:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 225
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Кръстопът

Европа се люшка между спасяването и краха на еврото

Общата валута бе въведена по икономически, а не политически причини, но големият й противник се оказа различната стопанска култура в единния иначе пазар
Снимка архив
В някои държави от ЕС действат държавни системи за здравеопазване, в други - частни.
Познавачите на икономическата история имат свой поглед върху дълбоките причини за създаването на Европейския валутен съюз, върху неговите настоящи проблеми и перспективите на еврото. На фона на острата криза, която изживява еврозоната вече трета година, забележимо нарасна броят на тези, които винаги са твърдели, че създаването на Европейския валутен съюз е умряла работа. Видите ли, това още от самото начало не е бил икономически, а чисто политически проект. При оценката на целите на този проект едни твърдят, че европейците са въвели единната валута, за да обуздаят засилилата се след обединението Германия. Другите, точно обратното, са убедени, че германците са измислили еврото, за да превземат Европа.

Всичко това са измислици и митове, твърди британският историк Харолд Джеймс, преподаващ в престижния американски Принстънски университет. Той е проучвал продължителния процес на подготовка за преминаване към еврото и е твърдо убеден, че създаването на единната парична единица е било реакция на силните колебания на обменните курсове на националните валути през 70-те години. "Изходната ситуация е била следната: ако ние не можем да постигнем валутна стабилност по целия свят, то нека поне в Европа да има стабилни пари. Така че



ключова е била идеята за стабилността",



подчертава Харолд Джеймс. Експертът припомни, че тази идея е била реализирана в маастрихтските критерии. Те са установили за бъдещите страни от еврозоната ясни граници на бюджетния дефицит и на държавния дълг. Това беше гарант за финансова стабилност във валутния съюз. Впоследствие установените правила бяха нарушени, включително и от най-големите членове на този съюз - Германия и Франция. Но това вече е друга история.

Едновременно с подготовката на преход към общата валута Еврокомисията форсира икономическата интеграция вътре в ЕС. Целта беше в бъдещите страни от еврозоната да се внедрят еднакви правила за правене на бизнес. "Стремежът да се осигурят на всички еднакви условия в рамките на общия пазар е напълно разумен", отбелязва германският специалист по икономическа история Вернер Абелсхаузер, но веднага добавя: "Но на този стремеж противоречи очевидният факт, че в Европа съществуват различни стопански култури. Това означава: това, което е добро за едни, за други е лошо". Говорейки за различните стопански култури, Вернер Абелсхаузер, преподавател в университета в Билефелд, има предвид структурата, изграждала се в течение на дълъг исторически период. Така например в едни страни основата на икономиката представлява малкият и средният бизнес, а в други - големите концерни. В едни действат държавни системи за здравеопазване и пенсионно осигуряване, в други - частни.

Като пример за вредата, която може да нанесе стремежът към уеднаквяване на бизнес правилата, Вернер Абелсхаузер посочва реформата на испанската система на спестовни каси, която е създадена преди 100 години. По искане на Брюксел беше отменен принципът, според който общинските власти носеха финансова отговорност за своите спестовни каси. В резултат многобройните спестовни каси, свикнали да кредитират местния малък и среден бизнес, трябваше да търсят нов бизнес модел, а това имаше фатални последици за Испания. "Различните спестовни каси се обединиха в огромен концерн - акционерното дружество Bankia. Как всичко това завърши, ние вече знаем: Bankia банкрутира и се превърна в огромен проблем за цялата испанска икономика", напомни Вернер Абелсхаузер. Ето докъде води стремежът всички да бъдат поставени под един знаменател, подчертава той.

Именно подобни примери са довели до това, че днес



по-малко от една трета от жителите на ЕС



се обявяват за по-нататъшна икономическа интеграция в рамките на блока. Според Вернер Абелсхаузер няма нищо страшно в тези настроения. Той даже не смята за трагедия евентуален крах на еврото, защото е убеден, че за Европа биха били по-подходящи твърдите обменни курсове между многобройните национални валути, макар и периодично приспособявани към променящите се икономически условия.

Неговият британски колега Харолд Джеймс е убеден, че единната валута, в която вече са вложени толкова сили и средства, трябва да бъде запазена на всяка цена. Освен това той призовава спокойно да се отнасяме към разногласията вътре в еврозоната - за историка няма нищо ново в тях: "Можем да припомним цитати от 60-те и 70-те години на миналия век, които почти дословно съвпадат с днешните изявления. Още тогава същите тези французи и италианци са призовавали германците по-активно да включат печатницата и да поемат ролята на икономически локомотив на Европа".

