разследващите смятат, че по този начин Цветанов е разпънал чадър над Тодоров, който пък закрилял местни бизнесмени. Бившият антимафиот в момента е подсъдим за издаване на държавна тайна.
АРГУМЕНТИ
Самият Цветанов вчера за пореден път заяви, че е невинен и че обвиненията срещу него се случват по сценарий на Делян Пеевски. Адвокатът му пък коментира, че бившият министър не може да бъде съден, защото е отказал законно СРС. В решение на Конституционния съд от 1998 г. се казвало, че министърът не е длъжен да се подпише за прилагане на техническото СРС въпреки разрешението на съда.