:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 119
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Учениците завършват гимназия с по-висок успех

За втора година абитуриентите от Кърджали са с най-добри оценки
Противно на очакванията за срив в постиженията на учениците, успехът на гимназистите се повишава. Много добър 4.70 е средният успех на всички, които тази година са завършили гимназия. Това показват данните на министерството на образованието за 2013 г. за 989 от общо 1026 училища. Към момента в базата данни са вкарани резултатите на 48 109 учащи се, на които е издадена диплома за средно образование. Постиженията им се подобряват с 0.07 в сравнение с 2012 г., когато средната оценка в дипломата беше 4.63. За разлика от м. г. данните до момента показват, че гимназистите в нито една област не са успели да достигнат среден резултат 5.00.

За втора поредна година възпитаниците на средните училища в Кърджали излизат най-напред в класацията. Разликата спрямо 2012 г. е само в една стотна - през 2013 г. средният успех на всички завършили в областта е 4.99, докато м.г. беше 5.00. Добрите резултати се дължат най-вече на абитуриентите от езикови и математически гимназии в Кърджали - среден успех 5.52. Сред тях е и Гимназията с преподаване на чужди езици "Христо Ботев", която с Първа езикова гимназия във Варна тази година дели шестото място по представяне на матурите. Образователният модел в Кърджали се превръща в своеобразен феномен, след като дванадесетокласниците от областта са първенци и на матурите. Средно с 5.52 са завършили и възпитаниците на профилираните гимназии във Видин.

Втори по успех в страната са учениците от Велико Търново. Средната оценка в дипломите им е 4.92. Гимназистите от Плевен са на почетното трето място със среден успех от средното образование 4.88, като са постигнали значително подобрение на образователните постижения спрямо м.г. Тогава средният резултат в дипломата беше 4.61. Сред областите с високи резултати са Видин (4.86) и Монтана (4.84). Въпреки концентрацията на много елитни училища столицата е на седмо място по среден успех със среден резултат (4.80). Средната оценка в дипломите на учениците от Варна е 4.76, което ги отвежда на девето място по успех сред връстниците им в страната. Най-сериозен е напредъкът в постиженията на възпитаниците на училищата в област Пазарджик. За м.г. средният резултат в дипломата беше 4.33, докато през 2013 г. вече е 4.63, въпреки че учащите се в оздравителните училища в Пазарджик имат среден успех 3.97.

В общата статистика прави впечатление оценката на гимназистите от средните общообразователни училища в Търговище. Въпреки че са завършили обикновено паралелки, в които се приема без изпит, средният им успех е 5.08 и е по-висок в сравнение с връстниците им от профилираните гимназии в Силистра и Смолян (5.07), Сливен (5.03), Разград (5.02) и Шумен (5.00). Забележителни резултати са показали и завършилите училища по изкуствата в София (5.17) и в Бургас (5.12). С най-ниски средни постиженията са дипломираните от спортни училища в Разград - 3.65. Най-ниски са и резултатите на учениците от Разград (4.34), и то със забележимо по-лошо представяне в сравнение с 2012 г. ( 4.54). Сривът в знанията им по всички предмети за последната година е с 0.20 и вероятно ще се окаже червена лампа за експертите на Министерството на образованието. Нивото на образование в областта се нуждае от анализ и поради друга причина - две поредни години най-слабите оценки от изпитите по български език и литература и по математика в страната са точно на седмокласниците от Разград. На предпоследно място са учениците от област Пловдив. Тази година те са завършили средно образование с 4.52. Една от възможните причини за недоброто представяне са ниските постижения на възпитаниците на училищата за деца със специални образователни потребности, духовните училища и спортните училища. В дъното на таблицата по успех са Добрич (4.53) и Перник (4.54). И в тези две области средният успех се "смъква" най-вече от ниските оценки на възпитаниците на спортните училища.



------В ЧУЖБИНА

Общо 16 ученици са завършили трите държавни училища в чужбина - в Прага, Братислава и Будапеща. Техният среден успех от дипломата за средно образование е 5.04. Подобрението е значително спрямо м. г., когато успехът в дипломите им беше 4.56. Тогава възпитаниците на трите училища бяха 18.



--------ПО ОБЛАСТИ

1. Кърджали 4.99

2. Велико Търново 4.92

3. Плевен 4.88

4. Видин 4.86

5. Монтана 4.84

6. Благоевград 4.81

7. София-град 4.80

8. София-област 4.79

9. Варна 4.76

10. Кюстендил 4.73 и Смолян 4.73

12
4104
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
21 Юли 2013 20:20
Хайде стига глупости! Спрете се малко! В Кирково, където не говорят български език, имали най-висок успех на матурата!? Някой ще публикува ли какви са оценките на кандидат-студентите от Кирково, които са държали изпит по Български език и литература?
21 Юли 2013 20:58
При свалени критерии - пак добре, че средният успех не е между 5,50 и 6,00
-----------------------------------------------------
Блогът на Генек
21 Юли 2013 21:21
По мое време, преди повече от 40 години, в елитната гимназия в която учех се радваха ако средният успех е над 4.5. СЕГА с надуване на оценките могат и до 5.99 да го докарат. "Парите следват ученика" и "оценката на даскала е на базата на средния успех на неговите класове" - ето причините.
21 Юли 2013 21:30
Е нали тестове бяха за всички еднакво трудни?
И като споменахте Кирково та се сетих да им направим тест на тия от ОПГ"240" май само Местан ще се класира достойно.
21 Юли 2013 21:50
При свалени критерии - пак добре, че средният успех не е между 5,50 и 6,00


това е...много меко казано. Тая година кандидатствах пак(от любопитство)-в едно от най-известните уни-та за България. Не съм отварял, кандидатствах с история, изпита беше тест. Да повторя НЕ СЪМ ОТВАРЯЛ. Завършил съм провинциално ПМГ с успех 4,73(випуск 2003г.-това беше един от средните успехи по мое време, в моята гимназия). На изпита-4,62, което ме нареждаше в ...да кажем първата третина на таблицата.
22 Юли 2013 06:16
кандидат-студентските изпити са друга бира....те отдавна вече са извън "добрите практики.
В един друг университет, елитен, за 800 места кандидатстваха 700 човека.
Задачите като за 9 клас....то бяха едни мъки...едни направо родилни мъки.
Но истината е, че трябва да се реформира образователната система...
Деца няма вече...Кой ще се обучава??
22 Юли 2013 07:45
Нали Орешарко реформира образователната система вече един път, и то така, че резИлтатите вече личат. Заради неговите рИформи учителите станаха защитен вид. Споко обаче, едва ли правителството ще се опита да направи нещо в образователната система - просто те си знаят, че всички управници, които са се занимавали със закона за образованието са си отивали преждевременно, а "страх лозе пази"...
22 Юли 2013 09:18
Не мога да разбера какво става в това образование. Не ми е и работа, де. Но си задавам някои въпроси. Например: Как така само преди време резултатите от матурите сочеха нещо съвсем различно ? Дори статии имаше за това, колко са високи резултатите от частните училища (в София) и как трябвало и те да бъдат финансирани. А сега изведнъж се оказва, че успехът от дипломите е най-висок в области, където сигурно няма частни училища ? Защо ? Помпани оценки по другите предмети ли ? Даскалите, бихте ли ми обяснили ?
22 Юли 2013 10:22
БирникЪ 22 Юли 2013 09:18 нЕ_сум даскал, ама като за финансист: "Немам думи, сам разбираш!" Стъкмистика...
22 Юли 2013 10:39
Бирник, много е просто.
Оценките от матурите не са реални и са страшно надути. Тази година матурата по Български език и литература беше като за олигофрени, но средният успех е някъде около добър. Защо? Ето какво представлява матурата по Български език и литература: В задачите влизат тест и създаване на текст. Тестът носи 70 точки, а текстът 30. Обикновено учениците са добре подготвени за теста и още на него получават необходимите 23 точки за среден. По тази причина са малко тези, които пишат текст. Интересно, какви ли резултати ще се получат, ако се изчислява по нормална скала, т.е. 50 % за тройка. Чувал съм от познати колеги, че в някои от градовете с най-висок успех, като Кирково напр., по Български език и литература отговорите се диктуват направо от квесторите в изпитните зали.
В гимназията часовете по български език и литература са малко-само 3 седмично, а в горните класове учениците масово не ходят на училище. Причината за това се корени в делегираните бюджети. Учениците направо заявяват, че щом училището получава пари за тях, могат да правят каквото си искат.Не че делегираният бюджет е нещо лошо, но начинът по който бе въведен е порочен и срина образованието. Идиотът Орешарски не разбра, че образование на пазарен принцип не се прави. Всъщност, как да го разбере, когато според мои бивши ученици даже не си провежда лекциите и изпитите.
Какво обаче се получи след въвеждането на този вид финансиране. Най-напред бяха закрити занималните в малките училища, защото не им достигаха пари, а директорите носят пряка отговорност за изпълнението на бюджета. При тая немотия по селата, повечето от учениците са без учебници и единствено в занималните можеха да научат нещо, да си преговорят уроците и да си напишат домашните. Оттам спадна качеството на образованието по селата. Сега се усетиха и откриват наново занимални с европари. По същата причина - недостиг на средства, вече много директори не назначават хора на безрочни договори и така учителската професия се превърна в сезонна работа. Пак по тази причина се предпочитат неопитни или нередовни учители вместо опитни педагози- разликата в заплатата на един старши и един младши учител е около 1200-1500 лв. годишно. Познавам директор на бургаско училище, който заяви, че е обявил мястото за младши учител и не го интересува опита и стажа; заплатата, която назначеният ще получава, ще е на младши учител. И действително, колегата, когото назначиха, трябваше да подпише декларация, че съгласен с възнаграждението си... Между другото, мястото беше за учител по Български език и литература.
В МОН се краде не по-малко от другите министерства. Помниш ли, че по времето на правителството на НДСВ имаше програма за домашен интернет на учителите. Бяха отпуснати около 40 милиона лева от еврофондовете и се смяташе, че ще стигнат за четири години. Ядец, на следващата година дойде троеглавата и още през май Орешарски /тогава министър на финансите/ заяви, че са свършили. Т.е. програмата продължи точно 10 месеца.
Промените в системата на образованието се правят на парче- несъгласувано и нерационално. В резултат на това се претоварват и усложняват учебните програми. Учи се много ненужен материал, който затруднява учениците, а не им дава никакви практически умения. Моят син по математика в седми клас учеше неща, които аз съм учил в девети...Кашата става още по-голяма с въвеждането на разни нови учебни предмети като напр. "Свят и личност". Уж е история, ама не точно... Ама май се отплеснах и задълбах много.
22 Юли 2013 13:16
Какво да кажа освен: Има едни пари за усвояване, защото стипендиите за успех в училищата ще се определят според резултатите от матурите. И настана едно острене на моливите и завишаване на успеваемостта, свят да ти се завие. А иначе има училища с успех под 3,00, тях ще ги спукат от проверки. Как са ги пропуснали в тази класация?
Реално масово не могат да четат и не знаят таблицата за умножение, но резултатите са космически.
22 Юли 2013 15:53
Отдавна оценките, присъждани в средните училища, не означават нищо.
Ако нещо значеха, то тогава приемните изпити за ВУЗ и тестовете за наемане на работа биха станали излишни.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД