- | Вие сте първите музиканти у нас, които използваха в свое произведение кадри и идеи от продължаващите вече месец протести. (Честно казано, учудвам се, че не беше направено по-рано.) Парчето "Черна сутрин" вдъхновено ли е от събитията, или клипът дойде постфактум? |
- Тоест стиховете са вдъхновени от февруарските събития, но видеото - от юнските проекти.
- Не бих искал да правя разлика между хората, които ходят на тези и на онези протести - не е честно да слагаме такава разделителна линия. Февруари беше очевидно, че започва да става нещо нехубаво. Разликата с юни месец е, че един петък - не помня датата, но беше в началото на протестната вълна - аз просто се вдигнах и отидох на улицата лично. Като обикновен гражданин. Както впрочем реагираха и останалите от групата.
Истината е, че не просто оставката на това правителство би решила всичко. Толкова е прогнила системата във всеки аспект: правосъдие, здравна система, социална система, енергетика - всичките важни колони, на които се държи една държава, са тотално прогнили. Трябва все да се започне отнякъде. Затова и си позволихме да сложим кадри от протеста, за да кажем на себе си и на хората, че така повече не може.
- | В миналото рокмузикантите участваха по-активно в политическия живот: в зората на демокрацията бяха лицето на промяната по митинги; масово вземаха участие в предизборни кампании и политически акции - по убеждения или срещу хонорар. Отмина ли времето да бъдете бардове на партии и платформи? D2 доколко е взимала в миналото участие на такива концерти? |
- Във връзка с това, как ти стои поведението на Мишо Шамара в днешната политическа обстановка? Мислиш ли, че е платен?
- Не мога да кажа. На това миришат нещата. Мишо го познавам, дори сме работили заедно преди години, затова не бих искал да кажа нещо лошо за него. Но е много странна цялата история. Ясно е какви хора са на контрапротеста, щом смята, че при тях му е мястото - негова си работа. Истината е, че през месец март, когато пуснахме "Черна сутрин" - без клип, но все пак парчето се чу в ефира и се разбра, че го има - към групата се домогваха разни нови формирования. Не е тайна, че у нас се опитват да купят известните хора или поне тези от тях, които имат изразена позиция. Що се отнася до това дали сме свирили в предизборни кампании - свирили сме в подкрепа на СДС и гласувахме за СДС. Но това беше през 2001 г. Оттогава не сме имали вземане-даване с политици. И по-добре.
- Като цяло, как мислиш - времето в момента у нас добро ли е за писане и свирене на музика?
- Не възприемам нещата така. Човек или има какво да каже, или не. Или има желанието и качествата да го направи, или минава в отбора на вечно вкисналите.
- В групата сте заедно вече 14 години, макар и с немалко кадрови промени. През този срок отговорихте ли на въпроса клише - музикант къща храни ли?
- Нямам време да си задавам този въпрос, защото трябва да храня повече от една къща. Всеки лев в живота си сме изкарали от музика. Когато една група създава качествена и истинска музика, когато съумее да си организира бизнеса правилно, тогава нещата рано или късно трябва да се наредят.
- Издали сте само 3 албума, от последния минаха 7 години. Има ли изобщо смисъл да се издават албуми на физически носител днес?
- Май не... но скоро излиза новият ни албум. Наесен, живот и здраве - ще ви отговоря.
- Какви възможности за сценична изява има в момента у нас?
- Не се оплакваме от липса на работа. Освен на големи сцени - ето подгрявахме "Бон Джоуви", тази седмица сме на "Спирит ъф Бургас"; често свирим на различни корпоративни събития, участваме с музика в чужди и наши филми - Love.net, "Революция Z", един филм на "Ню имидж" с Долф Лундгрен. Сега преговаряме с друга американска продукция, която предстои да се снима у нас - евентуално да запишем цялата музика за филма. За пета поредна година организираме конкурса "Голямо междучасие", с който стимулираме ученическите банди у нас. Даваме им възможност да се качат на професионална сцена.
- "Голямо междучасие" е интересна инициатива, чрез която сте нещо като ментори на най-младите надежди на българската роксцена. Искат ли все още юношите - тийнейджърите, както им викат сега - да стават рокзвезди, както беше по наше време, или днес имат различни мечти?
- "Голямото междучасие" е конкурс за най-добра ученическа група, който правим от 2008-2009 г. В него се допускат и рокгрупи, и хип-хоп - различни жанрове са добре дошли. Истината е, че когато го почнахме, не знаехме дали въобще към този момент има достатъчно ученически групи, за да проявят интерес. Когато в началото на 90-те аз и колегите ми правехме своите първи групи, всяко училище имаше няколко банди, в тях свиреха най-харесваните момчета, всички мечтаеха да са "в група", в това имаше престиж. После това се промени. Около 2000-2001 г. попаднахме в една репетиционна, където ни направи впечатление, че училищните групи сякаш са излезли от мода и са занимание за аутсайдери, нещо не толкова престижно. Сега интересът постепенно се възвръща - и се радвам, че с нашия конкурс сме допринесли с нещо за това.
- Поддържате ли връзка със спечелилите деца - какво се случва с тях? Някои от тях станаха ли ви колеги на професионалната сцена?
- Да. От членовете на софийската група, която спечели първото "Голямо междучасие" през 2009 г., един свири в "Ахат", друг - със Звезди. В крайна сметка, разбира се, не всички ще станат музиканти, а и не това е целта. Въпросът е в училището да се занимават с нещо по-смислено от това да се бият, да продават наркотици, да ползват наркотици. Идеята е по-скоро възпитателна, ако щете. Да им дадем една по-добра според нас посока - защото в последните 15-20 години посоката, която се дава на младите хора, е изключително вредна и погрешна. Надеждата ми е, че идват по-хубави времена. Разбира се, първи от чалга матрицата ще излязат по-интелигентните, по-възпитаните деца. Но това винаги е било така.