:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 289
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Всяка втора фирма не е чувала за програма "Конкурентоспособност"

Една четвърт от проектите през миналата година са били отхвърлени

Въпреки пръснатите пари за реклама на програмата за бизнеса над 40% от българските фирми дори не са и чували за "Конкурентоспособност". Това показват данните от национално представително проучване, направено по поръка на управляващия орган на програмата за периода 2007-2013 г. Обнадеждаващото е, че около 30% от предприемачите имат интерес към европарите, а 12.1 на сто дори са запланували конкретна идея за проект.
Подготовката на документите остава пречка номер 1 пред фирмите, като 36% от тях твърдят, че това ги препъва. Други 27 на сто пък намират за сложно прилагането на нужните книжа при кандидатстването. Пречка е и осигуряването на съфинансирането на проектите, както и завишените изисквания за получаване на авансово плащане, отбелязват фирмите. Липсата на свежи пари за инвестиции бе подчертавана като проблем не само от бившия министър на еврофондовете Томислав Дончев, но и от ексминистъра Делян Добрев. Едва при служебното правителството обаче авансовото финансиране при вече одобрени проекти бе променено от 20 на 65%, въпреки че това важи само за новите проекти, но не и за заварените.
Любопитни са и данните за отхвърлените документи, при които първата година от прилагането на програмата - 2007 г., се оказва най-критична. Тогава - дали заради липсата на капацитет от страна на чиновниците, или заради грешки от страна на фирмите - са били отхвърлени около 83% от проектите. Подобна е и ситуацията през следващите години, като осезаема промяна има чак през 2011 и през 2012 г. Тогава са били отхвърляни по около 24% от кандидатстващите, което означава, че почти всеки четвърти кандидат е оставал без финансиране.
Неслучайно над 20% от запитаните фирми не виждат нужда и смисъл да кандидатстват по програмата. Бюрокрацията отказва други 20%, а липсата на информация - около 14 на сто. Около 7% от фирмите пък виждат несигурност в обективността и оценката на резултатите.

Дял на отхвърлените проекти по години, в %
200783%
200884%
200954%
201055%
201121%
201224%

Причини да не се кандидатства, в %

- няма необходимост/смисъл23
- тежки и сложни процедури20
- липса на информация14
- несъответствие с нуждите на фирмата10
- несигурност в обективността и оценката на резултатите7



9
3099
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
21 Юли 2013 19:06
Как ще са чували като ги мързи, искат с трици маймуни да ловят.
21 Юли 2013 21:24
Как ще са чували като ги мързи, искат с трици маймуни да ловят.

Не така, Слава, процедурите са наистина много тежки. Толкова, че отказват хората от търсене на пари за проекти под 50-100 хиляди лева. Какъв е смисълът да платиш 10-20 хиляди, без рушветите, за изготвянето им и докарването до договор, за да получиш 20-30 хиляди безвъзмездна помощ? Евентуално.
Това отказва малките фирми, нищо че на хартия програмата е главно за МСП.

Другото, което пък отказва по-големите фирми и за което уважаемата г-жа Гочева може и отделна статия да напише, е изискването за липса на свързаност.
Достатъчно е 25% от собствеността в даденото МСП да е на някоя по-голяма или обратно - собствениците му да имат 25% в по-голяма фирма, и кандидатстването е дотук.

Има и трето, като малкото на брой банки-"партньори", само 5-6, и четвърто, като отбелязаният от г-жа Гочева 20%-ен размер на аванса, и пето, и шесто...

Всичките тези безумия бяха договорени от некадърниците Станишев и Орешарски при предишното им "управление".
"Добрата новина" е, че това не са възможните най-лоши условия. Сега безхаберното дуо ще целуне ръка на МВФ и ще получим още по-лоши.
И ще бъде така, докато и последният грамотен човек у нас не си даде сметка, че властта на тройната е гибел за България
21 Юли 2013 23:05
Внимателният е много прав. Условията са неизпълними за нормално работещи фирми. В предишната програма бяхме малка фирма, а програмата беше за големи фирми.
В сегашната програма, дето е за малка фирма, поради условието за свързаност ни считат за голяма фирма и пак нямаме право да кандидатстваме. За да кандидатстваме ни карат да правим глупости, например да открием нова фирма на поставено неснързано лице, или да продадем работещата фирма на такова. Самият факт, че ни карат да правим щуротии говори за бюрократичните условия на програмата.
Остава да им теглиш една майна на всички чиновници и да се надяваш да бъдат съкратени поне на половина.
Което очевидно няма да стане...
22 Юли 2013 09:24
Ето нещо по въпроса:
Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ, както следва:
- микропредприятия - 500 000 лв.
- малки предприятия – 1 000 000 лв.
- средни предприятия – 2 000 000 лв.
Максимален интензитет на безвъзмездната финансова помощ в зависимост от категорията на предприятието-кандидат:
- микропредприятия – 70 %;
- малки предприятия – 70 %;
- средни предприятия – 60 %.
Кандидатите трябва да имат минимум 3 приключени финансови години преди датата на обявяване на процедурата за подбор на проектни предложения.
Кандидатите трябва да развиват своята основна дейност в следните сектори:
a. Сектор С - Преработващата промишленост
b. Сектор J - Раздели J61, J62, J63 по КИД 2008
c. Сектор М – Научноизследователска и развойна дейност – само код М72
Кандидатите трябва да са реализирали нетни приходи от продажби през последната приключила финансова година, както следва:
- Микропредприятия - 150 000 лв.
- Малки предприятия - 300 000 лв.
- Средни предприятия - 750 000 лв.
Допустими по настоящата процедура са проектни предложения, които имат за свой основен предмет осъществяването на инвестиции, свързани с:
* стартиране от съществуващо предприятие на нова дейност в отрасъл, допустим по настоящата процедура, в допълнение към досегашната дейност;
* разширяване на дейността на съществуващо предприятие;
* диверсификация на продукцията на съществуващо предприятие чрез добавяне на нови допълнителни продукти;
* фундаментална промяна на цялостния производствен процес в съществуващо
Елемент „Инвестиции“:
1) Придобиване на оборудване, представляващо дълготраен материален актив;
2) Придобиване на дълготрайни нематериални активи;
Елемент „Услуги“:
1) Консултантски услуги за изготвяне на проектното предложение;
2) Визуализация на проекта;
3) Одит на проекта (допустима дейност за проекти със стойност на безвъзмездната финансова помощ над 750 000 евро).
22 Юли 2013 09:27
Най тежки са изискванията за реализирани нетни приходи от продажби, защото дори и да имаш пари за самофинансиране при спаднал оборот нямаш никакъв шанс за участие!
22 Юли 2013 12:02
Липсата на свежи пари за инвестиции бе подчертавана като проблем не само от бившия министър на еврофондовете Томислав Дончев, но и от ексминистъра Делян Добрев. Едва при служебното правителството обаче авансовото финансиране при вече одобрени проекти бе променено от 20 на 65%, въпреки че това важи само за новите проекти, но не и за заварените.


65% от нула пак си е нула Защото авансовото плащане е срещу банкова гаранция, а това значи общуване с българска банка...........
В други бедни държави, държавата прави фонд, с който застава зад фирмите спечелили проекти.....Тук сме се набълбукали с всякакви "фондове", които ги управляват......правилно - познаххте - български банки
22 Юли 2013 13:58
40% от фирмите не били чували за "Конкурентоспособност"... Боже, боже!!! Ако тези проучватели са тръгнали да анкетират неработещи ЕТ-та с регистрация, но без дейност, чиито собственици вече са забравили, че са ги регистрирали или фирми с един работещ собственик (например шофьор на такси или бакалин в селски магазин), може и констатацията им да е вярна. Но няма работеща фирма с над 10 заети лица в БГ, която да не е горе-долу наясно с програмата. Друг е въпросът, че условията за кандидатстване, критериите за подбор и отчетност, са толкова безумни, че на много фирми просто не им е изгодно да кандидатстват. Това е следствие от бурната дейност на множество знайни и незнайни калинки, които са съчинявали, преработвали и доработвали програмните документи през последните 7-8 години. А сега фирмите им били виновни, че собствениците били прости.
22 Юли 2013 19:14
внимателният
21 Юли 2013 21:24
Заглавието е , че не са чували. За условията - после, като чуят
22 Юли 2013 21:40
Дават само на цигани, пардон роми, голяма част от парите остават за тия които те "уреждат", каквото и да кажеш викат: Имаш ли доказателства?
Такъв бил закона при арабите за изнасилване, или престъпника сам си признава, или четирима мъже да са свидетели, и ставаш смешен ако се оплачеш.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД