Ден преди да пристигне в България зам.-шефът на ЕК Вивиан Рединг призова българските партии към единодействие. "Много е важно обществото да се гради на основата на баланс на политическите сили. Затова искам да отправя призив за политическа стабилност и национално единство. Политическите партии в страната трябва да се съберат заедно и да намерят необходимите решения", заяви тя пред БНР. В програмата на Рединг, която е и комисар по правосъдието, е предвидена среща с президента Росен Плевнелиев. Тя очаква именно държавният глава да съдействие за постигане на съгласие между партиите.
Една от целите на съгласието трябвало да бъде продължаване на съдебните реформи. Според Рединг те са в начален стадий и трябва да продължат в името на гражданските права, доверието на хората в държавата и заради националната икономика. "Механизмът за сътрудничество и проверка е един допълнителен метод, създаден с цел да подпомогне реформите, необходими за изграждане на една силна България", допълни тя. Преди няколко дни Рединг обяви, че симпатизира на протестиращите. "Най-важно е да чуем истинския глас на хората, за да избегнем задни мисли на политическо равнище. Нека партиите се борят помежду си, това е част от нормалния политически процес", бе категорична еврокомисарката вчера.
Самият Плевнелиев намекна, че ГЕРБ може да се върне в парламента и органът да заработи. Но условието е управляващите да вкарат в дневния ред на НС промените в Изборния кодекс. Плевнелиев похвали Бойко Борисов, който според него няколко пъти публично подал ръка за диалог. Самият Борисов още в петък даде да се разбере, че е склонен да върне депутатите си в парламента със същото условие - промени в изборното законодателство, и призова към смирение. Вчера обаче представителят на БСП в НС Димитър Горов бе категоричен, че "разговор под условие и натиск не може да има".
--------АТАКА
Президентът нападна прокуратурата заради действията й в скандала с шефа на комисията за установяване на конфликт на интереси Филип Златанов. Според него прокуратурата, изнасяйки данни от тефтера на Златанов, прави същото, каквото преди години сторил Цветан Цветанов с четенето на СРС-та от парламентарната трибуна срещу горнооряховските лекари. "Чудя се какво сме научили от близкото минало, когато един министър на вътрешните работи, г-н Цветан Цветанов, разказваше СРС-та от хода на досъдебното производство от трибуната на Народното събрание? Не е ли същото това, което днес се случва? Каква е промяната, към която вървим? Днес, пак в хода на досъдебното производство, се тълкуват веществени доказателства", заяви Плевнелиев. В коментара си той не пропусна и скандалите покрай пенсионния фонд "Доверие". Според него парламентарните сили трябва да вземат отношение по сделката. "Готови ли сме да дадем публичните пари на офшорни компании, готови ли сме да дадем на офшорни компании да участват в обществени поръчки, готови ли сме да дадем парите на българските пенсионери и да ги направим затворници, да произведем едни зависими милиони пенсионери от компании с неясна собственост, базирани някъде. Че зад тази офшорка могат да стоят и парите на руската мафия, на кой знае кого", запита Росен Плевнелиев.
Необходимото решение е нова конституция и нов парламент с още една камара. Както Великите сили са ни накарали да създадат Търновската конституция за да нямат депутатите абсолютна власт.
-------------------------
дистанционен парламент