:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 111
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Положението

Реформаторският блок започва да губи скорост

5-те формации тръгнаха с летящ старт, но не успяват да се възползват докрай от него
Снимка: БГНЕС
Реформаторският блок губи първоначалната си скорост. На снимката - Радан Кънев, Мартин Димитров, Найден Зеленогорски и Иван Стамболов.
Ако се вярва на социолозите, 5-те сравнително малки партии, обединили се в т.нар. Реформаторски блок, имат много добри позиции откъм обществено доверие. Това е направо летящ старт за формации, повечето от които не са били нито веднъж в парламента. Дали обаче те се възползват максимално добре от този старт?

Може би е твърде рано да се дава отговор на този въпрос, тъй като блокът съществува по-малко от месец. В последните дни обаче политическата ситуация у нас е толкова динамична, че старите правила вече не важат. Нито правителството има 100 дни толеранс, нито пък опонентите му имат на разположение поне година, за да се подготвят добре за следващите избори. Все още не е изключено да има предсрочни избори до няколко месеца. И в този смисъл към настоящия момент партиите от Реформаторския блок не се възползват достатъчно от добрите си изходни позиции. Новото политическо формирование има проблем с идентичността на няколко нива - идейно, персонално и структурно. В идейно отношение в блока има две тези. Част от партиите в него гледат на инициативата като на пореден опит за консолидация на автентичната десница. Според други обаче този блок е по-скоро формация на граждани с различни политически възгледи, които обаче са обединени от общата си борба срещу олигархията. Партиите в блока имат споразумение да извадят на показ нови лица в политиката. Това споразумение обаче на няколко пъти бе нарушено от лидера на Движение "България на гражданите" Меглена Кунева, която даде няколко телевизионни интервюта в последните дни. Няма да е голяма изненада, ако и други бивши политически лидери нарушат това споразумение, като се има предвид, че в ДСБ на заден план е Иван Костов, а в "Синьо единство" Надежда Нейнски.



Проблемите относно структурата на блока също не са за пренебрегване



Към момента партиите в него избягват да говорят за това как точно си представят евентуално явяване на избори, дали техните структури си комуникират не само в София, а и по места с цел сближаване на позиции и т.н. Това означава само едно: този разговор, който - няма какво да се лъжем - е най-важният за всяка политическа формация, се отлага за последния момент. Това не вещае нищо добро за блока. Само преди няколко месеца разговорите за "Синята коалиция" също бяха оставени за последния момент преди регистрацията на кандидатските листи и в крайна сметка такава коалиция нямаше.

Все още не е ясно и какво се случва в отношенията между блока и СДС. Отговорността за това обаче не е само на 5-те реформаторски формации, а и на "Раковски" 134. В публичните си появи новият лидер на СДС Божидар Лукарски се придържа към тезата, че партията трябва да се дистанцира от ГЕРБ. Последният син конгрес обаче избра за негови заместници Емил Кабаиванов, Румен Христов, Любен Петров и Костадин Марков - все хора, които консумираха близостта с герберите. Тепърва ще трябва да се види дали линията за разграничение от ГЕРБ, които в последните месеци на своето управление превърнаха СДС в свой филиал, ще успее да се наложи в партията. Включването на СДС в Реформаторския блок е от изключителна важност за него. Колкото и да е отслабена от безкрайните вътрешни раздори, именно тази партия все още притежава марката на демократичните промени и европейската интеграция на България. Дори Бойко Борисов, който имаше цялата власт в държавата, положи изключително много усилия, за да си присвои марката СДС или поне да заличи остатъците от блясъка й. Той постигна известен успех в това си начинание. Но именно този успех се оказа решаващ за неговата политическа изолация в настоящия момент.