Нещо повече, Харолд Джеймс е издирил изказване на британския икономист и главен редактор на сп. "Икономист" Уолтър Баджет, който още през 1869 г., размишлявайки върху перспективата от валутни съюзи в Европа, абсолютно точно предвижда съвременните конфликти.

Баджет е предполагал, че рано или късно нещата ще стигнат до противопоставянето между твърдата валута на северноевропейците, или "тевтонците", и меката парична единица на южняците, или "латинците". Прозорливият учен още преди 150 години е предположил, че "заради деловата активност на тевтонците и относителната разхайтеност на латинските нации предпочитанието ще бъде в полза на тевтонските пари".

Така и стана. Финансовите пазари явно харесват тевтонското евро, но за южните европейци това създава много проблеми. Но да се отказват от валута, която има толкова плюсове, те не желаят по никакъв начин. Следователно на тях ще им се наложи да се приспособяват - към самото евро и към тази стопанска култура, която то изисква.

Междувременно в Германия икономистите продължават спора дали кризата в Европа не се дължи на една-единствена кардинална грешка: въвеждането на еврото. И ако е така, не трябва ли да се разделим с единната европейска валута?

"Колко глупав съм бил на младини", признава един от най-известните германски икономисти - Ханс-Вернер Зин, шеф на Института за икономически изследвания "Ифо". При това става въпрос за 90-те години, когато се е обсъждало въвеждането на еврото и Зин вече е преполовил 40-те. По онова време той е страстен привърженик на общата европейска валута. Днес обаче е неин противник.



"Еврото беше гигантска грешка",



твърди икономистът пред "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" и цитира следното афористично заключение на британския финансов журналист Мартин Улф: "Този, който смята еврото за добра идея, явно е мазохист."

Според Зин еврозоната междувременно е стигнала до ситуация, от която няма "добър изход". Тя приличала на разпадащ се брак, в който разноските по развода са непосилно високи за партньорите. "Точно заради тези високи разноски обаче трябва да защитаваме еврото", казва германският икономист. В същото време му е ясно, че това не представлява истинско решение на проблемите.

Ханс-Вернер Зин смята, че пътят, предложен от политиците, е напълно грешен: той има предвид наливането на все нови и нови кредити за спасяване на закъсалите държави. Според Зин по този начин Европа залита в някакъв нов вид социализъм, защото дълговете се социализират - те се прехвърлят върху всички данъкоплатци, а ЕЦБ продължава с помощта на ниски лихви да прелива евтини кредити към Южна Европа, за които е ясно, че никога няма да бъдат издължени.

Волфганг Франц, бившият председател на експертния съвет на т.нар. икономически мъдреци, също смята, че ЕЦБ прави грешка, като продължава да изкупува държавни ценни книжа на закъсалите държави. Това било "смъртен грях" за всяка централна банка. Впрочем в Германия в момента с интерес се очаква решението на Конституционния съд в Карлсруе, който трябва да прецени дали ЕЦБ не е надскочила правомощията си, игнорирайки правата на отделните държави - членки на еврозоната.

Според Ларс Фелд, финансов експерт от Фрайбург и член на експертния съвет на германското правителство, би било редно във финансовата политика да навлезе по-силно принципът на личната отговорност. Експертът смята освен това, че Европа има спешна нужда от банков съюз. "Това беше недооценено в Маастрихт", казва той.

Клаудия Бух, единствената жена в съвета на икономическите мъдреци, също рекламира ползите от подобен банков съюз. Според нея в сегашната еврозона няма фатални диспропорции. И в рамките на други валутни съюзи се срещали подобни разлики - например между отделните американски щати. Онова обаче, от което еврозоната се нуждае,



е механизъм за закриването на неплатежоспособни банки



"Само по този начин може да се прекъсне възможността рисковете на банките да се прехвърлят върху държавите", смята Бух.

Берлинският макроикономист Михаел Бурда пък сравнява валутния съюз с общежитие, в което отделните наематели са длъжни съвместно да поддържат реда и чистотата на общите помещения. В собствените си стаи обаче всеки трябва сам да е отговорен за реда. Затова Бурда смята за особено важна утвърдената в Маастрихтския договор клауза да не се оказва помощ (No-bail-out).

Вижда ли се в крайна сметка светлина в тунела на еврокризата? Дали лекото намаляване на безработицата в Испания или забавянето на рецесията в Европа са трайни, или пък са само временни явления, дали има положително развитие в закъсалите европейски държави или не - и по тези въпроси мненията на експертите са твърде разнопосочни. Дали еврокризата ще приключи действително? На този въпрос Волфганг Франц не намира по-добър отговор от това да цитира чл. 2 от "Рейнската конституция на хумора", а тя гласи: "Каквото има да става, ще стане".
СНИМКА Пресслужба на ЕК
Успоредно с подготовката на преход към общата валута, Еврокомисията форсира икономическата интеграция вътре в ЕС
Снимка ЕПА/БГНЕС
В Испания различните спестовни каси се обединиха в огромен концерн - акционерното дружество Bankia, което дпоследствие фалира и създаде огромен проблем за испанската икономика
Снимка: Щутрагтер Цайтунг
Клаудия Бух, единствената жена в съвета на "икономическите мъдреци", е привърженик на банковия съюз в ЕС
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Германският канцлер Ангела Меркел (в центъра) стана инициатор в началото на юли т.г. на европейска среща, посветена на проблемите на младежката безработица в Европа
19
3319
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
21 Юли 2013 20:18
Общата валута бе въведена по икономически, а не политически причини


По стара евро-райхс традиция, колониалната германска анти-европейска медия DW, агресивно и нахално, и типично примитивно по немски лъже !!!. Зомби валутата евро, беше въведена, единствено и само по политически причини в германския колониален ЕСсср, с единствената цел европейските покрайнини и европейския Юг да плащат с мизерия, бедност и униженея жизнения стандарт на германските бюргери и германската колониална администрация в Брюксел и да обслужват бруталния германски колониален обир на Европа в най-добрите традиции и практики на Третия райх....
21 Юли 2013 21:11
Общата валута бе въведена по икономически, а не политически причини, но големият й противник се оказа различната стопанска култура в единния иначе пазар


Интересно, къде в германския ЕСсср, агресивно глуповатите чиновници-журналистчета на заплата на Берлин, на анти-европейската медия Дойче веле, видяха "единен пазар", явно мокрите германски колониални сънища трябва да се пробутат като реалност на медийното стадо....
21 Юли 2013 21:17
Няма къде да ходи Европа освен да се интегрира още повече.
Естествено, че ще има проблеми в процеса. Няма как да се въведе обща валута за толкова много държави и всичко да тръгне по мед и масло, бе никакви проблеми. Естествения ход на нещата е редуващи се кризи и възходи. Кога не е било така?

Това, че южна Европа върви надолу е следствие на това, че след въвеждането на еврото, същите държави са вървели нагоре предкалено бързо, без да имат реална икономика да поддържа това ниво. И така 7-8 години, 2000( или 2001?) до кризата 2008-2009. Много кредити, прекалено големи, които сега не могат да се върнат, поради по-ниските лихви от тези в националните им валути, защото ползват вече "тевтонската валута" еврото.

Идва кризата, растежа спира, кредити стават червени. Фалит за Гърция, тежки времена за Италия, Испания, Португали, че и Ирландия.
Стандарта на живот пада, тоест връща се назад към реалните възможности на Южна Европа, сигурно до нивата от преди еврото. Лоши кредити, частни и държавни, се отписват от германски и френски банки, част от дълга отива в ЕЦБ. Някои банки се одържавяват за да не фалират.
Най-нормална криза, както много други преди нея. Верно от най-силните в последните десетилетия.

Сега лихвите за заем на Южните дървави ще се качи, и това няма да им дава възмовност да взимат такива заеми като преди. И банки, и други финансови институции ще имат едно на наум, ако дават кредит на Гърция. Съответно Гърция ще трябва за се оправя без (големи) кредити, с които да си дига стандарта като преди.
21 Юли 2013 21:23
Големия проблем, ако иска ЕС да стане като САЩ, как точно ще стане. Това ще е много тегаво, както е с приемането на всякакви общи правила като конституция, и т.н. Национализма ще се избуи, той и вече е.
Ако не може да се интегрира политически ЕС, може би е по-добре и обща валута да няма.
ь
21 Юли 2013 21:33
с единствената цел европейските покрайнини и европейския Юг да плащат с мизерия, бедност и униженея жизнения стандарт на германските бюргери и германската колониална администрация в Брюксел и
---------
Разликата м/у Юга и Севера в Европа е била по-голяма преди ЕС. Испания и Португалия са се позамогнали последните десетилетия. 50-те и 60-те години разликата м/у Франция и Испания е била по-голяма от сега. Същото и за Гърция.

Естествен е стремежа на Гърция, а и другите южни страни, да гони западния стандарт, и затова е взимала много кредити. Лошото е, че няма икономика , която да издържа този стандарт. И като и спряха кредитите Гърция тръгна надолу, за да си намери равновестната точка - доходи, заплати и пенсии, които да плаща.
22 Юли 2013 00:22
"Няма къде да ходи Европа освен да се интегрира още повече."
Ау-у-у, един ясновидец имаме във Форума.
Европа с нейния умиращ ЕС (не говоря за ЕЗ, тя е мъртва, но още рита по малко) е дотигнала точката, от която има само един път: надолу. Опитът да се построи един изкуствен съюз може да завърши само с крах. Вместо да опитат да направят един по-хлабава организация от държави, която после с течение на времето от само себе си да прерастне в нещо като съюз, те, изключително по политически съображения, решиха да прескочат няколко етапа. /Ех, как ми прилича това на СССР, дето петилетките се изпълняваха за по 2 години и вървяха от победа към победа! Там също умираха от кеф да прескачат етапи, за 10 години да догонят капитализЪма и да го надминат - само пей и гледай. Резултатът - известен./ Искаха всички държави да имат еднакъв икономически стандарт, без да имат еднакво ниво на икономиката. Да, това в УСА става между отделните щати (там също има огромни разлики между икономиките на отделните щати), ама там има парични потоци от по-богатите към по-бедните щати, регулирани от Вашингтоня. Ако в Европа направят това, на Меркел за 6 месеца ще й изстине мястото. Понеже германците не искат да дават на разни южни мързеливци: италианци, испанци, гърци и т.н. и страни от третия свят като Румъния и България. В‌ УСА дават от американци на американци, така че там този националистически проблем го няма.
22 Юли 2013 01:44
От финикийско време има един принцип - на силна икономика силна валута, за слаба икономика слаба валута!Не е измислен от "икономицески мътдеци" , не е гласуван , естествен си е , непогрешим.Колкото повече отслабва една икономика толкова по слаба става валутата и което води до конкурентноспособност на стоките и или направо дъмпинг и разтеж, докато колкото по силна е е дна икономика толкова по скъпи стават валутата а оттам и стоките и което ги прави непродаваеми и разтежа се ограничава.Еврото е опит да се заобиколи това правило.За сега за силните е изгодно така, продават немски домати и кашкавал в български супермаркет или немски коли в Италия и хората ги купуват , но това причинява дисбаланс и последствията ще са поредица от фалити на държави и огромни загуби за всички, или поне за тези които има какво да загубят.
Проблема не е самото евро а стойността му, не може да струва толкова скъпо, не е марка, евро е , зад него са както германската, така и испанската и гръцката икономика.Да се поддържа такъв курс е лудост
22 Юли 2013 07:54
Да, това в УСА става между отделните щати (там също има огромни разлики между икономиките на отделните щати), ама там има парични потоци от по-богатите към по-бедните щати, регулирани от Вашингтоня. Ако в Европа направят това, на Меркел за 6 месеца ще й изстине мястото.
----------
А в ЕС няма такива потоци
22 Юли 2013 08:02
Проблема не е самото евро а стойността му, не може да струва толкова скъпо, не е марка, евро е , зад него са както германската, така и испанската и гръцката икономика.Да се поддържа такъв курс е лудост
----------
В Германия заплатата е да речем 2500 евро, а в Гърция наполовина 1200-1300, и върви надолу докато започне да отговаря на реалностите на гръцката икономиката.

Не е по-различно в САЩ, където има Калифорния със Силиконовата долина и Холивуд, има и Алабама, където няма нищо.
И зад долара стоят икономиките и на Калифорния и Ню Йорк, и на Алабама и Монтана.
22 Юли 2013 08:04
От финикийско време има един принцип - на силна икономика силна валута, за слаба икономика слаба валута!
----------
Аз знам друго: на силна икономика силни заплати , за слаба икономика слаби заплати !
22 Юли 2013 08:50
"Можем да припомним цитати от 60-те и 70-те години на миналия век, които почти дословно съвпадат с днешните изявления. Още тогава същите тези французи и италианци са призовавали германците по-активно да включат печатницата и да поемат ролята на икономически локомотив на Европа".
През последните 10 години германците постепено се отърсиха от следвоенния си комплекс за вина и не искат вече да го играят локомотив, при което ПИГС, барабар с Франция изквичаха на умряло.
22 Юли 2013 09:18
Кризата в ЕС дойде от възхода на китайците. Каквито и реформи и закриване на ЕС да се правят няма как да се изравни конкурентоспособността с Китай в средносрочна перспектива. Затова и не се закрива ЕС-не там е причината за кризата.
22 Юли 2013 10:49
Според Ларс Фелд, финансов експерт от Фрайбург и член на експертния съвет на германското правителство, би било редно във финансовата политика да навлезе по-силно принципът на личната отговорност.


Прекрасна идея.
Писах под статията за българският заем в полза на българската мафия че няма да е зле вземащите и даващите парите да понесат лична отговорност за престъплението.
22 Юли 2013 10:54
Кризата в ЕС дойде от възхода на китайците
----------
Възхода на третия свят е част от кризата , така е.
Това също удря по-неразвитите икономики от Юга, които правят по-не-технилогични стоки, които са първите ударени от евтиния внос от Китай , Индия, и т.н.
Стоките на Германия - Мерцедес, БМВ, турбини на Сименс, химикали на БАСФ, са по-трудни за конкуренция, а и се търсят много в напредващите икономика.
За разлика от португалските обувки, които и в Китай могат да си правят, даже и ще конкурират португалските на пазара в ЕС.
Ние също сме пострадали от това, БГ прави общо взето стоки с ниска добавена стойност.
22 Юли 2013 11:16
Да.
Китайските цигари вече видяха сметката на местните тутунджии.
22 Юли 2013 12:03
Китайските цигари вече видяха сметката на местните тутунджии.

Затова пък цял народ спонсорира тутуна вместо тези пари да отиват за животновъдство и производство на плодове и зеленчуци, например.
22 Юли 2013 13:33
Аааа, животновъдство , селско стопанство ? Сакън да не подядем немските фермери! Те дават по 200 лева да си изкореняваме лозята да не правим конкуренция на западните винари вие чак за животновъдство мислите!
А на такива като Сименс им е лесно, за фотоволтаиците китайците са най конкурентни, завзеха пазара и хоп,ЕС сложи мито за китайски фотопанели! Е, Китай сложи реципрочно мито за вина и други аграрни продукти от ЕС което наесен ще закопае повечето ни фермери, но нали Сименс се спасява, какво ли значат някакви си български винари...
22 Юли 2013 13:46
По въпроса със стойността на долара и еврото - би трябвало един долар да е към евро и половина, две някъде, а не да е по ефтин от еврото, точно заради икономиката, която стои зад еврото и зад долара!Е да ама когато долара беше скъп американските фирми фалираха на поразия! Крайслер фалира заради скъпият долар, европейските и японските коли му взеха пазара, след това ФИАТ си го купи, долара падна и сега фиат произвежда на загуба , но покупката крайслер продават като луди заради ефтиният долар и заплатите във ФИАТ ги плащат с печалбата от крайслер!!!Ама нали германците имат нужда от скъпо евро да им се не обезценят капиталите, хората заеми са давали, не искат да им ги връщат с по една надница!
И с Китай е същото, юана е девалвиран , затова ни изядоха пазара, но ако юана се вдигне няма никой да си купи китайска стока.Е, китайците никога няма да си оскъпят валутата, остава ние да си обезценим нашата, но пак пустите германци не дават....
22 Юли 2013 14:11
"Няма къде да ходи Европа освен да се интегрира още повече."

Става, ма минава през общ бюджет. Не сегашните 1-2 процента вноски а 100%
Да видим кой че пробва да го обясни на немците.

И с Китай е същото, юана е девалвиран , затова ни изядоха пазара,

Далеч, далеч не само. Виж колко инжинери, учени, патенти, ...... са там и растът всяка година.
В "атрантическата част" всеки иска да я да лала, я нещо да купи-продаде, я нещо да .....
няма кой една гайка да завие, пирон да закове..... Ако не са арабите на юг, турците в Германия ....
Белязания им даде глътка въздух, с разпадането на источния блок, ама тя свършва
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД