Въпреки пръснатите пари България не успя да се сдобие с ново лого. Първоначалният вариант бе пратен за доработка, а страната ни ще продължи да се рекламира с добре познатата роза. |
Страната ни ще се опита да привлече германци между 35-55 г. - семейства с деца, разполагащи със средни доходи, идващи в България за лятна ваканция. Другата основна група хора са на възраст над 55 г., които печелят добре, става ясно от документите към търга. Държавата ще се цели и в мениджърите между 30 до 50 г. с високи доходи, които се интересуват основно от културни събития, шопинг и нощен живот.
Около 15.9% от германците научават за курортите ни от интернет. На каталози, брошури и листовки разчитат 12.8 от тях, а 12.5 на сто - на телевизията. По-малко от 2% са тези, които научават за България от билбордовете и мобилната реклама, показват данните на министерството. Като цяло "дестинация България" е добре позната на немския туристически пазар. Седем от всеки десет анкетирани разпознават дестинацията и имат най-обща представа за нея. Значително по-малко са тези, които разпознават българското лого - само 17%. А основните им забележки към туристическите услуги у нас са свързани с мръсотията, лошата хигиена, шума и строителството в курортните комплекси.
България ще търси и руски туристи, като целевата група са хора между 20 и 50 г. със средни и високи доходи и високо образование. Страната ни е добре разпознаваема сред потенциалните туристи от Русия - 34% от тях заявяват, че са виждали реклама на България през последната година. България обаче предизвиква и негативни асоциации. Макар те да са малко на брой, руснаците най-често се оплакват от лоши улици и пътища, както и от разбитите тротоари. Лошата кухня и обслужване също са сред минусите, посочени от тях.
Любопитни са и данните за съседна Румъния. Оказва се, че България е най-посещаваната задгранична дестинация от румънците, следвана от Унгария и Турция. Около 90% от анкетираните румънци харесват старото ни лого, а 100% от тях го смятат за типично за България. Страната ни е предпочитана и от украинците, които ни критикуват най-вече за визовия режим.
България ще търси потенциални туристи и сред поляците и шведите, които пристигат у нас със самолети и предпочитат отдиха в по-скъпи места за нощувка. Хотелите са предимно 4-5-звездни (58%), следвани от 3-звездни (21%). Средната продължителност на едно посещение на шведски гражданин в България е 7 нощувки, което е по-кратко, отколкото престоя в Гърция (9 нощувки) или Турция (10 нощувки). Средните разходи за нощувка (включващи всички разходи) в България са 116 евро на човек.
ИЗИСКВАНИЯ
Поръчката е разделена на шест части, като дава възможност на фирмите да кандидатстват по всяка една от тях в зависимост от дестинацията - Германия, Русия, Румъния и др. Гаранцията за участие в процедурата е 3% от стойността на поръчката. От фирмите се изисква да са работили по сходни договори, както и да разполагат със специалисти в съответната област. Участниците трябва да имат минимален оборот общо за предходните 3 г. в двоен размер на прогнозната стойност на позицията, за която кандидатстват. Така например поръчката за реклама в Германия е 2 млн. лв., т.е. фирмата, която се състезава за нея, трябва да е "въртяла" поне 4 млн. лв. през последните 3 години.