Партиите в Реформаторския блок засега разчитат



най-вече на това да оповестяват принципите, които ги обединяват. Едва ли има някаква неяснота за това каква платформа очакват потенциалните избиратели на блока - гаранция за демократични свободи, върховенство на закона, придържане към елементарните норми на морала при назначенията на държавни чиновници, спазване на правилата за конкуренция на пазара, възможности за бизнеса да функционира, без да е зависим от силните на деня, и т.н. Никак не е ясно обаче дали в Реформаторския блок ще се намерят достатъчно хора, на които избирателите да повярват, че ще се придържат към тези принципи, ако влязат във властта. Преди няколко дни стана публично известно обръщение на няколко университетски преподаватели, биографично свързани с най-ранния СДС, които призоваха блока да загърби надменността си, да се слее някак с протестиращите и да възроди оня син съюз от зората на демокрацията. Самото обръщение бе лишено от конкретни идеи как да се случи въпросното сливане с протестиращите, които на този етап се изявяват единствено като мощна група за натиск, която иска оставка на правителството, избори и прекъсване на връзките между политиката и мафията. Протестиращите отхвърлят всеки опит за излъчване на контактна група или на представители, които да артикулират исканията и намеренията им. Което е естествено, при положение че тези няколко десетки хиляди, които излязоха и излизат по софийските улици, не са идеологически еднородни. В този смисъл Реформаторският блок е изправен пред трудната задача



да удовлетвори носталгичните пориви на седесарите от зората



на прехода и на новото поколение, което няма спомен, още по-малко носталгия по онова време. Изглежда нереалистично, като прибавим към това и трудното условие блокът да бъде припознат от десните избиратели от активното средно поколение. В началото на 90-те онова СДС се превърна в емблема, защото събра енергията на бунта и надеждите на няколко поколения. 23 години по-късно няма никакъв смисъл да се сравняват тогава и сега.
76
4955
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
76
 Видими 
21 Юли 2013 20:01
Toя "реформаторски блок" с нещо ми напомня кръжеца на Втори адвокатски колектив.
21 Юли 2013 20:47
Баси и реформаторския блок- Натка Патка, Алелуята и ко.
Само Ицето Стоичков липсва
21 Юли 2013 21:02
Що не пишете за Света на Диска? По-реалистично и възможно е от "реформаторски блок"...
------------------------------------------------
Блогът на Генек
21 Юли 2013 21:45
Алтернативи трябва да има, и затова реформаторския блок е добре да успее.

Иначе какво имаме - песнионерска и склерозирала БСП, ДСП с Доган, които има за основа цел да забогатее максимално с участието си в кръга на КТБ и Цветан Василв, и мафиотите от ГЕРБ. ДПС извива ръцете не Гея, и оня няма къде да ходи освен да подгъзва да Доган и ДПС. Пеевски е само видимото , какво още ще го кара да му прави Доган можем само да гадаем.
Атака ги броим умрели, този път наистина. Болен се дискредитира като пълен гъз.

Така, че е добре да има други политически сили. Иначе какво?
21 Юли 2013 23:22
А бе, за какъв "реформаторски" блок бълнувате ? Не виждате ли, че става дума за опит механично да се обединят гласовете на пет аутсайдерски партийки, пък дано се докопат до баницата.

21 Юли 2013 23:32
Чета първите две изречения и изпадам в тежка почуда:
1. 5-те сравнително малки партии, обединили се в т.нар. Реформаторски блок, имат много добри позиции откъм обществено доверие.
Доколкото видях, 3%. Направо ще се скъса българският иликтурят да вярва на тези партии.
2. Това е направо летящ старт за формации, повечето от които не са били нито веднъж в парламента.
Повече от кои? ДСБ и Синьо единство (с двамата си члена Натка и Алелуята) си бяха в парламента. Касим Дал и Корман Исмаилов - също. Меката Кунка и голяма част от антуража й - тоже. Само зелените досега не са били там.
За летящия старт пък да не говорим. Такова пръпкане, кляфкане и перушина ще се носят из общественото висине, че ум да ти зайде. Тия угоени политически пернати освен обилно курешкоцвъкане друго не са способни да сътворят.
Не виждам смисъл изобщо да бъдем занимавани с тях.
22 Юли 2013 00:29
Туткалчев, сборът от изборните резултати на България на гражданите, ДСБ и Зелените е близо 7%, а не 3%. Синьо единство и Касим Дал не ги добавям, защото не са се явили самостоятелно. Следователно от чисто аритметична гледна точка това наистина е едно добро начало. Естествено съвсем друг е въпросът, дали петте партии ще могат да продължат след доброто начало. Едва ли.
22 Юли 2013 00:40
Говоря не за сбора от резултатите им на парламентарните избори, а от социологическите проучвания на "Медиана" и НЦИОМ, които бяха съобщени, мисля, миналата седмица. Там ставаше дума не за отделните партии, а за т.нар. Реформаторски блок като цяло. Поне с такова впечатление съм останал. Извинявам се, ако греша, но ми се струва, че такава сбирщина в никакъв случай няма да достигне общия брой гласове, получени за отделните партии.
22 Юли 2013 00:43
Е, то друга работа тогава. Което впрочем потвърждава моите песимистични прогнози за бъдещето на блока.
22 Юли 2013 00:49
Кауза пердута. Тези хора нямат една, ама една-едничка свежа идея за това, какво трябва да се направи. А и физиономиите им са толкова опротивели на хората, че няма накъде повече. Чудя се на зелените, които имаха авторитет след извоюваните победи за АСТА, шистовия газ, закона за горите и други наистина смислени и полезни за обществото каузи, защо се свързват с тези изхабени и нефелни лица.
Жалко за извоюваното доверие, което се пропилява само с един жест.
22 Юли 2013 02:35
Егати реформаторите, егати противниците на олигархията
22 Юли 2013 05:48
Как ще се борят с олигархията като искат свобода за бизнеса?! Ха! Със закони и съдебна система? С призиви за християнски ценности? Демек: ала-бала и дрън-дрън! Олигархията се бори през данъците и икономическия модел! Няма да ги бесим, няма да ги разстрелваме! Ще им спрем кранчето и ще ги накараме да плащат огромни данъци! За да престанат да правят далавери! Да плащат по-добри заплати, за да слязат на по-ниска ставка! Олигархията се бори през забраната на ошфорките и помощ за малкия бизнес! Който балъшки плаща, защото няма пари за подкупи и не може да се сдобие с ошфорки и партийни протекции! И загива.. Реформа не е да изтикаш един олигарх, за да настаниш свой! Такива реформи десните правят от 89-та! Изритват БКП/ БСП, за да лапат те. А ние вече не правим разлика между тяхната номенклатура и старата.
22 Юли 2013 06:50
Не страшны дурные вести,
Начинаем бег на месте,
В выигрыше даже начинающий.
Красота, среди бегущих
Первых нет и отстающих,
Бег на месте общепримиряющий.
Красота, среди бегущих
Первых нет и отстающих,
Бег на месте общепримиряющий.
22 Юли 2013 06:54
Реформаторският блок е съставен от доказали се некадърници и стари чанти, затова и никакви реформи не му се отдават. Пък и нещо не могат да определят кой точно е идеологическия им противник....от ляво ли, от дясно ли...
22 Юли 2013 07:41
Иначе какво имаме - песнионерска и склерозирала БСП, ДСП с Доган, които има за основа цел да забогатее максимално с участието си в кръга на КТБ и Цветан Василв, и мафиотите от ГЕРБ. ДПС извива ръцете не Гея, и оня няма къде да ходи освен да подгъзва да Доган и ДПС.
Ав тези от реформаторския блок не искат да забогатеят - те са чисти като момина сълза. Ох Божееее. всеки, който се засили в политикат уж иска да оправя страната, ама първо се сеща как да оправи себе си.
22 Юли 2013 08:06
"Зелени"-те в дЯсен, че и "реформаторски" блок - туй си е уникален български принос към развойните политико-социално-икономико-идеологически процеси на съвременния свят. Към "Гинес" ли са се запътили нашите грийни . Щото за друго явно, очевАдно и ачик не стават. Освен също тъй очевадно да осребрят едни неприсъщи им каузи
П.П. Зачетох се в предзизборната им програма, когато му беше времето. Има една част - за веитата, фотоволтаиците, енергийната ефективност и производството на ток от всяко домакинства, която остави у мен впечатлението, че тандемът Талпата-Чехлю са им я написали
22 Юли 2013 08:33
Светице, започнаха ли кандидатстдентските изпити в СУ?
22 Юли 2013 08:37
Много ще им е трудно на хората от реформаторския блок. Хиените ще ги разкъсат на парчета. Зад Радан Кунев стои Иван Костов. Това ще е основният коз на изданията на Пеевски и ко. Много е лошо когато Костов е зад Кънев и много е хубаво когато Доган е зад Местан и Станишев.
22 Юли 2013 08:44
Съфорумеца 'leopold' в 02:55ч. е дал много интересен линк - http://takie.org/news/tekhnologija_krysinyj_korol/2013-07-19-5320
Струва си да се прочете.
22 Юли 2013 08:48
Говоря не за сбора от резултатите им на парламентарните избори, а от социологическите проучвания на "Медиана" и НЦИОМ, които бяха съобщени, мисля, миналата седмица. Там ставаше дума не за отделните партии, а за т.нар. Реформаторски блок като цяло. Поне с такова впечатление съм останал. Извинявам се, ако греша,


близо до прага са "Атака", "Движение България на гражданите" и НФСБ с по около 3 на сто. Все още е рано да се мери електорална подкрепа за новосъздадени формации като Реформаторския блок, доколкото тези проекти засега остават в сферата на намеренията дори според някои от учредителите им, пишат социолозите от НЦИОМ.

Туткалчев, явно грешиш. Лично аз приемам извинението ти. Бъди здрав!
22 Юли 2013 08:54
А и физиономиите им са толкова опротивели на хората, че няма накъде повече

Туткалчев, чия физиономия ти е опротивяла? На Радан Кънев със сигурност. Кажи поне още две - три опротивяли физиономии.
22 Юли 2013 09:00
OLDMAD
22 Юли 2013 08:44
Наистина си заслужаваше четенето.
22 Юли 2013 09:14

В тази връзка СИНЬО ЕДИНСТВО заявява, че ще участва само в общи срещи за структуриране на единна десница и предлага тези срещи да се излъчват на живо.

Само така се гради авторитет и само така се печели доверие! Стискам ви палци, млади хора!
22 Юли 2013 09:21
22 Юли 2013 09:23
Ми като не щете тях - ей ви го Боко. Разчистете му пътечката...
22 Юли 2013 09:52
Пет пари не давам за тези нещастни седерасти. Реформаторски блок от жалки люспи. По еволюционен път вече са оттекли в канализацията. Виж, герберастията е друго нещо, на нея трябва да й се помогне ... Боко правилно е преценил, че не предизвика ли предсрочните избори сега, наесен вече ще е късно за политическото му оцеляване.
22 Юли 2013 10:13
Тъмно пиво
22 Юли 2013 08:33

Ха смени плочата, де. Ако нямаш нещо по същество да кажеш, що се харчиш да тролиш с безсмислени и едни и същи задявания на форумци, недоумявам. Или нямаш друга работа, или ти липсва въображение, или пък писанията ти са симптоматични за същността на зациклилите от две декади "реформатори" и едномесечните вече "протестиращи", дето вряскат едно и също, без внятно да могат да обяснят защо и какво след това. Питам си се, тебе не питам, дорде не се отциклиш (ако изобщо).
22 Юли 2013 10:13
Куневите какви реформатори са?
22 Юли 2013 10:19
В началото на 90-те онова СДС се превърна в емблема, защото събра енергията на бунта и надеждите на няколко поколения. 23 години по-късно няма никакъв смисъл да се сравняват тогава и сега.

Напротив!
Много важно е да се сравнява тогава и сега. Какво бяха Сините и какво направиха и до какво ги доведе сега, това което Сините направиха през последните 23-24 години. При това има и други интересни аналогии, например в манипулацията с името. Тогава Сините според техните думи бяха единствените демократи, а сега са единствените реформатори .... макар че е смешно - искат да реформират това, което Сините сами надробиха в България.
22 Юли 2013 10:24
Е хубаво де! ГЕРБ не става, новото обединение не ви харесва и го плюете, тогава какво остава на българската политическа сцена? Коалиция БСП+ДПС да управлява няколко мандата подред. Види се това е мечтата на БСП, опозиция не им трябва.
"Младите и красивите" са лесни, като стихнат протестите те пак ще си получават европейските заплати, някои от тях ще си стегнат куфарите и ще отлетят. За тях винаги ще се намери място под слънцето. Но какво ще правят "старите и грозните"? Ще чакат подаяние от 10-20 лева към пенсията и коледна надбавка? Тези, които имат "млади, красиви и умни" деца могат да разчитат на тяхната помощ, а другите? С този политически модел единственото, което може да се постигне е стабилност на ниско икономическо ниво с ниски средни пенсии и заплати. Друго развитие няма как да се получи.
22 Юли 2013 10:24
Една от най-важните задачи пред Реформаторския блок е да се опази от зависимост от олигархията и мафията. Това изобщо няма да е лесно, като се има предвид че в новата формация влизат разни хора, почти всички останали партии са проядени от връзки с организираната престъпност и олигархията. а ДПС и БСП са на практика неотличими от мафиотски структури.

Поне половината програмата на новия блок трябва да съдържа мерки за борба с мафията, за публичност и граждански контрол в работата на правителството.
Икономическата им платформа няма как да бъде друга освен центристка.
22 Юли 2013 10:26
Oraсle
22 Юли 2013 10:24
Мнения: 9,676
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP


В такъв случай е наложително да се посочат олигарсите и мафиотите поименно, за да не стане объркване при разграничаването.
Можеш ли да помогнеш в тази насока с конкретика?
22 Юли 2013 10:38
Е хубаво де! ГЕРБ не става, новото обединение не ви харесва

А ти как мислиш - Герб става ли ? А 'новото' обединение харесва ли ти ?
Опитай позитивния подход - не "тия са лоши", а "тия са добри".
22 Юли 2013 10:42
Опитай позитивния подход - не "тия са лоши", а "тия са добри".

Според този подход коалиция БСП+ДПС с подкрепата на Атака каква е?‌ Добра или нелоша?
22 Юли 2013 10:49
" Какво бяха Сините и какво направиха и до какво ги доведе сега, това което Сините направиха през последните 23-24 години"
----------
Сините направиха това което трябваше да се направи, и Полша, Чехия, Унгария направиха още в началото на 90-те години, с реформите на първите избрани не-комунистически правителства на изборите 1990.
А то е - адаптиране на държажите от социализъм доминиран от СССР към апитализъм доминиран от САЩ, и Западна Европа.

Разочаровнието на хората от политиката на СДС идва от факта, че са имали илюзии, че за 5-10 години Източна Европа ще стане като Западна - нещо невъзможно, поради разликите трупани не само от 50 години соц, а от векове. Нормална психология, излъгани големи надежди. По същия начин си отидоха Солидарност, и Хавеслкото движение в Чехия.

Дори и днес , след 25 години най-успешната държава от Източна Европа -Чехия, има заплата към 1000 евро, съседна Австрия гони 3000. Източна Германия продължава да е по-изостанала от Западна, и то доста. А това са територии с еднакво развити икономики преди вв2.
Това иде да рече, че последствиета от соца не се лекуват за 20-30 години.

Така , че Сините са направили каквото трябва, и последствията да такива каквито могат да бъдат.
Друг е въпроса, че хората са очаквали с пъти повече, което няма откъде да доиде.
22 Юли 2013 10:57
Коалиция БСП+ДПС да управлява няколко мандата подред. Види се това е мечтата на БСП, опозиция не им трябва.
--------
Това е бъдешето за следващите 20-30 години по тая логика.

Ще любим, тачим и милеем Доган, Местан и слугата им СерГей !
Само те "стават'

Доган още началото на 90-те се хвалеше, че е милионер в зелено, сега сигурно с Бай Цветан Василев е на ниво от 100 милиона в зелено.
Ще го направим и милиардер, на първо време в левове, като за начало.
22 Юли 2013 11:09
Младите и красивите" са лесни, като стихнат протестите те пак ще си получават европейските заплати, някои от тях ще си стегнат куфарите и ще отлетят. За тях винаги ще се намери място под слънцето. Но какво ще правят "старите и грозните"? Ще чакат подаяние от 10-20 лева към пенсията и коледна надбавка? Тези, които имат "млади, красиви и умни" деца могат да разчитат на тяхната помощ, а другите?


Имаше една добра статия за това каква странна симбиоза се получава м/у най-бедните, които се нуждаят от помощ от държавата, и олиархията.
Май беше на Георги Ганев.

Тоя модел е видим на практика в ДСП от 20 години. Техните избиратели, поне повечето, действително са бедни, трябват им субсидии, и са много зависими от държавата поради това. Това се ползва безкрупулно от Доган и компания за да крадат. И това работи вече толкова време, защото електората на ДПС е безкритичен , и доволен и от малкото трохи , които Доган им пуска.
Нещо подобо, макар и не толкова зле като при ДПС, се получава и при БСП, която става все повече партия на пенсионерите. На последните избори БСП има избиратели под 30 години около 10%, при 30% общо. А върхушката на БСП взима милиони под безкритичния поглен на песнионерския си електорат.

Какъв социалист е Георги Гергов, виден приватизатор, който по втория начин прибра един от символите не бългрската икономика Пловдивскив панаир?
И социалистите в Пловдив си го избират !?
Нагледен пример на симбиоза на олигархия и бедни.
22 Юли 2013 11:13
Така , че Сините са направили каквото трябва, и последствията да такива каквито могат да бъдат.
Друг е въпроса, че хората са очаквали с пъти повече, което няма откъде да доиде.
Да бе съсипаха де що имаше индустрия и селско стопанство. Там ее работата, че в Чехия не направиха тези идиощини, които тук педерунгелът Филип и Костов напрвиха, както впрочем и Луканов. В Чехия кооперативите не бяха премахнати, както и в бившето ГДР, а едва ли се е направила такава убийствена приватизация да се подаряват заводи за по 1 долар.
Така, че като пишеш се пообразовай малко.
Независимо от това и Чехия не е много добре. 1000$ който има работа, ама и там безработицата е над 10%, картинка позната за капитализма.
22 Юли 2013 11:17
С този политически модел единственото, което може да се постигне е стабилност на ниско икономическо ниво с ниски средни пенсии и заплати. Друго развитие няма как да се получи.
Е тук си права. Ама кой докара този модел, същите тези от реформаторския блок. Те съсипаха де ще имаше промишленост и селско стопанство. Сега какъв модел предлагат.
Те създадоха олигарсите с подаръците-заводи, сега щели да се борят срещу тях.
22 Юли 2013 11:18
Реформаторският блок започва да губи скорост
Лошо няма. Целта е всички партии и лица от Прехода да докажат своята непригодност и несъстоятелност в новите политически реалности, дори когато се обединяват под формата на "реформаторски блок". Две поредни предсрочни прекратявания на правомощията на Народното събрание ще отпратят окончателно в небитието крепителите на Статуквото, в лицето на старите политически субекти. А това е неминуемо.
22 Юли 2013 11:32
"Да бе съсипаха де що имаше индустрия и селско стопанство"
А какво да правят завод например като ДЗУ, които с направен да продава на пазарите на СИВ и военната промишленост на СССР, а СИВ и СССР вече няма?
Да си правят дискове и да си ги трупат в склада. Дори и в Русия след 1990 ще си купят дискове на водещите фирми, а не на ДЗУ.

Че е имало съсъпия е имало, но фундаменталния проблем, е че се е променила икономическата среда, и бизнеси работещи в условията на соца добре, няколко години след 1989 нямат пазар.
Но понеже е по-емоционално, се набляга на по-човешкото - откраднатото, съсипаното, източеното, т.н.


"В Чехия кооперативите не бяха премахнати, както и в бившето ГДР"
------
Не знам, може, ..., но имам големи съмнения, че селското стопаснтво в Германия и Чехия е основно от кооперативи.
Такива няма почти никъде в Европа, поне в вида като ТКЗС с обща земя.

" а едва ли се е направила такава убийствена приватизация да се подаряват заводи за по 1 долар."
А какво да прави се с завод като Кремиковци, които лапа пари като змей, не си плаща данъците, социалните, тика, т,н, че даже и му наливаха пари от държавата
Факт е, че нещо правено 50-те години за СИВ и Варшавския договор, след разпаденето им не може да работи.
Ако се беше намрило голяма фирма да го купи , може и да е имал шанс, но не си спомнят да е имало мераклии.
Такива замиращи заводи от тежката промишленост са в изобилие, и в Източна , че и в Западна Европа.

"Независимо от това и Чехия не е много добре. 1000$ който има работа, ама и там безработицата е над 10%, картинка позната за капитализма."
И къде в Източна Европа е по-добре от Чехия?
22 Юли 2013 11:37
Хайде стига с легендата, че СДС са унищожили индустрията в България. Ето какво казва Румен Гечев:
В България чак през 1996 г. започна трансформация на икономическата си система. Тогава приватизацията беше порочна, но тя беше отлагана твърде дълго и то целенасочено. Някои хора имаха интерес държавният сектор да остане още няколко години и той да бъде източван от частни фирми. Обогатиха се определени хора. Те са пред нашите очи сега – гордеят се с фирмите си, управляват туристическите комплекси, фармацията.

Според бившия вицепремиер закъснелите реформи довели до кризата от 1997 г. Наследихме много губещи предприятия, изплащахме огромен външен дълг, върху който преди това имаше мораториум за изплащането – това утежни нещата.

Натисни тук
Натисни тук
22 Юли 2013 11:40
Втория фалит при Виденов, 1996-1997, беше причинен в голяма степен от нежеланието да се погледне истината в очите - голяма част от държавните предприятия са де-факто мъртъвци, ако и де-юре да се крепат с някакви фокуси, и некои налят лев от държавата.
В един момент и малкото пари за наливане свършиха, комсомолеца-глупак Бай Виденов си мислеше , че стандарт се поддържа с даване на народа на пари от печатницата на БНБ, спекулантите, които това им е работа надушиха кръв, и дойде Видовден.

Последва Костов , който беше просто хирурга , които режеше до кокал за да оцелее държавата.
Затова и е толкова недолюбван.

И така завърши таз поема, с кръв и сперма напоена
22 Юли 2013 11:44
"В Чехия кооперативите не бяха премахнати, както и в бившето ГДР"

В Чехия кооперативите бяха преобразувани в акционерни дружества и оттогава досега почти напълно преминаха в ръцете на еднолични собственици. малък процент останаха акционерни дружества.
В Германия кооперативите бяха приватизирани преимуществено от бившите им ръководства и то за ниски цени.
Ако в България бяха следвани тези модели досега земята щеше да е заграбена и кооператорите нямаше да получат нищо. Сега, ако имаш земя и си пенсионер получаваш рента и можеш да си докараш още една пенсия.
22 Юли 2013 11:57
Последва Костов , който беше просто хирурга , които режеше до кокал за да оцелее държавата.
Затова и е толкова недолюбван.
Последва Костов, който извърши онова, което още Луканов беше предначертал и за което Ж.Виденов му пречеше.
22 Юли 2013 11:57
"Ако в България бяха следвани тези модели досега земята щеше да е заграбена и кооператорите нямаше да получат нищо"
------
Имаме аналог на това - масовата приватизиция.
Кооперативи в промишлеността - доста неудачно начинание.

Масовата приватизация е най-зле от всичко друго. Едни хора , уж представители на колектива започват да управляват активи, за които не са дали и един лев, и от които ако има печалба предприятието , те лагално взимат колкот другите "акционери". Аи големи заплати не могат да си дадат, защото ще предизвикат недовослтовото на осталите, с коит са били колеги пончкога десетилетия, и са били равни.

Логично следва източване на преприятието, ръководството няма личен стимул то да работи добре, нищо не им влиза в джоба.

Подобни ще е в кооператив в селското стопанство.
22 Юли 2013 11:59
Последва Костов, който извърши онова, което още Луканов беше предначертал и за което Ж.Виденов му пречеше.


Последва Костов, който извърши основно онова, което му каза да прави кредиторите на фалирала България.
Аналог сега Гърция.
22 Юли 2013 12:00
Tasmania
22 Юли 2013 11:40
Втория фалит при Виденов, 1996-1997, беше причинен в голяма степен от нежеланието да се погледне истината в очите - голяма част от държавните предприятия са де-факто мъртъвци, ако и де-юре да се крепат с някакви фокуси, и некои налят лев от държавата.

Пълни глупости! Те за това ги фалираха, за да ги продадат за жълти стотинки! На тарикатите, дето ни внесоха "революцията" им трябваха пазари, не им трябваше конкуренция. За това си намериха продажници, които да унищожат всичко, вместо да инвестират, както ни бяха измамили! За целта си създадоха банки и после ги фалираха! Да си отпишат кредитите! На гърба на идиотите, които си мислеха, че правят нова революция. И се оказаха с празни джобове, докато други забогатяха за няколко дни от курса на долара. Недай си, боже, пак това да ни готвят умниците! Защото пак са я закъсали! Тези от реформаторския блок са сред печелившите съучастници, ако не идеолози на този обир! Късата памет на българина и малкото му акъл са проблема. Не помните тогава как изрежисираха протестите? Как плащаха на криминални елементи и как хората излязоха като започнаха да им бъркат в джоба? Тогава нямаше борд и всеки бунт вдигаше курса. Държавата можеше да спаси банките, както го правят сега в другите държави, но не са искали. Сетихте ли се за това? Тя можеше и да спре създаването им по този начин, но защо го проспа? Защото богат не се става като продаваш грънци на пазара. Става се с шашми и като обереш останалите.
22 Юли 2013 12:02
Сега, ако имаш земя и си пенсионер получаваш рента и можеш да си докараш още една пенсия.

А ако не си пенсионер и имаш земя - докарваш, си още една заплата?!

Крю - крю- крю , сама вярваш ли си, като пишеш подобни глупости и небивалици?
22 Юли 2013 12:15
Последва Костов, който извърши основно онова, което му каза да прави кредиторите на фалирала България.
Аналог сега Гърция.
А каква можеше да ни бъде алтернативата тогава? Можехме да изберем пътя на Югославия, но я ги погледни сега - от витрина на соцлагера, сега стандартът на "остатъчна Югославия", т.е Сърбия е под нашия и бомбардирани и унижени драпат на вратата на ЕС, след като руснаците явно са започнали да им правят неприлични предложения. Предпочитам нашия вариант.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД