:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 108
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Законите станаха като фаст фууд

Управляващите се опитват да печелят доверие с набързо скалъпени, скоростно приети и пълни с пропуски промени в законодателството
Снимка: Михаела Катеринска
В Народното събрание бе сформирана отделна постоянна комисия за взаимодействие с гражданските организации. Гражданите на теория имат право да подават становища по законопроектите, но това се оказва физически невъзможно.
В опит да залепят поне част от парчетата на счупеното обществено доверие управляващите се втурнаха да променят закони с небивала скорост. Тежки изменения като тези в закона за енергетиката минаха на първо и второ четене точно за 10 дни от появата си на бял свят. Депутати се надпреварват да внасят по-големи и по-малки поправки и намират темпото, с което работят, за похвално.

Ползата от това стресово прекрояване на законодателството е, меко казано, съмнителна. Качеството на законодателния процес в момента е много ниско, противно на хубавите обещания на премиера Пламен Орешарски да не се приемат промени без ясна оценка от въздействието им. Оценка на въздействието не просто няма - има бързане и напълно се претупват съгласувателните процедури и общественият дебат. В парламент без опозиция рисковете от това изобщо не са за подценяване. А за някои законопроекти като промените в Закона за устройство на територията например още отсега е ясно, че ще бъдат отменени от бъдещо Народно събрание.

Прави впечатление, че в кризисното изработване на законодателство Министерският съвет не упражнява никаква инициатива и засега оставя топката в ръцете на депутатите. Единствените законопроекти, внесени от кабинета до момента, касаят промени в имената на министерствата покрай структурирането на правителството и изменения, свързани със синхронизиране на българското с европейското законодателство. Това е доста екзотична ситуация на фона на декларирания програмен и експертен характер на кабинета - стига се до абсурда



експертите да не се ползват от собствената си експертиза



Липсата на инициатива на МС има няколко логични обяснения, но от това законодателният процес като качество не печели. Изготвянето на законопроекти на ниво изпълнителна власт е по-тромаво - и като написване, и като съгласуване. Проектите първо се съгласуват по министерства, после стоят за обществено обсъждане поне 14 дни, като получените коментари на теория трябва да се анализират и едва тогава тръгват към Министерския съвет и Народното събрание. Законодателната инициатива на депутатите върви по много по-къс път. В момента това се използва за кризисен PR, отчаян опит на парламента да си влее легитимност, със съмнителен принос за трайното и непротиворечиво уреждане на обществени отношения, каквато би следвало да е основната цел на законодателството. Не че това се случваше и при ГЕРБ.

Странно защо въпросът с минималното време за изразяване на становища по проекти за нормативни актове - минимум 14 дни според закона за нормативните актове, не се поставя за проектозакони, внесени от депутати. При спазване на тези срокове просто няма как промените в закона за енергетиката да бъдат внесени, обсъдени и приети за 10 дни. За промяната на закона за местните данъци и такси, с която бе премахнат данък колиба, бяха нужни точно 4 дни от внасянето до окончателното приемане на второ четене (с цената на сливане на първо и второ четене в едно). По същата схема бе променен и законът за висшето образование - за 4 дни. Така въведеното като уж временна мярка платено обучение в държавните университети, срещу което се обявиха през 2010 г. абсолютно всички партии извън ГЕРБ, получи поредната отсрочка.

Наред със съкратените срокове има пълно заобикаляне на практиката да се искат становища на съответните заинтересовани министерства и други държавни органи по внесени от депутатите промени. Незнайно защо това изискване е пожелателно в правилника на НС, а би следвало да е задължително при проекти, които се внасят от народни представители. Депутатите не разполагат с наличната експертиза в изпълнителната власт и съгласуването би следвало да е задължително. На фона на сроковете, в които бяха гласувани първите законопроекти на 42-рото народно събрание, начело с топ приоритета в законодателната дейност - прекрояването на закона за ДАНС по мярката на Делян Пеевски, съгласуване няма как да е имало. Няма публикувани становища по проектите и на подсайтовете на съответните водещи комисии. Не е ясно



какви са изразените мнения по проекта



за промени в закона за енергетиката, които сега шумно се оспорват от отделни заинтересовани страни, няма становища по много критикуваните промени в Закона за устройство на територията, с която бяха скроени правомощията на изкуствено създаденото Министерство на инвестиционното проектиране, нямаше становище на общините за премахването на данък колиба и т.н. Върхът на сладоледа бяха промените в енергийния закон, гласувани по тъмни доби през нощта. На една от свиканите по свечеряване комисии - в 20 часа, не присъства почти никой от заинтересованите браншови организации, а от администрацията на комисията обясниха, че не е имало време да ги поканят. Единствената комисия, която е търсила експертиза на министрите, е социалната комисия и ползата от това е видима. Така например от изразената от социалното министерство позиция по внесения проект за замразяване на вдигането на пенсионната възраст става ясно, че министерството съвсем не е щастливо от прокарването на тези промени сега и счита за по-правилно те да се обсъждат в рамките на дебата по бюджет 2014, с отчитане на направените препоръки от ЕК в областта на пенсионната реформа.



Внасяните на пожар проекти вървят с бонус "слаби мотиви"



Това е традиционна слабост на готвените у нас законопроекти, сега проблемът е обострен. Със странни мотиви към недоизпипани текстове е придружена иначе значимата промяна в Закона за народната просвета, с която се предлага да се въведат парични ваучери за родителите на деца, останали извън градините. Родителите на такива деца ще получават ваучер на стойност средномесечната издръжка, която общината доплаща на традиционно недофинансираните от държавата детски градини. Средномесечната издръжка обаче е само фраза и не е механизъм на разплащане - в едни градини доплащането е едно, в други - друго, има разлики между отделните градове. Нещо повече - от модела следва, че колкото по-големи са разходите на градината, толкова по-добре за отхвърлените деца, защото ваучерът им ще е по-висок. Незнайно защо проектът вменява на общините да изплащат своя дял от издръжката на отхвърлените деца, но държавата на свой ред си спестява собствения принос във финансирането на тази дейност. От текста не става ясно ще получават ли ваучери родители на деца в населени места без никакви детски градини.

В графата "промени със слаби мотиви" може да се включи и решението за удължаване на платеното обучение в университетите. Тук като мотив се изтъква фактът, че в бюджет 2013 не е предвидено адекватно финансиране на държавните университети. Това какво означава - че



догодина ще има повече пари ли?



Короната за неадекватно кратки аргументи на фона на залога отива за законопроекта, внесен от лидера на "Атака" Волен Сидеров, който предвижда облекчаване на забраната за тютюнопушене. Тук лаконично се заявява, че пълната забрана е довела до безработица за над 30 000 души и загуби в бюджета за над 300 млн. лв. Ако искате, вярвайте, повече аргументи няма, мотивите са обидно кратки.

До какви бомби ще доведе кризисно кованото законодателство в парламент без опозиция предстои да видим. В строителния бранш вече се твърди, че промените в ЗУТ ще доведат до хаос и липса на яснота кой за какво точно отговаря. Срещу промените в енергетиката се обявиха цели браншови организации и миньорите, иска се и президентско вето. Ако ще я кара така, по-добре Народното събрание наистина да не работи - включително и в името на усилията на отделни депутати, които се опитват да минимализират щетите или да прокарат отделни смислени идеи. Нещо повече - дотук думата лобизъм изобщо не бе спомената, а не е забравена. Властта вече взе да прави заявки за много теми по ръба - забрани за офшорки, затягане на изисквания в банковия сектор, странни идеи за промени в Закона за обществените поръчки като например изискването задължително да се работи с подизпълнители.
20
3801
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
21 Юли 2013 19:13
Ако имаше втора камара в парламента, като в цивилизованите държави, нямаше да могат да правят такива прибързани глупости съпроводен с евтин ПР.

-------------------------
дистанционен парламент
21 Юли 2013 19:30
И защо са им ГЕРБ - да им легитимират престъпленията ?! Новата тройна пак ще си приеме това, което приема и без ГЕРБ. Така, без параван, ще продължават да летят към пропастта.
21 Юли 2013 20:14
И защо са им ГЕРБ - да им легитимират престъпленията ?!


Обяснявам: авторката съвсем основателно се безпокои, че свръхскоростното законодателство е лишено от вътрешен коректив и спирачки. Този коректив е парламентарната опозиция, а спирачката е КС, който се задейства от...парламентарната опозиция.

Нямаше да е лошо авторката освен с безпокойство, да ни бе почерпила и с обезпокоителни примери от приетите вече актове. Такива няма, а това означава, че и външният коректив, този на четвъртата власт, отсъства.
21 Юли 2013 20:21
Oставете ГИ да работят. Оставетегидаработятбе!
21 Юли 2013 20:47
Не, не и не!
Разсъжденията в тая статия не ми вдъхват никакво, ама абсолютно никакво доверие!
21 Юли 2013 20:51
Загледайте се в снимката . Вижте кои чертаят бъдещето на нашите деца : Урсула/Сигналчик , до него царският кочияш и нов проект на сорофци - Цеков, до него пък друг от царската свита - Фернандел.....
21 Юли 2013 21:00
Прави впечатление, че в кризисното изработване на законодателство Министерският съвет не упражнява никаква инициатива и засега оставя топката в ръцете на депутатите. ...
Проектите първо се съгласуват по министерства, после стоят за обществено обсъждане поне 14 дни, като получените коментари на теория трябва да се анализират и едва тогава тръгват към Министерския съвет и Народното събрание.

Правителството работи от 27 май, т.е. не ще да е имало много технологично време да създаде проект, да го даде на обществено обсъждане за 14 дни, да анализира получените коментари и да го даде на НС. Или аз има друг календар?

Върхът на сладоледа бяха промените в енергийния закон, гласувани по тъмни доби през нощта.

Ако правилно помня географията на България, през нощта е тъмно, но може и да греша.

В графата "промени със слаби мотиви" може да се включи и решението за удължаване на платеното обучение в университетите. Тук като мотив се изтъква фактът, че в бюджет 2013 не е предвидено адекватно финансиране на държавните университети. Това какво означава - че догодина ще има повече пари ли?

Не, това показва как сегашната опозиция и бивша ръководна сила се е отнесла към университетското образование. Как беше в древния виц, правете по-добри затвори, защото студенти няма да бъдем със сигурност, ама за затвора никога не се знае. Ама това беше виц по комунистическо време, или аз лошо помня.
21 Юли 2013 21:31
спирачката е КС, който се задейства от...парламентарната опозиция


КС не е никакъв коректив и опозиция. Коректив и опозиция, значи да спреш един тъп закон, дори и да не противоречи на конституцията. За целта в цивилизованите държави си имат втора камара. Да не говорим, че у нас има някакъв КС, запълнен с някакви прости алкохолици, които дори не са независими и винаги правят някакви извратени тълкувания на конституцията според това което искат да докажат.

-------------------------
дистанционен парламент
21 Юли 2013 22:36
Кризисно съчинение, джаста-праста на един дъх да бъде отречено всичко, случващо се в НС, без конкретика и смислен анализ.
21 Юли 2013 23:15
Кух наплювателски материал.
22 Юли 2013 07:51
Каква джаста-праста в статията, камунези пробити - джаста-прастата я правят вашите лекета в парламента. Там кипи Стахановски труд, вземат 5 дни за 4 (както при петилетките), резултати вадят и се осират все повече. Отвратителното в случая е, че целият Народ ще плаща стореното тези турко-леви корумпета и олигархични подлоги.
Да живее работническо-турската революция от 12-и май и нейният фронтмен Психично Болен!
Или когато чалгата влезе в парламента през парадния вход и връз гърбовете на цоциалистите...
22 Юли 2013 09:21
Този коректив е парламентарната опозиция, а спирачката е КС, който се задейства от...парламентарната опозиция.

Опозицията наистина е коректив, но ако няма сериозно присъствие, мнозинството си прави каквото си иска...
Но има и други "спирачки", например президентското вето, което - за да бъде преодоляно - трябва да се намерят 121 депутати, което означава цялото БСП, цялото ДПС (барабар с Пеевски) и малко от Атака.
Да не забравя, че президентът също има право да сезира КС, не е само опозицията.
22 Юли 2013 10:00
Авторката е много зле! Промените в закона за енергетика трябваше да са спешни и бяха приети спешно! Това, че синдикатите и ЕРПтата вият на умряло срещу тях значи само - ударът е в десетката! А колкото до данък колиба, мисля че имаше една първа страница на СЕГА с заглавие от сорта "Дянков въведе данък колиба" и после един тон ругатни по въпроса. Сега махат данък колиба и пак един тон ругатни. За първи път от 2000та година насам СЕГА започва да заема БЕЗПРИНЦИПНА позиция и това е разочароващо!
22 Юли 2013 10:06
Данък "колиба" беше безобразие, защото циганите не плащаха, а плащаха хората от селата за разни пристройки и плевници. Сега се вие, че го махат, защото се смята, че циганските коптори ще си останат вечни, след като няма да се плаща за тях. Ма те и така, и иначе не плащат. Поне по селата няма да плащат за курници и свинарници.
22 Юли 2013 10:34
Но има и други "спирачки", например президентското вето...


Това са слаби и доказано неефективни спирачки за нашата действителност. Ние не сме скандинавци за да имаме и достатъчен вътрешен контрол. Необходима е здрава и ефективна спирачка в реално време като втора камара на парламента.

-------------------------------
Политически модел на парламентите и изборите по света
22 Юли 2013 10:54
Сега махат данък колиба и пак един тон ругатни.


От тази любов към партията мозъка ти е замъглен. Хората не ругаят против това което казваш, а против конкретни неща - най-идиотски назначения за последните 23 години, най-явна и безкруполна демонстрация на връзки с олигархията, някакви вдигания на пенсии и майчински за заблуда на хора с интелектуално ниво под това на средностатистическия БСП симпатизант или атакист, като парите не я ясно откъде ще дойдат особено при една власт която още повече ще краде .... има повече от достатъчно факти, но ти нямаш желание да ги погледнеш както са, ами си седнал да напишеш някакъв безсмислен постинг с евтина агитация.
22 Юли 2013 12:47
Kenen, ша ме извиняваш много, но в тази статия не става дума за протести, а за конкретни решения, и аз давам пример конкретна позиция на СЕГА от преди няколко месеца. Малко се получава като във вица за заека и часовника - каквото ида стане - все е лошо. Имаш часовник -бой, вземеш часовник - бой. Та и сега така - слагаш данък = вой, махаш данък -вой. Тия дето са в парламента сега, ги обичам точно толкова колкото и предните и по-предните и така послените 23 години. Ходи цуни отзад своите любимци. Аз такива нямам и съответно не ми се налага да правя свирчоци в бъзака...
22 Юли 2013 20:19
какъв fast food? само fools!
22 Юли 2013 23:03
Kenen, ша ме извиняваш много, но в тази статия не става дума за протести, а за конкретни решения


Просто не си разбрал статията. Става дума за прибързани закони за да се потушат протестите. И аз нямам любими партии, нито водя разследване кой има, коментирам това което си казал.
26 Юли 2013 01:50
Особено опасно е препускането да се пробута закон за ИМОТИТЕ НА ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, която материя е извънредно сложна и исторически загелпена и която представлява отстъпка да се приватизират от БП"Ц" Лимитед (и всякакви безкористни "набожни" ортаци, архонтЦи, баронеси и техните олигархчета - всичките със значка под ревера "вцърковени" ВСЕНАРОДНИТЕ СВЕТИНИ. Градени цели векове от нашите деди, собственост на нашите внуци, у нас само назаем временно, вътре в които сме допуснали църковниците да се препитават в смирено доброСЪВЕСТНО служение Богу, но и НАРОДУ без да се възгордяват и да се самопровъзгласяват за "ПРИТЕЖАТЕЛИ" вместо прости СЪДЪРЖАТЕЛИ, държатели на ключовете. И никакво значение няма кой бил "вцърковен" при демократичната свобода на съвестта - наследството е национално, твое, мое, на друговереца и на гностика и агностика, то НЕ Е ИМ Е ЧАСТНО ИМАНЕ. Синодът е съставен от МОНАСИ, чиито ПЪРВИ обет =наред с другите два, за 1. целомъдрие и 2. послушание= е 3. НЕСТЯЖАНИЕ, непритежание, аскетизъм съзнателна материална бедност. “Духовниците" с бизнес (без данъци и такси, а?) не подхожда да се занимават, отче, нали сте чували как ги разгони Христос от храма? Расото пречи там в джунглата сред истинските акули ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД